Jak zjistit, zda je někdo mrtvý

Pokud se někdo zhroutí nebo přestane reagovat, může být někdy obtížné zjistit, zda ještě žije. Přestože být svědkem možné smrti je děsivé a děsivé, snažte se nepanikařit. Pokud máte pocit, že se k člověku můžete bezpečně přiblížit, zkuste zjistit, zda reaguje a normálně dýchá. Pokud ne, zavolejte záchrannou službu a zahájit KPR . Pokud si myslíte, že osoba mohla zemřít, můžete také zkontrolovat známky smrti, jako je nedostatek dechu nebo pulsu, nereagující zornice a ztráta kontroly močového měchýře a střev.

levné tenisové míčky

Metoda 1 ze 2: Provádění první pomoci

 1. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 1

  1 Před zahájením akce zkontrolujte možná nebezpečí. Než se přiblížíte ke zhroucené nebo v bezvědomí, rychle vyhodnotte situaci a určete, zda se k ní můžete bezpečně přiblížit. Zkontrolujte například oblast, zda neobsahuje nebezpečí, jako je porouchaný elektrický vodič, oheň nebo kouř nebo toxický plyn. Nesnažte se dotyčného dotknout nebo se k němu přiblížit, pokud si myslíte, že to nemůžete udělat bezpečně.
  • Buďte opatrní, pokud si myslíte, že by osoba mohla být opilá nebo pod vlivem drog, protože by mohla prudce reagovat, pokud ji vyrušíte.
  • Pokud si myslíte, že se nemůžete bezpečně přiblížit, zavolejte záchrannou službu a vysvětlit situaci. Počkejte poblíž, dokud nepřijde pomoc.


  Spropitné: Pokud se osoba nachází v nebezpečné oblasti (například uprostřed silnice), ale vy si myslíte, že se k ní můžete bezpečně přiblížit, zkuste ji rychle, ale jemně přesunout do bezpečí.

 2. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 2

  2 Zkuste přimět osobu, aby vám odpověděla. Pokud máte pocit, že se k dané osobě můžete bezpečně přiblížit, zkontrolujte, zda je při vědomí. Křičte, abyste upoutali jejich pozornost, a pokud to znáte, řekněte jejich jméno. Můžete také zkusit jemně zatřást nebo poklepat na rameno.
  • Řekněte něco jako: „Jste v pořádku?“
  • Osoba je považována za „nereagující“, pokud se nepohybuje nebo nijak nereaguje na stimulaci zvenčí, jako je zvuk, dotek nebo silné pachy.
 3. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 3

  3 Pokud dotyčný nereaguje, okamžitě zavolejte pomoc. Pokud osoba nevykazuje žádné známky vědomí, zavolejte záchrannou službu ihned. Držte je na lince, aby vám mohli promluvit o tom, co máte dělat, dokud nepřijde pomoc.
  • Pokud je to možné, požádejte někoho jiného, ​​aby vám pomohl. Mohou například zavolat nebo jít hledat pomoc, když s osobou zůstanete a zkuste KPR .
 4. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 4

  4 Otevřete člověku ústa a zkontrolujte dýchací cesty. Jakmile zavoláte pomoc, opatrně zakloňte hlavu osoby dozadu a podívejte se do jejích úst. Pokud uvidíte v jejich ústech nebo hrdle jakoukoli tekutinu nebo cizí předměty, přejeďte je na bok a přejeďte prsty přes zadní část krku, abyste odstranili vše, co se tam zaseklo.
  • Pokud je něco v dýchacích cestách, ale nemůžete to rychle a snadno odstranit, přejděte ke stlačování hrudníku. Stlačení hrudníku může pomoci uvolnit materiál uvízlý v dýchacích cestách.
 5. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 5

  5 Hledejte známky dýchání. Po kontrole dýchacích cest zkontrolujte, zda osoba dýchá normálně. Chcete -li zkontrolovat dýchání, nejprve se podívejte, zda hrudník osoby stoupá a klesá. Pokud nevidíte, jak se jejich hrudník hýbe, přiložte si ucho k ústům a nosu. Poslouchejte zvuky dýchání a zjistěte, zda cítíte jejich dech na tváři alespoň 10 sekund.
  • Pokud osoba dýchá, dusí se nebo nepravidelně dýchá, znamená to, že je naživu, ale nedýchá normálně.
  • Pokud osoba nedýchá nebo má neobvyklé dýchání, budete muset provést KPR.
 6. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 6

  6 Proveďte KPR pokud osoba nedýchá nebo dýchá neobvykle. Položte osobu na záda na pevný povrch a klekněte si za krk a ramena. Poté zkontrolujte jejich puls po dobu 5-10 sekund. Pokud nemají puls, umístěte patu jedné z rukou doprostřed hrudníku mezi jejich bradavky a druhou ruku položte na první ruku. Udržujte lokty uzamčené a ramena přímo nad rukama. Pomocí váhy horní části těla stlačte jejich hrudník 30krát, poté následují 2 dechy. Proveďte 5 cyklů a poté znovu zkontrolujte jejich puls.
  • Pokud jste nebyli vyškoleni v KPR, držte se komprese hrudníku (CPR pouze pro ruce).
  • Pokud má osoba puls, udělejte mu pouze záchranné dechy. Dopřejte jim 10 záchranných dechů za minutu a kontrolujte jejich tep každé 2 minuty.
  • Usilujte o zatlačení hrudníku dolů do hloubky 5 až 6,1 cm. Zkuste udělat 100-120 kompresí za minutu.
  • Nepřestávejte provádět komprese hrudníku, dokud nepřijde pomoc nebo se osoba nezačne pohybovat a dýchat sama.
  • Pokud jste vyškoleni v CPR, zkontrolujte dýchací cesty osoby po každých 30 stlačeních hrudníku a proveďte 2 záchranné dechy, než se vrátíte ke stlačení hrudníku.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Rozpoznávání známek smrti

 1. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 7

  1 Hledejte ztrátu pulsu a dýchání. Nedostatek tepu (srdeční tep) a dýchání (dýchání) jsou 2 z nejzjevnějších známek smrti. Pokud si myslíte, že někdo mohl zemřít, zkontrolujte je Známky života za prvé. Mějte však na paměti, že může být obtížné si být jisti, zda se srdeční tep a dýchání člověka skutečně zastavily bez lékařského vybavení.
  • Nezapomeňte hledat, poslouchat a cítit známky dýchání.
  • Chcete -li zkontrolovat puls, zvedněte bradu osoby a nahmatejte její Adamovo jablko (nebo hlasovou schránku). Odtud zasuňte prsty do drážky mezi Adamovým jablkem a jednou z velkých šlach na obou stranách krku. Pokud má osoba puls, měli byste cítit rytmické pulzování pod prsty.
 2. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 8

  2 Zkontrolujte, zda není slyšet krevní tlak pokud máte manžetu a stetoskop. Pokud máte k dispozici stetoskop a manžetu krevního tlaku, můžete také poslouchat zvuk systolického krevního tlaku dané osoby. Umístěte manžetu na paži osoby těsně nad loketním kloubem a nafoukněte manžetu, dokud nedosáhne něco málo přes 180 mm Hg. Umístěte stetoskop do ohybu lokte, mírně pod okraj manžety. Pomalu uvolněte vzduch z manžety a poslouchejte zvuk pulsu, jak se krev vrací do tepny v jejich paži.
  • Pokud nemůžete po vypuštění manžety slyšet zvuk krve té osoby proudící do jejich tepny, pravděpodobně zemřel.

  Varování: V situaci, kdy se někdo neočekávaně zhroutil nebo přestal dýchat, se neobtěžujte poslouchat krevní tlak nebo hledat jiné známky smrti. Soustřeďte se na provádění KPR, dokud nedorazí lékařská pomoc. Hledání známek smrti je vhodnější ve scénáři, kde se smrt očekává, například v situaci, kdy se staráte o někoho v konečných stádiích smrtelné choroby.

 3. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 9

  3 Podívejte se, zda jsou oči nehybné a rozšířené. Opatrně otevřete jednomu člověku oči (pokud ještě nejsou otevřené). Pokud osoba zemřela, neuvidíte žádný pohyb očí. Pokud máte po ruce baterku, posviťte jí do očí, abyste zjistili, zda se zorničky zmenšují. Po smrti zůstanou zornice obvykle otevřené a zvětšené i za jasného světla.
  • Mějte na paměti, že existují i ​​jiné věci, které mohou také způsobit nereagující zornice, například určité druhy drog nebo poškození nervů, které řídí pohyb zornice a očí. Nepředpokládejte, že je osoba mrtvá, pokud neuvidíte i další příznaky, jako je nedostatek dechu nebo pulsu.
 4. Obrázek s názvem Řekni, jestli je někdo mrtvý Krok 10

  4 Dávejte pozor na ztrátu kontroly močového měchýře a střev. Když člověk zemře, svaly, které ovládají jeho močový měchýř a střeva, se uvolní. Pokud se člověk náhle zvlhne nebo zašpiní, může to být známka smrti.
  • Náhlá inkontinence může být také známkou jiných stavů, jako je poškození nervů nebo mrtvice.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Proč lidé umírají na zástavu srdce? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Zastavení srdce znamená, že se srdce zastavilo. Bez tlukotu srdce vaše orgány nemohou dostat krev a kyslík, které potřebují ke svému fungování, a vaše tělo se rychle vypne.
 • Otázka Proč jsou pro poklepání nebo kontrolu tepu nutné rukavice? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci redakce Odpověď V ideálním případě byste měli používat rukavice, pokud manipulujete s mrtvým, nemocným nebo zraněným člověkem, abyste se chránili před nemocemi nebo kontaminací. V nouzové situaci však možná nebudete mít k dispozici rukavice. Nejdůležitější je zavolat pomoc a provést CPR, pokud můžete.
 • Otázka Pláčou dívky, když jim umírají milenci? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Každý reaguje na smrt jinak. Pláč je však velmi běžnou reakcí na smrt milované osoby, bez ohledu na to, jaké je vaše pohlaví.
 • Otázka Mohu někoho přivést zpět k životu po autonehodě? Můj otec zemřel při autonehodě a já se ho snažím přivést zpět k životu, ale nevím jak. Můžeš mi pomoci? Prosím, potřebuji ho ve svém životě. Stala se nehoda právě? Pokud přestal dýchat, provádějte KPR, dokud nepřijde pomoc. Pokud už byl prohlášen za mrtvého, obávám se, že nemůžete nic dělat. Někdy mají někteří lidé zůstat a někteří odejít. Myslete na to, že když budete šťastní, bude se na vás usmívat. Stále vás svým životem vede svým duchem a měli byste vždy zůstat pozitivní, dívat se na světlou stránku všeho a mít otevřenou mysl. Snažte se být co nejšťastnější a vydejte se do světa.
 • Otázka Jak poznám, jestli jsem mrtvý nebo ne? Předpokládám, že neexistuje žádný způsob, jak to s jistotou vědět, ale pokud čtete a píšete na WikiHow, můžete si být docela jistí, že nejste mrtví.
 • Otázka Jsou -li rty všude kolem fialové, jsou mrtvé? Zatímco cyanóza nebo modré a purpurové zbarvení kůže může být indikátorem nedostatečného toku kyslíku kolem těla, nemusí to nutně znamenat, že je člověk mrtvý. Cyanóza je však často indikátorem kritického problému. Pokud si všimnete, že se to někomu stalo, okamžitě zavolejte záchrannou službu.
 • Otázka Jak bych oživil člověka? Andimaxx1955 Vytočte číslo 911 a sdělte mu svoji adresu a informace o pacientovi. Pak, pokud jste řádně vyškoleni, proveďte CPR, zatímco čekáte na příjezd sanitky.
 • Otázka Existuje skutečně život po smrti? Lidská bytost Nejlepší odpověď Život po smrti je věcí víry. Miliony lidí věří, že smrt není konec vaší duše, jednoduše vašeho těla, a miliony lidí věří, že smrt je konečná a po vaší smrti už nic není. Lidé, kteří věří, že existuje život po smrti, vám řeknou, ano, opravdu existuje život po smrti. Lidé, kteří nevěří, vám řeknou, ne, život po smrti opravdu neexistuje.
 • Otázka Měli bychom se také pokusit hledat rány? Lidská bytost Nejlepší respondenti Lidé umírají na zástavu srdce, aneuryzma, dušení a mnoho dalších smrtelných incidentů, které nezanechávají žádné viditelné stopy pro netrénované profesionály. Hledat rány k označení smrti není užitečné. Sdělte záchranným službám jakékoli viditelné rány, ale nehledejte je, pokud vám to záchranné služby neřeknou. Pokud nemůžete z jakéhokoli důvodu kontaktovat pomoc a tělo krvácí, zatlačte na ránu nebo ponechte jakýkoli pronikající předmět na místě a spusťte stlačení hrudníku. Mrtvá těla nekrvácí.
 • Otázka Můžete je lechtat, pokud jsou lechtivé? Pokud víte o jejich nejlétivějších místech, lechtejte je tam a pokud odpoví, očividně nejsou mrtví. To však neznamená, že jsou mrtví, pokud nereagují, protože osoba v bezvědomí také nemusí reagovat.

Populární Problémy

Ohio State a Maryland se v úterý večer setkávají při obrovské střetu Big 10. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Zde jsou všechny podrobnosti o tom, jak můžete sledovat film When Calls the Heart's Christmas pro rok 2019 online, i když nemáte kabel.

Nejdůležitější finále Dvouhry mužů nás láká v poslední den prvního Grand Slamu 2019.

Jak malovat textilní boty. Pokud jste nadějnou módou, mohou být vaším ideálním plátnem obyčejné textilní boty. Pár nudných bílých bot můžete proměnit v něco skutečně poutavého. Malování textilní obuvi však vyžaduje úsilí: ...

Pohled na bezlepkovou dietu Novaka Djokoviče, která mu pomohla stát se dominantním tenistou.

Zde je návod, jak sledovat hry Steelers online bez kabelu v roce 2019.