U soudu s...Jameou Jacksonem

Hovoříme s bývalou profesionálkou o její lásce k učení, o tom, co pro ni znamenal Nick Bollettieri, ao její úspěšné nováčkovské sezóně jako hlavní trenérka žen v Princetonu.  jj

Teploty v posledních dnech dosáhly ve střední Floridě poloviny 90. let, když se nejlepší univerzitní hráči země postavili na kurty pro mistrovství NCAA v Lake Nona. Kdysi by to netrápilo rodačku z Atlanty a dlouholetého Floriďana Jameu Jacksona. Strávila značnou část svého mládí pod stejným sluncem, když se prodírala proslulými frenetickými tréninky na Bollettieri (nyní IMG) akademii v Bradentonu.Ale to bylo předtím, než Jackson loni v srpnu převzal funkci hlavního trenéra ženského tenisového týmu v Princetonu. Zima strávená v (relativně) chladném New Jersey si vybrala svou daň na její toleranci k vysokým teplotám a vysoké vlhkosti.'Musíme jít ven a hrát v tom vedru!' Jacksonová řekla o sobě a dvou svých hráčkách z Princetonu, kteří se tento týden připravovali na jednotlivé akce. 'Asi se musím přenastavit,' dodala se smíchem.

Nejžhavější část pondělního odpoledne strávila sledováním své hráčky č. 1 a vedoucího týmu Darii Fraymanové, jak přežívá třísetovou válku proti Eryn Cayetano z USC v prvním kole ženské dvouhry. Jacksonovy povinnosti zahrnovaly trénování a také stínování svého hráče oranžovo-černým deštníkem s motivem Princetonu při výměně. Vítězství pokračovalo v Jacksonově hvězdném roce nováčka jako trenéra. Princeton šel 17-7, byl neporažený v zápasech Ivy League a vyhrál kolo na NCAA Regionals. Nejdůležitější je, že čtyři senioři v týmu dokončili čtyřhru jako šampioni Ivy League.Jackson, 36, říká „všichni mi pořád říkají, že to nebyla studená zima“, ale její první delší pobyt na severu znamenal přizpůsobení se nejen počasí. Dříve trénovala vysokoškolské hráče jako asistentka ve státě Oklahoma, ale předchozích devět let strávila v oddělení rozvoje hráčů USTA v Boca Raton, kde pomáhala formovat novou generaci Američanů jako národní trenérka ženského tenisu. Nyní Jackson opouštěl věčnou tenisovou atmosféru, aby vedl tým v instituci, kde sport stále upozaďuje studium. Příchod do Princetonu byl skokem do nového světa, ale věděla, že to musí udělat.

Vždy jsem věřil v používání sportu jako způsobu výuky.Loni v létě se Jacksonova rodina sešla o víkendu 4. července poprvé od začátku pandemie Covid o dva roky dříve. Opustila USTA uprostřed rozpočtových škrtů programu Player Development a hledala, co by mohlo přijít dál. Uprostřed slavností jí zavolal kolega, který měl zajímavou zprávu: „Princeton je otevřený,“ řekl.„Pomyslel jsem si: ‚Páni, to je docela známá značka!‘ Rozhodně mě to zaujalo.“

Severovýchod a Ivy League byly pro Jacksona nové hranice, ale rychle našla stejně smýšlejícího mentora ve školním AD, Johna Macka.

„Měl jsem štěstí na skvělé šéfy a on byl další takový člověk,“ říká Jackson.

Stejně důležité bylo, že Jackson zjistil, že školní filozofie sportu a výuky se snoubí s její.

„Vzdělání je zde na prvním místě, což je povzbuzující,“ říká. 'Škola se z tohoto poslání nedostala.'

Tréninkové časy jsou naplánovány kolem hodin v Princetonu a součástí práce trenéra je zajistit, aby hráči dokončili svou školní práci.

'To je další část skládačky, kterou mám na této práci rád,' říká Jackson. 'Vždy jsem věřil v používání sportu jako způsobu výuky.'

  Jackson se ohlíží za svým časem v Bollettieri's fondly. “The academy influenced me as a person, and taught me about hard work, sacrifice, learning as a group.”

Jackson se s láskou ohlíží za svým časem u Bollettieriho. 'Akademie mě ovlivnila jako člověka a naučila mě tvrdé práci, oběti a skupinovému učení.'

Atletika a vzdělání šly pro Jacksonovou ruku v ruce od chvíle, kdy se jako 11letá poprvé přestěhovala z Atlanty do Bollettieri Academy. Na rozdíl od mnoha jejích vrstevníků se její rodiče Ernest – který hrál v NFL osm sezón – a Ruby se s ní přestěhovali do Bradentonu. Její život byl každý den praxe, škola a zase praxe. Jakmile byla hotová, přišli pro ni rodiče.

'Žil jsem mimo kampus, takže moje příběhy z Bollettieriho nemusí být tak dobré jako některé jiné,' říká Jackson se smíchem.

Přesto se na svůj čas dívá jako na „nebe na zemi“. Intenzivní trénink a možnost zahrát si po boku takových, jako jsou Maria Šarapovová a Jelena Jankovičová a další minulé i budoucí jedničky byly „šíleně vzrušující“.

'Bylo to takové centrum,' říká. 'Akademie mě ovlivnila jako člověka a naučila mě tvrdé práci, oběti a skupinovému učení.'

'Bylo to těžké, když Nick zemřel,' říká o Bollettierim, který zemřel loni v prosinci ve věku 91 let. 'Znamenal pro můj život hodně.'

  Jackson v zápase proti kolegyni z Bollettieri grad Marii Šarapovové v Indian Wells v roce 2006. V tomto roce by dosáhla nejlepšího 45. místa v kariéře a skončila na druhém místě na WTA Birmingham.

Jackson v zápase proti kolegyni z Bollettieri grad Marii Šarapovové v Indian Wells v roce 2006. V tomto roce by dosáhla nejlepšího 45. místa v kariéře a skončila na druhém místě na WTA Birmingham.

Jackson se stala profesionálkou v roce 2003 a v roce 2006 dosáhla na 45. místo v kariéře. V tomto roce se také historicky proslavila v Key Biscayne, kdy se stala první hráčkou, která kdy vyzvala k dorovnání s novým Hawk-Eye. systém přehrávání. V roce 2009 však zjistila, že to, co si nejprve myslela, že je tahání v tříslech, je něco „hluboce v mých kyčlích“, a byla nucena odejít do důchodu v pouhých 22 letech.

Během herních dnů ji nikdy nenapadlo trénovat, ale když jí to někdo navrhl, pomyslela si: 'Ach jo, to je dobrý nápad.' Nedlouho poté, co opustila turné, se ocitla v kampusu státu Oklahoma, kde pracovala jako asistentka hlavního trenéra žen Chris Young.

'To byl pro systém šok, který otevřel oči,' říká Jackson o svém přestěhování do Stillwater v Okla.

V Youngovi ale našla mentora. Když ho sledovala, našla také povolání.

'Chtěl jsem jím být, abych to udělal,' říká Jackson o Youngovi, který za posledních sedm let dovedl Cowgirls k pěti NCAA Sweet 16s. 'Způsob, jakým zachází s lidmi, způsob, jakým se s lidmi spojuje.'

Zrodila se Jacksonova láska ke koučování.

'Je to tak obohacující způsobem, kterým hraní není,' říká. „Když hrajete, přesouváte se z turnaje na další, z jednoho města do druhého. Když trénujete, pomáháte někomu růst.'

V Princetonu převzala Jackson pozici hlavního trenéra od své přítelkyně a kolegyně, bývalé americké profesionálce Laury Granville, která odstoupila v roce 2022 poté, co dovedla tým k šesti Ivy titulům za 10 let.

'Laura vytvořila skvělý program,' říká Jackson.

Stejně jako jeho trenéři však tenis v Princetonu odráží tradice univerzity.

'Toto je místo, kde se tvoří vůdci,' říká Jackson. 'Tyto dívky jsou opravdu dospělé a spolu.'

Jackson nemusí „bít na chodník“, aby přemluvil juniory, aby přišli na univerzitu, jako to udělala v OK State. Výzvou v Princetonu je najít každého, kdo se dokáže prosadit ve škole s mírou přijetí 4,4 procenta.

'Je těžké se tam dostat, buďme upřímní,' říká Jackson. 'Tolik dětí osloví přední část, ale konečné slovo má přijímačky.'

Podívejte se na tento příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený PRINCETON WOMEN'S TENNIS (@princetonwtennis)

Pokud jde o nedávný vývoj ve vysokoškolských sportech, jako je přenosový portál a jméno, obrázek a podoba (NIL), Jackson je od nich většinou izolovaný. Princeton odmítá 99 procent žádostí o přestup a jako trenérka se nesmí podílet na hráčských dohodách o NIL.

Jackson říká, že doufá, že v nadcházejících měsících trochu více pozná své nové severovýchodní okolí; ve své nováčkovské sezóně byla příliš zaneprázdněná, než aby se hodně rozhlížela. Letos na podzim přijde o čtyři seniory, ale v Princetonu nikdy nebude nouze o mladé lidi, kteří tam chtějí přijet za tenisem – a jak říká Jackson, využít sport jako způsob učení.

'Tolik z toho je hráč, kterého získáte,' říká Jackson o tajemství úspěchu univerzitního koučování. 'Přichází k nám několik dobrých.'

v tenisových termínech, co je to "láska"?

Populární Problémy

Texas se v sobotu utká s Louisianou v poutavém fotbalovém zápase Top-25 1. týdne. Zde je několik způsobů, jak můžete sledovat živý přenos hry online zdarma.

Pohled Notre Dame navazuje na loňskou podobu play -off. Zde je návod, jak sledovat fotbal Notre Dame online bez kabelu v roce 2019.

Mardy Fish věří, že několik výkonů, které Roger Federer dosáhl - dosáhl 23 po sobě jdoucích semifinále a 36 po sobě jdoucích čtvrtfinále na grandslamech - přispělo k neuvěřitelnému sportovnímu st