Jak zabalit vyvrtnutý palec

Vyvrtnutý palec je běžným zraněním ve sportu, jako je volejbal, basketbal, softball, lyžování, sáňkování, tenis a ping pong. Bez ohledu na to, zda jste si vyvrtli palec při sportu nebo ne, jakmile vám bude diagnostikován vyvrtnutý palec, budete muset vědět, jak jej zabalit, aby se zahájil proces hojení. Poté, co je zabalen, budete muset podniknout kroky, které mu pomohou správně se uzdravit, od udržování správně stlačeného až po cvičení pro obnovení pohyblivosti.

Část 1 ze 4: Zjištění, zda potřebujete lékařské ošetření

 1. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Krok 1

  1 Poraďte se s lékařem. Pokud jste na soutěži nebo ve škole, obvykle vám tam pomůže lékař. I když byste si mohli myslet, že máte jen podvrtnutý palec, může jít o zlomeninu nebo vykloubení. V některých případech bude lékař muset provést rentgen nebo MRI, aby určil, jak zacházet s palcem.
 2. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Krok 2

  2 Dodržujte lékařskou pomoc. Pokud je váš palec zlomený nebo vykloubený, udělejte to, co lékař předepsal pro vaši léčbu. Pokud se vám vymkne palec, lékař obvykle navrhne zakoupení ortézy na palec nebo zabalení vyvrtnutého palce. Pokud potřebujete mít omotaný palec popř připoutaný , budou to moci udělat za vás.
 3. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Krok 3

  3 Zeptejte se na léky proti bolesti. Pokud vás palec bolí (což téměř jistě bude), promluvte si se svým lékařem o tom, které léky proti bolesti by vám nejvíce pomohly-pokud byste se měli držet volně prodejné léčby nebo vám lékař předepíše něco silnějšího. Zeptejte se také, jak dlouho byste je měli užívat. reklama

Část 2 ze 4: Zabalení vyvrtnutého palce

 1. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 4

  1 Shromážděte své zásoby. Protože nyní budete muset zabalit vlastní palec, držte poraněnou ruku dlaní směrem nahoru. Použijte krepový obvaz, nebo nejvýše obvaz ACE (který lze zakoupit v lékárně) a nůžky. Umístěte konec obvazu na spodní stranu zápěstí zraněné ruky, do prohlubně, kde byste si vzali tep. Poté omotejte hřbet ruky a prst růžičky druhým koncem obvazu. Pomocí nezraněné ruky přetáhněte obvaz přes palec.
  • Můžete také vyzkoušet lepicí sportovní pásku, ale může to způsobit podráždění pokožky a její odstranění je obtížnější.


 2. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 5

  2 Ukotvěte zápěstí. Začněte tím, že zápěstí zabalíte do pohodlné, ne příliš těsné smyčky, dvakrát zápěstí obejdete. Ujistěte se, že kotvou nepřerušujete oběh. Vaše ruka a/nebo prsty budou mravenčit, budou na dotek chladnější a začnou modrat, pokud je zábal příliš těsný.
 3. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 6

  3 Omotejte hřbet ruky a prsty. Začněte koncem obvazu na vnitřní straně zápěstí, v dutině, kde byste vzali tep. Od tohoto bodu obtočte obvaz kolem paty palce a přes hřbet ruky a šikmo napříč ke špičce vašeho malíčku. Omotejte kolem všech čtyř prstů, poté obvaz vraťte zpět za prsty a šikmo jej překřížte podél hřbetu ruky. Zábal by měl končit na straně ruky pod růžovým prstem.
 4. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 7

  4 Zabalte zápěstí a opakujte první smyčku. Znovu omotejte obvaz kolem zápěstí a poté proveďte stejnou smyčku přes hřbet ruky k malíčku, kolem prstů a zase zpět přes hřbet ruky.
 5. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 8

  5 Připojte konec obvazu k diagonálnímu pásu přes dlaň. Omotejte obvaz kolem palce a ukotvěte jej na místě k diagonálnímu proužku obvazu procházejícímu přes hřbet ruky.
 6. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 9

  6 Omotejte obvaz kolem palce od jednoho diagonálního pásu k druhému. Nezabalujte jej tak pevně, aby začal přerušovat oběh. S každým omotáním přesuňte obvaz mírně nahoru na palec a překrývejte obvaz. Čím dále palec omotáte, tím větší bude opora.
  • Když je palec dostatečně omotaný, překřižte obvaz přes hřbet ruky a dolů k zápěstí. Přebytečný obal můžete odříznout.
 7. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 10

  7 Zkontrolujte oběh postiženého palce. Můžete to udělat tak, že na dvě sekundy sevřete hřebík na palci. Podívejte se na svůj nehet bezprostředně poté, co ho pustíte. Pokud nehet po jedné nebo dvou sekundách znovu zrůžoví, bude mít váš palec dobrou cirkulaci. Pokud trvá déle než dvě sekundy, než váš nehet znovu zrůžoví, může být obvaz příliš těsný. Bohužel jediný způsob, jak to opravit, je odstranit obvaz a zkusit to znovu:
  • Necitlivost, brnění nebo pocit tlaku mohou také naznačovat, že obvaz je aplikován příliš pevně.
 8. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 11

  8 Zajistěte obvaz na zápěstí. Pomocí lékařské pásky zajistěte konec obvazu na zápěstí. reklama

Část 3 ze 4: Uzdravení podvrtnutého palce

 1. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 12

  1 Postupujte podle protokolu RICE, abyste urychlili dobu obnovy. Zkratka RICE znamená odpočinek, led, komprese a nadmořská výška. Přestože existují nepřesvědčivé důkazy o tom, že RICE funguje stejně jako lidé, kterým se v minulosti věřilo, mnoho lékařů ji stále podporuje jako způsob, jak se posunout směrem k uzdravení.
  • Položte palec na měkký povrch a nesnažte se jej používat k věcem, zejména fyzickým aktivitám, které by ho mohly dále zranit.
  • Na palec naneste led, který pomůže snížit bolest a otoky. Vaším ledovým balíčkem může být pytel ledu nebo pytel malé mražené zeleniny, jako je hrášek. Ledový balíček zabalte do látky, aby nepřiléhal přímo k vaší pokožce. Držte balíček ledu na palci v intervalech 10 - 20 minut.
  • Stiskněte palec obalem.
  • Zvedněte palec na pět sekund a poté jej vraťte do klidové polohy. Tento postup opakujte zhruba každou hodinu.
 2. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 13

  2 Vyhněte se ZDRAVÍ (horko, alkohol, běh a masáž) v prvních 72 hodinách po zotavení. Bylo zjištěno, že tyto čtyři prvky narušují vaši schopnost rychle se uzdravit. V některých případech mohou podvrtnutí ještě zhoršit.
 3. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 14

  3 Užívejte léky na zmírnění bolesti podvrtnutého palce. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) lze užívat ke zmírnění bolesti způsobené vyvrtnutím palce, ale ne během prvních 48 hodin. Zpočátku by mohly bránit vašemu zotavení. Pracují na snížení zánětu způsobeného podvrtnutím. Ibuprofen je jedním z nejběžnějších NSAID užívaných k vyvrtnutí.
  • Doporučená dávka je 200 až 400 mg perorálně každé čtyři až šest hodin. Když si dáte ibuprofen, něco snězte, abyste neměli podrážděný žaludek.
  • Můžete také použít NSAID gely, které nanesete na kůži kolem místa, kde je bolest nejsilnější. Vmasírujte gel do pokožky, aby se plně vstřebal.
 4. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 15

  4 Použijte arniku, abyste zabránili tvorbě modřin. Arnica je bylina, která může pomoci omezit vznik modřin a otoků způsobených vyvrtnutím palce. Můžete užívat doplňky arniky k boji s otoky, nebo je můžete aplikovat přímo na bolestivé místo.
  • Přes vymknutý palec rozetřete krém z arniky, který si můžete zakoupit v místní lékárně.
  • Přidání jedné nebo dvou kapek esenciálního oleje z pelargónie nebo levandule do arnikového krému může pomoci dále omezit tvorbu modřin.
 5. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 16

  5 Cvičte pro zvýšení pohyblivosti palce. Když si palec vyvrtnete, rozsah pohybu palce se s největší pravděpodobností omezí. Abyste získali zpět svůj rozsah pohybu, budete muset provést několik cviků na palec, například následující:
  • Otočte palec v kruzích.
  • Sbírejte malé předměty, jako jsou kuličky nebo tužky. Při stlačení předmětu trochu zatlačte na palec. Opakujte pět minut.
  • V jedné ruce stiskněte malou kuličku. Vydržte 5 sekund. Opakovat. Proveďte dvě sady po 15, které vám pomohou posílit přilnavost.
  • Odsuňte palec od zbytku prstů. Držte jej co nejdále od prstů po dobu pěti sekund a poté jej vraťte zpět do normální polohy.
  • Ohněte palec dolů směrem k dlani. Držte palec co nejblíže dlani po dobu pěti sekund. Po uplynutí pěti sekund jej vraťte zpět do normální polohy.
  • Odsuňte palec od dlaně. Tato akce by měla vypadat, jako byste házeli mincí. Vytáhněte palec z dlaně na pět sekund a poté jej vraťte do normální polohy.
  • Na podvrtnutí nevyvíjejte žádné vnější síly, pokud vůbec, až do pozdního zotavení. Nechte vyvrtnutý palec dělat práci - netahejte ho ani ho nedržte druhou rukou.
 6. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 176 Jezte zdravou výživu, abyste podpořili uzdravení. Zdravá strava vám může pomoci rychleji se zotavit. Zejména oprava vyvrtnutého palce vyžaduje bílkoviny a vápník. Snažte se při jídle nepoužívat palec, aby nedošlo k dalšímu zranění. Pro vyváženou stravu jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, libové bílkoviny, celozrnné produkty a omega mastné kyseliny.
  • Pokuste se vyhnout tučným, škrobnatým nebo sladkým jídlům.
  reklama

Část 4 ze 4: Pochopení vyvrtnutí palce

 1. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 18

  1 Identifikujte příznaky vyvrtnutého palce. Pokud si nejste jisti, že jste si skutečně vyvrtli palec, je užitečné vědět, jaké příznaky hledat. Mezi tyto příznaky patří:
  • Ostrá, pulzující a/nebo nesnesitelná bolest
  • Otok
  • Modřiny
 2. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 192 Seznamte se s nejčastějšími příčinami vymknutého palce. Zatímco si můžete palec vyvrtat různými způsoby, mezi nejčastější příčiny vyvrtnutí palce patří:
  • Opakující se činnosti zahrnující palec a vyvíjející nadměrný tlak na jeho klouby.
  • Sporty, jako je basketbal, volejbal a další sporty, u nichž je velká šance, že míč bude na váš palec vyvíjet velký tlak
  • Kontaktujte sporty jako ragby a bojová umění.
 3. Obrázek s názvem Wrap a Sprained Thumb Step 20

  3 Pochopte, proč je balení palců výhodné. Zabalení vyvrtnutého palce pomůže nejen stabilizovat poraněný palec, ale také jej stlačí. Komprese pomáhá stimulovat tok lymfatické tekutiny, která přenáší důležité živiny do poškozených tkání obklopujících zranění. Lymfová tekutina také odstraňuje odpad z buněk a tělesných tkání, což je důležitá funkce během procesu regenerace tkání. Zabalení palce také urychlí proces obnovy a zabrání zhoršení zranění.
  • Aby byl obvaz zcela účinný, musí být odstraněn, zranění ponecháno odpočívat a obvaz znovu aplikován několikrát denně. Tímto způsobem může lymfatický systém dokončit evakuaci místa poranění.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Při basketbalu jsem si zasekl palec a celá ruka se mi nafoukla. Mám navštívit lékaře? Byl by to dobrý nápad, zvláště pokud hodně otéká a je to velmi bolestivé. Je lepší mít jistotu, že jste v pořádku, než se tím trápit a prodlužovat bolest.
 • Otázka Při mostě jsem upadl a nyní sotva mohu pohnout palcem. Vyvrtal jsem to? Pokud je váš palec červený v jedné oblasti, pak je to pravděpodobně krevní sraženina; za pár dní by to mělo být v pořádku. Pokud je modrá, možná jste ji jen pohmoždili. Držte oba palce pohromadě; pokud vám poraněný palec otekl a je větší než druhý palec, pak ano, vyvrtli jste ho.
 • Otázka Můj palec byl ohnutý dozadu. Moje ruka je oteklá tam, kde se můj palec setkává s mou rukou. Mám to zkomprimovat nebo na to dát led? Nalijte ji na 3–5 minut do kbelíku s ledovou vodou a přelepte atletickou páskou, která pomůže krevnímu oběhu. Pokud jde o atletickou pásku, možná budete chtít sledovat video o tom, jak nalepit palec. Také může pomoci rovnátka.
 • Otázka Můj palec byl ohnutý dozadu, když jsem hrál volejbal. Jak poznám, zda je vymknutý nebo ne? Prostě to nalaďte a zkuste s tím pár dní moc nehýbat. To je asi tak všechno, co se dá dělat, ať už je to vymknuté nebo ne.
 • Otázka Při hraní volejbalu jsem udeřil do prsteníčku. Co myslíš, že bych měl dělat? Pokud máte stále plný rozsah pohybu, pravděpodobně jste ho právě zasekli. Abyste se uzdravili, použijte atletickou pásku a buddy tape - přilepte ji na nejbližší prst, aby byla stabilní. Pokud nemáte plný rozsah pohybu nebo máte silné modřiny/otoky, pravděpodobně byste měli navštívit lékaře nebo atletického trenéra vaší školy. Může to být zlomené.
 • Otázka Hrál jsem kriket a míč mi zasáhl palec. Bolí to ohnout se a použít to na normální věci. Mám navštívit lékaře? Ano. Pokud máte pochybnosti, vždy navštivte svého lékaře.
 • Otázka Chytil jsem míč do softballu a zasekl si palec. Je trochu purpurový a oteklý. Mám zábal 2 dny a poleva. Stále nemohu ohnout palec. Mám navštívit lékaře? Pokud máte pochybnosti, vždy navštivte svého lékaře.
 • Otázka Chytil jsem míč v softballu a zasekl si palec. Bolí to a je to trochu fialové a oteklé. Dal jsem na to zábal na 2 dny. Taky to namrzám. Mám jít k lékaři, co víc bych mohl udělat? Pokud máte pochybnosti, vždy navštivte svého lékaře.
 • Otázka Jak zacházím se svým oteklým a purpurovým palcem? Nalijte ji na tři až pět minut do kbelíku s ledovou vodou a přelepte atletickou páskou, která pomůže krevnímu oběhu. V případě pochybností se poraďte s lékařem.
 • Otázka Co lze dělat s minulým podvrtnutím, které se špatně uzdravilo? Existuje mnoho neznámých proměnných, takže na to nelze s jistotou odpovědět. Budete muset diskutovat o své konkrétní situaci se svým lékařem a zjistit, co doporučuje.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Zahájení kariéry copywritera na volné noze je nejen možné, ale také ziskové. Zde je několik kroků, které vám pomohou začít. Šířit slovo. Začněte říkat všem svým přátelům a příbuzným o vaší změně kariéry, abyste se dostali ke slovu. Ony...Zde je kompletní přehled o tom, jak sledovat každou hru Titans online v roce 2019, i když nemáte kabel.Copa America 2019 začíná v pátek zápasem mezi Brazílií a Bolívií. Zde je návod, jak sledovat zápas ve Spojených státech.Všechna bolest a žádný zisk pro Klizana.Jak zjistit, zda jste si podvrtli kotník. Vyvrtnutí kotníku je jedním z nejčastějších poranění. Jedná se o natažení nebo natržení vazů, které podporují kotník. K podvrtnutí dochází nejčastěji ve vazu ATF (přední talofibulární) ...