Jak se zbavit bolestí zad

Bolest zad může být oslabující a může změnit život. Může to ovlivnit vaši schopnost pohybu, spánku a dokonce i přemýšlení. Existuje mnoho příčin bolesti zad, ale pamatujte, že úrovně bolesti ne vždy pozitivně korelují se stupněm závažnosti. Jinými slovy, drobné problémy (například podrážděný nerv) mohou někdy generovat silnou krátkodobou bolest, zatímco život ohrožující problémy (například nádor) někdy vedou k minimální bolesti. Vyzkoušejte nějaké domácí opravné prostředky se zdravým rozumem a uvědomte si příznaky a symptomy, které vyžadují výlet do ordinace.Metoda 1 ze 3: Jak se vypořádat se špatnou bolestí zad sami

 1. 1 Počkej a uvidíš. Vaše páteř je komplexní soubor kloubů, nervů, svalů, cév a pojivové tkáně. Existuje mnoho struktur, které mohou generovat bolest, pokud hýbete zády špatným způsobem nebo zažijete nějaké trauma. Silná bolest zad se může objevit rychle, ale někdy také rychle odezní (bez jakékoli léčby), protože tělo má obrovskou schopnost samo se uzdravit. Buďte proto trpěliví několik hodin, pokud pocítíte záchvat silné bolesti zad, vyhněte se jakýmkoli namáhavým aktivitám a udržujte si pozitivní přístup.
  • Mezi příznaky a příznaky, u kterých byste měli vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, patří: svalová slabost a/nebo ztráta citlivosti paží nebo nohou, ztráta kontroly močového měchýře nebo střev, vysoká horečka, náhlá ztráta hmotnosti.
  • Celkový odpočinek na lůžku není pro většinu typů bolestí zad dobrý, protože ke stimulaci krevního oběhu a hojení je zapotřebí určitý pohyb (i jen krátké, pohodové procházky). Pokud vás hodně bolí, počkejte dva až tři dny, než se vrátíte k běžným aktivitám.
  • Pokud vaše bolesti zad souvisejí s cvičením, možná cvičíte příliš agresivně nebo se špatnou formou - poraďte se s osobním trenérem.
  • Pokud si myslíte, že vaše bolest zad souvisí s prací, promluvte si se svým šéfem o změně aktivit nebo změně pracovní stanice - například podpůrnější židle nebo polstrovaná podložka pod nohy.
 2. 2 Naneste na záda něco studeného. Aplikace ledu je účinnou léčbou v podstatě všech akutních (vyskytujících se za posledních 24 - 48 hodin) poranění pohybového aparátu, včetně bolestí zad. Studená terapie by měla být aplikována na nejbolestivější část zad, aby se snížil zánět a otupila bolest. Led by měl být aplikován po dobu 10 - 15 minut každou hodinu, poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní.
  • Stlačení ledu na záda pružným obvazem nebo elastickou podporou také pomůže zvládnout zánět.
  • Vždy zabalte ledové nebo zmrazené gelové obaly do tenkého ručníku, abyste zabránili omrzlinám na pokožce.
  • Pokud nemáte žádné ledové nebo gelové balíčky, použijte zmrazený pytel zeleniny z mrazničky.
  • Led není vhodný pro chronické bolesti zad - vlhké teplo může poskytnout větší úlevu.
 3. 3 Dejte si teplou koupel. Namáčení zad v teplé solné lázni Epsom může výrazně snížit bolest a otok, zvláště pokud je bolest způsobena svalovým křečím nebo napětím. Hořčík v soli pomáhá svalům relaxovat. Namáčení v teplé lázni nebo použití tepla přímo na záda pravděpodobně není dobrý nápad, pokud máte mnoho zánětů, které jsou často důsledkem poranění kloubů, vazů a nervů zad.
  • Vodu příliš neohřívejte (abyste zabránili opaření) a nenamáčejte ji ve vaně na více než 30 minut, protože slaná voda vám z těla vytáhne tekutinu a začne vás dehydratovat.
  • Případně použijte na bolest zad vlhké teplo - bylinné sáčky s mikrovlnami fungují dobře a často jsou naplněny aromaterapií (například levandulí), která má relaxační vlastnosti.
 4. 4 Zvažte užívání volně prodejných léků. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, mohou být krátkodobými řešeními, která vám pomohou vypořádat se se špatnou bolestí nebo zánětem zad. Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než 2 týdny.
  • Případně můžete na bolest zad vyzkoušet volně prodejná analgetika, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo svalová relaxancia (jako je cyklobenzaprin), ale nikdy je neužívejte současně s NSAID.
  • Krémy a gely zmírňující bolest aplikované přímo na bolavá záda jsou další možností, zvláště pokud je bolest spojena spíše se svaly. Kapsaicin a mentol jsou přírodní přísady v některých krémech, které působí tak, že rozptylují váš mozek od bolesti tím, že vám kůže brní.
 5. 5 Použijte pěnový váleček. Válení na kus pevné pěny je dobrý způsob, jak si masírovat páteř a potenciálně zmírnit mírné až střední nepohodlí, zejména v oblasti střední části zad (hrudníku). Pěnové válečky se běžně používají ve fyzioterapii, józe a pilates.
  • Vyzvedněte si pěnový váleček v obchodě se sportovním zbožím nebo big-boxem-jsou velmi levné a téměř nezničitelné.
  • Pěnový váleček položte na zem, kolmo na místo, kde hodláte položit tělo. Lehněte si na záda, aby byl pěnový váleček pod vašimi rameny, a začněte se převalovat tam a zpět. Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, i když vás svaly mohou po prvním použití pěnového válečku trochu bolet.
 6. 6 Použijte tenisový nebo lakrosový míč. Lehněte si na záda a mezi lopatky položte míč. Rolujte, dokud nenajdete něžné místo. Držte tuto pozici po dobu alespoň 30 sekund, nebo dokud neucítíte, že bolest ustupuje. Přejděte na jiná citlivá místa.
  • Opakujte to každý den, dokud se bolest nezlepší. To lze použít jako preventivní opatření, protože tyto spouštěcí body, nejčastěji známé jako svalové uzly, mají tendenci se znovu objevit kvůli špatnému držení těla nebo nadměrnému používání.
 7. 7 Proveďte cvičení zad. Přestože vás bolest zad může zdráhat se hýbat nebo cvičit, protahování a posilování těla může bolest zad zmírnit. Před zahájením cvičení se poraďte se svým lékařem nebo fyzickým terapeutem o tom, která cvičení jsou vhodná pro váš konkrétní stav.
 8. 8 Zvažte změnu prostředí na spaní. Příliš měkké matrace nebo příliš silné polštáře mohou přispět k bolestem zad. Vyhněte se spánku na břiše, protože to může způsobit zkroucení hlavy a krku způsoby, které zhoršují bolesti zad, a také to může stlačovat a dráždit dolní části zad. Nejlepší polohy pro spánek při bolestech zad jsou na boku (podobně jako klasická poloha plodu) nebo na zádech s polštářem zvedajícím nohy, který odvede určitý tlak na bederní klouby.
  • Přestože pro některé lidi mohou být pohodlné i vodní postele, zdá se, že většina lidí těží z pevné ortopedické matrace.
  • Pružinové matrace obvykle vydrží přibližně osm až deset let při neustálém používání, v závislosti na hmotnosti vás a vašeho partnera.
 9. 9 Ujistěte se, že používáte správné techniky zvedání. Špatná bolest zad může být často zhoršena nesprávným zvedáním těla. Když potřebujete něco zvednout, ujistěte se, že to není příliš těžké, abyste to mohli nosit sami (a požádejte o pomoc, pokud ano). Udržujte břemeno blízko těla, otáčejte se celým tělem, místo abyste se v pase kroutili nebo natahovali.
  • Existuje určitá neshoda ohledně nejlepšího způsobu zvedání těžké zátěže, ale pokud chcete zvedat, aniž byste zatěžovali záda, měli byste dřepnout, ohýbat se v bocích a kolenou, ale držet záda rovně a zvedat se z této polohy. To vám umožní zvedat nohama a ne zády.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Hledání alternativní léčby

 1. 1 Naplánujte si schůzku s chiropraktikem nebo osteopatem. Chiropraktici a osteopati jsou spinální specialisté, kteří se zaměřují na navázání normálního pohybu a funkce malých páteřních kloubů, které spojují obratle, nazývané páteřní fazetové klouby. Manuální manipulaci s klouby, nazývanou také úprava, lze použít k uvolnění nebo přemístění fasetových kloubů, které jsou mírně zarovnané, což vyvolává zánět a ostrou bolest, zejména při pohybu.
  • Ačkoli jediná úprava páteře může někdy zcela zmírnit bolest zad, více než pravděpodobné bude trvat 3–5 ošetření, než si všimnete významných výsledků. Vaše zdravotní pojištění nemusí pokrývat chiropraktickou péči.
  • Chiropraktici a osteopati také používají různé terapie přizpůsobené více svalovým kmenům, které mohou být vhodnější pro váš problém se zády.
  • Bolesti zad vám mohou pomoci i trakční techniky nebo protažení páteře pomocí inverzního stolu. Někteří chiropraktici mají ve svých kancelářích inverzní stoly, což vám umožňuje kontrolovaně a snadno se obrátit vzhůru nohama a získat gravitační pomoc k dekompresi páteře. Zvažte nákup inverzního stolu pro domácí použití.
 2. 2 Dopřejte si profesionální masáž. K nataženému svalu dochází při roztržení jednotlivých svalových vláken, což vede k bolesti, zánětu a určitému stupni ochrany (svalové křeče ve snaze zabránit dalšímu poškození). Hluboká tkáňová masáž je užitečná u mírných až středně těžkých kmenů, protože snižuje svalové křeče, bojuje proti zánětům a podporuje relaxaci. Začněte 30minutovou masáží se zaměřením na celou páteř a boky. Nechte terapeuta zajít tak hluboko, jak to jen dokážete tolerovat, aniž byste sebou trhl.
  • Bezprostředně po masáži vždy pijte hodně vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu a kyselinu mléčnou. Pokud tak neučiníte, může způsobit bolest hlavy nebo mírnou nevolnost.
 3. 3 Zkuste akupunkturní kúru. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do specifických energetických bodů v kůži / svalu ve snaze snížit bolest a zánět. Akupunktura pro bolesti zad může být účinná, zvláště pokud se provádí při prvním výskytu příznaků. Akupunktura založená na principech tradiční čínské medicíny funguje tak, že uvolňuje řadu látek včetně endorfinů a serotoninu, které působí na snížení bolesti.
  • Existují smíšené vědecké důkazy o tom, že akupunktura pomáhá při úlevě od chronických bolestí zad, ale existuje mnoho neoficiálních zpráv, že mnoho lidí to považuje za extrémně užitečné.
  • Akupunkturní body, které mohou poskytnout úlevu od bolesti zad, nejsou všechny umístěny poblíž místa, kde bolest pociťujete - některé mohou být ve vzdálených oblastech těla.
  • Akupunkturu provozuje celá řada zdravotnických odborníků včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzioterapeutů a masážních terapeutů - ať už si vyberete kohokoli, měl by být certifikován Národní certifikační komisí pro akupunkturu a orientální medicínu.
  • „Suché jehlení“ je dalším typem terapie zahrnující akupunkturní jehly, ale bez čínských tradičních lékařských technik. Může být užitečné zmírnit bolest.
 4. 4 Zvažte relaxaci nebo terapie „mysli a těla“. Bylo zjištěno, že postupy uvolňující stres, jako je meditace, tai chi a dechová cvičení, pomáhají zmírnit bolesti pohybového aparátu a u mnoha lidí pomáhají předcházet zraněním. Jóga je také skvělá pro relaxaci a zahrnuje nácvik konkrétních poloh nebo póz a pomocná dechová cvičení.
  • Jógapózy mohou protáhnout a posílit svaly a zlepšit držení těla, i když možná budete muset některé pózy upravit, pokud zhoršují bolest zad.
  • Snaž sevšímavá meditace. Všímavá meditace je forma zvládání bolesti, kterou lze provést kdekoli a kdykoli. Jedna studie zjistila, že tři 20minutová meditační sezení v průběhu tří dnů nejen snížila bolest, ale také se zdálo, že má trvalý účinek daleko za 20 minut strávených meditací.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Získání lékařského ošetření

 1. 1 Navštivte svého rodinného lékaře. Pokud pečlivá domácí péče a alternativní terapie nejsou účinné ke zmírnění bolestí zad, domluvte si schůzku se svým rodinným lékařem, abyste zvážili jakékoli potenciálně závažné problémy s páteří, jako je herniovaný disk, zachycení nervů, infekce (osteomyelitida), osteoporóza, stres zlomenina, revmatoidní artritida nebo rakovina.
  • Rentgenové záření, kostní skeny, MRI, CT vyšetření a studie nervové vodivosti jsou způsoby, které může lékař použít k diagnostice bolesti zad.
  • Váš lékař vás také může poslat na krevní test k vyloučení revmatoidní artritidy nebo infekce páteře, jako je meningitida.
  • Váš lékař vás může odkázat na lékařské specialisty, jako je ortoped, neurolog nebo revmatolog, abyste lépe zjistili svůj stav zad.
 2. 2 Získejte doporučení na fyzioterapii. Pokud se vaše bolesti zad opakují (chronicky) a jsou způsobeny slabými páteřními svaly, špatným držením těla nebo degenerativními stavy, jako je osteoartróza, pak musíte zvážit nějakou formu rehabilitace. Fyzikální terapeut vám může ukázat konkrétní a přizpůsobené protahovací a posilovací cviky na záda. K pozitivnímu ovlivnění chronických problémů se zády je obvykle nutná fyzioterapie 2–3krát týdně po dobu 4–8 týdnů.
  • V případě potřeby může fyzioterapeut ošetřit vaše bolavé zádové svaly elektroléčbou, jako je terapeutický ultrazvuk nebo transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS).
  • Mezi dobré posilovací cviky na záda patří plavání, veslování a prodloužení zad, ale nejprve se ujistěte, že je vaše bolest pod kontrolou.
 3. 3 Zvažte injekci. Injekce steroidních léků do páteřních kloubů, svalů, šlach nebo vazů může rychle snížit zánět a bolest a umožnit opět normální pohyb zad. Kortikosteroidy jsou hormony, které vykazují silné protizánětlivé vlastnosti. Nejčastěji používanými přípravky jsou prednisolon, dexamethason a triamcinolon.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí kortikosteroidů patří infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a nervové podráždění / poškození.
  • Pokud injekce kortikosteroidů neposkytnou adekvátní řešení bolesti zad, pak by v krajním případě měla být prozkoumána operace.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu zabránit vyboulenému disku?Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzikální terapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku.Karen Litzy, PT, DPTOdpověď odborníka na fyzikální terapeut Pokud vím, nemůžete. Vypouklé disky jsou jen jednou z věcí, které se v průběhu času přirozeně dějí. Pokud byste odvedli 20 lidí z ulice a udělali jim magnetickou rezonanci, pravděpodobně byste našli 4-5 vypouklých disků a tito lidé by to ani nevěděli. Samo o sobě to není nutně nebezpečná věc, ale čím více se můžete pohybovat, tím lépe.
 • Otázka Co může zabránit tomu, aby vás bolela záda?Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzikální terapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku.Karen Litzy, PT, DPTOdpověď odborníka na fyzioterapeuty Pohyb je ideální, pokud to dokážete, aniž byste působili příliš mnoho bolesti. Čím více se budete moci pohybovat, tím lépe pro vaše záda. Dokonce i chůze pro vás bude dobrá!
 • Otázka Proč je důležité jít k lékaři, když mě bolí záda? Návštěva lékaře je důležitá, protože možná budete muset zjistit příčinu bolesti a zda je třeba ji nějak léčit.
 • Otázka Jak se zbavím bolesti ramene? Udělejte si dlouhou pěknou horkou koupel se solemi Epsom. Dejte do vany bublinky, zapalte si oblíbenou svíčku, pusťte relaxační hudbu, zhasněte světla a lehněte si asi 5-10 minut. Poté vám někdo udělá dobrou masáž a pak vám položí aloe na ramena.
 • Otázka Šel jsem skákat se svými dětmi do trampolínového parku a bolí mě záda. Co můžu dělat? Existuje několik věcí, které můžete udělat. Na místo přiložte zahřívací podložku nebo hadřík namočený v horké vodě, abyste utišili bolest. Nechte si to někdo masírovat za vás. Vezměte si léky proti bolesti. V každém případě byste měli navštívit svého lékaře, abyste se ujistili, že nejde o vážné zranění.
 • Otázka Mohou děti bolet záda, pokud sportují nebo chodí sáňkovat? Ano, děti mohou bolet záda při hraní některých sportů nebo při sáňkování. Může to být proto, že se tlačí příliš daleko, příliš rychle. Může to být také proto, že nepoužívají správnou techniku. Zvažte rozhovor s trenérem vašeho dítěte o bolestech zad vašeho dítěte; poté se pečlivě podívá, co vaše dítě dělá špatně, a poté pomůže vašemu dítěti naučit správnou techniku.
 • Otázka Co mám dělat, když mi návrhy v článku nepomohou? Získejte více spánku, jděte do lékárny a zeptejte se jich na léky proti bolesti zad. Měli byste se poradit s lékařem, protože nikdy nevíte, zda je to vážné.
 • Otázka Co mohu dělat, když moje záda při porodu s dítětem před 8 měsíci těžce trpěla a já jsem si ho poranil, když jsem pro něj sestavoval houpačku? Měli byste si promluvit se svým rodinným lékařem.
 • Otázka Jak procvičujete záda? Udělejte několik ohybů a labutí. Pokud to nepomůže, můžete jít k chiropraktikovi.
 • Otázka Jak poznám, zda je moje fotbalové zranění vážné? Zeptejte se lékaře, zda je to vážné. Nebo se podívejte na někoho, kdo se specializuje na bolesti zad.

Populární Problémy

Jak šít záhyby. Záhyby jsou klasickým doplněním sukně, šatů nebo dokonce záclon. Záhyby fungují nejlépe, když pracujete s pevnými tkaninami, jako je vlna, bavlna a hedvábí. Https://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewconten ...

Jak podávat plnohodnotné jídlo. Plné jídlo je jídlo, které podává více než tři chody. Tato jídla jsou obvykle extravagantní akce na počest někoho nebo konkrétní události. Chcete -li pořádat vlastní plnohodnotné jídlo, začněte plánováním ...Otec Rafaela Nadala Sebastian je nyní jedním z ředitelů společnosti Mabel Capital, firmy, kterou částečně vlastní světová č. 2. V únoru 2020 převzal Španěl jako 1/3 partnera s 33% podílem ve společnosti Mabel Capital.

Zde je vše, co potřebujete vědět o tom, jak sledovat hry Redskins online bez kabelu v roce 2019.

Athletics a White Sox se setkávají v sérii tří divokých karet. Zde je návod, jak sledovat hry online naživo, pokud nemáte kabel.