Jak opravit bolest kolena

Bolesti kolen jsou běžnou stížností mezi Američany a postihují všechny věkové kategorie, ale často z různých důvodů. U mladších lidí je bolest kolena obvykle důsledkem poranění, například podvrtnutý vaz , zánět šlach nebo natržená chrupavka. U starších lidí zdravotní stav, jako jeartritida,dnaa infekce jsou častějšími příčinami bolesti kolen. Většinu typů bolesti kolena lze zvládnout doma pomocí péče o sebe; v některých případech je však nutná lékařská intervence, včetně chirurgické opravy.Část 1 ze 2: Oprava bolesti kolen doma

 1. 1 Zhubněte, pokud máte nadváhu. Lidé s nadváhou, zejména obézní, pociťují větší bolest kolena v důsledku zvýšené komprese kloubů. Zvýšený tlak časem opotřebovává kolena (artritida) a také vede k většímu podráždění a poranění vazů a šlach. U obézních se navíc častěji objevují ploché nohy a spadlé klenby, což podporuje „klepání kolen“ a více zatěžuje vnější (boční) část kolenních kloubů. Ztráta hmotnosti proto snižuje tlak na kolenní klouby a snižuje pravděpodobnost bolesti.
  • Nejbezpečnějším a nejefektivnějším způsobem, jak zhubnout, je snížení kalorického příjmu o 500 kalorií denně, což může vést ke čtyřem librám ztraceného tuku za měsíc. Zatímco cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu, strava je daleko důležitá a má mnohem větší dopad, pokud jde o hubnutí.
  • Pomalu zvyšujte kardiovaskulární cvičení (lehká chůze, lezení po schodech nebo jízda na kole) a současně snižujte příjem kalorií.
 2. 2 Cvičte pravidelně. Cvičení je důležité pro posílení svalů kolem kolen, které fungují jako sekundární „tlumiče“. V důsledku toho platí, že čím silnější jsou svaly kolem kolen (čtyřhlavý sval stehenní, svaly podkolenní a lýtkové), tím více mohou absorbovat nárazy. Ne všechna cvičení jsou však pro kolena prospěšná, zvláště pokud vás již kolena bolí. Cvičení s vysokým nárazem, jako je běh, běh, tenis a lezení po schodech, mohou způsobit větší bolest kolena. Držte se tedy základní chůze a jízdy na kole, ať už venku nebo uvnitř své tělocvičny.
  • Cvičení v posilovně, která zvyšují sílu vašich čtyřhlavých stehen (stehenních svalů), hamstringů a lýtek, aniž by výrazně ovlivnila vaše kolenní klouby, zahrnují: mini-dřepy, tlaky na nohy a prodloužení nohou. Tato cvičení by měla být bezbolestná a měla by být prováděna s flexí kolena - ne více než 45 stupňů.
  • Promluvte si s trenérem nebo fyzickým terapeutem o izometrických cvičeních kolen, jako je například asistovaná flexe kolena, které nevyžadují pohyb kolenního kloubu.
  • Přepněte z aktivit s velkým dopadem na plavání a vodní aerobik. Vztlak vody snižuje napětí na kolenou, ale přesto posiluje svaly nohou. Plavání je navíc skvělý způsob, jak zhubnout.
 3. 3 Naneste led na akutní bolest kolena. Pokud je vaše bolest kolena náhlá (akutní) z traumatu a zahrnuje zánět, pak je použití nějaké formy studené terapie (drcený led, kostky ledu, mražené gelové obaly, zelenina z mrazáku) nejlepším přístupem ke snížení bolesti a otoku. Led zužuje (vazokonstrikuje) cévy v blízkosti povrchu kůže, což snižuje průtok krve - důležité pro kontrolu zánětu. Natržení vazů nebo menisku (chrupavky) kolena jsou běžná akutní poranění a obvykle způsobují ostré a pulzující bolesti.
  • Aplikujte studenou terapii na bolestivé a zanícené koleno po dobu 10–15 minut nebo do necitlivosti. Začněte třikrát až pětkrát denně, dokud příznaky nezmizí.
  • Před položením na kůži zabalte drcený led nebo zmrzlé gelové obaly do tenkého hadříku - pomůže to zabránit omrzlinám a podráždění pokožky.
  • Chladovou terapii umístěte přímo na nejbolestivější a zanícenou část kolena (kolen). Obvykle to jsou buď boky nebo přední část kolenního kloubu, kde jsou vazy nebo šlachy.
 4. 4 Vlhké teplo aplikujte na chronickou bolest kolena. Chronická (dlouhodobá) bolest kolena je obvykle důsledkem artritidy, zejména typu „opotřebení“ zvaného osteoartróza (OA). OA zahrnuje tupou, bolestivou bolest, ranní ztuhlost a často spoustu skřípavých nebo praskavých zvuků při chůzi, ale ne mnoho otoků. Proto je použití vlhkého tepla lepší než led, protože teplo rozšiřuje (rozšiřuje) cévy v blízkosti kolena, zlepšuje krevní oběh a pomáhá snižovat ztuhlost. Mikrovlnné bylinné sáčky (plněné bulgurovou pšenicí nebo rýží), zejména ty s relaxační aromaterapií (levandule), jsou skvělými zdroji vlhkého tepla pro kolena.
  • Sáčky vařte v mikrovlnné troubě několik minut a poté je naneste ráno nebo po delším nepoužívání po dobu 15–20 minut, třikrát až pětkrát denně. Vyhněte se suchým elektrickým zdrojům tepla, protože mohou dehydratovat pokožku a svaly kolem kolen.
  • Alternativně namočte spodní část těla do teplé solné lázně Epsom, která může pomoci snížit ztuhlost a bolest kolena. Epsomská sůl je bohatá na hořčík.
  • Tepelná terapie pravděpodobně není prospěšná pro onemocnění kolen, která zahrnují mnoho zánětů, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida, dnavé záchvaty nebo burzitida.
 5. 5 Užívejte volně prodejné (OTC) léky. Zvažte užívání OTC protizánětlivých látek, jako je ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Aleve) nebo aspirin pro krátkodobou úlevu od akutní nebo chronické bolesti kolene. Alternativně jsou některé léky proti bolesti OTC, jako je acetaminofen (Tylenol), účinné při mírné až střední bolesti kolena způsobené artritidou, ale neovlivňují zánět.
  • NSAID bývají těžké na žaludek a ledviny, takže se na ně nespoléhejte delší dobu (déle než několik týdnů). Abyste snížili riziko podráždění žaludku, užívejte NSAID vždy s jídlem nebo na plný žaludek.
  • Léky proti bolesti mohou být pro játra těžké, proto vždy dodržujte doporučení na lahvičce nebo od svého lékaře. Nikdy neužívejte léky proti bolesti s alkoholem.
  • Bezpečnější možností (ale ne vždy tak účinnou) je aplikovat na bolestivé koleno krém/gel, který obsahuje NSAID nebo acetaminofen.
  • Přirozenější krémy zmírňující bolest často obsahují mentol nebo kapsaicin, které v podstatě odvádějí váš mozek od bolesti kolen tím, že okolní kůže brní.
 6. 6 Konzumujte více omega-3 tuků. Dietní faktory mohou hrát velkou roli při bolestech kloubů, zejména kloubů nesoucích váhu, jako jsou kolena. Například diety s vysokým obsahem rafinovaných cukrů obvykle podporují bolesti kloubů, zatímco diety bohaté na omega-3 tuky snižují bolest, protože mají protizánětlivé účinky. Omega-3 mastné kyseliny mohou být zvláště užitečné v boji proti bolestem kolen způsobeným artritidou.
  • Hlavní omega-3 tuky nacházející se v potravinách jsou zkráceny jako ALA, EPA a DHA, i když standardní americká strava jich má obvykle nedostatek.
  • Tučně studené ryby, rostliny a oleje vyrobené z ořechů jsou hlavním zdrojem omega-3 mastných kyselin.
  • EPA a DHA se nacházejí v lososu, makrele a tuňákovi, zatímco ALA v lněném oleji, řepkovém oleji, sójových bobech, konopných semínkách, dýňových semínkách a vlašských ořeších.
  • Jako alternativu doplňte rybí oleje nebo oleje ze semen v boji proti bolesti kolen. Zaměřte se na 1 000 mg omega-3 tuků, 2–3krát denně.
 7. 7 Užívejte doplňky glukosaminu a chondroitinu. Glukosamin a chondroitin jsou sloučeniny, které se přirozeně nacházejí ve všech vašich kloubech. Glukosamin je potřebný k mazání kloubů, zatímco chondroitin je potřebný k tomu, aby chrupavka absorbovala vodu a byla dobrým tlumičem nárazů. Obě sloučeniny lze brát jako doplňky a výzkum naznačuje, že mohou pomoci snížit artritickou bolest, zejména u velkých nosných kloubů, jako jsou kolena.
  • Kromě úlevy od bolesti zvyšuje glukosamin také mobilitu kolene v mírných až středně těžkých případech OA.
  • Glukosamin sulfát se obvykle vyrábí z měkkýšů, což může vyvolat alergie. Bezpečnějším typem může být glukosamin vodík, který se vyrábí ze zeleninových zdrojů.
  • Chcete -li bojovat s bolestí kolena, vezměte asi 500 mg kombinovaného doplňku třikrát až čtyřikrát denně - místo pilulek nebo prášku můžete získat tekuté doplňky. Pamatujte, že dosažení významných výsledků často trvá nejméně dva měsíce.
  reklama

Část 2 ze 2: Získání lékařského ošetření bolesti kolen

 1. 1 Navštivte svého lékaře ohledně léků na předpis. Domluvte si schůzku se svým lékařem, aby mohl diagnostikovat příčinu bolesti kolena. Váš lékař pravděpodobně provede fyzickou prohlídku, provede rentgenové záření a objedná krevní testy k potvrzení diagnózy. Pokud bolest kolena není zmírněna domácími prostředky nebo OTC léky, promluvte si se svým lékařem o získání silnějšího léku na předpis.
  • Inhibitory COX-2 (celecoxib) jsou zvláště silné NSAID, u kterých je menší riziko žaludečních potíží. Obvykle jsou předepsány pro OA kolena.
  • Antireumatická léčiva modifikující onemocnění (DMARD) se obvykle používají k boji proti bolesti a ke snížení progrese revmatoidní artritidy tlumením imunitního systému. Nejběžnějším DMARD je methotrexát.
 2. 2 O injekcích steroidů se poraďte se svým lékařem. Injekce kortikosteroidů do kolena může rychle snížit zánět a bolest a umožnit lepší rozsah pohybu. Kortikosteroidy jsou hormony, které působí jako silné protizánětlivé látky. Ortopedičtí chirurgové je obvykle vpichují do kloubů v lokální anestezii. Nejčastěji používanými léky jsou kortizon, prednisolon, dexamethason a triamcinolon. Účinky výstřelů jsou téměř vždy krátkodobé-úleva od bolesti bude obvykle trvat několik týdnů až měsíců.
  • Počet injekcí kortikoidů, které můžete dostat, je omezen na jednu každé tři měsíce, protože mohou způsobit rychlejší zhoršení kolena.
  • Mezi potenciální rizika injekcí kortikoidů patří: infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a podráždění/poškození nervů.
  • Injekce kortikosteroidů mohou být poměrně drahé, pokud to vaše zdravotní pojištění nepokrývá, proto se poraďte se svým poskytovatelem pojištění.
 3. 3 Zkuste akupunkturní terapii. Akupunktura je prastará léčebná terapie založená na principech tradiční čínské medicíny. Zahrnuje vpichování velmi jemných jehel do konkrétních energetických bodů ve vaší pokožce ve snaze snížit bolest, bojovat se zánětem a stimulovat hojení. Některé výzkumy naznačují, že akupunktura může zmírnit některé typy bolestí kolen a zlepšit funkci kloubů, zejména u lidí s OA. Akupunktura je relativně bezbolestná a má vynikající výsledky v oblasti bezpečnosti, takže může stát za vyzkoušení, pokud to váš rozpočet dovolí - většinou není zahrnuta ve většině plánů zdravotního pojištění.
  • Zdá se, že akupunktura zmírňuje bolest a zánět spuštěním uvolňování hormonů, jako je serotonin a další sloučeniny nazývané endorfiny.
  • Akupunkturu nyní praktikuje mnoho dalších typů zdravotnických profesionálů, včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzioterapeutů a masážních terapeutů - kohokoli si vyberete, měl by být certifikován Národní certifikační komisí pro akupunkturu a orientální medicínu (NCCAOM).
 4. 4 Operaci berte jako poslední možnost. Pokud bolest kolena přetrvává i po vyzkoušení různých domácích prostředků, léků a alternativních léčebných postupů, zeptejte se svého lékaře na klady a zápory operace. Chirurgický zákrok by měl být zvažován pouze v závažných případech artritidy a k opravě významného poškození, jako jsou prasklé vazy a šlachy, roztržený meniskus a zlomené kosti. Existuje mnoho typů chirurgických výkonů, včetně artroskopické chirurgie a částečných a celkových náhrad kolen.
  • Artroskopická chirurgie zahrnuje vložení malého řezacího nástroje s připojenou kamerou (artroskopem) do kolenního kloubu, aby se vyčistily kousky roztrhané chrupavky a opravily se natržené vazy. Doba zotavení je velmi rychlá (1-2 týdny), v závislosti na rozsahu poškození kolena.
  • Synovektomie zahrnuje odstranění zanícené výstelky kolenního kloubu postiženého revmatoidní artritidou.
  • Osteotomie zahrnuje přestavění kostí, které tvoří kolenní kloub - holenní a stehenní kost.
  • Artroplastika je celková nebo částečná náhrada kolene. Poškozená chrupavka/kost je vyříznuta a nahrazena umělým kloubem vyrobeným z kovu a plastu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je něco, co mohu během cvičení udělat, abych pomohl kolenům? Zkuste nosit kolenní ortézu a po tréninku si položte na koleno led, abyste zjistili, zda to pomůže vaší bolesti.
 • Otázka Bolí mě kolena, kdykoli cvičím, co mám dělat? Moje máma říká, že musím cvičit ještě víc. Pokud vás při cvičení bolí kolena, pravděpodobně další cvičení nepotřebujete. Požádejte ji, aby si domluvila schůzku s lékařem. Mohou navrhnout fyzickou terapii nebo jiný léčebný plán, ale měli byste získat odborný názor.
 • Otázka Jak napravíte bolest kolena při spánku? To je pro mě běžný problém, když spím. MedFreak63 Ibuprofen a přidání některých z nejběžnějších esenciálních olejů, jako je levandule, kadidlo, citron, máta peprná a olej z čajovníku, do vaší přírodní lékárničky mohou: bojovat se symptomy nachlazení a chřipky, uvolnit tělo a uklidnit bolestivé svaly, léčit kožní problémy, zmírňovat bolest , vyvažuje hormony, zlepšuje trávení, redukuje celulitidu a vrásky, čistí váš domov a může být použit v domácích výrobcích osobní péče.
 • Otázka Proč mi koleno cvaká, když ho ohýbám a narovnávám? Kolenní klouby, které pravidelně praskají a praskají, mohou nastat kvůli nesouososti kolenního klobouku (čéšky) a samotného kolenního kloubu. Nesoulad kolenního kloubu je často způsoben nesprávně zarovnanými chodidly nebo boky a je nejlepší navštívit fyzioterapeuta, aby zhodnotil, co se děje v chodidlech a kyčlích, a určil příčinu.
Nezodpovězené otázky
 • Moje pravé koleno je bolestivé a nevypadá jako levé koleno. Bolest je nesnesitelná. Co bych měl dělat?
 • Jsem diabetik a pravé koleno mě neustále bolí. Jak to mohu opravit?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Kurkumový prášek je dobrou přírodní alternativou k NSAID. Kurkuma může pomoci snížit bolest kloubů a záněty způsobené artritidou stejně jako většina OTC NSAID, jako je ibuprofen. Při bolestech kolen užívejte 600–1 000 mg denně v rozdělených dávkách, ale nejprve si promluvte se svým lékařem.
 • Injekce kyseliny hyaluronové do kolen jsou přirozenou alternativou k injekcím kortikosteroidů. Je to lubrikant běžně používaný ve veterinární medicíně, který umožňuje lepší pohyb kloubů. Injekce se podávají týdně po dobu tří až pěti týdnů.
 • Pít hodně vody. Všechny vaše klouby potřebují k normální funkci vodu. Pijte osm 8 uncí sklenic čištěné vody každý den, abyste si udrželi kolenní klouby promazané.
 • Pokud vás bolest kolena trápí v noci a narušuje váš spánek, můžete zde najít pomoc: Jak zmírnit bolest kolen v noci .

reklama

Populární Problémy

Karolina Plíšková se ve čtvrtek ve druhém kole French Open utká s šampionkou 2017 Jelenou Ostapenkovou. Plíšková měla ve svém úvodním zápase strach, zatímco Ostapenková křižovala své první vítězství v zápase Roland Garros od roku 2017.Růžové bundy dělají ve světě módy splash. Moderní a mladistvé, mohou dodat šmrnc každému outfitu, ke kterému se je rozhodnete nosit. Ale s tolika způsoby, jak je stylizovat, jak si můžete vybrat jen jeden? Naštěstí tam ...

Zde je návod, jak sledovat každý fotbalový zápas v Kentucky naživo online bez kabelu v roce 2020.

Podívejte se, jak se ve Wimbledonu naskládají semena dvouhry mužů.Jak léčit zánět lokte. Zánět lokte může ztěžovat váš každodenní život, ale existuje mnoho možností, jak ho léčit. Odpočinek a zvednutí paže a namrzání lokte jsou nejlepší způsoby, jak zmírnit otoky. Protizánětlivé ...