Jak správně používat katanu

Katana je styl japonského meče známý svou dlouhou zahnutou čepelí, která je schopná snadno proříznout různé materiály. I když se může zdát jednoduché švihnout katanou, řezání a údery jednou pořádně zabere čas a cvik. Postavte se před svůj cíl a otočte čepel směrem k cíli, aby se ostří dostalo do kontaktu. Můžete se také pokusit pomocí katany zablokovat příchozí útoky, zatímco budete zápasit. Až budete hotovi, vraťte čepel zpět do pochvy, abyste ji nepoškodili a nikomu neublížili. Jen si dejte pozor, protože katany mohou být extrémně ostré!síťované tenisové boty

Metoda 1 ze 4: Nácvik základních úderů

 1. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 1

  1 Umístěte ruce do horní a dolní části rukojeti. Držte katanu před sebou, aby byla kolmá k zemi. Držte dominantní ruku 1 palec (2,5 cm) od horní části rukojeti a omotejte prsty a palec tak, aby byly na opačných stranách rukojeti. Než omotáte prsty a palec, položte svou nedominantní ruku na spodní část držadla. Zajistěte, aby hřbety vašich rukou směřovaly od meče na příslušných stranách. Držte sevření, které je dostatečně pevné, aby katana neklouzala, ale dostatečně volné, abyste s ním mohli snadno manévrovat.
  • Nedotýkejte se rukou, jinak se seknete hackerským pohybem a nebudete tak přesní. Udržujte mezi nimi alespoň 3–4 palce (7,6–10,2 cm).
  • Vyhněte se držení palců na horní části rukojeti, protože meč nezachytíte správně.


 2. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 2

  2 Postavte se před svůj cíl, abyste na něj mohli dosáhnout koncem čepele. Mezi tradiční cíle pro cvičení s katanou patří bambusové nebo srolované rohože tatami. Postavte se nohama na šířku ramen a směřujte k cíli. Plně natáhněte ruku katanou a udělejte pár kroků, aby se čepel rozšířila o 4–5 palců (10–13 cm) za přední část cíle.
  • Mezi další cíle, které můžete vyzkoušet, patří kousky papíru nebo naplněné plastové lahve.
  • Můžete také cvičit bez cíle, pokud chcete jen zdokonalit svou formu.
  • Ujistěte se, že kolem cíle není nic, co by mohlo poškodit čepel nebo se seknout mečem. Usilujte o to, aby ostatní předměty byly vzdáleny nejméně 300 stop.
 3. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 3

  3 Držte čepel nad hlavou, aby byla téměř rovnoběžná se zemí. Při zvedání čepele nad hlavu mějte lokty mírně pokrčené. Nechte nohy pevně položené na zemi a tělo směřujte k cíli. Když je čepel blízko vodorovné polohy, zastavte zpětné otáčení a přidržte ji na místě.
  • Pokud chcete cíl zasáhnout ze strany, můžete také sekat pod úhlem. Namiřte špičku čepele blíže ke straně, kde chcete zahájit řez.
  • Ostří katany bude směřovat nahoru, dokud bude nad vaší hlavou.

  Spropitné: Jděte pomalu, když se nejprve učíte pracovat na své formě a zůstaňte v bezpečí. Jak budete s katanou zkušenější, budete moci zrychlit. 4. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 4

  4 Zatlačte horní část držadla dopředu, aby se pomohlo oblouku čepele. Nezačínejte svůj švih, dokud nejste připraveni projít celým švihem jediným plynulým pohybem. Narovnejte dominantní paži a zápěstí, aby se čepel začala houpat dopředu. Když plně natáhnete ruku, katana se začne pohybovat vpřed a získávat rychlost, takže je pravděpodobnější, že váš cíl prořízne.
  • Je v pořádku rozebrat kroky svého švihu a jít pomalu, zatímco cvičíte.
 5. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 5

  5 Vykročte vpřed, když srazíte čepel dolů k cíli. Jakmile si dáte ruce před hlavu, udělejte krok s nohou na stejné straně těla jako dominantní ruka, abyste získali větší sílu. Pokuste se vykročit o 3–4 palce (7,6–10,2 cm), aby se prodloužil také dosah vaší čepele. Při kroku pokračujte v pohybu čepele dopředu, abyste během úderu neváhali.
  • Pokud svíráte čepel pod úhlem, vykročte vpřed s nohou, která je na opačné straně než konec řezu. Pokud například stříháte zprava doleva, vykročte pravou nohou vpřed.
 6. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 6

  6 Nakrojte do cíle pod úhlem 45 stupňů. Mírně otočte rukama a upravte úhel čepele, když se chystáte navázat kontakt s vaším cílem. Pokračujte v plném pohybu, abyste co nejčistěji prořízli svůj cíl. Snažte se udržet řez pod úhlem 45 stupňů, aby provedl šikmý řez a dosáhl co nejlepšího kontaktu s čepelí. Zastavte čepel tak, aby byla alespoň 2 stopy (61 cm) od země a nepoškodila se.
  • Pokud houpáte, abyste si procvičili formu, zkuste zastavit pohyb, když máte čepel na úrovni hrudníku. Tímto způsobem můžete vyvinout lepší kontrolu nad mečem.
 7. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 7

  7 Otočte čepel vodorovně z boku pro útok na střední úrovni. Držte rukojeť tak, aby vaše dominantní ruka byla nahoře a vaše nedominantní ruka byla na konci. Katanu držte na straně těla, ze které chcete udeřit, aby čepel směřovala vzhůru pod úhlem 45 stupňů. Když chcete udeřit, narovnejte svou dominantní paži, aby se čepel před vámi vykývala na úrovni hrudníku. Snažte se držet čepel rovnoběžně se zemí a ukončete svůj švih, když je čepel před vaším opačným ramenem.
  • Horizontální údery můžete provádět pouze pomocí své dominantní ruky, ale možná nebudete mít tolik kontroly nad čepelí.
 8. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 8

  8 Nakloňte čepel vzhůru nohama, abyste udeřili zespodu. Umístěte katanu tak, aby byla pod úhlem 45 stupňů směřujícím k zemi za vámi a ostří směřovalo dopředu. Svou dominantní ruku držte poblíž chrániče na rukojeti a nedominantní na konci rukojeti. Když jste připraveni zasáhnout, plně natáhněte dominantní paži a švihněte dopředu. Ukončete úder na úrovni hrudníku tak, aby ostří čepele směřovalo nahoru.
  • Udržujte své nedominantní zápěstí volné, abyste mohli čepel snadno ovládat a manévrovat s ní.
  • Pokud udeříte z druhé strany těla, možná budete muset přejít dominantní paži nad svou nedominantní.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Blokování katanou

 1. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 9

  1 Pomocí boční nebo zadní části čepele zablokujte příchozí zásahy. Pokud se pokusíte použít ostří k odklonění příchozích úderů, můžete katanu poškodit nebo odštípnout. Pokuste se zablokovat úder blízko středu katany, aby dopadl po stranách nebo zadní části čepele tam, kde je silnější kov. Vyhněte se blokování úderu posledním 30 cm špičatým koncem čepele, protože byste mohli snáze ztratit rovnováhu nebo přilnavost.
  • Během blokování se snažte vyhýbat úderům, abyste se mohli dostat z cesty útoku.
 2. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 10

  2 Držte čepel v úhlu 45 stupňů před sebou, abyste zablokovali údery nad hlavou. Pokud očekáváte útok z nadhledu nebo pod úhlem, držte katanu tak, aby vaše ruce byly asi 1 stopu (30 cm) nad hlavou. Namiřte špičku čepele pod úhlem 45 stupňů na zem před sebou, aby úder snáze sklouzl z katany. Řezná hrana musí směřovat dolů, abyste nepoškodili meč.
  • Ostří držte kolmo k zemi, aby na vás nemířilo zpět.
  • Položte svou nedominantní dlaň na stranu čepele katany, abyste ji mohli podepřít, ale dávejte pozor, abyste se nedotkli ostří, jinak byste si mohli ublížit.
 3. Obrázek s názvem Správně používejte katanu, krok 11

  3 Držte čepel obráceně, aby byla chráněna před nízkými a bočními útoky. Při otáčení čepele držte zápěstí uvolněná, aby bylo snazší je správně umístit. Přesuňte katanu na stranu, kde očekáváte úder, a otočte čepel tak, aby špička směřovala k zemi a ostří směřovalo od vás. Zamkněte zápěstí a nohy pevně zasaďte, abyste se připravili na úder, aby se čepel po zásahu nepohybovala.
  • Cvičte se sparingpartnerem, abyste se naučili, jak správně odrazit zásahy.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Odkrývání a opláštění meče

 1. Obrázek s názvem Správně používejte katanu, krok 12

  1 Nominantním palcem vytlačte strážce katany z pochvy. Nedominantní rukou se držte pochvy, aby palec spočíval nahoře. Položte palec na kruhový kryt kolem rukojeti katany a lehce jej zatlačte dopředu. Než čepel snadno vklouzne do pochvy, ucítíte určité tření.
  • Pochva drží čepel pevně na místě v blízkosti ochranného krytu, aby katana omylem nevyklouzla.
  • Dávejte pozor, abyste čepel nevytlačili příliš daleko, jinak by mohla vypadnout z pochvy.
 2. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 13

  2 Vytáhněte čepel za držadlo. Sáhněte dominantní rukou přes přední část těla a držte se za rukojeť 1 palec (2,5 cm) od chrániče. Při vytahování rukojeť lehce zatlačte dolů, aby se ostří při sejmutí nezachytilo o pochvu. Vytáhněte čepel přímo ven a pomalu směřujte špičkou před sebe tak, aby čepel směřovala dolů.
  • Katana bude mít ostrou břit a matnou hranu podél zad.

  Varování: Katany jsou extrémně ostré, takže mějte na paměti, kde držíte čepel, když ji máte vytaženou z pochvy. 3. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 14

  3 Když ji pošlete do pochvy, omotejte si ruku kolem konce pochvy. Přitiskněte spodní část pochvy blízko otvoru na konci, aby vaše nedominantní ruka vytvořila tvar písmene U. Omotejte palec kolem horní části pochvy, aby držel pevně na místě, aby se při pokusu o vložení katany nepohyboval.
  • Nikdy se nepokoušejte katanu znovu schovat, aniž byste se drželi pochvy, protože čepel by mohla snadno vyklouznout z místa.
 4. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 15

  4 Veďte špičku katany do otvoru v pochvě. Pomalu a opatrně otáčejte špičkou čepele směrem k pochvě, aby ostří směřovalo nahoru. Umístěte tupý ostří meče na prsty pod otvor pochvy a dominantní rukou zatlačte hrot dovnitř. Držte pevně pochvu i poté, co vložíte špičku.
  • Dávejte pozor, abyste špičkou katany pohnuli směrem k sobě, abyste se omylem nepořezali nebo nepíchli.
 5. Obrázek s názvem Správně používejte katanu, krok 16

  5 Zatlačte katanu, dokud nebude odhalena 2,5 cm čepele. Pomalu veďte zbytek čepele do pochvy pomocí dominantní ruky. Nenechávejte ostří oškrábat horní část pochvy, protože by mohlo otupit čepel. Pokračujte v tlačení čepele dovnitř, dokud neucítíte tření, což je obvykle situace, kdy zbývá vložit asi 2,5 cm.
  • Nepokoušejte se čepel zatlačit do pochvy silou, protože byste ji mohli poškodit.
 6. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 176 Zatlačte strážce na pochvu nedominantním palcem. Zavěste palec na svou nedominantní ruku kolem krytu čepele a zatáhněte ho do pochvy. Nepokoušejte se nůž silou tlačit na místo, jinak byste mohli poškodit hrot. Pokračujte v tlačení stráže, dokud už čepel neuvidíte a katana se nepohybuje v pochvě. reklama

Metoda 4 ze 4: Zůstaňte v bezpečí při používání katany

 1. Obrázek s názvem Správně používejte katanu, krok 18

  1 Cvičte v oblasti s dostatečným prostorem kolem sebe, abyste zvládli čepel. Podívejte se na otevřený prostor, kde máte kolem sebe alespoň 2,4–3,0 m (8–10 stop) volného prostoru. Držte katanu přímo před sebou, dokud je stále v pochvě, což je ochranné pouzdro kolem čepele, a namiřte ji dopředu. Otočte se v kruhu a ujistěte se, že při pohybu mečem v cestě nic není, jinak byste do něj mohli zařezat.
  • Nehoupejte katanou nikam, kde byste mohli někoho zasáhnout nebo něco, co nehodláte snížit.
  • Pokud máte prostor k pohybu, zkuste cvičit na dvoře.
  • Podívejte se na místní zákony a předpisy, abyste zjistili zákonnost zveřejňování katany na veřejnosti, protože ve vaší oblasti nemusí být povolena.
 2. Obrázek s názvem Správně používejte katanu, krok 192 Při cvičení použijte dřevěný nebo bambusový meč, pokud nechcete skutečnou čepel. Zatímco k proříznutí cíle potřebujete skutečnou čepel, cvičení s jedním může být nebezpečnější, pokud nemáte zkušenosti. Vyhledejte bokken stejné velikosti a délky jako vaše katana, který můžete použít při procvičování formy při úderu a blokování. Kdykoli se cítíte pohodlně při přechodu na skutečnou čepel, buďte mimořádně opatrní, abyste neublížili sobě ani nikomu jinému.
  • Bokkens můžete zakoupit online nebo v obchodech s bojovými uměními.
  • Přestože bokkeny nemají špičku, přesto někomu ublíží, pokud ho tím zasáhnete.
  • Tenčí hrana dřevěné čepele je považována za ostří, zatímco širší plochá hrana je zadní část čepele.
 3. Obrázek s názvem Správně používejte katanu Krok 20

  3 Hledejte třídu ve škole bojových umění, abyste si zdokonalili katana. Vyhledejte dojo nebo instruktory bojových umění ve vaší oblasti, kteří se specializují na používání japonských mečů, abyste se mohli naučit správné techniky. Porovnejte ceny, lekce a čas, který strávíte v každé třídě, abyste zjistili, jaký styl nejlépe vyhovuje tomu, co se chcete naučit. Pokud máte nějaké dotazy, zavolejte instruktora a zeptejte se ho na cokoli, co vás znepokojuje. Když najdete styl, který chcete studovat, přihlaste se do třídy, abyste se mohli začít učit.
  • Mnoho dojo nebo instruktorů má přísná pravidla pro praktiky a uniformy, takže se ujistěte, že je zcela dodržujete, abyste mohli zůstat v kurzu.

  Různé třídy k vyzkoušení

  Vzít kenjutsu k procvičení obecného japonského šermu.

  Snaž se iaido cvičit rychlé tasení mečů a reakce na rychlé útoky.

  Praxe kendo pokud se chcete zlepšit ve sparringu s bambusovými meči v ochranném brnění.

  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak získám dobrý pocit? Vyhledejte školy Kenjutsu nebo jiné školy umění meče ve vašem okolí a poté si prohlédněte hodnocení těch, které se vám líbí.
 • Otázka Jak dlouho trvá zvládnutí katany? Bude to trvat celý život, protože ani ti nejobětavější mistři nejsou se svým uměním zcela spokojeni.
 • Otázka Jak ostré jsou katany? Vše závisí na tom, jak moc je naostříte. Někteří dokážou ostříhat vlasy dotykem.
 • Otázka Moje katana je 1 metr a 3 cm dlouhá, o jaký typ se jedná? Je to průměrná katana, většina je držena na 33- 42 palcích. Pokud chcete znát typ, podívejte se na obrázky okrajů a jak je zakřivený a rozhodněte se sami.
 • Otázka Jak se naučím katana umění? Například pro použití katany existuje mnoho různých bojových umění; Kendo, Iaido, Kenjitsu a mnoho dalších. Pokud se přihlásíte do školy, která učí požadované umění, budete se moci naučit používat katanu.
 • Otázka Existuje plášť katana se zadním popruhem (ten, který vám visí na zádech)? To je jen špatný nápad. Pro ninjata může být jeden, protože je to malá rovná čepel, ale pokud je meč delší než délka mezi zápěstím a ramenem, pochva se zadním popruhem nebude fungovat.
 • Otázka Potřebuji k použití katany sebekázeň? Rozhodně, zvláště když používáte živou čepel jako šinken (ostrá katana). I tupé zbraně jako bokken nebo shinai mohou při používání hravým a nebezpečným způsobem způsobit vážná zranění. Sebekázeň je tedy nutností, ale toto se téměř jistě bude učit ve škole mečů jakéhokoli umění, kterému se rozhodnete věnovat.
 • Otázka Musím použít navrhované formy bojových umění, nebo mohu použít jiný typ? Nic vás nenutí používat navrhované formy bojových umění; jen to jsou ty jednodušší. Můžete použít mnoho dalších typů bojových umění.
 • Otázka Jak mohu leštit svou katanu? Lešticí materiály mohou být velmi abrazivní. Pokud je vaše katana nástěnným věšákem, může vypadat jako součást, ale má chromovou povrchovou úpravu nízké kvality, kterou leštění může poškodit; často nemají tang nebo kolíky, které nelze odstranit. U čepele, se kterou můžete cvičit, obvykle sada na čištění meče obsahuje hřebíčkový olej, velmi jemný prášek, kladivo s mečem a látku. Pokud používáte něco silnějšího (viděl jsem použitý velmi abrazivní čistič mag kotoučů), vyjměte čepy z rukojeti a vyzkoušejte tang.
 • Otázka Jak mohu získat dobrou katanu? Jaký je průměrný cenový rozsah? Pokud je to možné, zkuste se spojit s praktikem, který má nějaké zkušenosti s meči, který by vám mohl pomoci při výběru. Tupé zbraně jsou obecně o něco levnější a povrchová úprava a dekorace (dekorativní prvky) hrají v ceně velkou roli. Dobrý iaito (tupá cvičná katana) obecně stojí kolem 1 000 $, pokud chcete, aby byl vyroben z dobrých materiálů a slušného dekorativního provedení. Jakmile přejdete do šinkenu (nabroušených čepelí), ceny vyskočí zhruba o 500 - 1 000 dolarů navíc. Pokud však chcete tradiční ručně kovaný, počítejte s tím, že zaplatíte minimálně 5 000 $.

Populární Problémy

Jak vyrobit ochrannou výbušninu. Ačkoli je zodpovědná občanská neposlušnost základním kamenem demokracie, bohužel i ty nejmírumilovnější a nejlépe míněné protesty mohou být násilné. S policejními obušky, slzným plynem, tasery a dokonce i kolegy ...Bývalý hráč světové dvojky Wojciech Fibak věří, že Roger Federer je jedinou tenisovou hvězdou, která může od špičkových sponzorů ovládat milionové smlouvy.Jak opravit botu. Podrážky jsou často první částí boty, která se opotřebovává. Naštěstí, dokud je zbytek boty v dobrém stavu, oprava podrážky může být snadný způsob, jak udělat boty jako nové. S malým brusným papírem ...

Bolest v pažích je běžná a obvykle je výsledkem cvičení, sportu nebo opakovaného pohybu. Příznaky mohou zahrnovat bolest, otok nebo křeče. Drobné problémy se obvykle vyřeší samy. Ačkoli byste měli navštívit lékaře, pokud je bolest silná, ...„The World's Best“, nová talentová soutěžní show, má premiéru po Super Bowlu. Zde je návod, jak sledovat živý přenos online bez kabelu zdarma.Cointreau je oranžový likér, který pochází z Francie a zůstává jednou z nejběžnějších značek triple sec. Někteří ho považují za kategorii svého likéru. Zatímco Cointreau se běžně vyskytuje v receptech na koktejly, je ...