Jak zabránit vlhkosti ve sklepě

Vlhkost ve vašem suterénu je problém z mnoha důvodů. Vlhký sklep páchne a je nepříjemný, ale je také náchylný k růstu plísní a hub, které mohou způsobit zdravotní problémy. Vlhké sklepy mají také větší pravděpodobnost problémů s hnilobou a poškozením konstrukce. Snížení a prevence vlhkosti ve vašem suterénu bude záviset na zdroji vlhkosti. Vlhkost uvnitř může pocházet z podzemní nebo dešťové vody, vlhkost z domu a kondenzace způsobená teplotními rozdíly.

Metoda 1 ze 3: Ovládání vlhkosti z domu

 1. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 1

  1 Opravte netěsnosti kolem domu. Instalatérské problémy a netěsnosti patří mezi nejčastější zdroje vnitřní vlhkosti, které způsobují vlhkost v suterénu. Zkontrolujte netěsné potrubí, zařizovací předměty, toalety a další potrubí. Ty mohou způsobit vlhkost v domě, která stéká dolů do sklepa a vytváří vlhkost a mokrá místa.
  • Mezi příznaky netěsnosti instalatérské práce způsobující vlhkost v suterénu patří vodní skvrny a mokrá místa na stropě v suterénu.
  • Chcete -li zkontrolovat netěsnosti, které nevidíte, zkontrolujte stav vodoměru a nepoužívejte v domě po dobu 2 hodin žádnou vodu. Po 2 hodinách znovu zkontrolujte čtení. Pokud došlo ke změně, máte někde únik, který je třeba řešit.
  • Jednoduché opravy, jako je výměna netěsné podložky, oprava běžícího WC nebo utažení uvolněného spoje, možná zvládnete sami. U větších zakázek nebo pokud nemáte mnoho zkušeností s údržbou instalatérských prací, zavolejte odborníka, který opraví únik.


 2. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 2

  2 V koupelnách a kuchyních používejte odsávací ventilátory. Pára z horkých sprch, koupelí a vaření může také zvýšit úroveň vlhkosti ve vašem suterénu a v celém domě. Při koupání vždy spusťte odsávací ventilátory v koupelně a při vaření spusťte odsávací ventilátor v kuchyni.
  • Páru můžete také omezit tím, že hrnce při vaření zakryjete pokličkami a dáte si chladnější sprchy a koupele.
  • Pokud nemáte odsávací ventilátory, otevřete okna, když se sprchujete nebo vaříte.
 3. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 3

  3 Nainstalujte větrací otvor sušičky. Vaše sušička prádla produkuje velké množství vlhkosti, protože vlhkost se odpařuje z mokrého oblečení, když schne. Abyste zabránili tomu, aby vlhkost skončila ve vašem suterénu, nainstalujte v případě potřeby větrací otvor, aby se vaše sušička odvzdušnila přímo venku.
  • To je s největší pravděpodobností práce, která bude vyžadovat profesionála, protože k instalaci větracího otvoru budete muset zařezat do rámu svého domu. Práce bude pravděpodobně stát kolem 200 USD.
  • Pravidelně kontrolujte hadice a potrubí, zda neobsahují praskliny a otvory, které by mohly způsobovat netěsnosti, a pokud zjistíte známky opotřebení, potrubí nebo hadici vyměňte.
 4. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 4

  4 Utěsněte netěsnosti ve vašem potrubí. Potrubí, které přenáší teplý a studený vzduch kolem vašeho domu, může také vytvářet vlhkost ve sklepě, pokud dochází k netěsnostem, které umožňují prosakování vlhkého vzduchu. Pokud máte podezření, že je ve vašem potrubí netěsnost, zavolejte odborníka na vzduchotechniku ​​na kontrolu a opravu.
 5. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 5

  5 Vypněte zvlhčovače. Mnoho lidí používá zvlhčovače vzduchu kolem domu, aby byl vzduch příjemnější, ale to může vést k problémům, pokud už máte problémy s vlhkostí ve sklepě. Chcete -li snížit vlhkost, nespouštějte v domě zvlhčovače, a zejména ne ve sklepě.
  • Aby byl vzduch v domě méně suchý, snižte teplotu pece.
 6. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 6

  6 Odstraňte vlhkost ze vzduchu pomocí odvlhčovače. Odvlhčovač není trvalé řešení vlhkosti v suterénu, ale odstraní přebytečnou vlhkost, zatímco odstraníte příčinu problému. Umístěte odvlhčovač do nej vlhčí části suterénu a zapněte jej. V závislosti na velikosti vašeho sklepa a kapacitě spotřebiče můžete potřebovat 2 odvlhčovače.
  • Vyprázdněte zásobník odvlhčovače, kdykoli se naplní, obvykle jednou za 2 dny. Tím se zabrání rozlití a zařízení bude dobře fungovat.
  • Odvlhčovací ventilátor použijte k odsávání vlhkého vzduchu a jeho přesunu ven.
 7. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 7

  7 Změřte vlhkost pomocí vlhkoměru. Vlhkoměr je zařízení, které měří vlhkost vzduchu. Můžete si je koupit ve většině domácích a železářských obchodů. Ideální vlhkost vzduchu v suterénu je pod 50 procent. Cokoli přes 80 procent je problematické, protože v té době bude plíseň a plíseň vzkvétat.
  • Když úroveň vlhkosti začne stoupat, použijte odvlhčovač k regulaci vlhkosti, zatímco řešíte příčinu.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Ovládání externích zdrojů vlhkosti

 1. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 8

  1 Udržujte své žlaby čisté. Dalším běžným zdrojem vlhkosti v suterénu je vnější voda, která může pocházet ze srážek nebo podzemních vod. Žlaby jsou navrženy tak, aby shromažďovaly srážky a odváděly vodu pryč od vašeho domu, ale aby správně fungovaly, musí být zbaveny nečistot. Vyčistěte si svody každé jaro a podzim odstranit listí, špínu, šišky a další hmotu, která by mohla ucpat chrliče.
  • Když se okapy zanesou, uvnitř se hromadí voda a kape přes okraje. Voda se pak shromažďuje kolem základny vašeho domu a může prosakovat skrz základ.
 2. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 9

  2 Udržujte své jímkové čerpadlo. Vývěvy, které se nacházejí ve sklepě nebo spodním patře domu, by měly být každoročně kontrolovány. Zkontrolujte, zda je čerpadlo v dobrém provozním stavu, zda je vzpřímené a zda správně čerpá vodu z domu.
  • Systém čerpací jímky sbírá vodu z okolí základů domu, odvádí ji do jímky a poté čerpá vodu z domu. Aby mohl být tento úkol proveden, musí být systém jímky řádně vyčištěn a udržován.
  • Ne všechny domy mají jímky. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte ve sklepě jímku, což je velká nádrž vyhloubená do podlahy, kde se sbírá voda.
 3. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 10

  3 Podlahy ve sklepě zakryjte plastovou zábranou. Některé sklepy mají špinavou podlahu a vodní pára se do sklepa snadno dostane půdou. Abyste tomu zabránili, pokryjte podlahu listy 6 milimetrového plastu. Překryjte švy plastu, abyste zabránili průniku vlhkosti, a připevněte plast ke stěnám páskou nebo sponkami.
 4. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 11

  4 Opravte otvory nebo netěsnosti v základu. Otvory, praskliny a další otvory v základu jsou snadným způsobem, jak se vlhkost může dostat do vašeho suterénu. Malé otvory lze opravit polyuretanovým těsnicím tmelem, ale k opravě větších otvorů byste měli použít hydraulický cement.
  • Drobnou trhlinu v základu můžete obvykle řešit, pokud je svislá. Zavolejte odborníka, pokud je trhlina horizontální, diagonální nebo rostoucí, nebo pokud ji chcete posoudit odborníkem.
  • Základem je struktura, na které je váš dům postaven, takže pokud si nejste jisti problémem, je vždy nejlepší poradit se s odborníkem.
 5. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 12

  5 Stěny potřete nepromokavým materiálem. Většina základových materiálů je porézní, včetně betonu a kamene. To znamená, že voda může proniknout do vašeho suterénu přes základ. Existuje několik produktů, které můžete použít na stěny sklepa, aby byly vodotěsné, a lze je nanášet jako barvy.
  • Podívejte se na zdivo vodotěsné nátěry jako Xypex nebo Drylok.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Prevence kondenzace vlhkosti

 1. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 13

  1 Ve vlhkých dnech a nocích zavřete okna ve sklepě. Třetím způsobem, jak se vlhkost může dostat do vašeho suterénu, je kondenzace. Zavření sklepních oken, když je venkovní relativní vlhkost vyšší než 50 nebo 60 procent, zabrání vstupu vlhkého vzduchu do vašeho domu a zabrání tvorbě kondenzátu. To je zvláště důležité v teplejších jarních a letních měsících.
  • Kondenzace se tvoří, když teplý a vlhký vzduch přijde do styku se studeným povrchem, jako je stěna nebo podlaha v suterénu.
 2. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 14

  2 Zvyšte větrání v suterénu. Zvýšení průtoku vzduchu ztěžuje tvorbu kondenzace, protože pohyb pomůže vytlačit vlhkost ze vzduchu. Zvyšte větrání v suterénu otevřením oken v ne vlhkých dnech, spuštěním ventilátorů a použitím výfukových otvorů.
 3. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 15

  3 Dodatečně izolujte vnější stěny sklepa. Spolu s zabráněním vstupu vlhkého vzduchu do vašeho suterénu je dalším způsobem, jak zabránit kondenzaci, to izolovat stěny, aby byly teplejší. Když jsou stěny teplejší, vlhký vzduch na nich nebude kondenzovat.
  • Vnější stěny izolujte pouze po odstranění netěsností a dalších oblastí, kde voda vstupuje do sklepa zvenčí. V opačném případě zachytíte vodu za izolací a skončíte plísní.
 4. Obrázek s názvem Prevence vlhkosti v suterénu Krok 16

  4 Izolujte potrubí studené vody. Potrubí studené vody je klasickým místem pro tvorbu kondenzátu, protože je obvykle chladnější než okolní povrchy. Kupte si izolaci z pěnových trubek, rozřízněte ji na požadovanou velikost a omotejte trubky izolací. Tím se zabrání hromadění vlhkosti na potrubí a tvorbě kondenzátu. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mohu udělat, abych svému suterénu pomohl být méně vlhký? Viktor Belavus
  Specialista na klimatizaci Victor Belavus je specialista na klimatizaci a majitel společnosti 212 HVAC, společnosti zabývající se opravami a instalací klimatizace se sídlem v Brooklynu v New Yorku. Kromě vzduchotechnických a klimatizačních jednotek se Victor specializuje také na opravy pecí a čištění vzduchových potrubí. Má více než 10 let zkušeností s prací se systémy HVAC. Viktor Belavus Odborná odpověď odborníka na klimatizaci Nejprve důkladně zkontrolujte, zda ve vašem suterénu nedochází k úniku potrubí, zařizovacích předmětů nebo toalet. Zkontrolujte také zbytek svého domova, abyste se ujistili, že nic neteče dolů do sklepa. Také byste měli vyplnit všechny otvory nebo praskliny v základu pomocí tmelu nebo hydraulického cementu, abyste zabránili prosakování vlhkosti. Třetím krokem by bylo použití odvlhčovače k ​​odsávání vlhkého vzduchu.
 • Otázka Mám nemovitost k pronájmu v Illinois a můj nájemce si stěžuje na příšerný zápach. Popisuje to jako zápach podobný plísni nebo vlhký zápach. Říká, že v suterénu jsou také vlhká místa a že se voda dostane do sklepa, když prší, což nedává smysl, protože jsme ji před několika lety nechali vodotěsně. Co můžu dělat? Nejprve bych zkontroloval, zda jsou odtoky do a z domu ucpané nebo poškozené. Pokud je vše jasné, musíte určitě zkontrolovat vnější část domu. Kolem domu by měl být zaveden správný francouzský odtokový systém. Také by měla být na vnějších spodních (suterénních) částech betonového základu vodotěsná membrána.
 • Otázka Mám vodu protékající stěnou v suterénu a nemohu se jí zbavit, co mám dělat? Země by měla být nejméně dva palce od spodní části vaší vlečky skloněná dolů a od domu o několik palců. Zemina, která je na stejné úrovni nebo vyšší než vaše obklady, umožní únik vody dovnitř. Na vnější stranu základu možná budete muset použít vodotěsný tmel. Nechat to udělat není levné, ale rozhodně chcete zachránit svůj domov.
 • Otázka Můj ventilátor do koupelny ukazuje vlhkost. Znamená to, že mám únik? Andy Orr Pokud je ve vaší koupelně sprcha, může to být místo, odkud pochází vlhkost, ale může to být také únik do vnější stěny. Měli byste svou koupelnu důkladně prozkoumat a vyhledat případné zdroje úniku.
 • Otázka Poté, co jsem do sklepa dostal vodu, mám otevřít okna, abych je vyvětral, nebo je zavřít a spustit zvlhčovač a ventilátory? Záleží na tom, jak je venku sucho! Pokud je jasno a slunečno, otevřete větrací otvory a nechte co nejvíce čerstvého a suchého vzduchu, který nahradí vlhký a vlhký vzduch ve sklepě. Pokud je venku mokro, vlhko, prší atd., Měli byste zavřít okna a držet se zvlhčovačů a ventilátorů.
 • Otázka Jak mám zabránit vzniku plísní v podkroví? Je ve vašem stropě nad štolou parozábrana? Pokud ne, zvažte vytažení izolace a nechte ji napěnit. Méně nákladnou možností by bylo zvýšit průtok vzduchu v podkroví přidáním štítového větracího ventilátoru.
 • Otázka Jak zastavím kondenzaci v suterénu? Kupte si odvlhčovač vzduchu za 100 $ v Home Depot. V suterénech je v letních měsících často vlhkost, a to je nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak se s tím vypořádat.
 • Otázka Můj sklep páchne plísní. Nechali jsme to nastříkat poté, co jsme objevili plíseň z netěsnosti, a nainstalovali jsme odvlhčovač s čerpadlem, ale stále to trochu zapáchá. Můžeme odstranit koberec nebo udělat něco jiného? Pokud je podlaha pokrytá kobercem a zapáchá po padlí, odstraňte koberec; jeho život skončil. Zasažené místo postříkejte peroxidem vodíku, nechte důkladně zaschnout. Stejnou oblast nastříkejte bělidlem. To zabije všechny zbývající organismy.
Nezodpovězené otázky
 • Jak se zbavím plísní v domácnosti?
 • Jak zacházím s matrací, když je na dně mokrá?
 • Jaký je nejlepší způsob izolace základů z bahnitého bloku?
 • Jak mohu chránit základy bahenních bloků v bažinaté oblasti?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Díky rozbité bráně vypadá váš dům špatně. Na druhou stranu dobře udržovaná brána může být vítaná a dát kolemjdoucím skvělý dojem z domu za ním. Pokud chcete upgradovat dřevěnou bránu v soukromém plotu, nebo ...

Sania Mirza a Martina Hingis se tento týden profesionálně rozešly.

Turistické boty jsou navrženy tak, aby se zašpinily, ale jejich pravidelné čištění může prodloužit jejich životnost. Po výšlapu odstraňte tkaničky a stélky a poté pomocí nylonového kartáče odstraňte usazeniny nečistot. Umyjte si boty vodou a mycím prostředkem na nádobí, ...

Jak uspořádat Super Bowl Party. V neděli 2. února 2020 se hráči San Francisco 49ers utkají s Kansas City Chiefs v Super Bowl 54 a bude to určitě vzrušující hra. Super Bowl je zábavný pro lidi všech věkových kategorií, ...

Tenis 101: Důležitost podání a přestávky na podání