Jak se vyrovnat s ganglionem

Gangliové cysty jsou kulaté, pod kůží rozmačkané hrbolky, které se obvykle tvoří podél šlach nebo v kloubech - nejčastěji na zápěstí. Mohou být malé nebo mohou mít průměr palce. Ačkoli jsou gangliové cysty často bezbolestné, mohou narušovat pohyb kloubů nebo způsobovat bolest přitlačením na blízké nervy. V mnoha případech se gangliové cysty vyřeší samy, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste se s nimi vypořádali, jakmile se objeví.



Metoda 1 ze 2: Vyrovnávání se s ganglionem

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 1

  1 Buď trpělivý. Asi 35% gangliových cyst nezpůsobuje žádnou bolest - jediný problém s nimi je, že je můžete považovat za ošklivé. Naštěstí asi 38–58% gangliových cyst skutečně zmizí samo. Pokud vám váš ganglion nezpůsobuje žádné skutečné potíže, můžete jej nechat tak, jak je, a zjistit, zda se situace sama vyřeší.
 2. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 2

  2 Vezměte si protizánětlivé léky proti bolesti. Na trhu je k dispozici mnoho produktů, které mohou pomoci snížit otoky. Snížený otok dočasně zmírní bolest, dokud léky nevymizí a otok se nevrátí. Protože se však mnoho gangliových cyst vyřeší samo, zvládnutí bolesti v krátkodobém horizontu je často dobrým způsobem, jak na ni počkat. Tři nejběžnější typy protizánětlivých léků dostupných v lékárnách jsou:
  • Ibuprofen (Advil, Motrin)
  • Naproxen sodný (Aleve)
  • Aspirin (Ascriptin, Bayer, Ecotrin)
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 3

  3 Naneste led. Pokud cítíte bolest z vaší ganglionové cysty, zkuste na ni použít chlad. Můžete si koupit gelové balení v lékárně nebo jednoduše zabalit led nebo balíček mražené zeleniny do ručníku. Naneste jej přímo na místo, kde pociťujete bolest po dobu 20 minut najednou. Udělejte to alespoň každý den, až jednou za tři hodiny.
 4. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 4

  4 Nepoužívejte tolik postižený kloub. Ačkoli přesná příčina gangliových cyst je stále neznámá, přední teorie naznačuje, že jsou důsledkem traumatu kloubu (jako silné klepání nebo drtivá síla). Další teorie tvrdí, že vznikají při nadměrném používání kloubu. V obou případech je známo, že omezení pohybu kloubů zmírňuje bolest a urychluje proces hojení. Nechte postiženou končetinu co nejvíce odpočívat.
 5. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 5

  5 Stabilizujte spoj a dlaha Pokud je třeba. Může být pro vás těžké si pamatovat, že odpočíváte v kloubu, zvláště pokud je cysta na zápěstí. I když je snadné si pamatovat, že se budete držet stranou, nezapomenout přestat mluvit rukama může být těžší! V takovém případě můžete zvážit použití dlahy na kloub. Bude to sloužit jako fyzická připomínka k odpočinku kloubu a omezení pohybu kloubu, když použijete končetinu.
  • Umístěte tuhý předmět (jako kus dřeva) podél spoje, který chcete stabilizovat. Můžete také zabalit kloub do něčeho jako časopis nebo silné polstrování ručníku nebo oblečení.
  • Dlaha by měla přesahovat kloub v obou směrech, takže pohyb je co nejvíce omezen. Například dlaha zápěstí by měla sahat od předloktí, kolem zápěstí a dolů k ruce.
  • Zavěste dlahu na místo s čímkoli, co máte po ruce - kravata, páska, opasek atd.
  • Nezavazujte dlahu příliš pevně - neměli byste omezovat průtok krve. Pokud vám začnou brnět ruce nebo nohy, uvolněte dlahu.
 6. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 6

  6 Masírujte cystu. Ganglion je v podstatě balónek kapaliny, a když tlačí na nerv, může způsobit bolest. Aby lékaři povzbudili cystu k přirozenému odtoku její tekutiny, lékaři často doporučují masírovat oblast. Nemusíte však používat žádnou konkrétní techniku ​​ani vyhledávat profesionální masážní terapii. Jednoduše vetřete ganglion jemně, ale často po celý den. Časem byste měli zaznamenat zlepšení symptomů.
 7. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 7

  7 Nerozbíjejte ganglion knihou. Gangliové cysty se někdy nazývají „biblické boule“, protože se jich lidé snaží zbavit tím, že je rozbijí těžkou knihou - jako je Bible. Zatímco rozbitím ganglionu se ho můžete dočasně zbavit, existuje 22-64% šance, že se cysta vrátí, pokud použijete tuto metodu. Kromě toho můžete způsobit ještě větší poškození již poškozené tkáně kolem ganglionu nebo dokonce zlomit kost, pokud knihu rozbijete příliš velkou silou. reklama

Metoda 2 ze 2: Hledám profesionální ošetření

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 8

  1 Nechte lékaře vypustit cystu. Pokud je váš ganglion velmi bolestivý nebo narušuje přirozený pohyb vašeho zápěstí, možná budete muset k vyřešení problému vyhledat odbornou péči. Lékař bude schopen cystu aspirovat nebo vypustit, zbavit se boule pod kůží a zabránit tomu, aby se cysta bolestivě otírala o nervovou tkáň.
  • Váš lékař může zkontrolovat cystu osvětlením růstu-pokud světlo prosvítá, pak váš lékař ví, že je naplněna tekutinou a je ganglionovou cystou.
 2. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 9

  2 Buďte připraveni na aspiraci. Ačkoli to není složitý postup, měli byste vědět, co se vám stane, když přijdete za svou aspirací. To vám pomůže zůstat během schůzky klidný a uvolněný.
  • Lékař aplikuje topické anestetikum na znecitlivění oblasti kolem ganglia.
  • Mohl by cystu napíchnout enzymem, který usnadňuje odstranění rosolovité tekutiny.
  • Lékař strčí jehlu do cysty a poté z ní vytáhne tekutinu. Kapalina je biologický odpad, který zaměstnanci zákonně a bezpečně zlikvidují.
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 10

  3 Zeptejte se, zda lékař doporučuje injekci steroidů. Samotná aspirace obvykle není trvalou léčbou; v jedné studii se 59% cyst léčených samotnou aspirací vrátilo do tří měsíců. Podání steroidů na místo vyčerpané cysty se však ukázalo jako mnohem úspěšnější, přičemž 95% cyst je stále vyčištěno 6 měsíců po léčbě.
 4. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 11

  4 Diskutujte o chirurgických možnostech se svým lékařem. Ganglions mají velmi vysokou míru recidivy, takže můžete zjistit, že domácí léčba a dokonce ani aspirace nejsou trvalým řešením vašeho problému. Pokud máte přetrvávající ganglion, který se stále vrací, zeptejte se svého lékaře na možnost chirurgického odstranění cysty.
  • Obvykle se jedná o ambulantní výkon, při kterém lékař podává anestezii pomocí IV.
  • Spíše než jednoduše vypustit tekutinu z cysty, odstraní celou cystu, stejně jako stopku, která ji připevňuje ke šlaše nebo kloubu. Úplným odstraněním snížíte pravděpodobnost růstu další cysty.
 5. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 12

  5 Znáte rizika chirurgického odstranění. Jako u každého chirurgického zákroku existuje šance, že se během postupu něco pokazí. Ve vzácných případech může chirurgický zákrok poškodit nervovou tkáň, cévy nebo šlachy v oblasti kolem cysty. Můžete také trpět infekcí nebo nadměrným krvácením.
 6. Obrázek s názvem Vyrovnat se s ganglionem Krok 13

  6 Postarejte se o sebe po operaci. Oblast kolem místa cysty bude během hojení bolestivá a možná i bolestivá. Požádejte lékaře, aby vám předepsal lék proti bolesti, jako je Vicodin, který vám pomůže zvládat bolest, dokud nezmizí. Postiženou končetinu co nejméně odpočívejte alespoň několik dní. Pokud byla například cysta na zápěstí, vyhněte se na chvíli aktivitám, jako je psaní a vaření. Požádejte svého lékaře o plán obnovy, který zahrnuje:
  • Odhad, jak dlouho bude trvat zotavení.
  • Jakým konkrétním činnostem se během procesu obnovy vyvarovat.
  • Jaké příznaky, které je třeba hledat, mohou naznačovat problémy s postupem.
  reklama

Expertní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Propíchl jsem ganglion jehlou sterilizovanou vroucí horkou vodou. To zmenšilo otok na polovinu. Je bezpečné to udělat? Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017. Chris M. Matsko, MD Rodinná medicína Lékař Expert Odpověď o, nechtěl bych aspirovat na vlastní ganglionovou cystu. Chtěl bych navštívit lékaře, aby provedl aspirační proceduru, možná dosáhnete lepších výsledků.
 • Otázka Byla mi odstraněna gangliová cysta z nohy těsně pod kolenem. Vrátilo se to, než se můj řez zahojil. Jsou to měsíce a moje dolní končetina stále otupělá. Nemocný jít k doktorovi a steroidní injekce nic neudělalo. Co teď? Celý den chodím v práci na nohy. Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017. Chris M. Matsko, MD Rodinná medicína Lékař Expert Odpověď Zní to, jako byste dostávali nejlepší léčbu. Bohužel neexistuje žádná záruka, že léčba bude fungovat - gangliová cysta může znovu narůst. Pokračoval bych ve spolupráci se svými lékaři na nápravě situace.

Populární Problémy

Sergejev porazil Stathama v kazašském tenise



Francouzský desetibojař Kevin Mayer nedávno řekl o Rogeru Federerovi v rámci speciálního programu L'Equipe před narozeninami švýcarského maestra 8. srpna.



Jak léčit separační úzkost u koček. Kočky si získaly pověst nezávislosti, téměř do té míry, že se málo zajímají o lidskou interakci. Kočky jsou však ve skutečnosti společenská stvoření, která si rádi vytvářejí blízká pouta ...

Zde je návod, jak sledovat Disney Channel Holiday Party v přímém přenosu na Walt Disney World, kde najdete Pentatonix, Shaggy a další.



UCF a BYU se setkávají v Boca Raton Bowl 2020 v úterý večer. Pokud nemáte kabel, zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos hry online.