Jak opravit rozbitý plast

Většina lidí předpokládá, že likvidace rozbitých plastových kusů je méně náročná, než se je pokoušet opravit. S plasty se ale pracuje snáze, než byste si možná uvědomovali. Klíčem k neviditelné opravě je nejprve rozbít pevný plast na kapalinu, aby se mohl spojit s neporušeným povrchem a vytvořit silnější vazbu. Pokud standardní lepidlo na plast nestačí, zkuste použít páječku k roztavení okrajů zlomeného plastu. Silné chemické rozpouštědlo, jako je aceton, může dokonce některé druhy plastů zcela rozpustit, což vám umožní namalovat je na poškozený kus, kdykoli je to potřeba.

Metoda 1 ze 3: Oprava malých kusů lepidlem

 1. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 1

  1 Kupte si tubu vysoce pevného plastového lepidla. Pokud se pokoušíte opravit odštípnutou hranu nebo znovu připojit část většího předmětu, může vám stačit silné lepidlo. Plastová lepidla jsou speciálně formulována tak, aby vytvářela vazby mezi plastovými povrchy na molekulární úrovni. Podívejte se na výrobek, který je určen pro použití s ​​typem plastu, který opravujete.
  • Většinu standardních super lepidel lze také aplikovat na plasty s dobrými výsledky.
  • Široký výběr plastových lepidel, super lepidel a podobných řemeslných lepidel najdete ve svém místním železářství nebo středisku domácích potřeb.
  • Nezapomeňte sebrat dostatek lepidla, abyste zvládli svůj projekt, aniž by vám došel.


 2. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 2

  2 Rozetřete lepidlo přes okraje zlomeného kusu. Abyste zajistili bezpečné držení, naneste lepidlo všude, kde se spojí s větším předmětem. Držte tubu ve své dominantní ruce a jemně stiskněte, aby se najednou uvolnilo trochu lepidla. Tímto způsobem se nebudete muset starat o to, že omylem použijete příliš mnoho nebo si z pracovní oblasti uděláte bláznivý nepořádek.
  • Při práci s plastovým lepidlem noste gumové rukavice, aby se lepidlo nedostalo na kůži.
 3. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 3

  3 Zatlačte plastový kus na místo. Okraje opatrně zarovnejte - plastová lepidla rychle schnou, takže můžete získat pouze jeden výstřel. Jakmile je figurka na svém místě, vyvíjejte konstantní tlak po dobu 30 sekund až minut. Tím zabráníte jeho sklouznutí, zatímco lepidlo začne tuhnout.
  • Může pomoci přilepit zlomený kus dolů nebo na něj umístit vážený předmět, aby držel pevně.
  • C-svorka může být užitečná pro držení pohromadě podivně tvarovaných předmětů.
 4. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 4

  4 Nechte lepidlo vytvrdnout. Různé druhy lepidel mají různou dobu schnutí. Obecně však budete chtít počkat alespoň 1-2 hodiny, než budete s nově opravenou položkou manipulovat. V opačném případě existuje šance, že se zlomený kus uvolní a budete zpátky tam, kde jste začali.
  • U některých typů lepidel může úplné vytvrzení trvat až 24 hodin.
  • Dodržujte pokyny k sušení uvedené na obalu výrobku, abyste zjistili, jaké další tipy k sušení výrobce doporučuje.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Spojování plastů s páječkou

 1. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 5

  1 Přilepte zlomený kus zpět na místo. Začněte opětovným spojením oddělených povrchů a ukotvením pomocí silného plastového lepidla. K bezpečnému ovládání nástrojů, které budete používat k utěsnění poškození, budete muset mít obě ruce volné.
  • Použijte jen tolik lepidla, aby kousky držely pohromadě. Teplo z páječky může reagovat s určitými druhy lepidla a způsobit změnu barvy.
  • Když máte co do činění s prasklinou, prasklinou nebo čistou prasklinou, roztavení plastu může být jediným způsobem, jak se k němu znovu připojit.
 2. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 6

  2 Zahřejte páječku. Zapněte páječku a nastavte ji na nejnižší teplotu. Můžete začít připravovat další součásti, zatímco topné těleso zahřívá žehličku. Tento proces může trvat několik minut.
  • Nenastavujte páječku vyšší než asi 204–260 ° C (400–500 ° F). Spojování plastů nevyžaduje ani zdaleka tolik tepla jako tavení kovů.
  • Než začnete, vyčistěte špičku žehličky vlhkou houbou, abyste odstranili veškeré zbytky z minulých projektů.
 3. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 7

  3 Pomocí páječky roztavte okraje plastu. Špičkou žehličky lehce prohrabte spoj, kde se obě plochy spojují. Intenzivní teplo okamžitě zkapalní měkký plast na obou stranách, který se pak spojí a ztvrdne. Výsledkem je spojení, které je mnohem odolnější než lepidlo.
  • Kdykoli je to možné, spojte kusy dohromady podél zadní strany tak, aby výsledný šev byl zepředu méně viditelný.
  • Z důvodu vlastní bezpečnosti si při používání páječky vždy nasaďte ochranné brýle. Je také dobré nosit respirátor nebo dýchací masku a pracovat v dobře větraném prostoru, abyste se vyhnuli vdechování škodlivých výparů z plastu.
 4. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 8

  4 Opravte velké otvory plastovým šrotem. Pokud u položky, kterou se pokoušíte opravit, chybí celá část, zkuste vykopat náhradní kus s podobnou barvou, texturou a tloušťkou. Náplast zafixujete stejným způsobem jako běžnou trhlinu - špičkou páječky procházejte po okrajích nového kusu, dokud se neroztaví na větší povrch.
  • V ideálním případě by šrot měl být stejného druhu plastu jako zbytek položky. Ve většině případů byste však měli být schopni úspěšně spárovat nesouladné plasty.
 5. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 9

  5 Výsledný šev přebruste, aby se promíchal. Přejděte přes okraj, kde se oba kusy spojují, se čtvercem brusného papíru s vysokou zrnitostí (kolem 120 zrnitostí), dokud nezmizí nejzjevnější nedokonalosti. Až budete hotovi, otřete předmět vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškerý prach vzniklý broušením.
  • Chcete-li dosáhnout ještě hladšího povrchu, použijte základní brusný papír, abyste odstranili větší nesrovnalosti, jako jsou hrboly a hřebeny, a poté přejděte na ultra jemnou odrůdu (zrnitost 300 nebo vyšší), abyste povrch vyrovnali.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Solventní svařování plastů s acetonem

 1. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 10

  1 Naplňte skleněnou nádobu acetonem. Položte sklenici, sklenici nebo hlubokou misku s velkým otvorem a nalijte 3–4 palce (7,6–10,2 cm) čistého acetonu. Nádoba musí být dostatečně plná, aby zcela ponořila více kusů plastu. Vyberte si kontejner, který vám nevadí zničit v případě, že máte problém s odstraněním všech posledních stop plastu po dokončení projektu.
  • Je důležité, aby jakýkoli kontejner, který používáte, byl vyroben z materiálu, jako je sklo nebo keramika. Chcete, aby rozpustil plast, na který budete používat, ne pohár, který ho drží.
  • Aceton je nebezpečná kapalina, která uvolňuje silné výpary, proto pracujte někde s dobrým větráním.
 2. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 11

  2 Do acetonu vložte několik kusů plastového šrotu. Kousky promíchejte párátkem, které jim pomůže usadit se. Mělo by být zcela ponořeno na dno nádoby. Pokud je to nutné, přidejte další kapku acetonu, abyste zakryli vrcholy kusů nepravidelných rozměrů.
  • Chcete -li přirozenější opravu, zkuste najít plast ve stejné barvě jako předmět, který opravujete.
  • Nedotýkejte se acetonu. Při kontaktu s pokožkou může způsobit mírné podráždění.
 3. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 12

  3 Nechte plast rozpustit přes noc. Jak se vsákne do acetonu, pomalu se rozpadne a vytvoří hustou, prašnou kaši. Přesná doba, kterou to zabere, se bude lišit v závislosti na typu plastu, se kterým pracujete, a na tom, jak moc se roztavíte. Hrajte bezpečně a nechte ho sedět alespoň 8–12 hodin.
  • Řezání nebo lámání plastu na menší kousky může pomoci věci urychlit. Čím větší povrch má, tím rychleji na něj bude aceton působit.
  • Kaše by měla mít hladkou, krémovou konzistenci a neměla by obsahovat hrudky ani kousky, než se ji pokusíte použít ke svařování dalších kusů dohromady.
 4. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 13

  4 Jakmile se těžší plast úplně rozpustí, oddělí se od acetonu a klesne na dno nádoby. Nevyhazujte přebytečný aceton do dřezu nebo záchodové mísy, musí být odnesen na místo pro likvidaci nebezpečných chemikálií. Přebytečný aceton vložte do skleněné nádoby s těsně uzavřeným víčkem a zlikvidujte na schváleném místě pro likvidaci nebezpečných chemikálií. Kapalinu slijte do skleněné nádoby, aby zůstala pouze plastová kaše. Toto použijete jako výplň při opravách.
  • Je v pořádku, pokud v nádobě zůstanou stopy množství acetonu. Rychle se sama vypaří.
 5. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 14

  5 Kartáč rozetřete do poškozené oblasti. Ponořte tenký štětec nebo vatový tampon do zkapalněného plastu a vmasírujte jej do prostoru mezi dvěma rozbitými kousky. Zkuste to zapracovat co nejhlouběji do kloubu. Pokračujte v namáčení a kartáčování, dokud nevyplníte všechny praskliny a mezery.
  • Pokud je to možné, naneste kaši na zadní nebo spodní stranu dílu, aby nebyla tak nápadná.
  • K úspěšnému utěsnění poškozené oblasti použijte tolik plastů, kolik potřebujete (pravděpodobně vám zbyde docela dost).
 6. Obrázek s názvem Fix Broken Plastic Step 15

  6 Dejte plastu čas na vytvrzení. Během několika minut se poslední stopy acetonu odpaří a kaše vytvoří chemickou vazbu s okolním plastem. Vyvarujte se mezitím vyrušování spojených kusů. Jakmile nový plast stihne ztuhnout, bude předmět téměř jako nový.
  • Nový spoj bude zhruba o 95% pevnější než původní plast.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je bezpečné použít super lepidlo na opravu ochranného plastového hrotu na kulmě? T. Chinsen Top Answerer Super molekuly lepidla táhnou k sobě a vytvářejí silné spojení, když se voda v molekulách odpařuje. Udrží kousek na místě na vaší kulmě. Pokud jsou vaše vlasy vlhké, dáváte vodu blízko molekuly lepidla. Když teplo ze železa vytvoří energii, aby se voda mohla připojit zpět k molekule lepidla, část se uvolní. Zahřívání kyanoakrylátu (molekula lepidla) může uvolňovat toxické výpary, pravděpodobně natolik, že způsobí bolest hlavy. Vyhledávání na webu doporučuje epoxidové dvousložkové lepidlo nebo Gorilla Glue, přičemž oba jsou tepelně odolné.
 • Otázka Co mám použít k opravě prasklých tvrdých zavazadel? Bude to záviset na tom, jak velké poškození opravujete (délka, hloubka a počet prasklin atd.). Pokud jsou praskliny méně než půl palce hluboké a málo se jich počítá, vyhledejte jako alternativu opravu jedlé sody a superglue.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Než investujete čas a úsilí do složité opravy, zvažte, zda se vám to vyplatí. Levné plastové předměty lze vyměnit, aniž byste museli hodně lepit nebo svařovat.
 • Kdykoli je to možné, používejte výplně a záplaty ze stejného druhu plastu jako kus, který opravujete.
 • Plastové stahovací pásky jsou skvělým zdrojem šrotu pro více zapojené projekty. Dokonce přicházejí v různých různých barvách, které mohou být užitečné pro nalezení bližší shody.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Nekuřte kolem acetonu ani s ním nemanipulujte v blízkosti otevřeného ohně. Kapalina i její výpary jsou vysoce hořlavé.
 • Při používání páječky vždy dodržujte příslušná bezpečnostní opatření. Pokud nevíte, jak tento nástroj ovládat, požádejte někoho se zkušenostmi, aby vám pomohl.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lepidlo na plast nebo superlepidlo
 • Páječka s nízkým výkonem
 • Čistý aceton
 • Skleněná nádoba
 • Štětec nebo vatový tampon
 • Maska na obličej nebo respirátor
 • Gumové rukavice
 • Brusný papír s vysokou zrnitostí
 • Houba na mytí
 • Páska
 • Párátko
 • C-svorka (volitelně)

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat dnešní zápas Nuggets vs Mavericks online bez kabelu, ať už jste v Denveru, Dallasu nebo mimo trh.

Jak si vyrobit vlastní cvičební podložku pro bicí. Pokud se chcete naučit hrát na bicí, není třeba kupovat drahou bicí soupravu. Začátečník se může naučit ze základního cvičebního bloku. Bicí podložky jsou tiché a místo toho vám pomohou soustředit se na techniku ​​...

Jak si vyrobit skládanou sukni. Skládaná sukně se může zdát jako zastrašující projekt, ale jsou jednodušší, než byste si mohli myslet. Můžete si vyrobit jednoduchou skládanou sukni bez vzoru as velmi malou matematikou. Zkuste si vyrobit kostkovanou sukni pro ...

Podívejte se na dokument HBO „Song of Parkland“, který vypráví příběh o tom, jak studenti divadla Stoneman Douglas inspirovali ostatní.

Dominic Thiem nyní strávil více než dva měsíce mimo hru poté, co si na akci ATP 250 na Mallorce připsal zranění zápěstí.

Wisconsin a Michigan State se setkají v pátek na vánoční basketbalové utkání. Zde je návod, jak můžete sledovat hru živě online, pokud nemáte kabel.