Jak meditovat a mít klidnou mysl

Moderní svět může být hektickým a stresujícím místem. Je snadné cítit se rozrušený a ohromen všemi věcmi, které musíte udělat, a všemi věcmi, které se kolem vás dějí. Naštěstí existují některé věci, které můžete udělat, například meditaci, abyste se uklidnili, když se cítíte ve stresu nebo zdrceni. S trochou praxe a trochou všímavosti můžete být klidní a soustředění bez ohledu na to, co se děje kolem vás.

Metoda 1 ze 4: Zavedení každodenní rutiny meditace

 1. Obrázek s názvem Meditujte a uklidněte se Krok 1

  1 Vyberte si čas, kdy můžete meditovat každý den. Zamyslete se nad svou každodenní rutinou a najděte si denní dobu, která je obvykle zdarma. Ráno je obvykle nejlepší, protože vaše mysl je klidnější, než se ponoříte do dne. Nemusí to být dlouhé časové období - i pět minut meditace může být prospěšných a můžete meditovat více než jednou denně, pokud to funguje lépe pro váš rozvrh. Důležité je, aby se meditace stala součástí vaší každodenní rutiny. ODBORNÁ TIP

  James Brown

  Meditační trenér James Brown je učitel védské meditace v San Francisco Bay Area, snadné a dostupné formě meditace se starodávnými kořeny. James absolvoval přísný 2letý studijní program s védskými mistry, včetně 4měsíčního ponoření do Himálaje. James učil tisíce lidí, jednotlivě i ve společnostech jako Slack, Salesforce a VMWare. James Brown
  Meditační trenér

  Zkuste meditovat ráno a odpoledne. James Brown, učitel meditace, říká: „Doporučuji lidem meditovat dvakrát denně. Ranní meditace vám pomůže zakotvit v něčem hlubším, než je váš seznam úkolů, a získat určitou perspektivu. Pak si myslím, že nejlepší čas na restartování mozku je čas odpoledne, kdy vaše energie klesá. Místo toho, abyste si dali kávu, abyste se dostali přes ten unavený pocit, zkuste meditovat 10 nebo 15 minut. '

 2. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 2

  2 Najděte si místo, kde můžete meditovat bez přerušení. V ideálním případě budete moci najít místo, které můžete nechat připravené pro vaši meditaci. Hlavní věc, kterou je třeba hledat, je místo, které je tiché a relativně bez rušivých vlivů.
  • Budete potřebovat místo, kam se vejde polštář nebo židle, na kterém budete meditovat, a kde budete pohodlně sedět.
  • Možná budete chtít nastavit svůj meditační prostor pomocí kadidla, svíček nebo uklidňujících obrázků, ale není to nutné. Nastavte si svůj meditační prostor tak, aby vám byl co nejpohodlnější.


 3. Obrázek s názvem Meditujte a uklidněte se Krok 3

  3 Rozhodněte se, jak dlouho budete meditovat. Obecným pravidlem je, že byste měli meditovat tak dlouho, jak vám to bude příjemné, plus pět minut. Může trvat několik pokusů, než zjistíte, jak dlouho je pro vás nejlepší. Vaše meditační období bude na začátku vypadat jako věčnost, ale během cvičení si na něj zvyknete. Pak budete moci sedět déle, pokud máte čas.
  • Pokud chcete, můžete použít časovač nebo telefonní alarm, ale ujistěte se, že má uklidňující alarm. Nechcete, aby vás vaše meditace vyděsila. Ujistěte se, že držíte zařízení dostatečně daleko, abyste neměli pocit, že byste ho museli při meditaci kontrolovat.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Meditace

 1. Obrázek s názvem Meditujte a uklidněte se Krok 4

  1 Pohodlně se oblékněte. Noste něco, v čem můžete pohodlně sedět, aniž byste se museli přizpůsobovat. Může to být pyžamo nebo oblečení na cvičení, nebo jen pohodlné tričko a džíny-cokoli, co vám vyhovuje. Mnoho lidí se svléká, když medituje, ale nemají pocit, že byste museli, pokud nechcete.
 2. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 5

  2 Protáhnout se. Několik jemných úseků uvolní vaše tělo a připraví ho na meditaci. Proveďte několik krčních a zádových rolí, natáhněte ruce nahoru nad hlavu, dotkněte se prstů na nohou (nebo se přibližte co nejvíce).
 3. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 6

  3 Usaďte se do rovné polohy. Pohodlně se posaďte nebo poklekněte na židli nebo polštář. Vaše paže by měly viset po stranách a vaše ruce by měly být volné nebo v klíně. Nejdůležitější je udržet páteř vysoko a rovně a směřovat dopředu s mírně zastrčenou bradou.
  • Ze začátku vám může pomoci meditovat zády ke zdi nebo židli s rovným opěradlem, dokud se nebudete cítit pohodlně vsedě.
 4. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 7

  4 Uvolněte svaly. Jakmile nastavíte držení těla, dopřejte si čas na uvolnění všech ostatních svalů. Vaše ramena, paže, nohy a břicho by měly být měkké a volně viset. Nadechněte se nosem a při výdechu ústy uvolněte ještě napnuté svaly. Možná to budete muset udělat několikrát, než se budete cítit plně uvolněně.
  • Je také dobré zavřít nebo rozostřit oči. Vizuální stimulace vás rozptýlí a ztěžuje relaxaci.
 5. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 8

  5 Soustřeďte se na svůj dech. Věnujte pozornost tomu, jak se váš dech pohybuje dovnitř a ven z vašeho těla. Nebojte se měnit svůj dech, mějte na paměti, jak se to děje. Po několika nádechech začněte počítat dechy, počínaje jedním při prvním nádechu, dvěma při prvním výdechu, třemi při dalším nádechu a tak dále, dokud nedosáhnete deseti. Poté začněte znovu s jedním při nádechu.
  • Pokud se vám při tom začne toulat mysl, nepanikařte. Vraťte pozornost zpět k dýchání a pokračujte v počítání tam, kde jste skončili. Pokud si nemůžete vzpomenout, kde jste skončili, začněte od jednoho.
 6. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 9

  6 Zkuste použít mantru. Pokud chcete, po 30 sekundách soustředění se na svůj dech můžete přidat mantru. Mantra je slovo, ve kterém se cítíte uvolněně a klidně, které si při meditaci potichu opakujete.
  • Slovo může být cokoli chcete, pokud si ho dokážete zapamatovat a pokud ve vás vyvolá vnitřní klid. Nevybírejte slovo, které by vás rozčílilo nebo vás rozesmálo.
  • V tichosti si pro sebe opakujte mantru.
  • Pokud zjistíte, že vaše mysl bloudí, nebuďte špatní. Jen jemně vraťte své soustředění zpět na svou mantru a dýchání.
  • Pokračujte v opakování své mantry, dokud váš čas neskončí.
 7. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 10

  7 Zbavte se meditace. Nevstaňte, jen když zazní časovač. To vytrhne vaši mysl z jejího klidu a sníží účinky vaší meditace. Místo toho jeďte pomalu.
  • Všímejte si svého těla a jeho fyzického okolí. Cítíte pod sebou polštář nebo židli a polohu svého těla.
  • Vnímejte jakékoli pachy, chutě nebo fyzické pocity, které cítíte.
  • Otevřete oči, jen když se cítíte připraveni, znovu součástí fyzického světa.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Žít klidným životním stylem

 1. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 11

  1 Upřednostněte své úkoly. Je snadné se cítit zahlceni, když máte tisíc věcí, které musíte udělat najednou. Když se však na seznam úkolů budete dívat spíše jako na cestu než na horu, může vám to pomoci cítit se méně ve stresu. Zeptejte se sami sebe, jaké úkoly jsou nejnaléhavější a které si můžete uložit do zítřka, nebo dokonce do druhého dne. Uvědomte si, že dnes nemusíte nutně všechno zvládnout a že stres vám práci, kterou děláte, jen ztěžkne.
  • Pokud je to možné, zkuste každý den udělat trochu práce na velkých úkolech, které musíte splnit. Tento pomalý a ustálený přístup vám pomůže cítit se klidně, když se blíží termíny, a také vám umožní soustředit většinu vaší pozornosti na bezprostřednější úkoly, aniž byste zanedbávali větší, dlouhodobé.
 2. Obrázek s názvem Meditujte a uklidněte se Krok 12

  2 Soustřeďte se na to, abyste dělali jednu věc najednou. Pokud se cítíte tak rozzuření ze všech věcí, které musíte udělat, že máte potíže s čímkoli, zkuste si vybrat jeden jednoduchý úkol a soustředit se na něj. Pak si vyberte ještě jeden úkol a soustřeďte se na to. Nakonec trochu zrychlíte a nebudete se cítit tak ohromeni. Prostě přejdete k další věci.
  • Vyhněte se multitaskingu. Snažit se udělat tři, šest nebo deset věcí najednou není efektivní. Nemůžete dělat ani jeden z úkolů, když je děláte všechny najednou, a nakonec uděláte chyby, kvůli nimž budete muset dělat víc práce, než byste jinak měli. Místo toho se soustřeďte na jednu věc najednou a udělejte to, jak nejlépe umíte. Když se ve své práci cítíte dobře, přejděte k další věci.
 3. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 13

  3 Cvičit pravidělně. Cvičení je skvělým prostředkem ke zmírnění stresu. To vám dává šanci zbavit se úzkosti a také uvolňuje endorfiny, což jsou hormony, díky nimž se cítíte šťastní.
  • Nejlepší je pravidelné cvičení, ale i krátká procházka nebo „taneční přestávka“ v kanceláři, když se cítíte zahlceni, mohou vaši úzkost porazit v podrobení.
 4. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 14

  4 Věnujte každý den nějaký čas bez obrazovek. Studie ukazují, že neustálý přístup k e -mailu a sociálním médiím může přispět k vyšší úrovni stresu a ztrátě soustředění. Pokud chcete uklidnit mysl, zkuste si na hodinu denně odpočinout od počítače a chytrého telefonu. V nejhorším případě se můžete chvíli soustředit na něco jiného.
 5. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 15

  5 Omezte kávu. Káva je stimulant, takže vám může zvýšit krevní tlak a zvýšit mozkovou aktivitu. Pokud pijete hodně kávy, může to přispět k vašemu stresu. Pokud chcete mít klidnou mysl, zkuste po prvním šálku kávy vypít vodu nebo čaj.
 6. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 16

  6 Procvičte si všímavost. Všímavost je praxe, kdy se po určitou dobu soustředíte na své tělo a smysly. Když máte chvilku klidu, věnujte se chvíli tomu, co právě děláte. Zeptejte se sami sebe: „Co právě dělám?“ Věnujte velkou pozornost svému tělu - svému držení těla, svým smyslům, svým fyzickým pohybům.
  • Neanalyzujte ani nekritizujte, co děláte. Všimněte si toho, jako byste byli příležitostní pozorovatelé.
  • Pokud cítíte, jak se vaše mysl bloudí, soustřeďte se na okamžik na svůj dech, jako při meditaci.
  • Všimněte si všech pěti svých smyslů. Věnujte pozornost nejen fyzickým vjemům nebo památkám, ale také vůním, zvukům a chutím.
  • Pokud zjistíte, že máte myšlenky, které nezmizí, udělejte si čas na svou pozornost a myšlenky si zapište. Poté se můžete vrátit k všímavosti s vědomím, že se k těmto myšlenkám vrátíte, až budete hotovi.
 7. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 17

  7 Spočítejte si požehnání. Vyhraďte si každý den nějaký čas, abyste si připomněli dobré věci ve svém životě. Mohou to být různé věci každý den nebo stejné věci a může jich být tolik, kolik chcete. Vaše požehnání může být tak jednoduché jako lahodné jídlo, které jste ten den snědli, nebo tak velké jako láska vaší rodiny - ať už se cítíte vděční za cokoli. reklama

Metoda 4 ze 4: Uklidnění, když jste ve stresu

 1. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 18

  1 Cvičte hluboké dýchání, když jste ve stresu. Když jsme klidní, dýcháme jinak, než když jsme nervózní, a hluboké dýchání vysílá do těla signál, že je čas relaxovat. Zavřete oči a vnímejte, jak se vaše tělo usazuje v zemi. Zhluboka se nadechněte nosem a poté pomalu vydechněte ústy. Představte si, jak váš stres uniká z těla při výdechu.
 2. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 19

  2 Dopřejte si malou masáž. Udělejte si pohodlí a protřete si ruce o krk a ramena nebo lýtka a chodidla. Tenisovou kouli si můžete také přetočit přes svaly dlaní.
  • Můžete také vyvinout tlak na tlakové body, jako je kůže mezi palcem a ukazováčkem. Toto je obzvláště užitečné, pokud jste vystresovaní na schůzce nebo na jiném místě, kde si nemůžete dopřát plnohodnotnou masáž.
 3. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 20

  3 Jít ven. Další skvělý způsob, jak porazit pocity stresu, je změnit na pár minut prostředí. Pět minut venku na slunci dokáže s vaší náladou zázraky. Pokud nemůžete jít ven, dokonce i pouhé opuštění vašeho současného prostředí může tyto úzkostné pocity zlomit. Dejte si šálek čaje nebo si popovídejte s přítelem-čímkoli, co by vaší mysli poskytlo malou dovolenou od všeho, co vás stresuje.
 4. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 21

  4 Strávte nějaký čas se svým (nebo kamarádovým) mazlíčkem. Studie naznačují, že trávení času se zvířetem, s nímž jste se spojili, může zbavit stresu. I něco tak jednoduchého, jako je mazlení se s kočkou nebo psem, vám může uklidnit nervy a cítit se šťastnější. Váš mazlíček vás nikdy nebude soudit - jsou rádi, že získají část vaší pozornosti. Pokud nemáte vlastního domácího mazlíčka, půjčte si přítele.
 5. Obrázek s názvem Meditujte a mějte klid, krok 22

  5 Poslechněte si relaxační hudbu. Hudba je další posilovač nálady. Když zapnete některé zpomalené a rytmické melodie, můžete se cítit šťastnější, ustálit srdeční frekvenci a uvolnit endorfiny.
  • Zkuste si vytvořit seznam skladeb, který vám udělá radost, když je uslyšíte. Tímto způsobem, když jste ve stresu, můžete začít poslouchat.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu uklidnit svou mysl, když medituji? Máša Kouzmenko
  Meditační koučka Masha Kouzmenko je meditační koučka a spoluzakladatelka společnosti Silicon Valley Wellness, společnosti se sídlem v oblasti San Francisco Bay, která poskytuje celostní zdravotní vzdělávací služby, jako je meditace všímavosti a instrukce jógy pro firmy. Má více než pět let zkušeností s meditací a výukou jógy a specializuje se na řízenou meditaci. Vystudovala ekonomii na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Máša Kouzmenko Expertní odpověď trenéra meditace Je v pořádku, pokud vás během meditace napadají jiné myšlenky. Jen je nechte projít, aniž byste na nich otáleli.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Jste připraveni na konečný výlet? Chcete vidět Aljašku jako málokdo? Zažíváte bezkonkurenční turistiku, plavbu lodí a divokou zvěř? Dálnice Jamese W. Daltona, zkráceně Dalton Highway, nabízí toto vše a ještě mnohem více. Cesta byla ...

Andy Murray a Milos Raonic se v úterý setkají v osmifinále na Western & Southern Open v New Yorku. Půjde o 13. setkání mezi touto dvojicí na turné, přičemž Murray vede proti sobě 9-3.

Jak integrovat Slack s jinými aplikacemi. Existují stovky aplikací, robotů a služeb, které můžete přidat do svých kanálů Slack. Tyto aplikace mohou členům vašeho týmu pomoci provádět užitečné úkoly, jako je sdílení souborů z disku Google nebo ...

Zatímco Auger-Aliassime teprve získá svůj první titul, Jannik Sinner & Seyboth Wild získali své první tituly ATP v roce 2020. V seznamu figurují také Carlos Alcaraz, Lorenzo Musetti a Sebastian Korda.

Pořadí na konci roku č. 1 by pro Nadala bylo jako třešnička na dortu, když se ohlíží za neuvěřitelnou sezónou.