Jak přežít útok medvěda

Mít nad sebou medvěda je pravděpodobně jedno z nejděsivějších setkání přírody a je to tak správně. V případě, že budete mít někdy smůlu na takové blízké setkání, připravte se na to, že znáte způsoby, jak přežít.

Kroky

 1. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 1

  1 Po svém setkání medvěda rychle identifikujte. Vědět, že váš medvěd má určitý vliv na to, jak přistoupit k útoku. Mějte na paměti, že barva a velikost nejsou spolehlivými jedinými ukazateli druhu medvěda - dokonce i ti, kteří jsou s medvědy obeznámeni, mohou obtížně určit rozdíl mezi velmi velkým černým medvědem a grizzlym. Mezi společné rysy některých druhů medvědů patří:
  • Černí medvědi ( Americký medvěd ): Černí medvědi mohou vážit od 56 do 300 kg. Barva černých medvědů má tendenci sahat od černé po blond. Čenich medvěda má obvykle světlejší barvu než tělo medvěda; mnoho černých medvědů bude mít také na krku nebo na hrudi bílou skvrnu. Černý medvěd stojí asi 60 až 100 cm vysoký až k rameni a vysoký 1,2 až 1,1 metru, když stojí na zadních nohách. Hledejte takové charakteristické rysy, jako je rovná tvář, rovná linie zad, malá hlava a tmavé drápy.
  • Medvědi hnědí (poddruhy medvědů Grizzly) ( Ursus arctos a Ursus ): Medvědi hnědí jsou distribuováni po celé Eurasii a Severní Americe. Váží od 300 do 680 kg (660 až 1 500 liber), přičemž největší je medvěd Kodiak (velikostně soupeří s ledním medvědem). Diskutuje se o množství poddruhů medvědů hnědých, ale obecně se můžete spolehnout na níže uvedené charakteristické rysy. Medvědi grizzly mohou ve vnitřních oblastech vážit asi 250 až 450 kg (550-1000 liber), zatímco pobřežní grizzly mohou ve špičce vážit až 1500 liber (). Opět může být zbarvení kdekoli od černé po blond, přičemž obvyklou nabídkou je, že medvěd má kožešinu se stříbrnými špičkami, která vypadá „prošedivěle“ (nebo „pruhovaná s šedými vlasy“, odtud název „grizzly“). Ve stoje může grizzly dosáhnout výšky 2,74 až 3,657 metru. U hnědých, grizzly a kodiakských medvědů hledejte takové charakteristické rysy, jako je výrazný hrb přes ramena, šikmá zadní linie, klenutý nebo konkávní obličej, velká hlava a světlé, dlouhé zakřivené drápy.
  • Leniví medvědi ('Melursus ursinus'): leniví medvědi jsou noční hmyzožravé druhy medvědů volně žijících na indickém subkontinentu. Leniví medvědi mají chundelaté, zaprášené černé pláště, bledé, krátkosrsté náhubky a dlouhé zakřivené drápy, které používají k vykopávání mravenců a termitů. Krémově zbarvené „V“ nebo „Y“ obvykle označuje jejich hrudník. Lenochodům se mohou nozdry zavřít a chránit je tak před prachem nebo hmyzem při útocích na termitová hnízda nebo včelí úly. Mezera v zubech jim umožňuje vysávat mravence, termity a další hmyz. Leniví medvědi dorůstají pěti až šesti stop, dosahují dvou až tří stop vysoko u ramene a váží od 120 (u lehčích samic) do 310 liber (u těžkých samců).
  • Lední medvědi ( lední medvěd ): Samci ledních medvědů mohou vážit přibližně 770–1500 liber (350–680 kg), přičemž samice jsou přibližně poloviční velikosti. Tento medvěd se nachází na polárním kruhu a přizpůsobil se životu na sněhu, ledu a ve studených vodách. Největší suchozemský masožravec má výšku ramen ledního medvěda asi 51–63 palců (130–160 cm). Obvyklá barva je bílá a tělo medvěda je protáhlejší než u medvěda hnědého, s delší lebkou a nosem.
  • Umístění různých druhů medvědů viz níže „Tipy“.


 2. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 2

  2 Zkuste rychle posoudit, zda se medvěd chová defenzivně, nebo na vás útočí, abyste si vyčistili cestu k potravě (dravé). To je užitečné k tomu, abyste věděli, do jaké míry se můžete spolehnout na to, že se pokusíte medvěda přesvědčit, že nejste hrozbou, takže vás nechá na pokoji (například zvýšením velikosti, hlukem, hraním mrtvých atd.). Na druhou stranu, pokud jste vnímáni spíše jako kořist než jako hrozba, medvěd na vás nepřestane útočit, pokud budete hrát mrtvého nebo křičet, takže budete muset najít účinnější obranné přístupy, které vám mohou pomoci uniknout bezpečně. Mezi typické důvody, proč se medvěd cítí ohrožen, patří potřeba chránit svá mláďata, ochrana skrytého jídla nebo mršiny a překvapení nebo zmatek, strach, dojem, že byl prostor napaden a blokování východu. Dravé chování je obvykle způsobeno hladem a lhostejností k vašemu lidskému postavení. Větší procento útoků od černých medvědů je dravé povahy než od medvědů hnědých, ale mladí medvědi nebo grizzlies mohou být draví, jakmile je opustí jejich matky, protože se učí najít si jídlo samy a může být lákavé vidět lidi jako jídlo . Pamatujte, že bez ohledu na důvod útoku medvěda je medvěd nebezpečný. Zde jsou některé obecné údaje, které ukazují, zda medvěd reaguje obranným nebo dravým způsobem:
  • Obranný útok černého medvěda: Medvěd, který se brání, bude mít tendenci se na vás plácnout a pokusit se kousnout. Je však méně pravděpodobné, že se zaměříte na hlavu nebo krk (kousnutí zabitím).
  • Dravý útok černého medvěda: Hladový medvěd vás často najde a možná vás pronásledoval. Půjde o kousání zátylku a temene hlavy. Chytne vás medvědím objetím, zatímco vás kousne. Nebude odradit pokračovat v útoku na vás.
  • Obranný útok medvěda hnědého/grizzlyho: Medvěd může uprchnout nebo může provést sérii bluffových útoků, aby otestoval vaši hrozbu. Zamýšlenou divokost jejího útoku lze určit pohledem na polohu jejích uší. Čím více se uši svažují dozadu, tím vážnější je záměr zaútočit. Mezi další indikátory blížícího se útoku patří ochlupení stoupající na zátylek a záda a vrčení. Uvědomte si, že pokud proudí po větru, může to signalizovat jeho potřebu lépe cítit pachatele. Když na vás zaútočí, kousne vás do temene hlavy a šíje a rozbije vaši míchu silným tahem tlapky.
  • Predátorský útok medvěda hnědého/grizlyho: Stejné ukazatele jako obranný útok, se zvýšenou vážností jejich záměru (například bluffové náboje se změní v postavení na zem a pokusí se vás přejet prstem nebo kousnout). Pokud je na všech čtyřech nohách, projeví se agresivita v podobě kývání hlavou ze strany na stranu a cvakání zuby při otevírání a zavírání úst.
  • Lenost medvědí: Medvědi leniví se většinou živí výhradně rostlinami, takže na vás pravděpodobně útočí, abyste ubránili sebe nebo svá mláďata. Obvykle se vás pokusí smeknout a kousnout, ale pravděpodobně nebude mířit na vaši hlavu nebo krk.
  • Lední medvěd: Lední medvědi mají obvykle hlad a jsou nebezpeční. Již po staletí je známo, že útočí na člověka a mohou ho pronásledovat po věky. Kousnou vás do hlavy. Předpokládejme, že útok je dravý a že medvěd na vás nepřestane útočit.
  • Jakýkoli druh medvěda ve vašem táboře nebo hůře ve vašem stanu: Tento medvěd, bez ohledu na druh, je s největší pravděpodobností dravý a musíte jednat rychle, abyste se fyzicky ubránili. Nechovejte se jako kořist - zůstaňte v klidu a bráňte se vším (a všemi) ve stanu. Pokud si všimnete medvěda, který sleduje váš kemp, okamžitě kontaktujte příslušné úřady.
 3. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 3

  3 Bez ohledu na to, zda na vás útočí z dravých nebo obranných důvodů, je medvěd nebezpečný, když se rozhodne zaútočit. Mechanismem zvládání číslo jedna je však zachovat čistou hlavu, takže především nepanikařte. Pokud propadnete panice, vaše mysl zmizí a můžete reagovat jako zvíře kořisti, čistě ze strachu, který může ohrozit váš život. Mezi klíčové věci, které vám na začátku pomohou, patří:
  • Pokuste se, abyste vypadali větší, než ve skutečnosti jste. Ruce zvedněte nad hlavu a možná roztáhněte nohy trochu více od sebe (ale ne tak, abyste se nevyvážili). Můžete také zvednout bundu nad hlavu, abyste působili dojmem větší výšky, ale uvědomte si, že to může znamenat menší ochranu vašeho těla, kdyby na vás medvěd náhle zaútočil a vy si ho nemůžete dostatečně rychle obléknout. Nepoužívejte sako, pokud to znamená sundání batohu (viz dále).
  • Pokud nosíte batoh, nechte jej zapnutý. Je to o něco větší ochrana než bez ní, zvláště pokud potřebujete hrát mrtvého (viz další krok).
  • Vyhněte se jakémukoli kontaktu s očima - oční kontakt může medvěd vnímat jako hrozbu a může vyvolat náboj nebo opakované útoky. Stejně tak nikdy nespouštějte oči z medvěda - vždy víte, co dělá.
  • Hluk může, ale nemusí věci ještě zhoršit. Malé medvědy, včetně černých medvědů, lze vystrašit hlukem. Někteří lidé se domnívají, že kovový hluk odradí medvědy, protože to není přirozené a existují zdokumentované příklady medvědů, kteří utíkají před cinkajícími kovovými zvuky. Jakýkoli hluk však může být účinný, pokud vůbec bude fungovat. Uvědomte si, že větší medvědi, včetně velkých černých medvědů a ledních medvědů, jsou v této situaci často jednoduše zvědavější a mohou se k hluku (tj. Vám) dostat, aby ho zkontrolovali.
  • V noci použijte silnou baterku nebo čelovku, abyste rozsvítili světla v očích medvěda, zvláště pokud vás medvěd překvapí ve vašem táboře nebo stanu. I blesk fotoaparátu může dočasně oslepit medvěda za špatného světla nebo tmy.
  • Vyhněte se jakýmkoli náhlým pohybům a nikdy neběhejte. Zvířata, která pronásledují kořist na živobytí, reagují na pohyb a běh zakouší vrozenou reakci, aby pronásledovali, dokud je nechytí. Medvěd je schopen běžet rychlostí 40 km/h (64 km/h), takže si nepředstavujte představy, že byste medvěda předběhli!
  • Stejně tak se nikdy neschovávejte v něčem tak chatrném, jako je stan. Medvěd se nenechá zmást tím, že si myslí, že jste zmizeli, a když se budete schovávat, můžete se spustit instinkt dravce, který vám bude dál hledat potravu.
  • Běžná rada ohledně lezení na strom zní –– ne. Je to proto, že medvědi (zejména medvědi černí a lenochodi) dokážou šplhat po stromech velmi rychle. Lezení na strom však může zvýšit vaše šance na přežití, pokud budete bojovat s větším medvědem, jako je medvěd grizzly. Ale někteří grizzlies mohou také lézt. Může to být také užitečné tam, kde se medvěd blufuje, protože to může medvědovi naznačit, že nejste hrozbou. Pokud ale vylezete na strom, ujistěte se, že medvěd není dostatečně silný, aby strom spadl, a abyste měli dostatek času vylézt natolik vysoko, aby se k vám medvěd nedostal, pokud stojí na zadních nohách (což umí rychle). Pokud vás však napadne medvěd černý/lenochod (pokud není příliš velký) nebo menší medvěd, nevylezte na strom, protože mohou šplhat velmi snadno. V tomto druhém případě, pokud se ocitnete nuceni vylézt na strom, vylezte velmi vysoko do bodu, kdy ani malý medvěd o hmotnosti 300 liber nemůže jít bez lámání větví.
  • Pokuste se vytvořit mezi vámi a medvědem určitou vzdálenost - vzdálenost je vaším spojencem, zatímco se budete bránit. S holýma rukama postrádáš dostatečně bezpečný dosah, abys medvěda poškodil, aniž by ti ublížil ještě rychleji. Udělejte vše pro to, abyste mezi sebe a medvěda vložili něco velkého, jako je strom nebo skála.
 4. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 4

  4 Vypořádejte se s medvědí náloží co nejpokojněji. Některé poplatky jsou testy nebo blufování, abyste zjistili, co budete dělat, pokud něco. I když je to těžké, snažte se stát dokonale nehybně a stát si nohama, když vás medvěd nabíjí. Někteří medvědi budou z nedostatku pohybu nadšeni a přestanou vás považovat za hrozbu. Připravte se však na útok, jako je příprava spreje pro medvědy nebo klacky atd. Během nabíjení. Nepoužívejte sprej a nebijte medvěda, pokud si nejste jisti, že medvěd útočí - někteří medvědi několikrát blufují, než se rozhodnou, že vám to za to nestojí a nechtěli byste zbytečně vzbuzovat medvědí hněv, když by mohli prostě se nudte a zase se toulejte.
  • Po bluffovém náboje mluvte tiše, pomalu mávejte rukama nad hlavou a pomalu couvejte.
  • Všimněte si, že pokud medvěd stojí na zadních nohách - je to často spíše pokus zjistit, co se děje, než okamžité zahájení útoku. Zůstaňte v klidu a nechte je, aby vás posoudili; mohou vás považovat za nehodné dalšího zájmu.
  • Grizzly bude mít tendenci vytvářet přímý náboj, zatímco černý medvěd může kličkovat zaútočit z utajení. Především neutíkejte, nebo spustíte medvědí instinkty k pronásledování. Přirozeně být překvapen nenápadně se nabíjejícím medvědem to snadněji řekne, než udělá, takže buďte vždy opatrní, když jste v medvědí zemi.
 5. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 5

  5 Zjistěte, kdy je v pořádku hrát mrtvé a kdy ne. Pokud si medvěd udržuje příliš velký zájem na tom, aby vás potenciálně nebo skutečně napadl, může být hraní mrtvých řešením, pokud jste konfrontováni s medvědem hnědým nebo grizzlym. Pokud jste si jisti, že se jedná o tento druh medvěda před vámi, hrajte mrtvého, jednoduše spusťte na zem a lehněte si na břicho. Roztáhněte nohy (aby vás medvěd snadno nepřevalil) a rukama zakryjte zátylek a zajistěte prsty k sobě. Použijte lokty k zakrytí obličeje. Zůstaňte velmi tiše a tiše. Steve French, lékař obeznámený se zraněním při útoku medvěda, poznamenal, že oběti napadené v situaci blízkého setkání, které se tímto způsobem chrání a nebrání se, mají tendenci přežít pouze s ambulantním zraněním. Pokud se vám medvěd podaří převrátit vás, vraťte se pokaždé zpět na břicho. Doufáme, že medvěd hnědý nebo grizzly se s vámi nakonec začne nudit a odejde. Pokud se zdá, že medvěd odejde, zůstaňte nějakou dobu hrát mrtvého, dokud si nebudete jisti, že medvěd skutečně odešel a nečeká jen na vaše oživení.
  • Na druhou stranu mnoho odborníků na medvědy doporučuje, že byste měli nikdy hrát mrtvého, pokud je medvěd černý medvěd nebo lední medvěd. Přitom se možná vzdáváte na večeři. Ne všichni odborníci na medvědy však souhlasí s tím, že hra na mrtvého nefunguje s černými medvědy a autorem Bear Aware Bill Schneider naznačuje, že pokud nemůžete medvěda identifikovat, je stále nejlepší hrát mrtvého.
  • Pokud vás medvěd hnědý nebo grizzly trochu zdrsní, zůstaňte v klidu a mlčte. Pokud vám však začne lízat rány, přestaňte si hrát na mrtvého; medvěd začíná vážně ubližovat (jíst) vám a budete se muset bránit.
 6. Obrázek s názvem Survive a Bear Attack Krok 6

  6 Využijte možné medvědí slabosti. Můžete zkusit udělat několik věcí, které by mohly snížit šance medvěda na úspěšný útok na vás. Nejprve se pokuste bránit ve strmém svahu nebo svahu; přitom můžete zajistit, že každý medvěd bude mít alespoň obtížný postoj vzpřímený, čímž sníží svoji plnou hmotnostní sílu (ze stoje může medvěd těžit pouze z použití vlastní váhy, aby vám ublížil). Pamatujte, že útoky ze strany mohou být pro medvěda obtížně vidět (svaly krku medvěda a struktura čelistí jim ztěžují snadné otáčení krky, což omezuje jejich pozorovací dosah ze strany), takže byste mohli být schopni výhoda, pokud jde o rány. Uvědomte si však, že medvěd pravděpodobně zaútočí také horizontálně, což může zabránit vašim horizontálním úderům.
  • Medvědi, pokud vědci dokážou určit, mají stejně dobrý zrak jako lidé. I když se to může s věkem zhoršovat (jako u lidí), nespoléhejte na údajný špatný zrak jako obrannou metodu (totiž nehrajte si na schovávanou před medvědem).
 7. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 7

  7 Bojujte s čímkoli, co máte. Pokud jste vyzkoušeli všechno ostatní a medvěd na vás stále padá, váš život je ve vážném nebezpečí a budete muset udělat vše, abyste přežili. Sáhněte po čemkoli, s čím můžete bojovat. Klacky, špínu, kameny atd. Lze vhazovat medvědovi do očí, píchnout mu do očí nebo jím lze zasáhnout přes čenich (velmi citlivá část medvěda). Při získávání takových předmětů buďte opatrní, protože pravděpodobně budete v pokušení dřepnout nebo se ohnout, což může způsobit, že budete vypadat ještě menší a při sbírání předmětů ztratíte ze zřetele akce medvěda. Když se bráníte, mějte v hlavě, že aby jakákoli obrana proti medvědovi fungovala, musíte být rychlí, musíte se pokusit zvětšit vzdálenost, být agresivní a musíte se snažit vyhnout síle medvěda (síla úderu medvěda) , v tomto pořadí důležitosti.
  • Proveďte přímý kop/střevní kop, pokud musíte/můžete. Účinné mohou být přímé kopy - to je druh kopu, který policie provádí při vloupání do dveří. Rychle udeřte a rychle přitáhněte nohu zpět, než bude mít medvěd šanci přejíždět vaším vnitřním stehenem (pokud se to medvědovi podaří, jste skutečně odzbrojeni). Pokud jste však na kopci, uvědomte si, že pokud je medvěd nižší než vy, povede svůj útok hlavou kvůli obtížím ve stoje, takže budete muset podle toho zaměřit kop.
  • Jako odpor lze použít medvědí krk, lebku a tuhé svaly čelistí. Pokud je to provedeno správně, kop na obličej může způsobit krvácení kvůli odporu medvěda, což může způsobit whiplash.
  • Pokud praštíte medvěda, uvědomte si, jak zbytečné to může být a jak vás to může hodně ohrozit. Úder obvykle funguje pouze tehdy, když dopadne přímo na medvědí nos. Pokud je to možné, vyhněte se děrování, protože odhaluje vaše velmi zranitelné paže a ruce.
  • Kde můžete, stávkujte a pohybujte se do kopce, stávkujte a pohybujte se do kopce. Zůstanete -li do kopce, může vám to dát větší šanci způsobit medvědovi dostatečné poškození, abyste měli šanci uniknout.
  • Chraňte se především. Uvědomte si, že nemůžete zasáhnout. Bylo známo, že velké tahy medvěda zabíjejí losy a jeleny jedním pohybem; pravděpodobně na tom nebudete jinak. Použijte svůj batoh jako štít, házejte na medvěda věci jako batoh, fotoaparát, knihy, boty a láhev na pití; nejlépe se zaměřte na citlivé oblasti tváře medvěda, jako je nos nebo oči.
  • Pokud jste medvěda zasáhli nebo mu způsobili bolest, uvědomte si, že vás medvěd bude považovat za pokračující hrozbu. Buď utečou, nebo budou pokračovat ve svém útoku, dokud neodstraní vnímanou hrozbu.
 8. Obrázek s názvem Survive a Bear Attack Krok 8

  8 Vytáhněte sprej na medvěda a použijte ho. Tento krok je odlišný od předchozího, protože nemusíte mít žádný sprej (ne každý souhlasí s tím, aby se vlekl kolem toho, co je ve skutečnosti chemická zbraň vyžadující pečlivé zacházení, a která přichází s vysokou cenou a rychle se zhoršuje) a také proto, že potřebujete vědět, jak ji správně používat, aby byla účinná. První věcí je pochopit, že pepřový sprej má pouze odstrašující účinek a může zvýšit hněv medvěda, takže to nepovažujte za svou jedinou reakci na útočícího medvěda. Za druhé, pepřový sprej musí být přístupný. Pokud je zastrčený na spodní části batohu, nebudete ho mít čas získat. Používejte ho pouze tehdy, pokud jej získáte rychle a snadno - při použití pepřového spreje záleží na rychlosti vaší reakce.
  • V okamžiku útoku použijte pepřový sprej. Nesnažte se to nastříkat na oblečení nebo stan. Může to přilákat medvěda. Sprej by měl být použit pouze v okamžiku útoku a přímo do tváře medvěda.
  • Znáte dosah pepřového spreje, který máte (obvykle je to 20 až 30 stop/6–9 metrů). Naštěstí máte velký kontejner s dobrým dosahem, který vám pomůže udržet vzdálenost mezi vámi a medvědem.
  • Zkontrolujte směr větru. Neprospěje vám postříkat medvěda, jen aby vás místo toho sprej zamlžil. Pokud vítr fouká směrem k vám, budete se muset opatrně dostat do lepší polohy. Pokud také silně prší, sprej nemusí být účinný, protože se rychle smyje.
  • Dodržujte pokyny výrobce. Vy je potřeba si předtím přečíst návod jdeš do medvědí země. Budeš ne mít čas si je přečíst s medvědem tancujícím kolem vás. Různé značky sprejů mohou fungovat odlišně, nebo nové nádoby mohou mít jiné požadavky, než na jaké jste zvyklí, a to musíte vědět předem.
  • Namiřte pepřový sprej na medvěda tak, aby vytvořil mlhu nebo kuželový mrak na přesném místě, kam medvěd míří do útoku. Postříkejte, jakmile se k vám medvěd nabije, je asi 40 metrů (12 metrů) směrem k vám, v očekávání příchodu medvěda a zároveň křičte.
  • Očekávejte reakci - medvěd pocítí okamžitou intenzivní bolest z bodavých očí a pravděpodobně bude mít potíže s dýcháním. Rozzlobený dezorientovaný medvěd za vámi pravděpodobně ještě přijde, takže neotálejte, pokud vám sprej dal šanci uniknout.
  • Pokud jste zapomněli pepřový sprej, použijte jakýkoli repelent, který máte; dokonce i repelent proti hmyzu může způsobit štípavé oči. Nespoléhejte se však na jinou formu repelentu než pepřový sprej jako svůj arzenál proti medvědům, protože obecně nemají vůbec žádný účinek; jejich použití je poslední zoufalý čin.
  • Všimněte si, že je velký rozdíl mezi sprejem z medvědího pepře a pepřovým sprejem pro lidskou sebeobranu. Účinné látky jsou různé a lidský sprej vychází v cíleném proudu, zatímco medvědí sprej vychází v mlze. Mnoho odborníků tvrdí, že lidský pepřový sprej by na medvěda nefungoval (a může být nezákonný), udělejte si proto průzkum a možná investujte do trochu dražší láhve s medvědím sprejem.
  • Uvědomte si také směr větru. Nedělalo by vám dobře, kdybyste se omylem pepřili ve snaze bránit se medvědovi.
 9. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 9

  9 Zvažte zapojení těch, kteří vás doprovázejí. Jednání s útočícím medvědem ve skupině si zaslouží zmínku. Rozhodnout se pro túru, běh, běh, tábor nebo trávení času v medvědí zemi není nutně moudré, protože v číslech je často bezpečí. To je důvod, proč mnoho úřadů národních/státních/provinčních parků v USA a Kanadě doporučuje, aby některé stezky mohly být podniknuty pouze ve skupině šesti nebo více lidí. Pokud jste konfrontováni medvědem, který na vás chce zaútočit, a jste se společníky, mohou hrát zásadní roli při plašení medvěda. Více lidí znamená více hluku a dojem příliš mnoha útočníků proti medvědovi často ukončí jakékoli myšlenky na útok. Pokud je vás jen pár, řekněme dva nebo tři, medvěd nemusí být tak vystrašený a může se stále snažit zaútočit. Výhoda soužití se společníky však spočívá v tom, že se můžete navzájem bránit. Pokud například všichni padnete dolů a hrajete na mrtvé a medvěd jednoho z vás praští, druhý společník může medvědovi začít píchat do očí a stříkat medvěda, aby se odstěhoval. Pokud na vás útočí medvěd a vy jste spolu s dalšími lidmi, kteří jsou schopni zodpovědně pomoci, zkuste následující:
  • Při útoku medvěda udržujte zřetelnou komunikaci se společníky. Řekněte si navzájem, co se chystáte udělat, jako ujištění a jistotu akcí. Zůstaňte v klidu a snažte se nekřičet, pokud to není součástí vaší hlukové strategie.
  • Nenechávejte žádnou osobu s medvědem samotnou. Strategií by mělo být držet se co nejvíce pohromadě, aby se zvýšil dojem skupiny, kterou je těžké rozdělit. Nenechávejte na pokoji nikoho, kdo by mohl být označen za útok.
  • Jedna osoba může sbírat klacky, špínu atd., Zatímco druhá křičí na medvěda, aby ho rozptýlila.
  • Chraňte zejména mladé nebo zranitelné lidi. Udělejte vše pro to, abyste chránili děti nebo paniky před osobami, které jsou součástí vaší skupiny. Držte je blízko, aby je medvěd nevnímal jako snadný výběr, a udělejte vše pro to, abyste je uklidnili, abyste tlumili strach nebo panické reakce.
 10. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 10

  10 Unikněte, jakmile to bude bezpečné. Jak již bylo řečeno, nikdy neběhejte. Pokud jste medvěda zranili natolik, že ho dočasně zastavíte, odejděte tak rychle, jak jen můžete, směrem od nich směrem k bezpečí. Mějte v rukou něco obranného, ​​například špínu, pepřový sprej, klacky atd., Pro případ, že byste se v okamžiku potřebovali znovu uchýlit k obraně. Zkuste se nehlučně vzdalovat, abyste nepřitahovali žádnou další pozornost. Je pravděpodobné, že budete v šoku, ale udělejte, co můžete, abyste se vrátili na bezpečné místo.
  • Kdykoli couvnete od medvěda, udělejte to čelem k medvědovi, abyste mohli medvěda nadále sledovat. Mluvte nízko monotónně, jako byste chtěli uklidnit medvěda (a pravděpodobně i sebe).
  • Pokud jste v Arktidě, zkuste se dostat zpět k vozidlu nebo přístřešku, kde je to možné. Bohužel zůstáváte jasným cílem, i když jste vystaveni obrovskému množství sněhu. Lední medvěd má navíc čich (může najít zakopané štěně tuleně až 2 kilometry daleko!).
 11. Obrázek s názvem Přežít útok medvěda Krok 11

  jedenáct Buď realista. Návrhy v tomto článku jsou jen - návrhy. Neexistuje žádný kontrolní seznam, jak přežít útok medvěda, a to, co je zde uvedeno, jsou generalizace vycházející z různých zdrojů založených na zkušenostech s vlastním setkáním medvěda. Žádný z těchto přístupů není zárukou přežití v budoucím setkání s medvědem, protože to, jak medvěd zareaguje, závisí do značné míry na kontextu, na tom, jak reagujete vy (a vaši společníci s vámi) a na vlastních důvodech medvěda, které se projeví až poté, co probíhá osobní setkání s medvědem. Medvědi jsou navíc velmi silní. Přesto vědět, jak přežili ostatní lidé, vás informuje, že je možné přežít setkání s medvědem. Především buďte vždy připraveni a snažte se zůstat v klidu; být v medvědí zemi nese povinnosti, o kterých byste měli vědět před vstupem.
  • Udržujte medvědí strach v perspektivě; po přečtení takového článku si můžete myslet, že medvědi vás chtějí dostat. Celkově tomu tak není, o čemž svědčí skutečnost, že medvědi mají dostatek příležitostí k útoku na lidské bytosti, které se nerozhodnou jednat. Medvědi koexistují mírumilovně ve většině oblastí a těch pár nepoctivých medvědů, kteří způsobují problémy, obvykle příslušné orgány rychle vyřeší. Mírové soužití s ​​medvědy můžete pomoci tím, že je nebudete krmit (abyste se vyhnuli úpravě potravin), nebudete je povzbuzovat do svého životního prostoru, nebudete je provokovat a budete šířit poselství o tom, jak se kolem medvědů udržet v bezpečí. Prevence funguje lépe než léčba - vždy dodržujte způsoby, jak se vyhnout setkání s medvědy nebo couvat, než se změní v útok. Pamatujte, že většina medvědů se vyhýbá konfrontaci, kde je to možné.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co když je medvědice v mém kempu? Pokud víte, odkud medvědí mládě přišlo, opatrně a pomalu opusťte kemp druhým směrem. Mluvte potichu se svými spoluhráči a řekněte jim, kterým směrem se musí vydat. Pokud máte medvědí sprej a baterky, vezměte si je s sebou. Zůstaňte v klidu a nikdy neutíkejte, jen pomalu vycouvejte z kempu. Matka je pravděpodobně poblíž a své mládě včas odstraní.
 • Otázka Bojí se medvědi ohně? Spíš ne. Medvědy vlastně přitahují táboráky. Pokud máte táborák, buďte vždy připraveni s pepřovým sprejem, zvláště pokud vaříte, protože je bude přitahovat vůně jídla.
 • Otázka Mohu kopat samce medvěda do třísel v sebeobraně, pokud na mě někdo zaútočí? To medvěda jen rozzlobí, nic užitečného to neudělá. Jak byste se také mohli dobře podívat, abyste se ujistili, že je to muž?
 • Otázka Co když je medvěd kyborg? Tak zavolejte tisk! Zdá se, že jsme našli prvního robotického medvěda. Doporučuji najít zlého génia, který to dokázal, a bojovat až do smrti.
 • Otázka Žijí medvědi v Pittsburghu, PA? V lesích kolem Pittsburghu mohou být malí černí medvědi, ale tito medvědi jsou plachí a bojí se lidí.
 • Otázka Co mám dělat, když mého přítele medvěd zabije? Pak je velmi pravděpodobné, že medvěd je super agresivní, a jakkoli pro ně chcete truchlit, musíte se od medvěda co nejrychleji dostat pryč.
 • Otázka Co děláte, když krvácíte, když vás medvěd honí? Najděte způsob, jak ránu dočasně opravit, protože ztráta krve je v tu chvíli větší problém než medvěd.
 • Otázka Může medvěd nakazit vzteklinu? Určitě může, ale pokud se můžete dostat k lékaři do 24 hodin od kousnutí (nebo pokud jste očkováni přibližně do týdne), jste v bezpečí.
 • Otázka Mohu zastřelit medvěda zbraní a utéct? Pouze pokud jste si jisti, že ho můžete zabít nebo vážně zranit jedním výstřelem. Pokud ho jen lehce zraníte, může být jednoduše agresivnější a pokračovat v útoku. Pokud jste si však jisti, že na vás medvěd zaútočí a máte zbraň, může to být jediná možnost, jak přežít.
 • Otázka Jak přimím medvěda, aby si myslel, že se na něj nepokouším zaútočit? Medvěd si obvykle nebude myslet, že se ho pokoušíte napadnout-pokud na něj již neútočíte nebo nejste příliš blízko jeho mláďatům.

Populární Problémy

V sobotu se Notre Dame ujme státu Iowa v Camping World Bowl. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.

Medvědi a berani se setkávají na prvním nedělním nočním fotbale v sezóně 2021. Zde je návod, jak můžete sledovat bezplatný přímý přenos ze hry.

Části řeči jsou kategorie, které se používají k popisu funkce každého slova ve větě. Nejlepší způsob, jak identifikovat slovní druh řeči, je zamyslet se nad tím, jakou roli slovo ve větě hraje, ale existuje také několik indicií, které ...

Barcelona a Bayern se setkávají v nejočekávanějším zápase Ligy mistrů na turnaji. Zde můžete sledovat, jestli jste v USA.

Tsonga upustí ponožku, aby se dostala do amerických otevřených prostor