Jak Rafael Nadal vyhrál 20 Slamů navzdory neustálému řešení akutní bolesti nohou

Rafael Nadal trpí vzácnou nemocí nohou, která byla diagnostikována v roce 2005

Rafael Nadal trpí vzácnou nemocí nohou, která byla diagnostikována v roce 2005Dvacetinásobný vítěz Major Rafael Nadal minulý týden oznámil své odstoupení z US Open s odvoláním na zranění nohy. Ve stejném příspěvku Nadal také prohlásil, že to bude nazývat sezónou, než vyjádří naději návrat k závodnímu tenisu v roce 2022 .Nadalova kariéra, přestože byla z velké části pokryta slávou, byla také sužována mnohočetnými zraněními. Během rozkvětu své kariéry musel antukový král bojovat s dlouhými záchvaty chronických kolenních onemocnění, kvůli kterým vynechal několik důležitých turnajů. Nadal také utrpěl vážná zranění zad, ramene a levého zápěstí, která ho připravila o hrací čas.Existuje rozšířené přesvědčení, že četná zranění Rafaela Nadala během jeho kariéry jsou důsledkem jeho fyzického herního stylu. To je ale velmi zjednodušený pohled na Španělova zranění a často ho vyjadřují lidé, kteří se o jeho kariéru nezajímali.

Zatímco Nadalův brutální herní styl je přispívající faktor, není to hlavní příčina jeho problémů. Nadal není masochista, který by nenáviděl sebe sama, který by trval na něčem, co aktivně škodilo jeho tělu, zatímco existovala alternativa.Primární příčinou je místo toho něco jiného, ​​něco, co nelze napravit: Nadalova levá noha.Rafael Nadal si už nějakou dobu stěžoval na bolest levé nohy. Zprávy o obtěžování nohy se poprvé objevily po jeho porážce Novaka Djokoviče na Roland Garros v červnu. Ale ve svém nedávném prohlášení zveřejněném na Twitteru Nadal prozradil, že ho noha trápí už přes rok.

'Během tohoto loňského roku jsem neměl schopnost trénovat a připravovat se a soutěžit tak, jak bych to opravdu rád,' řekl Nadal.

Ve skutečnosti, jak dále objasnil, to vůbec není nedávný problém. Je to ve skutečnosti stejný problém, který byl poprvé diagnostikován v roce 2005, kdy byl Nadal jen teenager.'Není to nové zranění, je to zranění, které mám od roku 2005,' řekl Nadal. 'Zabránilo mi to v rozvoji mé sportovní kariéry během všech těch let.'

Fanoušci, kteří nevěděli, že Rafael Nadal má tento problém téměř po celou dobu své profesionální kariéry, byli zmateni tím, co četli. 'Proč o tom slyšíme až teď?' a 'Jak vyhrál 20 Slamů, když hrál na jedné noze?' byly některé z běžných otázek, které si fanoušci pokládali na sociálních sítích.

Ale tyto otázky jsou poháněny dezinformacemi. Faktem je, že o tom NEDÁVÁME slyšení až nyní; vždy to bylo známo těm, kteří si přečetli více o Nadalových chronických zápasech s kolenem. To ale také neznamená, že Nadal posledních 15 let hrál na jedné noze; obě jeho nohy fungují docela dobře.

„Zranění“ levé nohy Rafaela Nadala není vůbec zranění, které utrpěl během své hráčské kariéry. Je to ve skutečnosti vrozená vada, se kterou vždy žil - nejen 15 let, ale tak dlouho, jak žil.

Problémem je vrozená vada, která je považována za neléčitelnou. V případě Nadala to bylo po celou dobu jeho tenisové kariéry zmírněno několika životy - jen proto, aby mohl mít tenisovou kariéru.

Vzácný problém s nohou téměř přiměl Rafaela Nadala v roce 2005 s tenisem skončit

V roce 2005 žil Rafael Nadal možná tím nejlepším životem, jaký by teenager mohl žít. V 19 letech síla přírody z Mallorky vyhrála svůj první grandslam na Roland Garros - citadele, ve které by Španěl pokračoval v budování většiny svého dědictví.

Nebylo to však jen tak. Nadal také vztyčil svou vlajku na harcourts v tom samém roce tím, že vyhrál kanadské a madridské turnaje Masters. Zdálo se, že je na pokraji vytvoření všestranné dominance, než mu bylo dokonce 20.

Ale brzy po vítězství v Madridu obdržel Rafael Nadal zdrcující zprávy od svých lékařů. Bylo mu řečeno, že jeho tenisové kariéře hrozí, že se z toho dostane.

Rafael Nadal mohl s tenisem skončit pouze s jedním Slamem

Rafael Nadal mohl s tenisem skončit pouze s jedním Slamem

Navzdory tomu, že byl Rafael Nadal v následujících týdnech ve skvělé formě, musel v roce 2005 vynechat rok končící Pohár Tennis Masters kvůli silné bolesti levé nohy. Ve své autobiografii 'RAFA' (vydané v roce 2011) Nadal řekl, že noha bude bolet, kdykoli vstoupí na kurt navzdory pokračujícímu odpočinku, čímž se stane klíčovou součástí jeho mimosezónního období. Španělští lékaři dva měsíce neposkytli diagnózu stavu.

Nakonec specialista na nohy v Madridu identifikoval příčinu bolesti jako vzácný stav nazývaný ' Kohlerova nemoc '. Jedná se o poruchu, při níž navikulární kost nohy - v lékařském smyslu tarzální scaphoid - v dětství neztvrdne tak, jak by měla.

V důsledku toho zůstává kost nedostatečně vyvinutá a při nadměrné fyzické námaze způsobuje bolestivé epizody. Nadal ve své knize vysvětlil, že jeho problém je vrozený a „velmi vzácný“.

Získání jasné diagnózy po tak dlouhé době je pro sportovce obvykle vítanou zprávou. Ale pro Rafaela Nadala to nebylo nic jiného, ​​protože jeho stav byl v jeho věku považován za neléčitelný.

Prognóza Kohlerovy choroby je obvykle dobrá, pokud je diagnostikována a léčena v dětství. Nadal se ale s podiatrem radil až v rané dospělosti, do té doby se kost už nemohla léčit ani sama.

Celý Nadalův rod se zhroutil, když jim specialista řekl, že existuje velmi reálná možnost, že by se musel své tenisové kariéry vzdát.

'Mohlo by se stát,' řekl specialista, že už nikdy nebudu moci hrát závodně tenis, 'řekl Nadal ve své autobiografii.

Rafael Nadal často ukazuje mentální sílu gladiátora, když je na tenisovém kurtu. Ale v tu chvíli, když byl Nadal informován o možnosti, že jeho životní sny skončí, než mu bude dokonce 20, byl neutišitelný.

Přišel okamžik, kdy tenisová legenda srovnala bavilo vyhlídky na přechod na golf jako profese.

Chirurgie, což je nejistá a neprokázaná léčba tohoto stavu (jak řekl podiatr), byla vyloučena. Lékaři Rafaela Nadala tedy přišli s celkem podivným provizorním řešením: hack.

Podrážky tenisek, které měl Nadal na sobě, byly změněny. Dostali tvar, který by poskytl nemocné kosti dostatečné odpružení, které by zmírnilo tlak na ni při hraní tenisu.

Toto netradiční řešení udělalo s Rafaelem Nadalem zázraky.

Na začátku roku 2006 mohl Španěl znovu hrát špičkový tenis. Do poloviny roku se mu dokonce podařilo získat dostatečný počet tréninků, aby během antukového švihu neporazil a vyhrál druhý rok po sobě Roland Garros.

Rafael Nadal by vyhrál French Open ještě několikrát; Přesněji 13 z celkového počtu 20 majorů. To je rekord v mužském tenise, který sdílí se svými největšími rivaly Rogerem Federerem a Novakem Djokovičem.

Dalo by se tedy říci, že se mu to nakonec podařilo docela dobře, dokonce i s vrozenou vadou, která hrozila jeho kariérou, když měl na jméno jen jediného Slama.

Ale 'docela dobře' na hřišti má své důsledky. Nadal o těchto důsledcích věděl od prvního dne, kdy mu Nike představil své nově navržené boty. A přijal je, aniž by dvakrát přemýšlel, protože alternativou bylo vzdát se svých snů.

„Řešení“, které stále vytvářelo problémy pro Rafaela Nadala

Pokud by byl život Rafaela Nadala bollywoodským filmem, „magické řešení obuvi“ (jak to sám Nadal nazývá) by bylo vrcholným zlomem, po kterém by vše bylo drsné. Závěrečné titulky by zahrnovaly zrychlenou sestřih Nadala, který vyhrál dalších 19 Slamů, a diváci by zůstali v úžasu, někteří dokonce uronili slzu nebo dvě.

Ale život takový není. Žádá o návratnost pokaždé, když vám hodí řádek.

Nové boty umožnily Rafaelovi Nadalovi navázat jednu z nejslavnějších kariér, jaké kdy sportovec zažil. Ale požadovali cenu od jeho kolen, stehen, zad a téměř každého svalu, který existuje.

Posun Nadalovy tělesné hmotnosti způsobený změněnými podrážkami přenesl tlak na ostatní části jeho těla. Navikulární kost byla opatřena odpružením, takže nemusela zvládat váhu, kterou normálně má, ale v důsledku toho musely ostatní svaly nést přidanou váhu.

Nejranější důsledky toho byly zaznamenány na Španělových kolenou, v roce 2009. Zvláštní úhel ortotiky v jeho obuvi vyrobené na míru, zatímco zachraňoval jeho navikulární kost s chytrým úhlem, okamžitě přenesl více stresu na kolena Rafaela Nadala.

To vedlo k tomu, že Nadal vyvinul patelární tendonitidu na obou kolenou ve věku 21 let. Byl to problém, který byl po mnoho let chronickou překážkou v jeho kariéře.

Přímý důsledek toho měl Nadalův odchod z Wimbledonu 2009, který ho připravil o šanci obhájit titul, který historicky získal v předchozím roce.

Rafael Nadal s oběma koleny připoutanými na French Open 2008; efekt řešení jeho problému s nohou

Rafael Nadal s oběma koleny připoutanými na French Open 2008; efekt řešení jeho problému s nohou

Týmu Rafaela Nadala se podařilo najít některá rychlá řešení nové komplikace kolena, která mu během následujících tří let pomohla vyhrát pět Majors a dokonce dokončit 'Career Slam'. Ale problém se znovu rozhořel v roce 2012, což vedlo k tomu, že Nadal strávil kouzlo daleko od tenisu.

Španěl strávil sedm měsíců na okraji, chyběl mu zbytek roku 2012 po jeho prohře ve Wimbledonu - včetně olympijských her. Bylo to zhruba v té době, kdy Nadalovi lékaři prozkoumali novou formu léčby ke zmírnění problémů s kolenem: terapii kmenovými buňkami.

Léčba zabrala. Když se Rafael Nadal na jaře 2013 vrátil k tenisu, obhájil korunu French Open a byl během severoamerické sezóny hardcourt neporažen . Ale nevýhodou bylo, že Nadal ztratil značnou část své konkurenceschopnosti na trávníku; na nízko poskakujících kurtech už nemohl tolik ohýbat kolena.

Kolena by ho v příštích letech stále jednou za čas trápila, i když se zdálo, že hlavní problém byl odlehčen. Ale v roce 2014 by Rafael Nadal musel dostat injekci kmenových buněk ještě jednou - tentokrát na záda.

pohodlné vycházkové tenisové boty

Přestože Nadal nikdy výslovně nespojil poranění zad s defektem nohy, mnozí věří, že to byl výsledek „řešení“ nohy. Problém se zadem skvěle zabránil Španělovi dát ze sebe to nejlepší ve finále Australian Open proti Stanu Wawrinkovi.

V roce 2018, mimo sezónu, šel Nadal pod nůž na operační zákrok na pravém kotníku. Začátkem roku 2019 se vrátil zdravý, ale poté se na různých částech těla dál drobně vrtěl.

Odcházení z turnajů a krátká kouzla z tenisu k odpočinku bolavého svalu byla neustálá součást kariéry Rafaela Nadala. Od roku 2004 musel odstoupit z 11 majorů, z nichž většina přímo nebo nepřímo souvisela s touto vrozenou vadou na jeho noze.

Nadal byl velmi hlasitý o svém každodenním zkoušení bolesti. Za to je často ctěn dobře informovanými, ale zároveň je také kritizován kyniky, kteří nedokáží pochopit, že věčně zraněný hráč by mohl vyhrát 20 Slamů.

Španěl skvěle řekl, že si nepamatuje, že by kdy hrál bez bolesti, a také často otevřeně hovořil o léky proti bolesti jsou jeho stálým společníkem na cestě. Skoro se až divíte, zda osudu některému tenistovi nebyla vystavena tak tvrdá ruka.

A přesto mu zdroj všech problémů, Kohlerova nemoc na levé noze Rafaela Nadala, stále bez přestávky vadí. Nadal ve své knize zmínil, že navikulární kost vždy bolí, vyžadující neustálé masírování, aby byla bolest pod kontrolou.

Samotné řešení obuvi nebylo absolutní ani nemodifikované. Nadalův tým musel v posledních 15 letech provádět drobné změny na podrážkách, kdykoli a kde to bylo potřeba. Ale ani to nestačilo, aby byl bez bolesti.

Co dalšího čeká Rafaela Nadala?

Dle vzhledu přestaly dočasné opravy fungovat. Možná přizpůsobené podrážky již nechrání nedostatečnou kost před tlakem. Je možné, že ačkoli boty zabránily kosti v okamžitém namáhání, nahromaděný stres ze 17 let profesionálního tenisu vzal věci za bod opravy.

Trenér Rafaela Nadala Carlos Moya v nedávném rozhovoru řekl, že tým ještě neví, co správný průběh léčby je. Ale ve svém videu na Instagramu Nadal zněl nadějně na nalezení řešení problému a dokonce si podle vlastních slov představil „pár krásnějších sezón“.

Možná se Španělovi a jeho lékařům znovu podaří najít řešení jeho fyzických problémů, jako vždy. Existuje však výrazná možnost, že to neudělají. Možná Nadal uskuteční další ze svých úžasných návratů k tenisu, nebo možná tentokrát nemůže .

Dochází také k růstu refrén, že Rafael Nadal může být hotov vítězstvím Slamů . Ale i kdyby tomu tak bylo, i když slunce ve skutečnosti zapadlo na jednoho z největších šampionů, jaké kdy náš sport viděl, Nadalův kariéra bude vždy pamatována a odkazována, kdykoli dojde k nepřízni osudu. A to nejen v tenise nebo sportu, ale také v životě.

Kariéra Rafaela Nadala byla pohádková, jak ji často popisuje. Ale byla to bolestivá pohádka.

Říká se, že čas všechno zahojí, nebo alespoň dá zapomenout. Ale možná tomu tak není vždy. Čas někdy možná neléčí všechno; místo toho vás to jen naučí žít s bolestí.

A Rafael Nadal, jak nám ukázalo posledních 17 let, je tím nejlepším příkladem, jak žít s bolestí a překonávat ji.

Populární Problémy

Panthers a Chargers se dnes potkají v akci NFL 3. týdne. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.

Zde je návod, jak sledovat dnešní Cheez-It Bowl mezi Air Force a Washington State online bez kabelu.

Nové kočky se mohou stydět nebo se vás bát, když s nimi poprvé komunikujete. Naštěstí existují snadné způsoby, jak přimět kočku, aby se přiblížila a věřila vám. Ať už se snažíte přilákat kočky ven nebo budovat důvěru v pokojovou kočku, s trochou ...

Jak mít skvělé vlasy. Nebylo by úžasné, kdyby každý den byl dobrým vlasovým dnem? Naštěstí, bez ohledu na to, jaký máte typ vlasů, vaše zámky mohou vypadat zdravé a lesklé v každé situaci. V tomto článku najdete několik obecných kroků ...

Jak změnit lety v LAX. Přepínání terminálů na mezinárodním letišti Los Angeles (LAX) může trvat deset minut nebo několik hodin. Vše závisí na tom, zda jsou vaše příletové a odletové terminály propojeny brána s bránou, nebo zda ...

Roger Federer: Odmítnout nebo odmítnout?