Jsou prohry Wimbledonu Rogera Federera s Djokovicem a Nadalem záporné na jeho tvrzení GOAT?

Roger Federer si po prohraném finále Wimbledonu 2008 střihne osamělou postavu

Roger Federer si po prohraném finále Wimbledonu 2008 střihne osamělou postavu

Roger Federer je mnohými považován za největšího hráče všech dob. Ale propast mezi Švýcarem Maestrem a jeho nejbližšími rivaly - která se kdysi zdála nepřekonatelná - se s každým dalším Slamem a každým rokem stále zmenšuje.

Když Federer vyhrál v roce 2018 svůj 20. grandslamový titul, bylo by vám odpuštěno, kdybyste si mysleli, že populární debata o „KOZE“ v tenise skončila. 20 Slam byl v mužském tenise bezprecedentní a v té době chvíli trvalo, než se narodil „nový Roger Federer“, aby jej zatměl.

Přestože další dva největší hráči všech dob - Rafael Nadal a Novak Djokovic - patří do stejné éry jako Federer a oba jsou stále aktivní, tehdejší okolnosti vypadaly drtivě ve prospěch Švýcarů. Poté, co Federer v únoru téhož roku vystoupal do světového žebříčku číslo 1, vypadal, že pravděpodobně ještě více přidá ke své slamové shodě a uteče daleko od svých dvou vrstevníků „velké 3“.

Roger Federer vyhrál svůj 20. Slam na Australian Open 2018

Roger Federer vyhrál svůj 20. Slam na Australian Open 2018

kolik sad potřebujete k vítězství v tenisovém zápase

Okolnosti se ale nyní změnily. Novak Djokovic se od doby, kdy se dostal z útlumu v polovině kariéry a vyhrál Wimbledon 2018, neohlédl. Nyní sedí na 17 Slamech, jen tři na Federera, a je téměř jisté, že na č. 1 překoná kdysi nedosažitelných 310 týdnů švýcarské legendy.

Rafael Nadal mezitím přidal do své sbírky další trofej na US Open, kromě toho, že vyhrál na French Open jako hodinky. Nyní už jen jeden krátký čas na prolomení Federerova slamového součtu, Nadal je silně nakloněn, aby se do příštího roku buď vyrovnal, nebo překonal rekord.

Co se tedy pro Rogera Federera od března 2018 změnilo? Ten rok se rozhodl znovu vynechat antukovou sezónu, jako to udělal před dvěma lety, a soustředit se na obhajobu titulu ve Wimbledonu. Od chvíle, kdy se Maestro vrátil na dvůr, se ale zdálo něco mimo.

Ačkoli získal titul ve Stuttgartu, Federer vypadal netypicky mimo svou hru v Halle - kde prohrál s Borna Coricem, který není známý svými schopnostmi na trávníku. Věci pokračovaly na jih pro Federera, když odfoukl mečboly a promrhal dvousetový náskok na Kevina Andersona ve čtvrtfinále Wimbledonu, nakonec prohrál v pěti.

To se shodovalo s oživením Novaka Djokoviče, který vyhrál Wimbledon a následující dva Slamy, aby oznámil, že v nejbližší době závod nevzdává. Jak Djokovič, tak Nadal nyní vypadají plně fit a připraveni pokračovat ve své sérii vítězných Slamů; duo monopolizovalo Majory od Roland Garros 2018.

Novak Djokovic poté, co vyhrál finále Wimbledonu 2019, zápas pro věky.

Novak Djokovic poté, co vyhrál finále Wimbledonu 2019, zápas pro věky.

Existuje docela reálná možnost, že tři největší hráči všech dob skončí stejným Slamem nebo budou od sebe možná odděleni pouze jedním Slamem.

Vzhledem k takovému scénáři nebude mít otázka „KOZA“ pravděpodobně nikdy jasnou odpověď. Proti Rafaelovi Nadalovi by mohl být argument pro jeho rozporuplnost na površích mimo antuku a jeho zkreslené CV, zatímco Djokovičovi popírači by vynesli jeho nedostatek olympijských úspěchů a konečných ztrát na US Open (přestože se hraje na jeho preferovaném povrchu).

jak funguje tiebreak v tenise

Co by mohlo být největším argumentem proti Rogerovi Federerovi? Největším bodem by mohly být jeho čtyři wimbledonské finálové porážky na jeho největší soupeře na jeho oblíbeném povrchu spolu s jeho Slamem proti sobě.

Ohlédnutí za čtyřmi finálovými porážkami Rogera Federera ve Wimbledonu

Do roku 2008 vypadal Roger Federer na zelené trávě Wimbledonu jako neporazitelný. Jeho královská aura v Mekce tenisu se zdála nepřekonatelná, do té míry, že i Royals sedící na tribuně vypadal ve srovnání bledý.

Ale v roce 2008 přišel brutál jménem Rafael Nadal, aby sesadil z trůnu krále trávy a napsal svůj vlastní epos. Po ztrátách Federera v předchozích dvou letech, včetně napínavého setkání v roce 2007, byl Nadal mužem na misi, když se pokusil vyhrát svůj první Slam mimo antuku.

Španěl to neměl jednoduché; ve skutečnosti to bylo cokoli jiného než to. Poté, co ztratil úvodní dvě sady, Roger Federer téměř udělal nemožné a dostal se do jednoho bodu od brejku v pátém. Skoro to vypadalo, jako by to bylo napsáno ve hvězdách; že nemohl existovat poetičtější způsob, jak si Federer udržel své království.

Ale Nadal měl jiné plány. Síla přírody z Mallorky ukázala neuvěřitelnou duševní sílu, díky které se stal známým, protože držel Federera na uzdě a vyhrál historickou bitvu.

Roger Federer a Rafael Nadal po svém wimbledonském eposu v roce 2008

Roger Federer a Rafael Nadal po svém wimbledonském eposu v roce 2008

Roger Federer ale není tím, kdo by po jedné porážce odešel. Padlý šampion se vrátil následující rok, aby porazil Američana Andyho Roddicka a získal svůj šestý titul ve Wimbledonu, což byl další maraton.

Federer přidal ke své wimbledonské koruně sedmé pírko, když o tři roky později v roce 2012 získal titul, když ve finále porazil domácího favorita Andyho Murraye. A v roce 2017 znovu vyhrál mistrovství, čímž se dostal k lepšímu s Marinem Cilicem v surrealistickém comebackovém roce pro Maestra.

Roger Federer vyhrál svou 8. wimbledonskou korunu v roce 2017

Roger Federer vyhrál svou 8. wimbledonskou korunu v roce 2017

Ale mezi těmito triumfy v letech 2012 a 2017 hrál Federer ve Wimbledonu další dvě finále. A bohužel pro něj tato dvě finále přišla v éře Novaka Djokoviče.

Po svém meteorickém vzestupu v roce 2011 Srb dosáhl v příštích několika letech slepé uličky v Slamech. Padl v poslední překážce ve třech z předchozích pěti Slamů vedoucích do Wimbledonu 2014.

Novak Djokovic nastoupil do tohoto zápasu v panovačné formě, ale Roger Federer se stále očekával, že projde na základě své zdatnosti. A Federerův start ukázal své úmysly, když vzal první set v tiebreaku.

wikipedia tenisový loket

Djokovič se ale bránil v dalších dvou setech a ve čtvrtém závodil také ve vedení 5: 3. Zdálo se, že Maestro byl v tuto chvíli přelstivý, ale to, co následovalo, všechny šokovalo.

Federer se na pokraji porážky bránil, aby dvakrát zlomil Djokoviče a vzal set 7-5. A pak, když sloužili v situaci náhlé smrti v poměru 4: 5, rozhodovali Švýcaři rozhodně anticlimaktickým způsobem.

Federer měl jen jednu špatnou hru se službami, udělal čtyři nevynucené chyby, a to stačilo na to, aby Djokovic získal druhou wimbledonskou korunu.

Dvojice se znovu setkala následující rok, ale tentokrát měl Srb celkem jednoduché čtyřsetové vítězství. K velkému překvapení všech vypadal Federer od začátku do konce druhý nejlépe, přestože hrál na své milované trávě.

Novak Djokovic získal své tituly ve Wimbledonu 2014 a 2015 u Rogera Federera

Novak Djokovič vyhrál své wimbledonské tituly 2014 a 2015 na náklady Rogera Federera

Čtvrtá a zatím poslední porážka Rogera Federera ve wimbledonském finále přišla v roce 2019 a byl to zápas, který se brzy stane součástí folklóru.

Téměř 38letý Roger Federer byl čerstvý z vítězství nad Rafaelem Nadalem v semifinále a chtěl vyhrát svůj první Slam poté, co porazil oba své největší rivaly. A právě kvůli tomu vypadal na nejlepší pozici, protože většinu bodů ovládal hned od začátku.

Kromě tiebreakových výkyvů v sadách 1 a 3 to pro Federera vypadalo vše dobře, dokud neměl v páté sadě dva mečboly při podání.

Obrázek, který se pro fanoušky Rogera Federera docela zraňujícím způsobem vložil do historických knih

Obrázek, který se pro fanoušky Rogera Federera docela zraňujícím způsobem vložil do historických knih

jak se dívat na superbowl na ps4

V 8-7 40-15 se Rogerovi Federerovi vše rozpadlo. Zatímco většina fanoušků Švýcarů by byla v tuto chvíli připravena vypít šampaňské, Djokovič jim brzy dal důvod, aby korek vrátili zpět do láhve.

Srb se fascinujícím způsobem zlomil, což zanechalo převážně pro-Federerův dav na Centrálním dvoře ohromený a umlčený. Federer měl za stavu 11: 11 ještě několik příležitostí ke zlomení, ale Djokovič stál pevně za tím, aby finále dotlačil do vůbec prvního zápasu Tiebreak.

Stejně jako v předchozích dvou tiebreacích, Djokovič opět hrál svůj nejlepší tenis, když na něm nejvíce záleželo. Srb odmítl udělat jakékoli nevynucené chyby a to zpečetilo osud Rogera Federera i historický zápas.

Roger Federer vypadal viditelně rozrušený poté, co prohrál finále Wimbledonu 2019

Roger Federer vypadal viditelně rozrušený poté, co prohrál finále Wimbledonu 2019

Čtyři finále, čtyři bolestivé porážky. Roger Federer měl ve Wimbledonu skvělý běh, ale na stejném místě se také nějak potýkal s nejhoršími okamžiky své kariéry. To je v příkrém rozporu s preferovanými lovišti Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala, kteří oba nikdy neprohráli finále na svém oblíbeném Slamu.

Dominance Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče na jejich nejlepších Slamech

Rafael Nadal se ve finále Roland Garros, což je turnaj, kde prohrál jen dvakrát v 15 zápasech, bude líbit. Španěl se ve finále French Open utkal s Rogerem Federerem ve čtyřech různých příležitostech a v semifinále při dalších dvou příležitostech, když všechny vyhrál, aniž by kdy vyžadoval pátý set.

Nadal se také dvakrát střetl s Novakem Djokovičem ve finále French Open a třikrát v semifinále, přičemž všechna tato setkání vyhrál - přičemž rozhodovat bude pouze semifinále 2013. Samotná ztráta Španělska s Djokovičem na Roland Garros přišla na jejich čtvrtfinálovém setkání v roce 2015, kdy Nadal procházel velkým propadem.

Novak Djokovič mezitím na Australian Open nikdy neprohrál za roky, kdy dokázal postoupit do posledních čtyř turnajů. Srb se nikdy nepotkal s Rogerem Federerem ve finále v Melbourne, ale potkal Švýcary v semifinále čtyřikrát - všechny pohodlně vyhrál.

Djokovič, stejně jako Nadal, nikdy neprohrál finále na svém nejlepším Slamu; pyšní se rekordem 8: 0 ve finále Australian Open.

Novak Djokovic a Rafael Nadal jsou na svých oblíbených slamech neporazitelní

Novak Djokovic a Rafael Nadal jsou na svých oblíbených slamech neporazitelní

Pokud bychom ale měli mluvit spíše o površích než o jednotlivých Slamech, pak Djokovičův záznam začíná vypadat o něco méně impozantně. Srb na US Open prohrál neuvěřitelných pět finále, přestože se hrálo na tvrdém hřišti, Djokovičově oblíbeném povrchu. Sedmnáctinásobný šampion Slam dvakrát propadl Nadalovi ve finále US Open a jednou Federerovi, zatímco při dalších dvou příležitostech podlehl v semifinále Švýcarům.

Djokovič však má vítězství nad Nadalem i Federerem ve finále US Open, aby se vykoupil, na rozdíl od Švýcara, který Djokoviče ve wimbledonském finále nikdy neporazil.

Argumentace případu Rogera Federera

Někteří by mohli poukázat na to, že příliš se dívat na konečné ztráty Rogera Federera ve Wimbledonu vůči jeho soupeřům je nespravedlivé vzhledem k tomu, že tři ze čtyř jeho ztrát přišly, když byl Maestrovi dobře třicet. Pro kontext, Federerova nejbližší porážka Novaka Djokoviče ve wimbledonském finále přišla v roce 2014, kdy bylo Maestrovi téměř 33 let.

V roce 2019 dosáhl téměř 38letý Roger Federer finále tím, že postrčil a protlačil se skrz jednu z nejtěžších remíz vůbec. V utkáních proti sobě se utkal s Matteem Berrettinim, Keiem Nishikorim a Rafaelem Nadalem, a přesto se mu ve finále téměř podařilo získat vítězství pro věky.

jak opravit tenisky
V 38 letech Roger Federer pokračuje v vracení času

V 38 letech Roger Federer pokračuje v vracení času

Je těžké si představit, že by Rafael Nadal nebo Novak Djokovič absolvovali běh jako Roger Federer v roce 2017 a na začátku roku 2018 ve věku 36 let, vzhledem k tomu, že oba již vykazují známky fyzického vyhoření. O to těžší je očekávat, že jeden z těchto dvou hráčů bude stále hrát, natož aby byl v první 3, ve 38 letech.

To neznamená, že tito dva válečníci toho nejsou schopni; mohli dobře dokázat, že tyto předpovědi jsou špatné. Ale udělat to stylem jako Roger Federer, porazit svého největšího rivala v semifinále a dostat se do jednoho bodu, ve kterém porazíte ještě dalšího velkého rivala ve finále, si zaslouží trochu potlesku.

Přesto, i když slevíme z této porážky, když bylo Federerovi 38 let, nebo z těchto tří porážek, když mu bylo třicet, Roger Federer stále prohrával finále Wimbledonu v nejlepších letech s dvaadvacetiletým Rafaelem Nadalem. A pokud skutečně dojde k oddělování tří šampionů od nejmenších proměnných, může se to ukázat jako největší porážka Rogera Federera.

Populární Problémy

Získejte přehled o tom, jak sledovat premiéru 5. série a zcela nové epizody hry „The Rape Game“ online prostřednictvím živého streamování bez kabelů.

Na Štědrý den je to pětinásobná hlavička NBA. Zde je návod, jak sledovat všech pět her online, pokud nemáte kabel.

Po bohatých čtrnácti dnech se tenisové akce v Melbourne Parku konečně rozběhnou už toto pondělí.

Novak Djokovic v poslední době změnil své podání ze závazku na sílu. Srb hovořil o tom, proč změnil pohyb služby a jak to přineslo dividendy pro jeho hru a tělo.

Jak hrát na flétnu s rovnátky. Naučit se hrát na flétnu s rovnátky závisí na člověku. Mnoho lidí v kapele se často obává, jak rovnátka ovlivní jejich výkonnost jak dlouhodobě, tak krátkodobě. I když to bude velmi ...

Ačkoli jsou vysoké podpatky obvykle stále považovány za ženskou botu, v 21. století se prosazují genderové normy a v dnešní době si chlap může rozhoupat podpatky, kdykoli se mu zachce. Pokud jste muž, který hledá jemné zvýšení výšky, ...