Jak Xeriscape

Xeriscaping je forma zahradničení, která se zaměřuje na rostliny a zahradnické postupy, které lze udržovat při nízké hladině vody. Tento termín vytvořil Denver Water Department v roce 1978 z řeckého slova pro „suché“ a od té doby se stále více prosazuje xeriscaping všude tam, kde je voda omezeným zdrojem. Přestože má zahradníci, kteří to nezkusili, pověst „kaktusů a skal“, xeriscaping může vytvořit rozmanité a krásné prostředí.Část 1 ze 3: Plánování projektu Xeriscape

 1. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 1

  1 Nakreslete svůj dvůr. Nakreslete mapu svého dvora, změřte a označte vzdálenosti mezi budovami, ploty, velkými stromy a dalšími trvalými strukturami. Některé předběžné oblasti můžete označit jako oblasti otevřeného prostoru, záhony nebo jiná označení, ale až budete sbírat nějaká data, budete to moci lépe naplánovat.
  • Je skvělý nápad nakreslit svůj dvůr. Pro dosažení nejlepších výsledků a nejpřesnějšího rozložení použijte nějaký milimetrový papír.


 2. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 2

  2 Vytvořte sluneční diagram. Xeriscaping je o přizpůsobení rostlin stávajícímu prostředí a součástí toho je zjištění, kolik slunce různé oblasti vaší zahrady přijímají. Každých pár hodin si na mapu zaznamenejte, kde svítí slunce. Pamatujte, že vystavení webu slunečnímu světlu se bude v různých obdobích roku také lišit. Vytrvalá rostlina používaná v rovníkových tropech není skvělou volbou pro oblasti se studenými a tmavými zimami.
  • Jedním ze způsobů, jak to na mapě označit, je nakreslit tečkované čáry kolem oblasti přijímající slunce a označit oblast v nich denní dobou. Na konci dne napište podle tečkovaných čar přibližně kolik hodin slunečního světla jednotlivé oblasti přijaly.
  • Všimněte si všech stínovaných oblastí, ke kterým může dojít, když se slunce pohybuje po celý den, jako jsou oblasti pod stromy a kolem stromů, markýzy, budovy atd.
 3. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 3

  3 Analyzujte a upravte svou půdu . Místní úřad pro zemědělskou správu nebo vaše místní družstvo v USA může vaši půdu analyzovat, pokud odešlete vzorek. Získáte tak dostatek informací, které můžete použít při výběru rostlin nebo při přidávání půdních doplňků do vaší zahrady. Každá rostlina má upřednostňovaný rozsah úrovní pH, typů půdy a úrovní živin, které mohou být uvedeny na štítku nebo dostupné prostřednictvím online vyhledávání.
  • Pokud chcete zvýšit zadržování živin nebo vody v půdě, přimíchejte 1–2 palce kompostu nebo jiné shnilé organické hmoty o hloubce šesti palců.
  • Pokud není analýza půdy proveditelná, zvažte použití rostlin původních pouze ve vaší oblasti, které často nevyžadují úpravy půdy.
 4. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 4

  4 Znáte své klima. Vyhledejte zónu odolnosti vaší oblasti na webových stránkách USDA vyhledáním vaší oblasti nebo odkazem na graf definující zóny podle minimálních ročních teplot. Hledejte online také roční srážky ve vašem regionu. Zaměřte se na rostliny s hodnocením odolnosti a preferovanými úrovněmi srážek vhodnými pro vaši oblast, aby vaše zahrada prospívala, aniž byste museli vynakládat další úsilí a zdroje.
  • Pokud se roční srážky koncentrují v krátkém „monzunovém“ období, možná budete potřebovat rostliny, které vydrží širokou škálu vodních hladin, nebo vysadit jednoleté rostliny, kterým se daří buď v monzunové sezóně, nebo v období sucha.
 5. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 5

  5 Vyberte „vrstvy“ rostlin odolností proti suchu. Získejte seznam rostlin vhodných pro váš region pomocí pokynů USDA, regionální zahradnické knihy nebo níže uvedené části příkladu. Pokud je to možné, zaměřte se na původní rostliny a přizpůsobte jejich požadavky podmínkám vaší zahrady. Jak je podrobněji popsáno níže, vaše xeriscapedová zahrada bude vysazena ve „vrstvách“ obklopujících každé ohnisko nebo „oázu“ s vysokou viditelností a dobrou retencí vody, jako je strom nebo dům. Základní plán zahrnuje:
  • Oázy s jasnými, poutavými druhy, které se dobře hodí do místních podmínek.
  • Přechodová oblast kolem každé oázy s rostlinami s nižšími nároky na vodu.
  • Vyprahlé zóny s nízkou retencí vody nebo nízkou viditelností, kde jsou udržovány rostliny odolnější vůči suchu a nenáročné na údržbu.
  reklama

Část 2 ze 3: Výsadba zahrady Xeriscaped

 1. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 6

  1 Určete si oázové zóny. Těmto oblastem se bude věnovat nejvíce vody a pozornosti, takže si můžete vybrat rostliny, které vyžadují častější zálivku. Maximalizujte využití této vody výběrem dobře viditelných oblastí a velkých, atraktivních rostlin. Pokud je to možné, vyhledejte následující charakteristiky, abyste co nejlépe využili stávající vodní podmínky:
  • Oblasti poblíž velkých staveb, plotů nebo stromů, které pomáhají zadržovat vodu, zejména stavby bez přímého slunce.
  • Oblasti na úpatí svahů nebo střech s dešťovým odtokem nebo vedle příkopů a rybníků.
  • Oblasti, které zažívají méně přímého slunečního světla, takže se odpařuje méně vody.
 2. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 7

  2 Uspořádejte rostliny ve své oáze. Některé strany oázy, zvláště pokud se nacházejí v blízkosti struktury, mohou mít mnohem více slunečního světla než jiné. Vzhledem k tomu, že některé rostliny mohou mít více slunce a tepla než jiné, vysaďte rostliny, které jsou slunnější a odolnější vůči suchu, kde bude umístěna většina odpoledního slunce. V závislosti na hladině vody v oblasti možná budete chtít naplánovat další kroky k zadržování vody:
  • Zvažte pěstování rostlin v nádobách, abyste maximalizovali zadržování vody, zvláště pokud ve vaší zahradě není příliš mnoho odtoku vody.
  • Postavte opěrnou zeď pokud stávající konstrukce nejsou dostatečně velké, aby zadržovaly vodu.
 3. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 8

  3 Moudře vysazujte trávníky. Pokud chcete trávník pro děti, zvířata nebo sportovní hráče, pečlivě ho naplánujte, abyste zasadili pouze do oblastí, kde bude použit. Trávníky vyžadují značné množství vody, zkuste ji tedy umístit do blízkosti oáz nebo jiných vodních zdrojů. Může také hrát cennou roli při prevenci eroze na svazích.
  • Kostřavy, modrá grama tráva a buvolí tráva spotřebovávají méně vody než většina ostatních trávníků.
 4. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 9

  4 Vyplňte přechodové zóny. Obklopte oázové zóny nebo trávníkové plochy rostlinami, které spadají doprostřed spektra z hlediska vody, potřeb slunečního světla a viditelnosti. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvoření efektu „kaskády“ z oázových rostlin (vysokých a jasných) do přechodové zóny (o něco kratší, upoutávající pozornost texturou spíše než barvou, jako jsou keře, keře nebo trsy okrasných tráv) do suché zóny (nízko položená, subtilní a velmi odolná vůči suchu). Pokud však existuje opěrná zeď, přechodová zóna nemusí být nutná. Nakonec se podívejte, co vám připadá nejlepší.
 5. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 10

  5 Zasaďte suché zóny. Tyto oblasti jsou vystaveny mnoha hodinám slunečního světla, mají suchou půdu nebo se nacházejí v oblastech mimo cestu, kde je vidí jen málo lidí. Půjdou sem závody s nejnižší údržbou. Často se jedná o původní rostliny a/nebo rostliny odolné vůči suchu, které vyžadují jen malou zálivku. Existuje několik přístupů a můžete se rozhodnout použít oba ve svém dvoře:
  • Můžete zasadit větší rostliny do suchých zón, včetně kaktusů, sukulentů a keřů odolných vůči suchu. To je nejběžnější v pouštních oblastech, kde je voda tak vzácná, že by oázy samy o sobě nepřidávaly dostatek barvy nebo rozmanitosti.
  • Místo toho můžete vysadit náhražky trávníku, abyste pokryli velkou plochu rostlinným kobercem s nízkým obsahem vody. To může zahrnovat nativní prérie , do jetel trávník , nebo trsy okrasné trávy obklopené mulčováním.
  • U rozsáhlých suchých oblastí můžete udělat výjimku a zasadit vyšší nebo jasnější ohnisko, například vyvýšený záhon nebo strom. Dekorativní struktura, jako je socha nebo trakař naplněná trsem květin, může zlepšit estetiku a zároveň vyžaduje méně zálivky než jiné možnosti.
  reklama

Část 3 ze 3: Údržba vaší zahrady

 1. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 11

  1 Mulč . Vyberte vhodný mulč, který pomůže omezit erozi a potlačit plevele. Organický mulč na bázi dřeva také udrží vlhkost. Jak se rozkládá, časem půdu zlepší, ale je třeba ji pravidelně vyměňovat. Naproti tomu kamenný nebo štěrkový mulč není třeba vyměňovat, ale ve slunečných oblastech si dokáže uchovat značnou část tepla, což může jemné rostliny poškodit. Ať už si vyberete jakýkoli mulč, naneste jej na tloušťku 2–4 palce (5–10 centimetrů) kolem keřů, stromů a záhonů. Nevystavujte jej přímému kontaktu se stonky rostlin.
  • Vyvarujte se plastového mulče a jiného mulče, který nepropustí vodu a vzduch.
 2. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 12

  2 Zvažte zavlažování. Je-li to nutné, vyvinout kapénkový zavlažovací systém šetrný k vodě, aby se minimalizovalo odpařování a odtok. Pokud místo toho používáte sprinklerový systém, použijte nízkoobjemové zářiče, nejlépe s dešťovým senzorem, který v deštivých dnech sprinkler automaticky vypne
 3. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 13

  3 Načasujte si zálivku. Pokud zaléváte ručně nebo používáte načasovaný zavlažovací systém, zalévejte hluboce a zřídka, abyste podpořili rozvoj hlubokých kořenů, které mohou využívat vodu v půdě. Vždy zalévejte mezi 18:00 a 10:00, abyste minimalizovali ztráty způsobené odpařováním.
 4. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 14

  4 Hnojit střídmě. Hnojiva s pomalým uvolňováním jsou pro zahradníka menším úsilím a snižují pravděpodobnost přehnojení. Pokud použijete hnojivo v příliš velkém množství, možná podpoříte vysoký, rozvláčný růst, se kterým vývoj kořenů nedokáže držet krok, čímž se rostlina stane náročnější na zdroje.
  • Používejte také organické komposty a mulčovače.
 5. Obrázek s názvem Xeriscape Krok 15

  5 Postarejte se o údržbu vaší zahrady. Pravidelná údržba je základní hodnotou xeriscapingových plánů. Kontrolujte svou zahradu často a budete schopni řešit problémy, než se vám vymknou z rukou. Zde je několik základních tipů, jak udržet zahradu atraktivní a maximalizovat využití vody:
  • Odstraňte plevele ručně, než se usadí.
  • Omezte vodu a hnojivo, pokud mají vaše rostliny slabý, rozvláčný růst.
  • Při sekání trávníku odstraňte maximálně 1/3 výšky trávy a použijte ostrý žací nůž.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak se mohu vypořádat s vysychajícím větrem při pokusu ušetřit vodu na zahradě? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Odpověď personálu Vítr je určitě problém, a čím silnější bude, tím více může vysychat a poškozovat zahradu jakéhokoli druhu, natož zahradu s nízkou vodou. Chcete-li se pokusit pomoci snížit účinek vysychání větrů na vaší zahradě, navrhněte větrný úkryt před rostlinami, které jsou odolné, rychle rostou a odolávají větru a jsou také schopné se samostatně udržovat s malým množstvím vody po dobu nejméně 20 let najednou. Promluvte si se svým místním zahradním centrem nebo školkou o vhodných místních možnostech, protože typ rostlin/stromů, které efektivně vytvářejí větrné bariéry, bude záviset na tom, kde se nacházíte. Při jejich výsadbě je rozmístěte tak, aby do sebe proudily, až vyrostou, aby vytvořily bariéru, a umístěte je do řady proti místům, kde vítr nejsilněji fouká na váš pozemek.
 • Otázka Jak vybuduji humus? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Humus lze vyvinout s bohatým mulčováním, které bylo v průběhu času pravidelně přidáváno a které se může stále rozpadat. Protože ne všechny mulče jsou stejné, zkuste smíchat druhy mulčů, které se rychle rozpadají, s druhy mulčů, které se rozpadají pomalu, aby bylo zajištěno, že se humus začíná budovat z mulče, který se rozpadá rychleji, a poté zálohovaný pomalejším rozpadem tvrdší mulč.
 • Otázka Bojují rostliny o vodu? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Rostliny to zvládnou, zvláště pokud jsou přeplněné a nejsou příbuznými druhy. Pokuste se vždy vysadit v prostorech navržených pokyny konkrétního závodu (viz štítek se semenem/sazenice nebo požádejte o radu personál školky). Je stejně důležité vyhnout se sázení rostlin příliš daleko od sebe, protože je příliš blízko, protože nechcete plýtvat žádnou svou drahocenně připravenou výsadbovou půdou, mulčováním, hnojením atd.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Rostlina stromy a pak se nejprve zlomí vítr trávy a zemní kryt. Stromy a větrné zlomy poskytnou stín a zpomalí poryvy větru a ochrání vaši zahradu.
 • Další informace o místním xeriscapingu vám poskytne vodní agentura a univerzitní zemědělská kancelář.
 • Xeriscaping se často vyučuje jako „7 kroků“ nebo „7 zásad“. Všechny tyto zásady jsou obsaženy v této příručce, ale neodpovídají přesně očíslovaným krokům.

reklama

Varování

 • O sběru rostlin se informujte na místních úřadech. Většina pouštních kaktusů a rostlin včetně stromů Joshua je považována za chráněné druhy. Jinými slovy, nemůžete vykopat a vzít si strom Joshua domů, abyste ho zasadili do své zahrady. Pouštní rostliny lze obvykle zakoupit v místních školkách.
reklama

Příklad rostlin

Žádná rostlina není vhodná pro všechna podnebí. Před nákupem zkontrolujte ekologické požadavky závodu.Stromy • Burr dub ( Quercus macrocarpa )
 • Goldenrain strom ( Koelreuteria paniculata )
 • Zelený popel ( Fraxinus pennsylvanica lanceolata )
 • Hackberry ( Západní Keltové )
 • Japonský pagodový strom ( Sophora japonica )
 • Kentucky coffeetree ( Gymnocladus dioicus )
 • Pinyon borovice ( Pinus edulis )
 • Medovník bez trnů ( Gleditsia triancanthos inermis )
 • západní katalpa ( krásná katalpa )

Keře

 • Oblak Apache ( Fallugia paradox )
 • Dřišťál, japonština ( Berberis thunbergii )
 • Močový měchýř-senna ( Colutea arborescens )
 • Ceanothus ( Ceanothus fendleri )
 • Cinquefoil ( Potentilla fruticosa )
 • Cliff Rose ( Mexická cowania )
 • Cotoneaster ( Cotoneaster spp. )
 • Olovo Plant ( Amorpha canescens )
 • Mahagon horský ( Cercocarpus spp. )
 • Peashrub ( Caragana spp. )
 • Zobí Forestiera spp. )
 • Králičí kartáč ( Chrysothamnus spp. )
 • Rock Spiraea ( Holodiscus dumosus )
 • Šalvěj ( Artemisia spp. )
 • Saltbush ( Atriplex canescens )
 • Písečná třešeň ( Prunus se postavil do řady )
 • Rakytník řešetlákový ( Hippophae rhamnoides )
 • Sumac ( Rhus spp. )
 • Yucca ( Yucca spp. )Trvalé květiny • Catmint, Select Blue ( Nepeta x faassenii 'Select Blue')
 • Ježek Claret Cup ( Echinocereus triglochidiatus )
 • Curlicue Sage ( Artemisia versicolor 'Mořská pěna')
 • Francouzská levandule ( Lavandula spp. )
 • Obří záložní list ( Hymenoxys acaulis )
 • Kolibřík máta ( Agastache spp. )
 • Sage May Night ( Šalvěj 'May Night')
 • Pineleaf Beardtongue/Penstemon ( Penstemon pinifolius )
 • Ruský mudrc ( Perovskia atriplicifolia )
 • Nasturtium ( Tropaeolum )
 • Sladký William ( Dianthus )

Populární Problémy

Dnes večer je finálová epizoda 17. série „Project Runway“. Získejte přehled o tom, jak sledovat finále 2019 online prostřednictvím živého přenosu.David Nalbandian nedávno řekl o Novakovi Djokovicovi, Rafaelovi Nadalovi a Rogerovi Federerovi a chválil jejich dlouhověkost.

Grand Slamy jsou vrcholem tohoto sportu, kde každý profesionální hráč touží udělat maximum.Jak navštívit ředitelství Google. Sídlo společnosti Google, které se nachází v Mountain View v Kalifornii, je přístupné veřejnosti a putování po kampusu je zábavný způsob, jak strávit několik hodin. Ačkoli neexistují žádné oficiální prohlídky a většina ...Bývalá britská jednička Annabel Croft vystoupila na obranu Novaka Djokoviče kvůli jeho roli v katastrofě Adria Tour. Croft také kritizoval Nicka Kyrgiase za jeho nedávné slovní útoky na Novaka Djokoviče, Dominica Thiema a Bornu Corica.

Jak co nejlépe využít své dospívající roky. Vaše dospívající léta mohou být ošidná-je toho hodně, co se můžete naučit, a může se zdát, že potřebujete životní plán vymyslet co nejdříve. Nezapomeňte však, že vaše dospívající léta jsou časem ...