Ztráta olympijských her Novaka Djokoviče ukazuje, proč je nepravděpodobné, že by se „Kalendář Golden Slam“ Steffi Grafové někdy opakoval

Steffi Graf

Steffi GrafTenisová událost na olympijských hrách v Tokiu skončila minulý víkend a zlaté medaile ve dvouhře získali Alexander Zverev a Belinda Bencic. Možná ještě významněji však Novak Djokovič spadl v semifinále ve dvouhře, čímž jeho nabídka na 'Kalendář Golden Slam' skončila.Přestože tenisová událost přinesla hráčům a jejich fanouškům neuvěřitelná vzestupy a pády, některé také přivedla ke zpochybnění relevance olympijských her v přeplněném tenisovém kalendáři. V uplynulém roce se COVID-19 obrátil vzhůru nohama v kariéře, cílech a plánech lidí a důležitost olympijského zlata byla ostře zkoumána, protože seznam pro výběr Tokia se neobvykle zvětšil.Poté, co se vytáhli Roger Federer, Rafael Nadal, Simona Halep, Dominic Thiem, Sofia Kenin a Bianca Andreescu, ztratila tenisová událost na olympiádě část lesku ještě předtím, než začala. Ale stále si to udrželo velkou pozornost mezi fanoušky a médii ve světle pokusu Novaka Djokoviče přepsat knihy rekordů.

Světová jednička mužů získala svůj druhý titul Roland Garros v červnu poté, co v lednu triumfovala na Australian Open. Tehdy se začalo povídat o možném „kalendářním grandslamu“ (vítězství na Australian Open, French Open, Wimbledonu a US Open ve stejné sezóně) a „Golden Slam v kalendáři“ (získání všech čtyř zlatých medailí Majors + olympiáda na stejném rok) začal nabírat na obrátkách.Konverzaci dále podpořil Djokovičův rekordní 20. rekordní grandslamový triumf ve Wimbledonu minulý měsíc.Novak Djokovic poté, co vyhrál Roland Garros 2021

Novak Djokovic poté, co vyhrál Roland Garros 2021

Novak Djokovič se netajil touhou překonat nejvýznamnější tenisové rekordy. Čtyřiatřicetiletý muž při více než jedné příležitosti otevřeně prohlásil, že chce ukončit kariéru s největším počtem majorů (v současné době mají Djokovic, Nadal a Federer shodně 20) a většinu týdnů jako světovou jedničku ( záznam, který již Srb vlastní ).tenisový sklad použitých raket

Nebylo tedy překvapením, že poté, co se Djokovič přihlásil k získání prvních tří Majorů v roce 2021, rozhodl se usilovat o další dva rekordy, aby dále posílil svou již tak hodnou, KOZOU hodnou kariéru. Pouze dva hráči - Rod Laver v roce 1969 a Steffi Graf v roce 1988 - vyhráli „kalendářní grandslam“ v otevřené éře. A Graf je jediný hráč kdy byli o krok napřed a dokončili „Kalendář Golden Slam“; Němka získala v roce 1988 zlato ze dvouhry v olympijských hrách a přidala tak ke svým čtyřem velkým vítězstvím.Steffi Graf se zlatou olympijskou medailí v roce 1988 - Picture Credit @ITFTennis Twitter handle

Steffi Graf se zlatou olympijskou medailí v roce 1988 - Picture Credit @ITFTennis Twitter handle

Střela Novaka Djokoviče na jeden z těchto dvou rekordů skončila jeho semifinálovou ztrátou s Alexandrem Zverevem v Tokiu. Možná je tedy nyní vhodná doba ohlédnout se za počinem Steffi Grafové a pokusit se pochopit, proč je tak těžké jej napodobit.

Neuvěřitelná sezóna Steffi Grafové z roku 1988 přinesla termín 'Calendar Golden Slam' do tenisového lexikonu

Úspěchy a legendární kariéra Stefi Graf byly dobře zdokumentovány. Zatímco ona možná odevzdala rekord pro většinu ženských majorů v otevřené éře Sereně Williamsové, Graf je jediným hráčem, mužem nebo ženou, který vyhrál každý ze Slamů čtyřikrát.

Navíc 377týdenní kralování Němce v čele žebříčku je po většinu týdnů stále měřítkem světové jedničky v tenise. Ve 332 týdnech je Novak Djokovič blíže k překonání tohoto rekordu než Serena Williamsová (319 týdnů).

Steffi Graf na US Open 1996

Steffi Grafová na US Open 1996

Vrchol kariéry Steffi Grafové nepochybně nastal v roce 1988. Na začátku toho roku byla Graf už na 1. místě na světě, ale v životopise měla jen jeden grandslamový titul (1987 French Open).

'Fraulein Forehand', jak byla Graf známá, zahájila sezónu ziskem svého prvního titulu na Australian Open, kde ve finále porazila Chris Evert 6-1, 7-6. Poté přidala druhý titul na French Open v Paříži 6: 0, 6: 0 bělou Natashy Zverevy za 32 minut-nejkratší rekordní grandslamové finále.

Graf ukončil Navrátilovu vládu ve Wimbledonu vítězstvím 5: 7, 6: 2, 6: 1 a dokončila tak tři čtvrtiny 'kalendárního grandslamu'. V New Yorku Němka porazila další blízkou soupeřku a parťačku ze čtyřhry Gabrielu Sabatni (6-3, 3-6, 6-1), aby navždy zapsala své jméno do knihy rekordů.

Když se Graf dostala do Soulu na olympiádu, všichni si uvědomili, že má šanci udělat to, co žádný hráč v historii tohoto sportu nikdy nedokázal - spojit její grandslamový turnaj se zlatým olympijským singlem. A přesně to udělala Němka, která porazila Sabatini 6-3, 6-3, aby dále posílila svoji legendu a formálně zavedla termín 'Golden Slam' do tenisového lexikonu.

Serena Williamsová a Novak Djokovič mezi nedávnými hráči vzbuzovali naději na vítězství v grandslamu kalendáře

Serena Williamsová a Novak Djokovič pózují na večeři mistrů poté, co v roce 2015 vyhráli Wimbledon

Serena Williamsová a Novak Djokovič pózují na večeři mistrů poté, co v roce 2015 vyhráli Wimbledon

Pokaždé, když hráč ve stejném roce získá titul na Australian Open a French Open, stane se možnost „Kalendářního grandslamu“ tématem rozhovoru v tenisových kruzích. Poté, co Rod Laver a Margaret Court zahájili Open Era zametáním Majors v roce 1969 a 1970, několik hráčů vzbudilo naději, že se k nim přidají do knihy rekordů.

Court sama vyhrála Australian Open v roce 1973 jako matka, ale prohrála v semifinále ve Wimbledonu s Chrisem Evertem. Téměř o dvě desetiletí později vzbudila Monica Seles naději vítězstvím v australské a francouzské premiéře v letech 1991 a 1992. Ale Seles nedokázal nikdy vyhrát wimbledonský titul; vytáhla kvůli zranění v roce 1991 a dokončila runner-up na Graf v roce 1992.

Téměř deset let odtud Jennifer Capriati zachytila ​​australsko-francouzskou dvojku (2001), než byla poražena Justine Heninovou ve wimbledonském semifinále.

Serena Williamsová byla nejbližší ženskou hráčkou ke vstupu do klubu „Kalendář Grand Slam“; Američanka přidala wimbledonský titul ke svým titulům Australian-French Open v roce 2015. To znamenalo podruhé Williamsovou vítězství v 'Serena Slam' (držení všech čtyř Majors současně).

Williamsová zamířila na US Open jako oblíbená šance uprostřed intenzivní pozornosti médií nad tím, čeho byla na pokraji splnění. V semifinále však našla svůj sen nakrájený italským smolařem Roberta Vinci.

Na straně mužů, zatímco Graf byl na cestě na Golden Slam v roce 1988, Mats Wilander současně zvyšoval naděje na 'Calendar Slam' zachycením titulů Australian a French Open. Švéd byl však ve Wimbledonu vyřazen ve čtvrtfinále.

O čtyři roky později vzbudil Jim Courier podobné naděje vítězstvím v Slamech v Melbourne a Paříži. Američan nemohl jít dál, když byl ve třetím kole vyřazen z Wimbledonu.

Poté to nebylo až do roku 2016, kdy další mužský hráč znovu vzbudil naději na možný „kalendářní grandslam“. To byl rok, kdy Novak Djokovič vyhrál tituly na Australian a French Open.

Srb již vyhrál Wimbledon a US Open v roce 2015, aby dokončil 'Nole Slam', a stal se tak prvním mužským hráčem od Roda Lavera v roce 1969, který držel všechny čtyři Majory současně. Ale jakkoli mohl být Nole Slam neuvěřitelný a obtížný, Djokovič stále potřeboval vyhrát další dva Majory, aby se v záznamech zapsal jako „kalendářní grandslam“.

Nebylo to tak, protože Srb byl toho roku poražen ve třetím kole ve Wimbledonu.

Novak Djokovic šel v roce 2021 o krok dále tím, že poprvé ve své kariéře prohlásil první tři Majory sezóny. A když dorazil do Tokia se svými hlavními soupeři na okraji, vypadalo to, že se hvězdy srovnaly, aby se Srb připojil ke Grafovi v klubu 'Golden Slam'.

Váha a tlak těchto očekávání se ale nakonec příliš ukázaly. Djokovič během svého semifinálového zápasu v Tokiu narazil do zdi a sestoupil ve třech setech k Alexandru Zverevovi. Němec zajistil, že rekord jeho krajana zůstane minimálně do roku 2024 bezkonkurenční.

Proč je Kalendář Golden Slam nyní tvrdší než v roce 1988?

Novak Djokovič po prohře s Pablem Carrenem Bustou na olympiádě v Tokiu

Novak Djokovič po prohře s Pablem Carrenem Bustou na olympiádě v Tokiu

Jelikož dokonce ani Velká 3 a Serena Williamsová nevyhrály „Kalendářní Grand Slam“, vypadá to stále nepravděpodobnější, že každý hráč bude moci za rok znovu vyhrát všechny čtyři Majory. A Kalendář Golden Slam - kterého lze teoreticky dosáhnout pouze jednou za čtyři roky - je dokonce nepravděpodobnější.

Jistě, relativní standardizace povrchů v moderní době čin usnadnila alespoň v jednom aspektu (ve srovnání s rokem 1988). Když Graf dokončila své zametání, tráva ve Wimbledonu se velmi lišila od toho, co je dnes. I tvrdé dřiny používané v různých zemích se za ta léta zpomalily, díky čemuž je tento sport homogenní, a tím i atraktivnější pro fanoušky a televizní diváky.

Ale povrchová standardizace je více než vyvážena nesčetnými protichůdnými faktory, které se od Grafova Zlatého Slamu změnily. Jednak jsou média v porovnání s koncem 80. let minulého století mnohem všudypřítomnější. Přidejte k rovnici celý aspekt sociálních médií a tlak a očekávání na sportovce se mnohonásobně zvýší - do té míry, že ovlivní jejich duševní zdraví.

Když Serena Williamsová dorazila do soutěže US Open 2015 o dokončení nepolapitelného Calendar Slamu, pozornost médií ohledně potenciálního činu byla obrovská. Hned od začátku byl na Williamsova ramena velký tlak; na každé tiskové konferenci, které se zúčastnila, byla otázka „Calender Slam“ první, která na ni byla položena.

Tlak nakonec dosáhl bodu varu, jak jsme viděli při Williamsově šokové ztrátě s Robertou Vinci v semifinále. Zatímco první set a půl vypadala Američanka jako lepší hráčka, nervozita začala být citelná, protože se na dohled objevila cílová čára. A Vinci toho plně využil.

Dalším aspektem, který je třeba zvážit, je naplánování olympijských her. Steffi Graf již absolvoval „Grand Slam“, než se vydal do Soulu, protože hry 1988 se konaly v říjnu. Nyní se však olympijské hry konají před US Open, takže se tělo a mysl hráčů ještě více namáhají.

Novak Djokovic byl pochopitelně vyčerpán na začátku tohoto roku poté, co během šesti týdnů absolvoval francouzský Open-Wimbledon double. Musel se rozhodnout, zda cestovat do Tokia na hry, nebo si na chvíli odpočinout a jít na US Open plně nabitý.

Djokovič si nakonec vybral olympijské hry, ale nedokázal získat nepolapitelnou zlatou medaili. V Tokiu také získal několik zranění což by mohlo dokonce ovlivnit jeho přípravy na US Open . Svým způsobem to pro Srba skončilo jako situace prohra-ztráta.

Stejný scénář se odehraje na příštích třech olympijských hrách, přičemž Paříž 2024, Los Angeles 2028 a Brisbane 2032 jsou všechny naplánovány v krátkém okně mezi Wimbledonem a US Open. Normální tenisový kalendář je už na hráče náročný a přidání olympijských her uprostřed to všechno jen komplikuje.

Pokud by byl harmonogram a tlak příliš velký i pro hráče GOAT, jako je Novak Djokovic, je nerozumné očekávat, že to zvládne jakýkoli jiný hráč. Když se vezme v úvahu vše, šance, že Steffi Grafová v dohledné době přijde o výhradní práva na rekord „Calendar Golden Slam“, se zdá velmi nepravděpodobná.

Populární Problémy

Pokud váš přítel sportuje, může být sdílení tohoto zájmu pro vás dva skvělý způsob, jak se spojit. Mnoho lidí se vášnivě věnuje týmu nebo sportu, takže sdílení vášně vašeho přítele může pomoci posílit vaše ...

Zde je návod, jak se dnes večer můžete podívat na speciální akci '90 Day Fiancé' Season 7 'Couples Tell All', online, bez kabelu.

Pokud nemáte kabel, můžete se zdarma podívat na nový celoživotní film Once Upon a Main Street online.

Pocta nejslavnějším matkám tenisu

Jsou to Brady vs Brees and the Bucs vs Saints ve Sunday Night Football. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online zdarma.