Jak nalepit zlomenou malíkovou špičku

Zlomené prsty jsou častým zraněním, zejména „růžového“ (nejmenšího pátého prstu na noze), který je náchylnější k ucpání a rozdrcení. Ačkoli zlomeniny palce na noze často vyžadují sádru nebo dlahu, aby se řádně uzdravily, řešení zlomeného malíčku na noze často zahrnuje metodu tejpování zvanou „buddy tejp“, kterou lze provést doma. Pokud je však zlomený růžový prst na noze skutečně křivý, zploštělý nebo pokud kost prorazila kůži, je nutná nouzová lékařská pomoc.

lakované tenisky

Část 1 ze 2: Nahrávání zlomeného prstu

 1. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 1

  1 Zjistěte, zda je nahrávání vhodné. Většina zlomenin prstů na nohou, včetně malíčku, jsou stresové nebo vlasové zlomeniny, což jsou drobné trhlinky na povrchu kosti. Stresové zlomeniny jsou často docela bolestivé a zahrnují určité otoky a/nebo podlitiny v oblasti přední části chodidla, ale nezpůsobují, že kosti vypadají křivě, rozdrceně, pokřivené nebo trčí z kůže. Jednoduché páskové nebo vlasové zlomeniny jsou vhodné k páskování, i když komplikovanější zlomeniny vyžadují různé lékařské postupy, jako je chirurgie, lití nebo dlahy.
  • Pokud se bolest během několika dní výrazně nezlepší, navštivte svého lékaře na rentgenu nohy. Stresové zlomeniny mohou být na rentgenu obtížně viditelné, pokud se objeví hodně otoků.
  • Pokud dojde k velkému otoku, může vám lékař doporučit vyšetření kosti k identifikaci stresové zlomeniny.
  • Stresové zlomeniny malíčku mohou nastat při namáhavém cvičení (například hodně běhání nebo aerobiku), nevhodných tréninkových technikách v tělocvičně, traumatu ze strnutí prstu na noze nebo upuštění něčeho těžkého a silného vyvrtnutí kotníků.
 2. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 2

  2 Vyčistěte si nohy a prsty. Kdykoli se potýkáte s poraněním těla pomocí nějaké podpůrné pásky, je nejlepší oblast nejprve vyčistit. Čištěním této oblasti odstraníte bakterie a další mikroorganismy, které by potenciálně mohly způsobit infekci (například houbu), a také veškeré nečistoty a nečistoty, které mohou zabránit tomu, aby se páska dobře lepila na vaše prsty. Běžné mýdlo a teplá voda obvykle stačí k čištění nohou a prstů.
  • Pokud opravdu chcete dezinfikovat prsty na nohou / nohou a odstranit většinu přírodních olejů, použijte dezinfekční gel nebo pleťovou vodu na bázi alkoholu.
  • Před použitím gázy nebo pásky se ujistěte, že jste zcela vysušili prsty na nohou a mezery mezi nimi.
 3. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 3

  3 Mezi prsty na nohou vložte gázu nebo plsť. Jakmile zjistíte, že je váš růžový prst zlomený, ale ne příliš vážně, pak je prvním krokem buddy tejpování vložení gázy, plsti nebo kousku bavlny mezi prst na noze a palec vedle (nazývaný 4. prst na noze) ). Tím se zabrání podráždění pokožky a jakémukoli potenciálnímu tvorbě puchýřů, protože jsou vaše 2 postranní prsty spojeny páskou. Zabránění podráždění / tvorbě puchýřů na kůži snižuje riziko vzniku infekce.
  • Mezi 4. a 5. prstem na noze použijte dostatečné množství sterilní gázy, plsti nebo vatových tamponů, aby před připevněním páskou snadno nevypadlo.
  • Pokud je vaše pokožka citlivá na lékařskou pásku (možná ji podráždí a svědí z lepidla), obtočte gázu úplně kolem 4. a 5. prstu a před použitím pásky zakryjte co nejvíce kůže.
 4. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 4

  4 Spojte své růžové a 4. prsty dohromady. Poté, co jste mezi prsty položili sterilní gázu, plsť nebo bavlnu, volně zalepte 4. a 5. prst spolu s lékařskou nebo chirurgickou páskou určenou k aplikaci na tělo. Toto je metoda buddy tape, protože v podstatě používáte svůj 4. prst jako dlahu na podporu, stabilizaci a ochranu zlomeného malíčku na noze. Přilepte pásku od spodní části prstů až asi 1/4 palce od horní části prstů. Pásku dvakrát obalte pomocí 2 samostatných proužků, aby nebyla příliš těsná.
  • Příliš těsné zabalení pásky přeruší cirkulaci a konce prstů se změní na purpurově modrou. Vaše prsty na nohou se také budou cítit otupěle nebo mravenčivě, pokud jste pásku omotali příliš pevně.
  • Snížená cirkulace vašich prstů na nohou také zpomaluje proces hojení, takže se ujistěte, že kamarád pevně spojíte prsty k sobě, ale dostatečně volné, aby krev tekla normálně.
  • Pokud nemáte žádnou lékařskou nebo chirurgickou pásku (prodává se v běžných lékárnách), pak může fungovat i lepicí páska, elektrikářská páska nebo malé (úzké) pásky na suchý zip.
  • Většina jednoduchých (stresových) zlomenin prstů na nohou trvá přibližně 4 týdny, než se řádně zahojí, takže plánujte po většinu času páskování kamaráda.
 5. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 5

  5 Pásku a gázu měňte denně. Budování páskování prstů na nohou k podpoře a podpoře hojení je pokračující proces, nikoli pouze jednorázový zákrok. Pokud se sprchujete nebo koupáte každý den, měli byste si denně přelepovat prsty na nohou, protože mokrá gáza nebo plsť je v prevenci puchýřů méně účinná a voda začne rozpouštět lepicí lepidlo na pásku. Po koupání odstraňte starou pásku a gázu a poté, co jsou vaše nohy čisté a suché, použijte suchou gázu nebo bavlnu a čerstvou pásku.
  • Pokud se budete koupat každý druhý den, můžete počkat další den na přelepení prstů na nohou, pokud se vám nohy nenamočí z jiného důvodu, například když vás chytí dešťová bouře nebo povodeň.
  • Použití voděodolné lékařské / chirurgické pásky může snížit častou potřebu přelepování, ale kdykoli se gáza / bavlna mezi prsty na nohou zvlhne (nebo dokonce zvlhne), měli byste ji předělat.
  • Pamatujte, že nepoužíváte příliš mnoho pásky (i když je volně aplikovaná), protože možná nebudete schopni správně vložit nohu do obuvi. Příliš mnoho pásky také způsobuje přehřátí a pocení.
  reklama

Část 2 ze 2: Používání jiných technik domácí péče o zlomené prsty

 1. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 6

  1 Aplikujte terapii ledem nebo chladem. Ještě předtím, než navštívíte lékaře, který potvrdí stresovou zlomeninu vašeho malíčku na noze, byste měli na jakékoli poranění pohybového aparátu aplikovat led nebo nějakou formu studené terapie, abyste snížili zánět a otupili bolest. Na přední část chodidla použijte drcený led zabalený v tenkém ručníku (aby nezpůsoboval omrzliny) nebo zmrzlý gelový balíček. Malé sáčky mražené zeleniny také fungují dobře.
  • Aplikujte terapii ledem nebo chladem po dobu nejvýše 20 minut najednou na boční (vnější) část nohy. Prvních několik dní po úrazu použijte studenou terapii 3–5krát denně.
  • Pro lepší výsledky zabalte ledový sáček nebo gelový balíček kolem přední části nohy elastickým obvazem, protože komprese také pomáhá zmenšit otoky.
 2. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 7

  2 Zvedněte nohu, abyste snížili zánět. Zatímco aplikujete led na boční přední část chodidla, abyste bojovali s otoky, je také dobré mít nohu vyvýšenou. Zvednutí nohy snižuje průtok krve, což pomáhá minimalizovat záněty během zranění. Kdykoli je to možné (před, během a po námraze) podepřete nohu nahoru, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků, než je úroveň vašeho srdce.
  • Pokud sedíte na pohovce, použijte podnožku nebo několik polštářů, abyste udrželi nohu / chodidlo nad srdcem.
  • Když ležíte v posteli, použijte polštář, skládanou deku nebo pěnový váleček a podepřete nohu o několik centimetrů navíc.
  • Vždy se snažte zvednout obě chodidla současně, aby vám nevznikla bolest nebo podráždění kyčlí, pánve a/nebo dolní části zad.
 3. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 8

  3 Omezte chůzi, běh a další cvičení. Dalším důležitým prvkem domácí péče o zlomený prst na noze je odpočinek a relaxace. Ve skutečnosti je odpočinek sejmutím váhy z nohy primární léčbou a doporučením pro všechny stresové zlomeniny chodidla. Vyhněte se činnosti, která způsobila zranění, a všem dalším cvičením s vážením (chůze, turistika, běh), které po dobu 3–4 týdnů přitahují boční část chodidla.
  • Cyklistika může být stále dobrou volbou pro cvičení a udržení kondice, pokud dokážete umístit pedál blíže ke svému uzdravení a mimo prsty.
  • Plavání je cvičení bez tíže a vhodné pro zlomeninu prstu na noze, jakmile otok a bolest odezní. Nezapomeňte poté znovu přelepit prsty u nohou.
 4. Obrázek s názvem Tape a Broken Pinky Toe Step 9

  4 Užívejte volně prodejné léky krátkodobě. Zlomení špičky, i když je to jen stres nebo zlomenina vlasové linie, je bolestivé a zvládání bolesti je důležitou součástí procesu hojení. Jako takový, kromě aplikace studené terapie ke zmírnění bolesti, zvažte užívání volně prodejných léků, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol). Abyste minimalizovali pravděpodobnost nežádoucích vedlejších účinků, jako je podráždění žaludku, užívejte tyto léky méně než 2 týdny denně. U většiny jednoduchých zlomenin by mělo stačit 3–5 dní podávání léků.
  • Mezi NSAID patří ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Aleve, Naprosyn) a aspirin (Excedrin). NSAID jsou lepší pro zlomeniny kostí, protože inhibují otoky, zatímco léky proti bolesti ne. NSAID, jako je naproxen, však mohou zpomalit hojení kostí, proto by měly být používány s opatrností.
  • Aspirin by neměl být podáván dětem, zatímco ibuprofen by neměl být podáván kojencům - držte acetaminofen, pokud vaše dítě potřebuje úlevu od bolesti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu spát s buddy páskou? Ano, ale po chvíli se stane neúčinným, zvláště pokud jste náchylní k pocení ve spánku.
 • Otázka Jak poznám, že jsem si zlomil prst na noze? Pokud nabobtná a zbarví se do modra nebo do purpura a způsobí velké množství bolesti, pak jste to rozhodně zlomili.
 • Otázka Jak dlouho musím zabalit zlomený prst? Měli byste to zabalit, dokud už to nebude bolet.
 • Otázka Doktor říká, že pokud si zlomený prst omotám špatně, možná budu potřebovat ORIF. Co bych měl dělat? Brian Salazar-Prince Nejlepší respondér ORIF je otevřená redukce a interní fixace; v podstatě vás rozříznou, zlomí vám kost, nastaví ji správným směrem a zašroubují nebo nahodí na místo, aby se mohla řádně uzdravit. Pokud je váš lékař ochoten za vás zabalit zranění, doporučil bych vám, abyste mu to umožnil, abyste minimalizovali riziko, že budete muset podstoupit další zákrok.
 • Otázka Se zlomeným růžovým prstem na noze, měla by být nějaká horečka? Brian Salazar-Prince Nejlepší odpověď Při zlomenině kosti obvykle dochází k lokalizované bolesti s otokem a zánětem. Možná zjistíte, že oblast kolem zranění je teplá na dotek, ale nečekal bych, že zlomený prst na noze způsobí horečku.
 • Otázka Je v pořádku vařit během zlomeniny prstu na noze? Brian Salazar-Prince Nejlepší odpovídač Chůze během zlomeniny prstu na noze je obvykle v pořádku, pokud máte zlomený palec na dlani.
 • Otázka Co mám dělat, když je můj růžový prst příliš oteklý a bolestivý, aby se mezi něj mohla dostat nějaká gáza, aby ho kamarád mohl zalepit? Už je to 24 hodin a stále je to černé a modré a příliš bolestivé na to, abychom oddělili prsty na nohou. Odpočiňte a zvedněte, dokud otok neklesne. Pokud se tak nestane po několika dnech, navštivte svého lékaře; můžete mít více než jednu zlomenou kost.
Nezodpovězené otázky
 • Můj prst je purpurový a modrý a narostl na něm boule. Bylo to také otupělé po incidentu, je to moje malíček a obávám se, že moje matka pro to neudělá dost. Je to zlomené a mám navštívit lékaře?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pokud máte pokročilý diabetes nebo problém s periferní tepnou, neměli byste kamarádovi páskovat zlomený prst, protože jakýkoli snížený průtok krve z tejpování může zvýšit riziko nekrózy nebo smrti tkáně.
 • Pokud půjdete k lékaři na rentgenové záření, abyste potvrdili stresovou zlomeninu na malíčku na noze, pravděpodobně vám ukážou, jak k sobě můžete páskovat prsty na nohou, než odejdete z kanceláře.
 • Zatímco nahráváte a zotavujete se ze zlomeného malíčku na noze, kde jsou boty s pevným dnem pro větší prostor a ochranu. Minimálně 4 týdny se vyhýbejte sandálům a běžecké obuvi.
 • Když příznaky odezní zhruba po týdnu, lékař může chtít udělat další rentgen, aby zjistil, jak se kost hojí.
 • Nekomplikované zlomeniny kostí se hojí 4-6 týdnů, v závislosti na zdravotním stavu a věku člověka.
 • Poté, co bolest a otok odezní (1–2 týdny), pomalu zvyšujte váhu, kterou děláte, tím, že každý den stojíte a chodíte o něco více.

reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Roger Federer - Muž, kterého člověk prostě nemůže nenávidět.

Sezóna 2021 „Hard Knocks“ HBO bude následovat po Dallas Cowboys. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat online streamování nových epizod.

Stosur do posledních osmi, Dolgopolov z Kermlin Cupu

Není to číslo 1 pro zahájení sezóny poprvé od roku 2015, Alabama otevírá sezónu proti Dukeovi v sobotu. Zde je návod, jak sledovat hru naživo online.

Svatí a sokoli se v neděli sejdou na 13. týdnu zápasu NFC South. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online.

USC zahajuje sezónu 2019 proti státu Fresno v sobotu večer. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.