Jak opravit Torticollis

Torticollis (nebo wryneck) je neškodný stav, který znamená, že váš krk je křivý nebo zkroucený do strany. Může postihnout dospělé po úrazu nebo se u novorozenců projevit jako vrozená torticollis. Pokud jste dospělí s akutním torticollisem, obvykle to za týden nebo dva odezní pravidelnou fyzickou terapií, protahováním a masážemi. Pokud jde o kojence a kojence, můžete očekávat, že odezní do 6–12 měsíců. Existují však věci, které můžete udělat, abyste pomohli opravit krk vašeho dítěte dříve. Pokud máte nějaké obavy nebo pokud během několika měsíců nevidíte zlepšení, promluvte si se svým dětským lékařem.Metoda 1 ze 2: Léčba Torticollis u dospělých

 1. 1 Několikrát denně provádějte krční závity a protahování krku. Zkuste si udělat pár pomalých krčních rolí nebo několikrát sklonit ucho dolů k rameni. Jděte pomalu a nepokoušejte se zpočátku příliš natahovat - ztuhlé svaly znamenají, že váš rozsah pohybu bude na chvíli menší než obvykle. Dokončete nejméně 5 rolí krku v obou směrech a 8 protahování od ucha k rameni každých 4-6 hodin.
  • Chcete -li dělat krční závity, začněte s hlavou ve vzpřímené poloze a snižte bradu k hrudníku. Pomalu otáčejte hlavou doprava, dokud si ucho nepřenesete přímo přes rameno. Vraťte se zpět do středu s bradou přitaženou k hrudi a otočte se doleva.
  • Chcete -li protáhnout boky krku, začněte s hlavou vzpřímenou a poté pomalu sklopte pravé ucho dolů k rameni. Držte úsek 10krát a poté se vraťte do výchozí polohy, než se nakloníte k levé straně.
  • Pokud máte akutní torticollis, určitě zůstaňte aktivní a zkuste rozhýbat krk tak normálně, jak můžete. Když s ním budete pohybovat, neztuhne.
  • Pokud máte závažné torticollis, poraďte se s lékařem, než se pokusíte provést jakékoli natažení krku.
 2. 2 Provádějte masáž krku a horní části zad 1–2krát týdně. Navštivte licencovaného masážního terapeuta a dejte jim vědět o ztuhlosti krku. Během masáže se snažte uvolnit a dýchat jakoukoli lehkou bolest, kterou byste mohli cítit. Pokud během masáže pocítíte ostré bolesti, rozhodně o tom informujte svého praktického lékaře, aby mohl upravit tlak nebo přejít do jiné oblasti.
  • Masáže mohou být drahé, ale stojí za to navštívit profesionála místo běžných denních lázní na léčbu poranění krku.
  • Zeptejte se svého lékaře nebo fyzioterapeuta, pokud ho máte, zda vám doporučí dobrého masážního terapeuta, který se specializuje na poranění krku. V některých případech se váš fyzický terapeut může rozhodnout masírovat váš krk před nebo po sezení.
  • Masážní terapie pomůže zvýšit cirkulaci svalů na krku a prodloužit napjaté, zkrácené svaly. Torticollis to samo o sobě sice nevyřeší, ale může zmírnit bolest a pomoci vašemu krku dostat se dříve do normálu, když ho zkombinujete s dalšími možnostmi léčby.
 3. 3 Pro zmírnění bolesti a ztuhlosti si vezměte protizánětlivé léky proti bolesti. Vezměte 1 nebo 2 tablety nebo kapsle jakéhokoli volně prodejného NSAID, jako je ibuprofen nebo acetaminofen. Umyjte jej 240 ml vody a znovu posuďte, zda je třeba užít další dávku o 4 až 6 hodin později.
  • Dospělí mohou bezpečně užívat 325 mg ibuprofenu (1 nebo 2 tablety v závislosti na síle) každé 4 až 6 hodin. Neužívejte ibuprofen ve vysokých dávkách déle než 1 týden, protože může zvýšit riziko mrtvice nebo infarktu.
  • Stopy acetaminofenu mohou přecházet do mateřského mléka, proto se poraďte se svým lékařem, pokud jste těhotná nebo kojíte.
  • Pokud je vaše bolest velmi intenzivní, navštivte svého lékaře, který vám předepíše recept na svalový relaxant, jako je diazepam, metokarbamol nebo tizanidin.
 4. 4 Po zranění noste krční límec na podporu krku. Pokud byl váš torticollis způsoben dopravní nehodou, napětím nebo jiným zraněním, zvažte nošení nákrčníku po dobu 1–2 týdnů, které vám pomůže narovnat stav. Dodržujte pokyny svého lékaře o tom, jak dlouho je nosit, aby vaše svaly krku neoslabovaly přílišnou podporou.
  • Poraďte se se svým lékařem o získání cervikálního límce správné velikosti, nebo jděte do obchodu se zdravotnickými potřebami a některé vyzkoušejte. Mělo by být dostatečně těsné, aby podporovalo váš krk, ale ne tak těsné, aby to bylo nepříjemné.
  • Pokud máte akutní torticollis, budete možná muset obojek nosit jen několik dní nebo až 1 týden.
  • Nenoste obojek delší dobu (2 a více týdnů) bez souhlasu lékaře, protože to může způsobit ztuhnutí nebo oslabení jiných svalů na krku.
 5. 5 Nechte si injekci botoxu uvolnit ztuhlost a svalové křeče. Pokud máte akutní torticollis a často v této oblasti pociťujete křeče, požádejte svého lékaře o injekci botoxu k uvolnění svalů. Naplánujte si jen jeden výstřel a poté se o 1–2 týdny později poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda funguje.
  • Váš primární lékař vás může doporučit k podání injekce specialistovi na fyzikální medicínu a rehabilitaci (PMR).
  • Injekce fungují nejlépe, když provádíte také fyzickou terapii a každodenní protahování.
  • V závislosti na tom, jak závažný je váš torticollis, možná budete muset dostat 1 injekci každý týden nebo každý druhý týden.
 6. 6 Držte balíček ledu na krku 10 až 15 minut najednou. Zabalte studený obklad nebo sáček zmrazené zeleniny do utěrky a přidržte ji na krku. Sundejte to po 10 až 15 minutách a proveďte to znovu o 2 až 3 hodiny později. Můžete to udělat tolikrát denně, kolik potřebujete k léčbě bolesti a uvolnění svalů krku.
  • Nedávejte si studený obklad přímo na kůži, protože by vám mohl způsobit popálení ledem.
 7. 7 Na krk si na 15 až 20 minut dejte vyhřívací podložku. Posaďte se nebo si lehněte do pohodlné polohy s hlavou rovnou a vzpřímenou, jak to půjde. Umístěte na krk topnou podložku nebo horký obklad, uvolněte se a po 15 až 20 minutách ji sundejte. Udělejte to každé 2 až 3 hodiny, dokud bolest neustoupí a nebudete mít pocit, že můžete krkem znovu normálně hýbat.
  • Alternativně si omotejte kolem krku horký vlhký ručník. Můžete dokonce namočit ručník ve stejných částech soli Epsom a teplé vody, abyste dosáhli extra úlevy od bolesti.
  • Horká terapie se doporučuje pouze v případě, že oblast není viditelně oteklá. Pokud jste měli nehodu, která způsobila vaše torticollis, počkejte 48–72 hodin po nehodě, než začnete používat tepelnou terapii.
 8. 8 Získejte akupunkturní léčbu jednou týdně ke snížení zánětu. Najděte ve svém okolí licencovaného akupunkturistu jednoduchým online vyhledáváním (např. „Akupunktura San Diego“). #*Na schůzku noste pohodlné, volné oblečení. Během léčby počkejte asi 45 minut na stole s malými jehlami na krku a zádech. Hned po zavedení jehel můžete cítit okamžitou úlevu!
  • Akupunktura nebolí, ale zpočátku to může vypadat trochu divně.
  • Jezte lehké občerstvení asi 2 hodiny před schůzkou, abyste neměli hlad ani závratě, když se po ošetření postavíte.
  • Zablokujte čas před a po, abyste si mohli odpočinout, místo abyste museli spěchat zpět do práce nebo za jinými povinnostmi.
  • Pokud užíváte léky na ředění krve, vyhněte se akupunktuře.
 9. 9 Vyzkoušejte baňkovou terapii, abyste zmírnili bolest a ztuhlost. Vyhledejte licencovaného terapeuta pro baňkování ve vaší oblasti a domluvte si schůzku. Noste volné, pohodlné oblečení, které se snadno svléká a obléká. Léčba je jako masáž - počítejte s tím, že si lehnete na masážní stůl a budete relaxovat!
  • Terapeut umístí přísavky na kůži kolem oblasti horní části zad a krku. Zpočátku můžete cítit zvláštní pocit štípání nebo mačkání, ale jak si na to zvyknete, přejde to. Terapeut může nechat poháry na místě několik minut nebo je pohybovat, aby se zvýšil krevní oběh.
  • Po sezení budete mít na kůži nějaké kulaté otlaky, ale začnou mizet za několik dní. V některých případech mohou známky trvat 1 nebo 2 týdny.
  • Vyhněte se baňkové terapii, pokud máte ekzém nebo psoriázu, protože to může zhoršit vaše příznaky.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Oprava Torticollis vašeho dítěte

 1. 1 Velmi jemně natáhněte těsnou stranu krku vašeho dítěte. Začněte tím, že dítě položíte na záda do postýlky nebo na pohodlný, polstrovaný povrch s nožičkami směřujícími k vašemu tělu. Chcete -li natáhnout levou stranu jejich krku, položte dlaň levé ruky na zadní část hlavy dítěte tak, aby se jeho ucho dotýkalo vašeho vnitřního zápěstí. Položte pravou ruku na levé rameno dítěte a jemně stiskněte jeho hlavičku tak, aby se jeho pravé ucho pohybovalo směrem k pravému rameni. Zastavte, když ucítíte první kousek odporu, a držte pozici po dobu 30 sekund.
  • To natáhne levou stranu krku vašeho dítěte. Pokud je jejich hlava skloněná doprava, otočte ruce tak, abyste mohli naklonit jejich levé ucho k jejich levému rameni.
  • Pomáhá uklidnit vaše dítě pomocí uklidňujících kojenců, když to děláte, aby neodolaly a nebyly nervózní.
  • Jděte extrémně pomalu a buďte jemní! Pokud je vaše dítě nervózní, přerušte protahování a zkuste to znovu později.
  • Pokud vaše dítě při sebemenším pohybu vykazuje známky bolesti, zavolejte svého pediatra.
 2. 2 Provádějte jemné rotace krku, abyste zvýšili rozsah pohybu vašeho dítěte. Položte dítě na zem a položte pravou ruku na přední část pravého ramene. Levou rukou jemně otočte hlavu tak, aby se dívali nalevo. Zastavte, když ucítíte odpor, a držte pozici 30 sekund. Provádění tohoto strečingu 3 až 4krát denně pomůže uvolnit napjaté krční svaly vašeho dítěte v průběhu času.
  • Můžete to udělat i na druhé straně, ale důležitější je zaměřit se na tu stranu, která je těsná.
  • Pokud se hlava vašeho dítěte nakloní doleva, prohoďte ruku tak, abyste hlavičku otočili doprava.
  • Zkuste to udělat, když je vaše dítě klidné a uvolněné, například po koupeli nebo jídle.
 3. 3 Krmte své dítě hlavičkou odvrácenou od oblíbené strany. Namiřte bradavku nebo bradavku láhve tak, aby se vaše dítě muselo odvrátit od strany, ke které se obvykle přiklání. Nenuťte je zpočátku příliš otáčet, jen to nabídněte, aby museli pokaždé otočit hlavu o kousek dál. Postupné změny se sčítají a je pravděpodobné, že vašemu dítěti to nebude vadit!
  • Je to dobrá praxe, pokud je vaše dítě náchylné k nervozitě, protože mléko nebo umělé mléko ho udrží v klidu, i když cítí mírné nepohodlí při otáčení hlavičky.
 4. 4 Umístěte oblíbené hračky vašeho dítěte na jejich oblíbenou stranu. Umístěte své dítě tak, aby muselo otočit hlavu, aby vidělo všechny své oblíbené věci (jako hračky, hezké obrázky a vy!). To je záludný způsob, jak je přimět, aby si natáhli těsnou stranu krku úplně sami. Pokud je například jejich krk nakloněn doprava, položte věci nalevo, aby se na ně museli otočit. Pokud je jejich krk nakloněn doleva, dejte je napravo.
  • To povzbudí vaše dítě, aby zvýšilo pohyb, a postupně protahovalo ztuhlé svaly.
  • Můžete to udělat, když je vaše dítě na bříšku nebo sedí v nosítku nebo na vysoké židli.
 5. 5 Noste dítě na boku a jemně mu natáhněte krk. Umístěte dítě tak, aby bylo na boku zády k trupu. Ujistěte se, že těsná strana jejich krku je nejblíže zemi (tj. Pokud se jejich hlava naklání doleva, držte je hlavou na levé straně). Proveďte pravou paži mezi nohama dítěte a uchopte ho za dolní část paže nebo trupu, abyste podpořili jeho váhu. Umístěte levé předloktí mezi ucho dítěte a levé rameno, abyste podpořili jemné natažení.
  • Pokud je hlava vašeho dítěte křivá doprava, přepněte polohování tak, aby hlavička byla na vaší pravé straně.
 6. 6 Pokud se jejich torticollis nezlepší, navštivte svého pediatra. Promluvte si se svým dětským lékařem o úsecích, které jste dělali, a o všech dalších snahách, které jste vynaložili na opravu polohy krku vašeho dítěte. Váš lékař vám může dát několik dalších tipů a zkontrolovat se s vámi za několik týdnů nebo vás může doporučit k dětskému fyzickému terapeutovi.
  • Ve většině případů může trvat 6–12 měsíců, než torticollis odezní, zkuste tedy být trpěliví a stále se jemně protahovat.
  • Pokud je vašemu dítěti alespoň 3 až 4 měsíce a úseky nefungují, může vám lékař doporučit k uvolnění napnutých svalů použít frekvenčně specifickou mikroproudovou terapii. Je to jednoduchý, neinvazivní postup, který trvá jen několik minut na relaci. Trvalý rozdíl může trvat 1 až 3 ošetření.
  • Pokud torticollis nezmizí do 6–12 měsíců, promluvte si se svým pediatrem o pořízení rentgenových snímků nebo použití krčního límce. K vyřešení problému bude muset vaše dítě obojek nosit alespoň 2 měsíce.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Stres může způsobit, že vám svaly krku ještě více ztuhnou, takže si každý den dopřejte čas na relaxaci prostřednictvím meditace, jógy nebo cvičení.
 • Spěte na zádech, kdykoli můžete, s rovným krkem a rameny v jedné linii s boky.
 • Zvažte spánek na cervikálním polštáři, který je navržen tak, aby odpovídal přirozené křivce vašeho krku.

reklama

Varování

 • Neutahujte krk natolik, abyste cítili bolest, protože to může bolest krku zhoršit nebo vést k jiným, méně léčitelným stavům.
 • Pokud vaše dítě projevuje během protahování krku nepohodlí nebo bolest, zastavte se a zkuste to znovu jindy.
reklama

Populární Problémy

Pokud nemáte kabel, zde je několik různých způsobů, jak můžete sledovat živý přenos ze slavnostního zahájení olympijských her 2021 online.

Yale se v sobotu utká s Penn State v mužském lakrosu Final Four. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online zdarma.Jak vylepšit odpalování v kriketu. Odpalování je jedním z hlavních aspektů kriketu. Může to vypadat jednoduše, ale stát se kompetentním pálkařem vyžaduje hodně tvrdé práce. Udělejte si čas na to, abyste opravdu vytočili svůj postoj, úchop a ...

WTA uspořádala pre-wimbledonskou párty pro tenisty sponzorované společností Dubai Duty Free, aby si nechali vlasy, než skutečně začne turnaj.

Zde je návod, jak sledovat Utah vs Washington ve hře Pac-12 Championship 2018 online bez kabeluAston Villa a Derby County se v pondělí setkají ve finále play off mistrovství EFL. Zde je návod, jak sledovat zápas v USA.