US Open klasika: Novak Djokovič vs Roger Federer, semifinále 2011

Roger Federer a Novak Djokovič na konci semifinále US Open 2011

Přejděte dolů a sledujte hlavní body zápasu.

Když se díváme zpět na výsledek, ani po třech letech se stále nechce věřit, že Roger Federer prohrál semifinále 2011 s Novakem Djokovičem poté, co měl v ruce dva mečboly. V tom, že ten zápas je opravdu klasický-nejen kvůli ojedinělému forhendovému vítězi, kterého Nole vykouzlil na 15-40 v závěrečné sadě za stavu 3-5, ale kvůli zdánlivě nahodilému způsobu, jakým Federer prohrál jeho cesta během celého průběhu řízení: foukání vedení za vedením, přestávka za přestávkou a nakonec promrhání jeho držení v samotném zápase.

Výsledek zápasu byl také náhodný - ve skutečnosti děsivý - s výsledkem semifinále předchozího ročníku mezi stejnou sadou hráčů. Ale kde se v minulém roce zdálo, že Federer není schopen vyvinout svou sílu po celé délce pěti setů, v roce 2011 klesl na nové minimum.

Poté, co Jo-Wilfred Tsonga zhatil dříve nepoškozenou pověst Federera, že nikdy neprohrál grandslamový zápas poté, co byl ve dvou sadách na milování-jen před několika měsíci ve Wimbledonu-Srb uložil ještě větší trest tím, že stejný čin zrealizoval ještě větší rozpětí porážky.

Pravda, Federerova vítězství v prvních dvou setech nebyla v žádném případě komplexní - před setem prvního setnul spoustu set bodů - ale Noleova schopnost dominovat v řízení, když byla na pokraji porážky, byla zcela neobvyklá.

plochý tenisový míček

Natolik, že dav Flushing Meadows, který je obecně zaujatý proti Srbovi, na něj hleděl s nově nalezenou bázní a respektem. Bylo to již počtvrté v řadě, kdy se tito dva hráči setkali v semifinále US Open, a přestože Federer vedl tento čtyřzápasový zápas 2: 1 po jeho nečekaném rozrušení z rukou Francouze Tsongy ve Wimbledonu , mnozí z jeho fanoušků přemýšleli, zda Nole zopakuje monumentální počin, který se Tsongovi podařilo uskutečnit.

Kromě toho, když jsme toho roku prošli Srbovou naprostou nadvládou, kdy se stal prvním tenistou, který vyhrál pět titulů Masters, bylo dokonce nemyslitelné si myslet, že Djokovič se nedostane do finále.

Forhendový return do bodu zápasu, který vypadal jako akt naprostého zoufalství, ale ukázal se jako klíčový moment, který zcela změnil trajektorii zápasu, možná poté Roger Federer pokrčil rameny. Dokonce i Nole poznamenal, jak se mu na konci téměř čtyřhodinové aféry všechno spojilo ve prospěch.

Ale pro Noleovy fanoušky, povzbuzené štěstím nebo ne, to bylo svědectví - znovu -, že se pod tlakem nedostane tak, jako předtím. Také skóre bylo svědectvím této skutečnosti, zejména ve čtvrtém setu, který trval pouhých 33 minut, přičemž Federer byl zcela směrován jeho mladším soupeřem.

Je Nole ke cti, že pak dokázal překonat zjevné výpadky ve své hře nad svým ostřílenějším rivalem, aby hru nakonec uzavřel.

Noleův výkon ve finále proti Rafaelu Nadalovi byl v mnoha ohledech jednoduše pokračováním této inspirativní formy, kterou dokázal proti Federerovi odhalit.

Bylo to opravdu a plnoletosti vystoupení Srba, který se dosud potýkal jen s výsměchy a skepticismem ohledně své neschopnosti ospravedlnit svůj vrozený talent v klíčových chvílích během zápasu.

Skóre 6: 7, 4: 6, 6: 3, 6: 2, 7: 5 tedy hodně vypovídá i nyní. Vypovídá o začátku Federerovy pomalé, ale přesto nezaměnitelné sestupné spirály-vyhlídky, která se stala realitou dříve, než by se dalo očekávat; hovoří o začátku Noleovy absolutní nadvlády - čin, který upoutal pozornost nejen tehdy, ale i nyní; a co je nejdůležitější, hovoří o pokračování jiné éry na US Open-éře, jejíž základy položil Juan Martin Del Potro v roce 2009, který-shodou okolností-podobně vzrušujícím způsobem porazil veteránského válečného koně Federera.