Jak uvařit sypaný čaj

K přípravě sypaného listového čaje vám opravdu stačí horká voda, samotné listy a sítko na čaj. Každý druh čaje však vyžaduje trochu jiné techniky máčení. Pro nejlepší šálek dodržujte doporučená měření, teplotu vody a dobu máčení uvedenou na obalu čaje. Experimentujte s různým množstvím čaje nebo máčením. Nakonec přidejte své oblíbené sladidlo nebo mléko pro uklidňující šálek čaje, který opravdu zasáhne místo.Metoda 1 ze 2: Zvládnutí základů čaje

 1. 1 Nalijte čerstvou, studenou vodu do hrnce nebo konvice. Nepoužívejte destilovanou ani předem převařenou vodu, protože to může negativně ovlivnit chuť vašeho čaje. Místo toho začněte čerstvou, studenou vodou z vodovodu. K ohřevu vody použijte rychlovarnou konvici, varnou konvici nebo hrnec.
  • Pokud je vaše místní voda obzvláště tvrdá (tj. S vysokým obsahem minerálů), zvažte použití balené vody pro příjemnější chuť.
 2. 2 Zahřívejte vodu, dokud nedosáhne 160 až 212 ° F (71 až 100 ° C). Jakmile se začne vařit v páře, vařit nebo dosáhnout varu, vyjměte vodu ze zdroje tepla. V závislosti na odrůdě čaje, kterou připravujete, možná budete potřebovat trochu teplejší nebo chladnější, aby v listech vynikly ty nejlepší chutě. K dosažení co nejpřesnější teploty použijte teploměr s okamžitým odečtem.
  • Pokud chcete, můžete vodu převařit a nechat ji vychladnout na správnou teplotu, než ji přidáte do čajových lístků.
  • Obecně lze bílý a zelený čaj vařit při nižší teplotě, přičemž se voda teprve začíná vařit v páře, zatímco čaj oolong se obvykle nejlépe připravuje při mírné teplotě varu. Čaj a černý čaj vydrží vyšší teplotu, když se voda valí do varu.
 3. 3 Na každých 180 fl vody (180 ml) odvážte 2 až 3 gramy sypaného listového čaje. Protože čajové lístky mají různé tvary a velikosti, je nejlepší odměřit čaj podle hmotnosti (tj. Gramů), nikoli podle objemu. Pokud ale měříte podle objemu, začněte zhruba 1 čajovou lžičkou pro menší listy a asi 1 polévkovou lžící pro větší listy. Lžící rozmíchejte požadované množství čaje do sítka na čaj nebo konvice, podle toho, jak jej plánujete louhovat.
  • Do šálku se vejde asi 180 ml vody, ale protože většina hrnků na kávu pojme asi 300 až 350 ml vody, asi budete muset zdvojnásobit množství sypaného listového čaje, které použijete v větší hrnek.
  • Množství čaje, které se rozhodnete použít, je zcela otázkou vkusu. Strmé víceméně sledujte, jakou příchuť dáváte přednost.
 4. 4 Čaj namočte na 3 až 5 minut do horké vody. Nalijte horkou vodu přímo na čajové lístky a nechte chutě několik minut prosakovat. Různé odrůdy čaje vyžadují mírně odlišné časy máčení, proto se řiďte pokyny na obalu. Pokud si nejste jisti, jak dlouho listy louhovat, začněte 3 minuty na první šálek. Poté přidejte dalších 30 sekund pro každý další šálek, dokud nenajdete dokonalou chuť.
  • Obecně lze říci, že zelený a oolong čaj lze louhovat asi 3 minuty, bílý čaj 4 minuty a černý a Puerh čaj 5 minut.
  • Vyhněte se máčení čaje déle než 5 minut; bude chutnat jen hořce. Pokud chcete silnější šálek, přidejte více čajových lístků a dodržte stejné načasování.
  • Protože bylinné čaje neobsahují žádné skutečné čajové lístky, lze je často nechat louhovat déle, aniž by nabyly hořké chuti.
 5. 5 Jakmile čaje namočíte, vyjměte je z vody. Jak to uděláte, bude záviset na typu sítka, které používáte. Pro zastavení infuze lze z konvice nebo šálku vyjmout sítka ve tvaru koše, kovové nebo silikonové infuzéry a filtrační sáčky. Umístěte sítko na lžíci nebo talířek, aby zachytávalo kapky z rozmočených čajových lístků.
  • Pokud jste čaj namočili přímo do konvice, přidržte nad šálkem sítko, aby při vylévání čaje zachytilo vlhké listy.
  • Vyhoďte použité čajové lístky, dokud jsou vlhké, nebo počkejte, dokud nevyschnou, abyste je snadněji vyklopili ze sítka.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Použití sítka na čaj

 1. 1 Umístěte čajové lístky přímo do sítka na čaj pro snadné čištění. Do šálku nebo konvice nejprve vložte sítko na čaj ve tvaru koše. Odměřte sypaný čaj do sítka a zalijte horkou vodou přímo. Čajové lístky zcela zalijte vodou, aby řádně louhovaly.
  • Po uplynutí 3 až 5 minut jednoduše vyjměte sítko a navlhčené čajové lístky.
 2. 2 Vyberte si jednorázový filtrační sáček na jemné práškové čaje. Kupte si balíček jednorázových čajových filtračních sáčků z čajovny nebo obchodu s potravinami. Použijte jeden, když připravujete obzvláště jemný čaj, který má tendenci snadno proklouznout přes sítko. Udržujte sáček ve svislé poloze s otvorem dobře nad hladinou vody, aby čajové lístky nevyplavaly.
  • Můžete také použít filtrační sáček, pokud chcete snadno připravit 1 šálek najednou.
 3. 3 Na větší čajové lístky použijte sítko na čaj ve tvaru koše. Většina sypaných čajů může být úspěšně namočena v těchto typech sít. Vyberte si ten, který se správně vejde do otvoru šálku nebo konvice, kterou budete používat; nemělo by se přesouvat ani klesat do nádoby, jinak čajové lístky utečou.
  • Pokud budete na cestách, vyzkoušejte cestovní hrnek na čaj s vestavěným sítkem na koš. Nezapomeňte čaj vyjmout po 3 až 5 minutách luštění.
  • Zatímco krátké nebo zaoblené košové sítko může fungovat na jeden šálek, použijte hlubší koš na namáčení sypaného čajového čaje do hlubokého hrnku nebo konvice.
 4. 4 Nepoužívejte čajové koule nebo infuzéry na velké nebo jemné listy. Kovové čajové koule a silikonové sítka na čaj jsou oblíbené, protože přicházejí v hravém designu, ale mějte na paměti omezenou praktičnost těchto nástrojů. Nepoužívejte je na čaj s velkými listy, protože nezanechají velký prostor pro rozvinutí listů, když se hydratují. Kromě toho se vyhněte použití čajové koule nebo infuzéru pro jemné práškové čaje, protože čajové lístky mohou snadno proklouznout otvory.
  • Pokud máčíte středně velké čajové lístky v malém množství vody, čajová koule nebo spařovač nemusí představovat žádné problémy.
  • Kloubové čajové koule se obtížně plní a mechanismy mohou být obtížné otevřít a zavřít, zvláště když je kov horký.
 5. 5 Ponechejte dostatek místa, aby se čajové lístky v sítku rozšířily. Když je hydratujete horkou vodou, mohou volné čajové lístky narůst až na pětinásobek jejich původní velikosti. Z tohoto důvodu se snažte ponechat dostatek místa v sítku na čaj nebo filtračním sáčku. Nepřeplňujte ho příliš velkým množstvím čaje.
  • Síťované košové sítko umožní čaji expandovat, zatímco čajová koule může stlačit listy.
  • Trochu prostoru navíc umožní vodě proudit kolem čajových lístků, takže budete mít lepší výsledek.
 6. 6 Čaj přecedíte, pokud máčí v konvici, pokud chcete. Je to užitečná technika, pokud nemáte sítko na čaj, které se správně vejde do vaší konvice. Místo toho, abyste listy vložili do sítka, můžete čajové lístky odměřit a vhodit přímo do konvice. Poté, co se listy ponoří, držte nad šálkem sítko na čaj. Opatrně nalijte tekutinu do šálku a uvidíte, že sítko zachytí listy.
  • Vzhledem k tomu, že v čajové konvici stále budou sedět listy, bude čaj při dalším máčení stále hořčí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lze pekanové listy použít jako čaj? Předpokládám, že pokud jsou bezpečné k jídlu (pěstované bez pesticidů a nejprve vyčištěné), ale nejsem si příliš jistý, že by chutnaly dobře.
 • Otázka Jak uvařím čaj matcha? Viz článekJak připravit čaj Matcha.
 • Otázka Jak namočím borůvkový čaj? U většiny bylinných a ovocných čajů se doporučuje nechat čajový sáček 5 minut, ale pokud jste chtěli mít čajový sáček ve svém šálku, bylinné čaje jsou na to skvělé.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob namáčení čaje chai? Nejlepší způsob, jak připravit čaj chai, je vařit ho na sporáku po dobu pěti až deseti minut - s mlékem a vodou (je to možná jediný čaj, který je lepší, když nečekáte na přidání mléka ). Pokud to nechcete udělat, postupujte podle výše uvedených pokynů, ale připravte si do šálku krém nebo čaj, zatímco se čaj máčí, a poté čaj nalijte přímo do tohoto.
 • Otázka Jak mohu připravit druh čaje, který vypadá jako instantní káva? Možná máte na mysli matcha, je to stejné jako instantní káva. Chcete -li to udělat, nalijte ji na čerstvě vařenou vodu a přidejte mléko podle chuti (ochutnejte ji před přidáním cukru - někdy instantní čaj již obsahuje spoustu cukru).
 • Otázka Jak namáčíte mátový čaj? Kterýkoli z výše uvedených pokynů bude fungovat. Doporučil bych použít samostatnou čajovou konvici nebo infuzér pro bylinné čaje, zejména mátovou, protože chuť je velmi těžké dostat se ven. Podívejte se na wikiHowJak uvařit mátový čajpro podrobné pokyny.
 • Otázka Mohu použít svůj francouzský lis na sypaný čaj? Ano můžeš. Dobře ji ale umyjte (ale síťovinu nemyjte mýdlem), protože káva obvykle chutná silněji než čaj a může ovlivnit chuť čaje, pokud jsou zbytky stále v lisu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste čaj udrželi na delší dobu, předehřejte si konvici nebo šálek tak, že do ní nalijete vroucí vodu. Před přidáním čaje a zbytku ohřáté vody to vyklopte. Nebo zkuste konvici přikrýt prošívaným čajem, aby byla teplá.
 • Jemné zelené a bílé čaje je nejlepší konzumovat okamžitě, zatímco robustnější černé čaje si můžete vychutnat po delší dobu.
 • Poté, co si čaj nalijete do šálku, přidejte mléko, med, citron nebo cukr podle chuti. Jen se vyhněte přidávání mléka a citronu ve stejnou dobu, kdy se mléko může srazit.
 • Když začnete vařit určitý druh čaje, pomůže vám změřit teplotu vody pomocí teploměru. Jakmile budete vědět, kolik páry a kolik bublin bude voda vydávat při optimální teplotě, klidně si ji dejte do oka.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Věci, které budete potřebovat

 • Konvice nebo kastrol
 • Chladná, čerstvá voda
 • Konvice na čaj
 • Šálek
 • Čajové sítko
 • Volný listový čaj
 • Měřicí stupnice nebo lžíce


Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Wii U, podobně jako současné herní konzole, má online komunitu. Přidání přátel do seznamu přátel vám umožní komunikovat a hrát hry s přáteli online. Pokud máte Nintendo Network ID svých přátel, můžete je přidat ...Zjistěte vše, co potřebujete vědět o nákupu levné tenisové rakety, a projděte si náš seznam 12 nejlepších a nejdostupnějších na trhu.

Vzhledem k tomu, že Tokio olympijské hry jsou nyní v knihách, těžké váhy turné WTA přesunou své zaměření na americký hardcourtový švih, počínaje otevřením National Bank 2021 v Montrealu.

Jak sledovat někoho tajně venku. Pokud shromažďujete informace o příteli k jejich narozeninám nebo se snažíte naplánovat překvapení, možná ho budete chtít chvíli sledovat, abyste zjistili, kam jdou. Nebo pokud se svým přítelem hrajete hru, ...Stefanos Tsitsipas a Stan Wawrinka se dnes utkají na French Open.

Se změnami v systému PPV UFC je vše, co potřebujete vědět k objednání UFC 236.