Jak snížit zakřivení skoliózy

Studie ukazují, že skolióza nebo nepřirozené zakřivení páteře do strany se obvykle začíná objevovat v pozdním dětství nebo raných dospívajících letech. Někdy je křivka tak malá, že nepotřebujete žádnou léčbu, ale v závažnějších případech se možná budete muset pokusit o léčbu skoliózy a snížení zakřivení páteře. Odborníci se shodují, že cvičení, ztužení a chirurgie jsou nejlepší možností léčby pro osoby se skoliózou a že všechny vám mohou pomoci zlepšit držení těla a cítit se lépe.Metoda 1 ze 2: Léčba skoliózy lékařsky

 1. 1 Navštěvujte svého lékaře každých 4-6 měsíců. Abyste mohli svou skoliózu léčit, je důležité pochopit, kde se vaše páteř zakřivuje a jakým směrem. Navštivte svého lékaře, aby provedl fyzickou prohlídku, a proveďte rentgenové vyšetření páteře. Pokračujte v návštěvě svého lékaře každých 4-6 měsíců kvůli opakovaným rentgenovým paprskům ke sledování změn. Požádejte o kopii rentgenového záření, kterou si vezmete domů, nebo alespoň nechte svého lékaře, aby zapsal přesnou polohu křivky vaší páteře-například „pravostranná křivka v T4 až T7“.
  • Zakřivení skoliózy může mít tvar S nebo C. Tvary C jsou jednoduché křivky v páteři, zatímco tvar S je v podstatě tvar C, ale spodní páteř je zakřivená v opačném směru, aby se kompenzovala, což způsobilo dvojitou křivku.
 2. 2 Noste ortézu. Váš lékař vám může dát zadní ortézu na nošení, aby pomohl vyrovnat křivku páteře. Rovnátka jsou nejužitečnější, pokud vám kosti stále rostou, takže se obvykle nepoužívají, jakmile dostanete menstruaci, přestanete růst nebo se budete muset každý den holit (chlapci). Šle jsou přiléhavé a některé jsou pod oblečením téměř neviditelné, takže si lidé pravděpodobně ani nevšimnou, že ho máte na sobě. Nemusí omezovat vaši aktivitu ani výrazně měnit to, co děláte každý den, takže jsou skvělou volbou pro dočasné použití.
  • Plný trup (Milwaukee) rovnátka jsou dobré pro vysoké křivky. Musí se nosit po celou dobu kromě koupání - nejméně 23 hodin denně.
  • Thoracolumbar-sakrální ortézy (TLSO) jsou méně viditelné a mohou být účinné pro křivky střední a dolní části zad. Fungují lépe, čím více je nosíte.
  • Noční rovnátka jsou na trhu novější a někteří lékaři se ptají, jak dobře fungují, zejména proto, že 10% lidí, kteří je používají, stále potřebuje operaci. Mohou však být užitečné pro malé křivky. Musí se nosit alespoň 8 hodin v noci a na vaše tělo působí mnohem větší nápravnou silou než rovnátka na plný úvazek.
 3. 3 Podstoupit operaci. Pokud je vaše skolióza závažná nebo si lékař myslí, že se bude stále zhoršovat, zvažte operaci. Chirurgie se může zdát strašidelná, ale tito lékaři často provádějí chirurgické zákroky, aby pomohli mladým lidem léčit jejich skoliózu. Nejběžnější operací je spinální fúze, kdy jsou dvě části vaší páteře - obratle - spojeny dohromady, aby se zabránilo dalším změnám. O tom, zda je operace pro vás vhodná, rozhoduje mnoho faktorů, poraďte se proto se svým lékařem o skolióze a možnostech léčby.
  • Další chirurgický zákrok je dát kovovou tyč do zad, aby pomohla udržet ji rovně. Prut je upraven tak, aby se prodlužoval, jak rostete, obvykle každých 6 měsíců. To může být užitečné, pokud se vaše skolióza rychle zhoršuje. Řešení problému nyní může výrazně pomoci, když jste starší.
 4. 4 Absolvujte chiropraxe. Vidět chiropraktika může pomoci, pokud máte bolesti kvůli skolióze, a může pomoci zlepšit křivku páteře. Není jasné, zda lze pomocí chiropraxe zlepšit dlouhodobé stavy, jako je skolióza. Některé důkazy naznačují, že pravidelné chiropraxe jsou zvláště užitečné pro dospělé se skoliózou. Poraďte se svým lékařem o tom, zda návštěva chiropraktika může pomoci, a pokud je to možné, požádejte o doporučení.
 5. 5 Vyzkoušejte sériové lití pro infantilní skoliózu. Skolióza u kojenců a malých dětí může být léčena sériovým odléváním, které odlévá tělo dítěte postupně většími sádry, jak rostou. To pomáhá páteři růst rovněji. U dětí ve věku 2-4 let je obvykle nutné měnit sádry každé 2-4 měsíce. reklama

Metoda 2 ze 2: Posílení a protahování ke zlepšení skoliózy

 1. 1 Spolupracujte s odborníkem na fyzioterapeutických specifických cvičeních (PSE). Společnost pro ortopedickou a rehabilitační léčbu skoliózy navrhla soubor PSE, cvičení specifických pro skoliózu, která by měla být prováděna s fyzioterapeutem. Promluvte si se svým lékařem o doporučení specialistovi na léčbu. Nejlepších výsledků dosáhnete fyzioterapií alespoň 2-4krát týdně.
  • Doporučuje se pracovat s profesionálem, abyste se mohli naučit nejlepší cviky specifické pro vaši přesnou křivku páteře.
 2. 2 Dělejte doma Cvičení . Cvičení byla navržena tak, aby zlepšila držení těla, snížila bolest a zvýšila flexibilitu pro osoby se skoliózou - ačkoli tyto nebyly vědecky prokázány pro zlepšení křivky vaší páteře. Nicméně, specifické pro křivku cvičení mohou pomoci zlepšit tvar vaší páteře tím, že rekvalifikují váš mozek, aby věděli, co je „správné“ držení těla. Ujistěte se, že víte, jaké je vaše zakřivení páteře, a vyzkoušejte tato cvičení pro konkrétní křivky:
  • Jednostranná (ve tvaru C) hrudní křivka : Posaďte se vysoko s páteří co nejrovnější. Sáhněte diagonálně nahoru, mírně dopředu od středové čáry. Držte držení těla tak dlouho, jak můžete.
  • Pravo-hrudní, vlevo-bederní křivka ve tvaru S. : Lehněte si na záda na rovný povrch. Položte pravou ruku na pravý boční hrudník, v zásadě přes boky pravých žeber. Položte levou ruku na levou stranu pánve. Nechte ruce na místě a neohýbejte páteř a snažte se ruce přiblížit k sobě stlačením břišních svalů. Pokuste se posunout horní část těla doleva a spodní část těla doprava pomocí abs.
   • Pro levostranná hrudní, pravo-bederní křivka , přepněte polohy rukou.
 3. 3 Dělejte boční prkna každý den. Bylo ukázáno, že cvičení na boční prkno u některých lidí zlepšuje zakřivení páteře. Začněte tím, že budete cvičit každý den po dobu 10–20 sekund první týden. Pak držte pózu tak dlouho, jak můžete denně. Toto cvičení provádějte pouze na slabší, vypouklé straně páteře.
  • Otočte se na svou slabší stranu s nohama rovně a naskládanými na sebe a chodidly a boky na zemi. Položte loket přímo pod rameno, abyste podepřeli tělo. Zarovnejte hlavu s páteří a vytvořte přímku mezi hlavou a chodidly. Drž tuto pozici.
 4. 4 Začít dělat jóga . Cvičení jógy vám může pomoci protáhnout těsné svaly kolem páteře, zlepšit bolest a posílit svaly zad. Proveďte sestupný pes a držte ho tak dlouho, jak můžete, což může být obzvláště účinná pozice pro skoliózu.
  • Zkuste si každý den udělat trochu jógových úseků.
 5. 5 Zúčastněte se dalších cvičení. Lidé se skoliózou nebo ti, kteří se na ni v minulosti léčili, se stále mohou účastnit mnoha typů fyzických aktivit včetně sportu a pravidelných cvičení v tělocvičně. Najděte si rutinu cvičení, která vám vyhovuje, a držte se jí. Je to dobré pro vaše celkové zdraví a skolióza by vám neměla bránit v účasti.
  • Pokud máte z určitého druhu cvičení zvláštní obavy, nebo pokud po cvičení pociťujete bolest nebo jiné komplikace, obraťte se na svého lékaře.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak bych provedl kliku, pokud mám skoliózu ve tvaru písmene C, abych snížil zakřivení? Dělejte kliky normálně a kliky provádějte větší silou s paží, do které se křivka otevírá.
 • Otázka Existují další cvičení, která mohu dělat, pokud mám skoliózu ve tvaru C? Můj fyzický terapeut mi doporučil držet boční prkno (obě strany) asi třicet sekund denně (nebo tak dlouho, jak si přejete), aby pomohlo se stabilitou jádra.
 • Otázka Pomáhá běh při léčbě skoliózy? Běh/běh na dlouhou trať není prospěšný, protože nerovný terén může způsobit, že uděláte kroky, kde si buď nemůžete pomoci, nebo si neuvědomíte, že se při každém kroku hroutíte do křivky. Pokud byste ale přesto chtěli běžet, abyste se udrželi ve formě, doporučujeme absolvovat až 400 metrů (jedno kolo kolem průměrné tratě).
 • Otázka Může být moje páteř vůbec rovná poté, co byla vložena jak spinální fúze, tak kovové tyče? Pomůže jít na terapii? Záleží na tom, jak velkou křivku a rotaci máte. Málokdo, kdo dostane léčbu skoliózy, skončí s úplně rovnými zády. Váš lékař by nejlépe věděl, jaký druh terapie by pro vás byl nejlepší.
 • Otázka Pomáhá plavání k léčbě skoliózy a kyfózy? Soutěžní plavání může způsobit zploštění hrudní páteře kvůli hodinám intenzivního plavání a obecně to není dobrý nápad pro lidi se skoliózou. Klidné plavecké okruhy však mohou být prospěšné, protože při pohybu je na vaši páteř menší síla a tlak. Cvičení odporu může pomoci vaší svalové stabilitě/síle, vytrvalosti a flexibilitě. Sám mám skoliózu a vřele doporučuji plavání a základní cvičení uvnitř i vně bazénu.
 • Otázka Moje křivka se zaokrouhluje doprava na pravou stranu a moje levá noha se zkracuje. Co mohu udělat, aby se to ještě nezhoršilo? Lze použít některé ortézy, které jsou umístěny v botě delší nohy. Existují také obvyklé léčby skoliózy: ztužení a chirurgie. To, co byste měli udělat, závisí na stupni vašeho zakřivení a na tom, jak velký růst vám zbývá.
 • Otázka Pokud mám křivku ve tvaru písmene S, ublíží mi boční prkna nebo uškodí? Také, jak bych zrušil svou křivku? Záleží na tom, jak je velký. Mám křivku ve tvaru S a používal jsem ortézu SpineCor od 7 do 12 let. Je mi teď dvanáct a chystám se jít do zbrusu nové ortézy Gensingen, takže nemusím na operaci. Tvrdí, že dostane mé křivky až na 10-15 stupňů. Dělám také fyzioterapeutická cvičení speciálně vytvořená pro moji křivku na Scoliosis SOS v Londýně.
Nezodpovězené otázky
 • Jsou přítahy dobré pro dextroskoliózu?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Dávejte si na své pozor spací poloha . Spěte na zádech, kdykoli je to možné, zvláště pokud se vaše páteř zakřivuje do strany (boční zakřivení).
 • Zkuste fyzioterapii pro bolest . Fyzikální terapie nevyrovná vaši páteř ani nezhorší křivku, ale může pomoci zlepšit bolest svalů a tvar a vzhled vašeho těla a usnadnit dýchání.
 • Pokud máte sekundární skoliózu, protože jedna z vašich nohou je delší než druhá, zkuste na kratší noze nosit zvedací boty.
 • Vyvíjí se nová léčebná metoda zvaná implantabilní svalová stimulace, kde se pod kůži v blízkosti slabé strany páteře vloží zařízení pro stimulaci slabých svalů. Sledujte nový vývoj v léčbě.

reklama

Varování

 • Vyvarujte se cvičení, jako je mrtvý tah, dřepy, výpady a cvičení, která vyvíjejí vertikální tlak na vaši páteř.
 • Pochopte, že ztužení a chirurgie jsou jedinou osvědčenou účinnou léčbou skoliózy (i když boční prkno v některých studiích slibuje). Jiné cvičení a činnosti mohou zlepšit bolest nebo případně zlepšit křivku páteře, ale výsledky nejsou zaručeny.
 • Každá operace s sebou nese rizika. Některé vzácné, ale možné komplikace operace páteře jsou infekce, krvácení, bolest a poškození nervů.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak přimět chlapa k lítosti. Někdy není vždy možné nechat někoho cítit určitým způsobem. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, aby si někdo uvědomil, že své rozhodnutí pokazil a litoval. Tento článek vám ukáže ...Zde je návod, jak sledovat živé přenosy kriket West Indies vs Bangladesh online online ve Spojených státech.

Djokovič se bude snažit zahájit sezónu na perfektní notě.