Jak se starat o držák

Důležitou součástí každého plánu péče o zuby je správné čištění, a to platí zejména pro držáky. Špinavý držák může obsahovat bakterie, které mohou způsobit zápach z úst v ústech. Péče o držák však jde mnohem dál, než jen udržování čistoty. Budete také muset chránit svůj držák před poškozením a správně jej uložit, když jej nenosíte nebo nečistíte. Pevné/trvalé držáky, které nelze vyjmout, vyžadují ještě větší péči, ale když si na to zvyknete, může to být docela snadné. Výměna držáků je velmi drahá, proto je důležité se o své zubní vybavení dobře starat a vždy je používat podle pokynů svého ortodontisty.

Metoda 1 ze 3: Péče o váš vyjímatelný držák

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 01

  1 Noste držák podle pokynů svého ortodontisty. V závislosti na stavu, ve kterém se nacházejí vaše zuby, můžete být instruováni, abyste nosili svůj držák vždy, kromě doby, kdy by mohl být držák poškozen. Pokud nosíte svůj držák na chvíli, váš ortodontista vám možná umožní přejít na částečný úvazek. Vždy se řiďte pokyny, které vám poskytne ortodontista, a v případě dotazů se ho zeptejte.
  • Záchytky je obecně nutné nosit, dokud se vaše čelistní kost a dásně kolem zubů stabilizují, což by nyní mělo být zarovnané a kořeny vašich zubů dosáhly požadované polohy. To vyžaduje čas a přesnou dobu bude muset určit váš ortodontista.
  • Ortodontisté obvykle nechají pacienty nosit své držáky na plný úvazek (24 hodin denně) po stejnou dobu, jakou měl pacient rovnátka.
  • Po úplném nošení držáku po počáteční časové období vám může váš ortodontista povolit přepnout na nošení pouze v noci.


 2. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 02

  2 Před jídlem odstraňte držák. Jíst jídlo s vyjímatelným držákem v ústech může držák poškodit a téměř jistě způsobí uvíznutí jídla ve vašem hardwaru. Před jídlem byste měli vždy vyjmout držák a ujistit se, že je správně uložen uvnitř pouzdra.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 03

  3 Při sportu přepněte držák na ochranný chránič zubů. Kdykoli existuje riziko poškození nebo ztráty držáku, měli byste jej vytáhnout z úst. Ujistěte se, že jste jej bezpečně uložili v pouzdru, jakmile bude z vašich úst, a buďte opatrní, abyste kufr nebo držák neztratili.
  • Při sportu je důležité nosit chránič zubů, ať už nosíte držák nebo ne.
  • Na držák nebudete moci správně nasadit ochranný chránič úst a fyzický kontakt (dokonce i přes chránič) by mohl váš držák poškodit a vážně si poranit ústa.
  • Pokud je to možné, vyhýbejte se kontaktním sportům během ortodontické léčby. Během této doby je celá vaše kostní struktura oslabena a jakákoli síla může mít negativní dopad a může způsobit nevratné poškození.
  • Někteří ortodontisté doporučují vzít si při plavání držák. Pokud vám držák nějak vyklouzne z úst, mohl by se snadno ztratit ve vodě.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 04

  4 Svůj držák řádně uložte. Kdykoli vytáhnete držák z úst, ať už k jídlu, sportu nebo čištění vybavení, měli byste jej vždy správně skladovat. To pomůže zajistit, aby nedošlo ke ztrátě nebo poškození držáku.
  • Nikdy nenechávejte držák zabalený v ubrousku, ubrousku nebo papírovém ručníku. To lze snadno zaměnit za odpad a náhodně vyhodit.
  • Pokud nosíte pouzdro na plný úvazek, vždy noste kufřík s sebou kamkoli jdete. Uchovávejte držák v případě, že jej budete kdykoli potřebovat odstranit.
  • Nenechávejte držák na přímém slunci, včetně zaparkovaného auta, protože teplo může plast roztavit nebo zdeformovat. Nikdy nenechávejte držák v blízkosti kamen nebo topných těles ze stejných důvodů.
  • Nenechávejte držák ležet mimo pouzdro, dokonce ani doma. Mohlo by se to ztratit, nebo (pokud máte domácí zvířata) se váš pes pravděpodobně pokusí to žvýkat - jsou přitahováni vůní držitele.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Čištění vyjímatelného držáku

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 05

  1 Kartáčujte držák. Můžete a měli byste si kartáč čistit každý den, stejně jako si čistíte zuby. Ve skutečnosti, když si čistíte zuby, může být ideální čas také na čištění kartáčku. To pomůže udržet váš držák čistý a váš dech svěží.
  • Vyjměte držák z úst.
  • Opláchněte jej pod studenou vodou z faucetu.
  • Přidejte do zubního kartáčku kapku zubní pasty o velikosti hrášku a jemně setřete nahromaděný plak a zubní kámen.
  • Důkladně opláchněte držák a poté jej vložte zpět do úst, nechejte vsáknout nebo jej vložte do pouzdra.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 06

  2 Namočte držák, aby byl čistý. Kromě kartáčování držáku je obecně dobré namočit držák do nějakého typu bezpečného čističe. Mnoho ortodontistů doporučuje k namáčení držáků používat ústní vodu nebo tablety na čištění zubních protéz; někteří ortodontisté však tyto čisticí prostředky nedoporučují, protože obsahují chemikálie jako persíran a alkohol, které mohou poškodit váš držák a způsobit problémy v ústech.
  • Bezpečnou alternativou k drsným čisticím prostředkům je použití jedlé sody. Jednoduše vmíchejte dvě čajové lžičky do malé misky čerstvé studené vody a namočte do ní směs.
  • Vyvarujte se používání octa, protože může poškodit vaše dráty a poškodit plast. Měli byste se také vyvarovat bělidla, protože se může absorbovat v porézním plastu držáku.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 07

  3 Proveďte opatření, abyste zabránili vyschnutí držáku. Možná si to neuvědomujete, ale váš držák může velmi snadno vyschnout. Existuje ve vašich ústech, což je trvale vlhké prostředí. Kdykoli jej nenosíte, měl by váš držák namočit vodu, aby se plast nepoškodil a nevyschl.
  • Když nenosíte držák, použijte malou misku nebo šálek plný vody.
  • Destilovaná voda funguje nejlépe, protože nedojde k žádným agresivním chemikáliím nebo nerovnováze pH, které by poškodily váš držák.
  • Vždy používejte chladnou nebo pokojovou teplotu vody. Horká voda může poškodit plast na držáku a je třeba se mu vždy vyvarovat.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Péče o pevný/trvalý držák

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 08

  1 Dodržujte doporučení svého ortodontisty. Na rozdíl od vyjímatelného držáku nelze trvalý/pevný držák odstranit běžnými prostředky (vyjmout jej může pouze ortodontista); měli byste však pečlivě dodržovat všechny pokyny, které vám ortodontista poskytne k čištění a péči o váš fixní držák. S největší pravděpodobností obdržíte speciální pokyny k čištění a také podrobnosti o tom, jaká jídla můžete a nemůžete jíst.
  • Většina fixních držáků se nosí na plný úvazek přibližně pět let; některé však mohou zůstat po celý život, v závislosti na vašich zubech a doporučeních vašeho ortodontisty.
  • Postupujte podle pokynů svého ortodontisty a dejte mu vědět o všech problémech, které můžete mít.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 09

  2 Vyvarujte se potravin, které by mohly poškodit váš držák. Vzhledem k tomu, že fixační držáky jsou spojeny se zuby, existují určitá potravinová omezení, která budete muset dodržet, aby nedošlo k poškození držáku. Tato omezení jsou obecně stejná jako ta, která platí pro rovnátka.
  • Vyvarujte se tvrdých/křupavých pokrmů, protože ty by mohly způsobit zlomení držáku.
  • Nejezte karamel, tvrdé cukrovinky ani žvýkačky. Tyto potraviny se mohou zaseknout na vodičích a způsobit poškození.
  • Omezte sladkosti a sodu obecně, protože slazené potraviny/nápoje mohou zvýšit pravděpodobnost zubního kazu.
  • Pokuste se vyhnout nebo omezit konzumaci potravin/nápojů s vysokou kyselostí, včetně citrusů a sody.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 10

  3 Použijte nitě na navlékání nitě kolem zubů a držáku. Abyste se správně dostali mezi zuby a nad/pod přídržný drát, budete muset použít nitě na nitě. Nit na nitě je v podstatě tuhá nit z nylonu s malou smyčkou na konci. Tento navlékač použijete ke krmení běžné zubní nitě mezi zuby a kolem vodičů.
  • Začněte přibližně 18 palci pravidelné voskované zubní nitě.
  • Protáhněte jeden konec zubní nitě niťou na nit a táhněte ji, dokud nebude navlékač zhruba uprostřed nitě.
  • Držte navlékač těsně u zubů v místě, kde se chystáte nit. Namiřte navlékač mírně dolů na spodní zuby a mírně nahoru na horní zuby.
  • Sáhněte si do úst a opatrně protáhněte navlékač nitě, poté použijte nit nitě jako obvykle kolem dásní a pod přídržným drátem.
  • Při čištění mezi zuby dávejte dobrý pozor a snažte se nepoužívat tvrdá párátka, protože byste mohli poškodit pevný držák.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o svůj držák Krok 11

  4 Vyčistěte zuby kolem pevného držáku. Čištění zubů pevným držákem může být trochu ošidné, protože držák nemůžete jen tak vyjmout a vyčistit, jako můžete s vyjímatelným držákem; je to však velmi podobné čištění zubů rovnátky, se kterými už možná máte zkušenosti.
  • Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami, abyste nepoškodili hardware. Ujistěte se, že kartáčujete celé dvě minuty pohyby nahoru a dolů, stejně jako obvykle.
  • Kartáčujte záda a žvýkací povrchy zubů jako obvykle. Při čištění předních částí zubů opatrně vykartáčujte dásně a poté nad/pod přídržný drát.
  • Důkladně vypláchněte ústa. Zkontrolujte si zuby v zrcadle, abyste se ujistili, že vám neunikly zbytky jídla nebo plak, a pokud uvidíte něco zbývajícího, začněte postup znovu.
  • Můžete také použít proxabrush, který má tvar vánočního stromku. Tyto kartáčky jsou určeny k čištění mezi rovnátky a kolem rovnátek a přidržovacích drátů, což může usnadnit udržování čistých zubů. Nebuďte s těmito kartáči příliš agresivní, protože byste mohli způsobit ohnutí nebo uvolnění pevného držáku.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Náhodně jsem hodil svůj držák do horkého oleje a ten se roztavil. Držáky jsou velmi drahé, nemohu si dovolit nové - co mám dělat? Cristian Macau, DDS
  Doctor of Dental Surgery Dr. Macau je orální chirurg, periodontista a estetik na zubní klinice Favero v Londýně. Získal DDS z Carol Davila University of Medicine v roce 2015. Cristian Macau, DDS Doktor zubní chirurgie Expertní odpověď Můžete to zkusit vysvětlit svému zubnímu lékaři a společně najít vhodné řešení. Váš zubař může udělat další dojem, aby reprodukoval skutečný klinický případ, a poté jej odeslat zubnímu technikovi spolu s roztaveným držákem a pokusit se jej opravit za nižší cenu. Zubní technici mají obvykle k dispozici všechny zdroje a jsou schopni opravit případná poškození.
 • Otázka Mohu jíst, pokud je držák stále v mých ústech? Ne. Vyjímatelné držáky by měly být vždy vyjmuty před jídlem. Pokud však nosíte trvalý/pevný držák, očividně jej budete muset nechat při jídle. U tohoto typu vybavení však budete muset postupovat opatrně a vyhýbat se určitým jídlům (podobně jako jíst s rovnátky).
 • Otázka Proč nosit držák? Po odebrání rovnátek je držák. Zabraňuje tomu, aby se vaše zuby vrátily zpět do staré, křivé polohy, a pomáhá vašim ústům zvyknout si na nový tvar.
 • Otázka Okraje mých držáků bývaly stříbrné a nyní jsou černé. Co bych měl dělat? Okamžitě navštivte svého ortodontistu. S vaším držákem je pravděpodobně něco v nepořádku. Zní to, jako by kov mohl zkorodovat nebo byl něčím obarven.
 • Otázka Mohu svůj držák vložit do studené nebo studené vody? Ano, ale nedezinfikuje držák. Požádejte svého ortodontistu o ústní vodu zdarma.
 • Otázka Je v pořádku, když mám na sobě přidržovač a poté nedostanu rovnátka? Ano, je to tak dlouho, dokud se váš ortodontista rozhodl, že je to nejlepší postup. Vždy byste měli dělat to, co vám řekne.
 • Otázka Jak dlouho budu muset držet držák v ústech? Budete muset dodržovat pokyny svého ortodontisty. První dva týdny budete obvykle muset nosit svůj držák 24 hodin denně. Poté jej možná budete moci nosit stále méně často.
 • Otázka Jak se mohu motivovat, abych nosil svůj držák každý den? PrB Můžete nastavit odměnu. Pokud například nosím svůj držák tak, jak jsem měl, po dobu jednoho měsíce, dostanu nové boty. Ujistěte se, že je to něco, o co se budete opravdu hodně snažit.
 • Otázka Mohu svůj držák umýt mýdlem? Ne. Nejlepší způsob mytí držáků je studená voda.
 • Otázka Kdy mám nosit svůj držák? Když poprvé obdržíte svůj držák, je běžné, že jej musíte nosit alespoň několik hodin každý den. Váš ortodontista vám však poskytne osobní rutinu, kdy ho nosit nebo ne.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Co mám dělat, když jsem omyl své přidržovače tabletami s vypršenou trvanlivostí?
 • Jsem bruslař, ale nevím, jestli bych měl před bruslením odstranit své dvojité bloky?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Poraďte se se svým ortodontistou o tipy a pokyny a dejte svému ortodontistovi vědět, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy.
 • Kdykoli se váš držák nenosí, měl by být v pouzdře nebo namočený v jakémkoli zubním čisticím prostředku, který se rozhodnete použít.

reklama

Varování

 • Nevkládejte ho do kapsy, protože si na něj můžete sednout a prasknout. Vždy používejte případ, který vám poskytne váš ortodontista.
 • Nikdy nebalte držák do kapesníku, ubrousku nebo papírového ručníku. Přilepí se k vašemu držáku a bude obtížné ho vyčistit a můžete ho náhodou vyhodit, pokud si myslíte, že je to jen špinavý ubrousek.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Držák
 • Pouzdro držáku
 • Zubní kartáček a zubní pasta
 • Zubní protézy (volitelné)
 • Jedlá soda (volitelně)
 • Namáčecí pohár na zubní protézu
 • Malá kapka mýdla na nádobí

Populární Problémy

Jak odstranit těsnicí skvrny z oblečení. Caulk může být jedním z nejodolnějších materiálů k odstranění z oblečení. Věrný své povaze vsakuje do vláken oděvu a tam se utěsňuje. S trpělivostí a vytrvalostí ...

Jak se starat o kotě se zlomenou nohou. Koťata jsou roztomilé a mazlivé svazky zvědavé energie. Někdy ale tato energie a zvědavost mohou vést k tomu, že vám zlomená noha spadne, napadne vás jiné zvíře nebo dojde ke srážce ...

Zde je návod, jak sledovat model Honda Classic 2020 online bez kabelu.

Sedmá nasazená Sloane Stephens se v otvíráku z Lexingtonu ujímá vycházející hvězdy Leylah Fernandez. Fernandez vede rekord v souboji dvojice s náskokem 1: 0.

Neporažený Baylor absolvuje v sobotu test SEC proti Auburn. Pokud nemáte ESPN, můžete sledovat dnešní hru online zdarma naživo.

Jak podávat uzeného lososa. Uzený losos je zdravý, takže se snadno připravuje; nepotřebuje ani vaření! Lidé na celém světě si užívají všestrannost této uzené ryby. Ozdobí tácky na předkrmy na večírcích, slouží jako gurmánský předkrm ...