Jak léčit bolest horní části zad

Bolest horní části zad (v hrudní oblasti páteře, pod krkem a podél žeber) je často důsledkem špatného držení těla vsedě nebo ve stoje nebo je způsobena lehkým traumatem ze sportu nebo cvičení. Bolest je často charakterizována jako bolestivá a bolestivá na dotek, což obvykle naznačuje svalové napětí. Svalové kmeny často dobře reagují na odpočinek nebo jiné domácí ošetření a odezní během několika dní. Pokud má vaše horní část zad ostrou a/nebo pálivou bolest, která trvá déle než týden samoléčby, doporučuje se navštívit lékaře.

loketní pás tendonitidy

Část 1 ze 3: Zvládání bolesti horní části zad doma

 1. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 1

  1 Změňte nebo si dejte pauzu od své běžné rutiny. Bolest horní části zad je často způsobena opakujícími se pohyby v práci nebo drobnými zraněními souvisejícími se sportem nebo dynamickým cvičením. Jako první opatření si dejte pauzu od aktivity, která mohla mít za následek napětí a odpočinek na několik dní. Pokud váš problém souvisí s prací, promluvte si se svým nadřízeným o přechodu na jinou aktivitu nebo o zlepšení ergonomie vaší pracovní stanice. Pokud je bolest spojená s cvičením, možná cvičíte příliš agresivně nebo se špatnou formou. V takovém případě se poraďte s profesionálním trenérem nebo sportovním terapeutem.
  • Úplný odpočinek na lůžku není vhodný pro žádný typ bolesti zad, protože ke stimulaci průtoku krve a hojení je zapotřebí určitý pohyb (i jen klidné procházky).
  • Zkontrolujte své podmínky spánku. Příliš měkké matrace nebo příliš silné polštáře mohou přispět k bolesti horní části zad. Vyhněte se spánku na břiše, protože to může způsobit zkroucení hlavy a krku způsoby, které zhoršují bolesti zad.


 2. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 2

  2 Vezměte volně prodejná NSAID. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, mohou být krátkodobými řešeními, která vám pomohou vypořádat se s bolestí nebo zánětem v horní části zad. Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než dva týdny.
  • Dávkování pro dospělé je obvykle 200 - 400 mg, ústy, každé čtyři až šest hodin.
  • Alternativně můžete pro bolest v horní části zad vyzkoušet volně prodejná analgetika, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo svalová relaxancia (jako je cyklobenzaprin), ale nikdy je neužívejte, pokud užíváte NSAID.
  • Dávejte pozor, abyste na prázdný žaludek neužívali žádné léky, protože mohou dráždit výstelku vašeho žaludku a zvyšovat riziko vředů.
 3. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 3

  3 Naneste led na horní část zad. Aplikace ledu je účinnou léčbou v podstatě všech drobných poranění pohybového aparátu, včetně bolestí horní části zad. Terapie chladem je nejúčinnější u akutních poranění (zranění, ke kterým došlo za posledních 48 hodin). Studená terapie by měla být aplikována na citlivou část horní části zad, aby se snížil otok a bolest. Led by měl být aplikován po dobu 20 minut každé dvě až tři hodiny po dobu několika dnů, poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní.
  • Stlačení ledu na záda pomocí zavinovací elastické podpory také pomůže kontrolovat zánět.
  • Vždy zabalte ledové nebo zmrazené gelové obaly do tenkého ručníku, abyste zabránili omrzlinám na pokožce.
 4. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 4

  4 Dejte si solnou lázeň Epsom. Namáčení zad v teplé solné lázni Epsom může výrazně snížit bolest a otok, zvláště pokud je bolest způsobena svalovým napětím. Hořčík v soli pomáhá svalům relaxovat. Vodu příliš neohřívejte (abyste zabránili opaření) a nenamáčejte ji ve vaně déle než 30 minut, protože slaná voda vám z těla vytáhne tekutinu a začne vás dehydratovat.
  • Pokud je otok zvláštním problémem v horní části zad, postupujte podle teplé solné lázně se studenou terapií, dokud se záda necití (asi 15 minut).
 5. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 5

  5 Zkuste jemně natáhnout horní část zad. Protažení postižené oblasti zad může tento stav zvrátit, zvláště pokud problém řešíte v jeho raných fázích. Během protahování používejte pomalé, plynulé pohyby a zhluboka se nadechněte. Obecně držte úseky asi 30 sekund a opakujte třikrát až pětkrát denně.
  • Klekněte si na polstrovaný povrch s hýžděmi opřenými o chodidla. Pak se ohněte dopředu v pase, jděte prsty dopředu tak daleko, jak můžete, a snažte se dotknout nosem k podlaze.
  • Snaž se protáhnout své kosočtvercové svaly s protažením dveří. Položte ruce nad hlavu po obou stranách zárubně a jemně se předkloňte, abyste ucítili natažení před rameny.
  • Ve stoje položte obě ruce za hlavu a pomalu zatlačte hlavu dozadu, zatímco vyklenete nebo natáhnete páteř tak, aby vyčníval žaludek.
  • Když stojíte s nohama na šířku ramen (kvůli stabilitě a rovnováze), položte ruce před sebe, ohnuté v loktech a kontrolovaně otočte horní část těla tak daleko, jak můžete v jednom směru, poté přepněte a udělejte to o několik sekund později.
 6. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 6

  6 Použijte pěnový váleček. Válení na kus pevné pěny je dobrý způsob, jak si masírovat záda a potenciálně zmírnit mírné až střední nepohodlí, zejména v oblasti střední části zad (hrudníku). Pěnové válečky se běžně používají ve fyzioterapii, józe a pilates.
  • Vyzvedněte si pěnový váleček v obchodě se sportovním zbožím nebo big-boxem-jsou velmi levné a téměř nezničitelné.
  • Pěnový váleček položte na zem, kolmo na místo, kde hodláte položit tělo. Lehněte si na záda, aby byl pěnový váleček pod vašimi rameny. Vaše tělo a váleček by měly mít tvar „t“.
  • Položte nohy naplocho na podlahu, pokrčte kolena a zvedněte spodní část zad, aby se převalovala po pěně tam a zpět.
  • Pomocí chodidel pohybujte tělem po pěně, aby se promasírovala celá páteř (nejméně 10 minut). Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, i když vás svaly mohou po prvním použití pěnového válečku trochu bolet.
 7. 7 Nacvičujte si lepší držení těla po celý den. Mnoho lidí má bolesti horní části zad v důsledku špatného držení těla. Když sedíte, zvláště pokud sedíte delší dobu v práci, měli byste se ujistit, že máte páteř v přímé linii nad boky.
  • Může být užitečné nastavit si na telefonu budík nebo použít aplikaci, která vám po celý den připomene, že si máte sednout vzpřímeně nebo vstát, a opravit tak držení těla.
  reklama

Část 2 ze 3: Hledám lékařskou pomoc

 1. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 7

  1 Navštivte odborného lékaře. Lékařští specialisté, jako je ortoped, neurolog nebo revmatolog, mohou být zapotřebí k vyloučení nejzávažnějších příčin bolesti v horní části zad, jako je infekce (osteomyelitida), rakovina, osteoporóza, zlomenina páteře, herniovaný disk nebo revmatoidní artritida. Tyto stavy nejsou běžnými příčinami bolestí horní části zad, ale pokud domácí péče a konzervativní terapie nejsou účinné, pak je třeba zvážit vážnější problémy.
  • Rentgenové záření, skenování kostí, MRI, CT a ultrazvuk jsou způsoby, které mohou specialisté použít k diagnostice bolesti horní části zad.
  • Váš lékař vás také může poslat na krevní test k vyloučení revmatoidní artritidy nebo infekce páteře.
 2. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 8

  2 Získejte injekci fazetového kloubu. Bolest horní části zad může být způsobena chronickým zánětem kloubů. Injekce fazetového kloubu zahrnuje fluoroskopické (rentgenové) vedení jehly v reálném čase přes zádové svaly a do zaníceného nebo podrážděného páteřního kloubu, následované uvolněním směsi anestetik a kortikosteroidů, která rychle zmírňuje bolest i zánět při stránka. Injekce fazetového kloubu trvají 20 - 30 minut a výsledky mohou trvat několik týdnů až několik měsíců.
  • Injekce fazetových kloubů jsou omezeny na tři během šestiměsíčního časového rámce.
  • Úlevy od bolesti injekcí fazetových kloubů obvykle začínají druhý nebo třetí den po ošetření. Do té doby se vaše bolesti zad mohou trochu zhoršit.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí fazetových kloubů patří infekce, krvácení, lokální svalová atrofie a podráždění/poškození nervů.
 3. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 9

  3 Zeptejte se svého lékaře na skoliózu. Skolióza je boční zakřivení páteře, které se obvykle vyskytuje u mladých lidí před pubertou. Může způsobit bolest v horní a střední části zad. Mírné formy skoliózy si možná nevšimnete, ale i mírná skolióza může v průběhu času způsobit bolest nebo se zhoršit, což vede k závažnějším komplikacím, jako je poškození plic a srdce nebo změny vzhledu těla, jako jsou nerovnoměrná ramena a boky a výrazná hrudní koš .
  • Lékař zkontroluje skoliózu tím, že požádá osobu, aby se ohnula dopředu v pase, aby viděl, zda jedna strana žeber vyčnívá více než druhá strana. Lékař může také zkontrolovat svalovou slabost, necitlivost a abnormální reflexy.
  • Další informace o zvládání bolesti způsobené skoliózou si přečtěte v tomto článku: Zmírněte bolesti zad ze skoliózy .
 4. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 10

  4 Zvažte operaci. Chirurgie bolesti zad je poslední možností a měla by být zvážena až poté, co se všechny ostatní konzervativní terapie ukáží jako neúčinné a pokud příčina vyžaduje takové invazivní techniky. Důvody pro operaci horní části zad mohou zahrnovat opravu nebo stabilizaci zlomeniny (z traumatu nebo osteoporózy), odstranění nádoru, opravu herniovaného disku nebo boj s deformitou, jako je skolióza.
  • Chirurgie páteře může zahrnovat použití kovových tyčí, čepů nebo jiných zařízení pro strukturální podporu.
  • Možné komplikace po operaci zad zahrnují lokální infekci, alergickou reakci na anestezii, poškození nervů, paralýzu a chronický otok a/nebo bolest.
  reklama

Část 3 ze 3: Použití alternativních terapií

 1. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 11

  1 Navštivte masážního terapeuta. K napjatému svalu dochází, když jsou jednotlivá svalová vlákna vzata za hranice svých tahových limitů a následně se trhají, což vede k bolesti, zánětu a určitému stupni střežení (svalové křeče ve snaze zabránit dalšímu poškození). Hluboká masáž tkání je užitečná u mírných až středně těžkých kmenů, protože snižuje svalové křeče, bojuje se zánětem a podporuje relaxaci. Začněte 30minutovou masáží se zaměřením na oblasti horní části zad a dolní části krku. Nechte terapeuta zajít tak hluboko, jak to jen dokážete tolerovat, aniž byste sebou trhl.
  • Bezprostředně po masáži vždy pijte hodně vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu, kyselinu mléčnou a toxiny. Pokud tak neučiníte, může způsobit bolest hlavy nebo mírnou nevolnost.
  • Jako alternativu k profesionální masážní terapii umístěte tenisový míček pod tělo a mezi lopatky (nebo kdekoli vás bolí horní část zad). Několikrát denně se pomalu otáčejte po kouli 10 - 15 minut, dokud bolest neustoupí.
 2. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 12

  2 Podívejte se na chiropraktika nebo osteopata. Chiropraktici a osteopati jsou spinální specialisté, kteří se zaměřují na navázání normálního pohybu a funkce malých páteřních kloubů, které spojují obratle, nazývané páteřní fazetové klouby. Manuální manipulaci s klouby, nazývanou také úprava, lze použít k uvolnění nebo přemístění fasetových kloubů, které jsou mírně zarovnané, což vyvolává zánět a ostrou bolest, zejména při pohybu. Při úpravě páteře můžete často slyšet „praskající“ zvuk. Bolesti horní části zad mohou pomoci i trakční techniky nebo protažení páteře.
  • Ačkoli jediná úprava páteře může někdy zcela zmírnit váš problém se zády, více než pravděpodobné bude trvat tři až pět ošetření, než si všimnete významných výsledků.
  • Chiropraktici a osteopati také využívají řadu terapií přizpůsobených více svalovým kmenům, což může být vhodnější pro váš problém se zády.
  • Chiropraktik nebo osteopat může pomoci zlepšit pohyblivost kloubů.
 3. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 13

  3 Vyhledejte fyzioterapii. Pokud se váš problém s horními zády opakuje (chronicky) a je způsoben slabými páteřními svaly, špatným držením těla nebo degenerativními stavy, jako je osteoartróza, pak musíte zvážit nějakou formu rehabilitace. Fyzikální terapeut vám může ukázat konkrétní a přizpůsobené protahovací a posilovací cvičení pro horní část zad. Fyzioterapie je obvykle vyžadována dvakrát až třikrát týdně po dobu čtyř až osmi týdnů, aby pozitivně ovlivnila chronické problémy se zády.
  • V případě potřeby může fyzioterapeut ošetřit vaše bolavé svaly elektroléčbou, jako je terapeutický ultrazvuk nebo elektronická stimulace svalů.
  • Mezi dobré posilovací cviky na horní část zad patří plavání, veslování a prodloužení zad, ale nejprve se ujistěte, že je vaše zranění vyřešeno.
 4. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 14

  4 Zkuste akupunkturu. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do specifických energetických bodů v kůži ve snaze snížit bolest a zánět. Akupunktura pro bolesti zad může být účinná, zvláště pokud se provádí při prvním výskytu příznaků. Akupunktura založená na principech tradiční čínské medicíny funguje tak, že uvolňuje řadu látek včetně endorfinů a serotoninu, které působí na snížení bolesti.
  • Tvrdí se také, že akupunktura stimuluje tok energie, označovaný jako čchi.
  • Akupunkturu provozuje řada zdravotnických profesionálů, včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzických terapeutů a masážních terapeutů.
 5. Obrázek s názvem Léčba bolesti horní části zad Krok 15

  5 Promluvte si s odborníkem na duševní zdraví. I když se může zpočátku zdát neintuitivní vidět profesionála v oblasti duševního zdraví pro fyzickou bolest, kognitivně-behaviorální terapie ukázala, že pomáhá snížit stres a bolesti zad u mnoha lidí.
  • Vedení deníku o bolesti vám také může pomoci vypořádat se s bolestí a může to být užitečná informace, kterou můžete přinést svému lékaři.
  • Procedury uvolňující stres jako rozjímání , Tai chi , a dechová cvičení bylo zjištěno, že pomáhají zmírnit chronickou bolest a pomáhají předcházet budoucím zraněním.
  reklama

Rutiny pro protahování a válcování pěny pro bolesti horní části zadRutinní strečink pro bolesti horní části zad


Rutina s pěnou na bolest horní části zad

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co způsobuje bolest v horní části zad? Jarod Carter, DPT, CMT
  Fyzikální terapeut Jarod Carter je fyzioterapeut, konzultant a majitel Carterovy fyzioterapie, kliniky manuální fyzikální terapie v Austinu v Texasu, která se zaměřuje na manuální terapii a služby telehealth k řešení bolesti a zranění. Dr. Carter má více než 15 let profesionálních zkušeností s fyzickou terapií. Získal DPT (doktor fyzikální terapie) a MTC (certifikace manuální terapie) z University of St. Augustine for Health Sciences. Dr. Carter je také držitelem titulu BS v kineziologii na University of Texas v Austinu. Jarod Carter, DPT, CMT Odpověď odborníka na fyzioterapeuty Bolest horní části zad může mít více příčin. Může to být z traumatické události, jako je vrak auta nebo pád. Bolest horní části zad může také pocházet ze špatného držení těla a opakujících se pohybů po celý den.
 • Otázka Jak se mohu vyhnout bolesti horní části zad? Seďte vzpřímeně, nehýbejte se a mějte nohy na podlaze. Věnujte neustále pozornost svému držení těla, nakonec se naučíte takto přirozeně sedět.
 • Otázka Může stres způsobit bolest horní části zad? Ano! Stres způsobuje napnutí svalů, což časem snadno vyvolá bolest zad.
 • Otázka Zmizí bolest horní části zad sama? Záleží na příčině bolesti. Může, nemusí. Pokud máte bolesti zad delší než pár týdnů, navštivte lékaře.
 • Otázka Bolí mě krk a záda. Jaký to může být důvod? Může to být vaše držení těla, zvláště pokud trávíte hodně času skláněním se nad počítačem nebo telefonem. Může to být také způsob, jakým spíte. Pokud ještě ne, zkuste spát na zádech a upravte držení těla. Pokud je to možné, dopřejte si masáž. Pokud nic nepomůže, promluvte si se svým lékařem.
 • Otázka Co mám dělat, když jsem vypadl ze skákacího domu a poranil si horní část zad? Au! Navrhoval bych, aby to bylo trochu snadné. Pokud to bolí i po týdnu, možná je nejlepší navštívit lékaře.
 • Otázka Mohla by bolest zad způsobit vážné problémy? Ano, bolest zad může také vést k infarktu.
 • Otázka Cítím bolest zad na levém boku a cítím bolest při spánku na levém boku. Co by mohlo být špatně? Pokud je bolest nedávná, může jít o napětí ve svalech, šlachách nebo vazech. Pokud bolest nějakou dobu existuje, může souviset s nervy, ploténkou nebo kostrou.
 • Otázka Může astma způsobit bolest zad? Ano, astma může způsobit bolest v dolní nebo horní části zad. Může také způsobit bolest krku a hrudníku.
 • Otázka Existuje vztah mezi radikální operací krku a bolestí horní části zad? To je možné. Poraďte se se svým lékařem a chirurgem.

Populární Problémy

„Hip Hop Uncovered“ nový šestidílný dokumentární seriál, který má premiéru v pátek večer. Zde je návod, jak můžete sledovat streamování online, pokud nemáte kabel.

Nákup klasického auta se nijak neliší od nákupu typického auta. Abyste se ujistili, že dostanete kvalitní vozidlo, vyžaduje to hodně výzkumu a inspekce. Koupě klasického auta má ještě větší problém s jeho používáním ...

Váš kompletní průvodce sledováním živých přenosů San Francisco Giants online nebo na mobilu bez předplatného v roce 2017.

Zjistěte, jak na speciální akci CW Crisis on Infinite Earths.

Jak okořenit hranolky ze sladkých brambor. V guinejské kuchyni - kde jsou oblíbenější pro hranolky než pro standardní brambory - označované jako patáty - hranolky ze sladkých brambor se staly základní přílohou po celém světě. Jejich výroba je celkem jednoduchá ...

Jak se držet dál od cigaret. Přestat kouřit je jednou z nejtěžších věcí, které kdy uděláte. Protože tabák každoročně zabíjí miliony lidí, https: //www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco je také jedním z nejdůležitějších ....