Boris Becker - Od chlapce v Leimenu po hvězdu ve Wimbledonu

Paříž, Francie - 4. června: Trenér Boris Becker hovoří během tréninku Novaka Djokoviče ze Srbska ve čtrnáctém dni French Open 2016 na Roland Garros 4. června 2016 v Paříži. (Foto Dennis Grombkowski/Getty Images)

Borisovi Beckerovi je dnes 49 let

Chlapec z Leimenu, navždy 17, trvale zmrzlý ve snech tenisového národa, jednou za rok na čtrnáct dní ve Wimbledonu přivedl zpět k životu.

To jsou slova z jeho autobiografie „ Hráč', a chlapec v kontextu je německý trojnásobný wimbledonský šampion Boris Franz Becker .

Od té doby, co tento mladý chlapec vyhrál Wimbledon v roce 1985 jako 17letý, když porazil Kevina Currena ve čtyřech setech, se jeho život navždy změnil. Tehdy americká televizní stanice CBS prohlásila ve svém zpravodajském pořadu 60 minut že Becker byl prvním německým národním hrdinou od porážky německé armády ve druhé světové válce.

Takže tam byl; Boris Becker - „žijící legenda“ (jak napsal hamburský novinář), to vše v útlém věku 17 let. Vzhledem k tomu, že se stal nejmladším a prvním nenasazeným (a německým) hráčem, který vyhrál Wimbledon, tato noční hvězda nepřekvapilo.

Plán byl dělat něco uctivého, ale ne tenis

Ale pokud se má věřit Beckerovi, tohle nebyl plán.

Podle něj, Plán od mých rodičů pro mě byl dokončit školu, jít na univerzitu, získat řádný titul a naučit se něco uctivého. Poslední, na co všichni mysleli, bylo, že jsem se stal tenisovým profesionálem.

badmintonový úder

Jeho matka opakuje tento sentiment a jednou řekla: Ano, kdyby Boris vyhrál Wimbledon později, měl by šanci získat Abitur (úrovně A). Stále mě mrzí, že to nemohl udělat. Mohl jít na univerzitu, ale promarnil šanci.

Jsem si jist, že jeho matka si teď nebude stěžovat. Pro chlapce z Leimenu (město na severozápadě Bádenska-Württemberska, Německo) se promarnila šance jít na univerzitu, ale nakonec vyhrál šest grandslamů. Nebyl by to špatný obchod, řekl bych.

Becker šel od wimbledonského titulu 1985 k úspěchu. Pro každého, kdo si myslel, že to první vítězství byla náhoda, zopakoval výkon tím, že obhájil wimbledonský titul a porazil tehdejší světovou jedničku Ivana Lendla ve dvou setech.

Službou, kterou máte, nerozbijete vejce

A tak Boom Boom (přezdívka, kterou si vysloužil díky rychlému podání) Becker oznámil, že je tady, aby zůstal v tenisových kruzích. Je zajímavé, že v dětství neměl Becker skvělé služby. Byl to jeho trenér z dětství Boris Breskvar, který hrál důležitou roli při přestavbě jeho služby.

Během jednoho z tréninků, kdy Becker ještě nedosáhl dospívání, byl trenér tak nešťastný ze svého podání, že řekl Službou, kterou máte, nerozbijete vejce . Je poctou Beckerovu odhodlání a tvrdé práci, že mohl změnit své podání natolik, že ho jednoho dne svět pozná podle jeho podání.

Mnohem víc než jen Wimbledon

Vzhledem k množství úspěchů, které měl na wimbledonském mistrovství, je Becker často spojován pouze s SW19, který nazývá svým druhým domovem. Ale bylo by to nefér vůči jeho kariéře, kdybychom nezmínili jeho další činy na tenisovém kurtu.

sledujte nestoudnou sezónu 9, epizoda 8

Kromě svých tří wimbledonských titulů má Becker na svém kontě ještě dva tituly z Australian Open a jeden titul z US Open. On byl také pomocný ve vítězství Davisova poháru pro západní Německo v letech 1988 a 1989.

Becker dosáhl ne. 1 pořadí ve dvouhře v roce 1991. To byl také rok, kdy vyhrál svůj první titul na Australian Open, když porazil Ivana Lendla. Mohl by vyhrát ještě několik grandslamových titulů, nebýt jeho rivala Stefana Edberga.

Rivalita mezi Beckerem a Edbergem

Becker a Edberg se v letech 1984 až 1986 setkali 35krát, a přestože Becker vedl celkové skóre head-to-head o 25–10, Edberg si nad ním užil 75% úspěch na grandslamech, když vyhrál tři ze čtyř setkání na Majors. Ti dva hráli ve třech po sobě jdoucích finále Wimbledonu v letech 1988-1990.

Jejich rivalita byla pro tenisové romantiky. Roger Federer po svém finále Wimbledonu v roce 2009 řekl, že rivalita Becker-Edberg ve finále Wimbledonu byla jeho inspirací pro volbu hrát tenis nad fotbalem.

Dvě superhvězdy z konce 80. a počátku 90. let pokračovaly ve své tenisové rivalitě téměř 20 let poté, co se naposledy setkaly na tenisovém kurtu, a to formou koučování. Edberg převzal roli Federerova trenéra, zatímco Becker v současné době slouží jako trenér Federerovu rivalovi Novakovi Djokovicovi.

sledujte hru Patriots Preseason online zdarma

Když se vrátíme k Beckerově kariéře, pro muže, který měl v 18 letech dva wimbledonské tituly, se může zdát kariérní zátah tří wimbledonských titulů a šesti grandslamů celkem zklamáním. A Becker ve své knize přiznal - Wimbledon Borise Beckera - že i on sdílí nějaké to zklamání.

Ale když vezmete v úvahu skutečnost, že dosáhlo šesti wimbledonských finále za sedm let, není to zas tak špatný návrat. Pokud jde o místo v historickém seznamu grandslamových vítězů, Becker je přítomen v první třicítce spolu se svým rivalem Edbergem (který také získal šest grandslamových titulů).

Pokud ne Wimbledon, kde jinde bych byl?

Becker nakonec odešel do důchodu v roce 1999, v roce, kdy dva další slavní lidé - Boris Jelcin a Nelson Mandela - odstoupili jako prezidenti Ruska a Jižní Afriky. Dnes stále trénuje Djokoviče a je také obchodníkem.

Sídlí ve Wimbledonu, místě, které z něj udělalo hvězdu jen z chlapce z Leimenu. Jsem si jist, že sám Becker by řekl: Kde jinde bych byl?

Populární Problémy

Jak si užít léto (dospívající dívky). Když se blíží léto, možná nevíte, co dělat s veškerým volným časem na rukou. Naštěstí v nadcházejících měsících existuje spousta způsobů, jak bojovat s nudou. Zkuste se dostat ven a ...

Rybářské pruty a navijáky se dodávají ve 4 hlavních typech: spincasting, spinning, baitcasting a muškaření. Přestože je základní odhoz rybářského prutu podobný, každý z těchto prutů má své vlastní jedinečné konstrukční prvky a mechanismy, ...

Jak ušít kriketový míč. Bowling kriketového míče vyžaduje fyzickou a duševní zdatnost. Kromě toho důsledné dobré sešívání míče vyžaduje jistou přesnost, která může přijít jen s oddanou praxí. Seam bowling je široce ...

Jak nahlásit školu za diskriminační kázeň. Federální zákon zakazuje státním školám (stejně jako mnoha soukromým školám, které přijímají federální financování) diskriminovat při podnikání ...

Paes a Hingis vyhráli čtvrtfinále ve dvou setech.