Jak zmírnit bolest paty

Bolest paty může být způsobena různými příčinami, od nadměrného používání, podvrtnutí a skákání na tvrdý povrch až poplantární fasciitida. Navštivte svého lékaře, pokud jste utrpěli zranění, máte silnou bolest a nemůžete unést nohu. Při menších bolestech se snažte co nejvíce odpočívat, ledovat oblast a převzít léky proti bolesti. Protahování chodidel a lýtek by mohlo pomoci, ale před protahováním byste si měli promluvit se svým lékařem, zvláště pokud jste utrpěli zranění. Také byste měli vyměnit křehkou obuv, jako jsou žabky, za pevnou a podpůrnou obuv. Pokud bolest nezmizí po 2 až 3 týdnech domácí péče, naplánujte si schůzku se svým lékařem nebo podiatrem.Metoda 1 ze 4: Poskytování domácí péče

 1. 1 Navštivte lékaře, pokud jste utrpěli zranění a nemůžete přitáhnout nohu. Drobná bolest může často odeznít po 1 až 2 týdnech domácí péče. Měli byste však neprodleně navštívit lékaře, pokud vám náhlá, silná bolest brání nosit váhu na patě. Zranění, jako je středně těžké až těžké vyvrtnutí nebo stresová zlomenina, vyžadují lékařskou pomoc.
  • Pokud je vaše bolest mírná, poskytněte domácí péči po dobu 2 až 3 týdnů a pokud se vaše pata nezlepší, navštivte lékaře.
 2. 2 Odpočívejte nohu co nejvíce. Vyhněte se běhu, skákání, zvedání těžkých předmětů a dalším náročným činnostem. Snažte se alespoň týden držet co nejdál od nohou.
  • V případě potřeby použijte berle nebo hůl, abyste udrželi váhu na postižené noze.
 3. 3 Naneste led po dobu 15 minut až 4krát denně. Namrzání oblasti může pomoci snížit zánět a dočasně odstranit bolest. Neaplikujte led přímo na kůži. Místo toho zabalte ledový sáček nebo led utěrkou a poté jej 15 minut držte na kůži.
  • Můžete také umístit patu doledová koupel nohou. Naplňte vanu ledovou vodou a poté vložte patu na několik minut do vody. Teplota vody by neměla klesnout pod 13 ° C. Pokračujte v ponoření nohy až na 15 minut.
 4. 4 Zabalit nohu se sportovní páskou. Klepání na nohu může pomoci stabilizovat její šlachy, svaly a klouby. Zakončete konec proužku sportovní pásky těsně pod palcem u nohy, omotejte si pás pod chodidlo, obepněte jej kolem paty a poté jej znovu zkřížte pod chodidlem na spodní stranu malíčku na noze.
  • Měli jste udělat X ve spodní části chodidla, přičemž střed X je zarovnán se středem chodidla.
  • Opakujte křížení pásky ve tvaru X třikrát, poté si pásku vodorovně obtočte kolem chodidla, dokud nezakryjete celou nohu od míče k patě.
  • Ujistěte se, že váš obal není příliš volný ani příliš těsný.
 5. 5 Vezměte si volně prodejný lék proti bolesti. Aspirin nebo ibuprofen mohou pomoci snížit zánět a zvládat bolest. Užívejte jakékoli léky podle pokynů na štítku.
  • Můžete také užívat acetaminofen, pokud během užívání nepijete alkohol. V kombinaci může acetaminofen a alkohol způsobit poškození jater.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Zkoušení úseků

 1. 1 Zavolejte svého lékaře před protahováním, zvláště pokud jste zraněni. Nejlepší je poradit se s lékařem před protahováním, když vás bolí nebo jste nedávno utrpěli zranění. Pokud souhlasí, natáhněte oblast až na 3 minuty celkem 2 až 3krát denně.
  • Pokud pocítíte ostrou bolest, okamžitě přestaňte protahovat.
  • Protahování a pozice jógy mohou pomoci zvládnout plantární fasciitidu, která je jednou z nejčastějších příčin bolesti paty.
 2. 2 Jemně masírujte paty a chodidla. Na nohu naneste olej nebo pleťovou vodu a poté ji vmasírujte do chodidel. Pomocí palců vyvíjejte tlak na bolavá místa. Věnujte zvláštní pozornost oblouku a oblastem, které vám dělají potíže.
  • Pokud nakloníte míček nohy dopředu, můžete si snáze promnout plantární fascii.
  • Vyhněte se tlaku, který vám způsobuje bolest.
 3. 3 Uvolněte nohu pomocí dřevěného nebo pěnového válečku. Dřevěné nebo pěnové válečky vám mohou pomoci sevřít nohu nebo prohloubit masáž. Váleček si můžete rukou otřít o nohu, nebo jej můžete položit na zem a nohu o něj otřít.
  • Dřevěné válečky jsou často malé jen pro nohy. Můžete dokonce najít nějaké, které spočívají na podlaze, takže se o ně můžete snadno otřít nohou.
  • Pěnové válečky lze také položit na podlahu pod nohu, abyste o ni mohli nohu promnout.
 4. 4 Natáhněte si plantární fascii ručníkem nebo popruhem. Seďte vzpřímeně s nataženýma nohama. Omotejte kolem nohy dlouhý ručník nebo popruh. Koleno držte rovně a jemně přitáhněte prsty k trupu.
  • Držte úsek 20 sekund, přepněte nohy a proveďte celkem 5 opakování na nohu.
 5. 5 Překřižte nohy a rukama protáhněte plantární fascii. Posaďte se na židli s chodidly položenými na podlaze a koleny ohnutými pod úhlem 90 stupňů. Překřížte nohy tím, že pravou nohu přitáhnete k opačnému koleni. Opřete chodidlo o koleno tak, aby vaše prsty směřovaly dopředu.
  • Pravou rukou jemně přitáhněte pravé prsty k pravé holeni. Při protahování levým palcem jemně vetřete plantární fascii pravé nohy, která je pevná a napnutá jako kytarová struna.
  • Držte úsek 20 sekund, přepněte nohy a celkem 5 opakování pro každou nohu.
 6. 6 Provádějte protahování lýtek. Ve stoje se nakloňte ke zdi a položte dlaně na ni s nataženými lokty (ale ne uzamčenými). Roztáhněte levou nohu za sebe, aby byla rovná s patou rovnou na podlaze. Vaše pravé koleno by mělo být mírně pokrčené.
  • Měli byste cítit natažení levého lýtka a paty. Vydržte 20 sekund, vyměňte nohy a proveďte celkem 5 opakování na jednu nohu.
 7. 7 Držte se pevně a nezapomeňte dýchat. Neodskakujte a nevytahujte se a nevystrkujte tělo za normální rozsah pohybu. Vdechujte, jak se pohybujete do úseku, pak vydechujte, když se natahujete. Při protahování nikdy nezadržujte dech. reklama

Metoda 3 ze 4: Nošení podpůrné obuvi

 1. 1 Vyberte si boty s tkaničkami a podpůrnými podrážkami. Boty by vám měly dobře sedět a měli byste je umět bezpečně uvázat, aby vám těsně přiléhaly k nohám. Chcete -li zkontrolovat, zda je bota podpůrná, držte ji za špičku a patu a zkuste ji jemně ohnout na polovinu. Pokud můžete snadno ohnout podrážku na polovinu, neposkytne vašim nohám dostatečnou oporu.
  • Jděte na boty s podrážkou, která je pevná, silná a nelze ji ohnout na polovinu.
 2. 2 Vyvarujte se nošení žabek a jiné chatrné obuvi. Obuv, která nepodepírá vaše chodidla, může způsobit nebo zhoršit bolest. Pokud je to možné, noste pouze podpůrnou obuv, zvláště když vás bolí pata. Kromě toho se vyhněte chůzi naboso.
 3. 3 Zkuste použít podložky na patu nebo vložky do bot. Podívejte se na podpatky nebo ortotické vložky v místní lékárně. Tlumí vaše nohy, poskytují podporu a chrání vaše oblouky při chůzi.
  • Můžete také požádat svého lékaře nebo podiatra o vlastní vložky, ale neexistuje žádný důkaz, že jsou účinnější než možnosti zakoupené v obchodě.
 4. 4 Nenoste obnošené sportovní boty. Vyměňte staré a opotřebované boty, protože ztratily pohodlí a podporu klenby. Běžci by si měli po použití 500 mil koupit nový pár bot. Obuv by měla být před použitím zkontrolována na odpružení a přiměřenost podpory klenby.
  • Vždy dávejte přednost obuvi s větší oporou a optimální vnitřní podšívkou, která absorbuje otřesy a stres. Nedoporučuje se chodit naboso po tvrdém nebo pevném povrchu.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Konzultace s lékařem

 1. 1 Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte lékaře nebo podiatra. Pokud vaše bolest nezmizí po 2 až 3 týdnech domácí péče, je vaší nejlepší možností vyhledat lékařské ošetření. Pokud nemáte podiatra nebo specialistu na nohy, požádejte svého primárního lékaře o doporučení.
  • Váš lékař nebo specialista provede fyzickou prohlídku a zeptá se na vaši fyzickou aktivitu, kdy bolest začala a jestli je v určitých denních dobách horší.
  • V závislosti na vašem fyzickém vyšetření a závažnosti vašich příznaků mohou doporučit rentgen.
 2. 2 Nechte svého lékaře nebo specialistu, aby prozkoumal váš postoj a chůzi. Způsob, jakým stojíte nebo chodíte, může způsobit nebo zhoršit bolest paty. Pokud je to nutné, lékař vám doporučí způsoby, jak napravit nerovnováhu nebo abnormality chůze.
 3. 3 Zeptejte se, jestli doporučují noční dlahy. Noční dlahy udržují váš kotník v neutrální poloze, když spíte. To jemně natáhne vaši plantární fascii a lýtkový sval a zabrání tomu, aby se váš kotník dostal do polohy, která by mohla zhoršit vaši bolest.
  • Pokud váš podiatr doporučí, noste noční dlahu přes noc po dobu alespoň 1 až 3 měsíců. Pokračující používání, i když bolest odezní, může pomoci zabránit návratu symptomů.
 4. 4 Zeptejte se na ultrazvukovou terapii. Pokud jiné léčebné metody nejsou účinné, může vám lékař doporučit ultrazvukovou terapii. Při tomto postupu se zvukové vlny promítají do postižené oblasti. Mohlo by to zmírnit zánět a stimulovat průtok krve.
  • Ultrazvuková terapie je neinvazivní, proto se obvykle doporučuje před injekcemi nebo chirurgickým zákrokem.
 5. 5 Diskutujte o steroidních nebo protizánětlivých injekcích. Váš lékař nebo specialista nejprve doporučí konzervativní léčbu, jako je protahování, tejpování nebo noční dlahy. Pokud jsou vaše příznaky závažné nebo konzervativní léčba nefunguje, mohou do paty vstříknout kortikosteroid nebo jiné protizánětlivé léky.
  • Nejprve znecitliví oblast, takže injekce neublíží.
 6. 6 V případě potřeby prodiskutujte chirurgické zákroky se svým podiatrem. Pokud vaše příznaky přetrvávají déle než 6 až 12 měsíců a žádná jiná léčba není účinná, může být nejlepší volbou chirurgický zákrok. I když jsou případy vzácné, je někdy nutná operace k nápravě plantární fasciitidy, odstranit patní ostruhu , nebo uvolnit stlačené nervy.
  • Lidé, kteří mají operaci bolesti paty, mohou obvykle jít domů v den operace. Možná budete muset nosit botu nebo dlahu a lékař vám pravděpodobně poradí, abyste se na 2–3 týdny vyhnuli zátěži na postižené noze.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Nadváha nebo obezita může způsobit nebo zhoršit bolest paty, takže se o to pokustezhubnout, Pokud je třeba.
 • Bolest paty je u těhotných žen běžná. Pokud jste těhotná, snažte se co nejvíce vyhýbat chodidlům a každý den naneste led až do porodu.
 • Cvičte prevenci udržováním zdravé tělesné hmotnosti, výběrem obuvi absorbující stres, používáním vložených podpatků a vyhýbáním se obuvi, která jako by způsobovala bolest, jako jsou boty s vysokými podpatky nebo bez podpatků.

reklama

Populární Problémy

Podívejte se na dnešní epizodu seriálu '90 Day Fiancé: Happily Ever After' online, bez kabelu. Epizoda s názvem „Semena nespokojenosti“ se vysílá ve 20 hodin. ET.

Jak používat krmítko pro ptáky na zahradě. Krmení divokých ptáků je úžasný způsob, jak dodat vašemu dvorku život a barvy, zejména v mrazivých zimních měsících. Pozorování ptáků je stále oblíbenější a v dnešní době téměř polovina amerických domácností ...Boca Juniors nastoupí proti Santosu v 1. etapě středečního semifinále Copa Libertadores. Zde je návod, jak sledovat zápas, pokud jste v USA.

Roger Federer se stal vůbec prvním tenistou, který se dostal do žebříčku nejlépe placených sportovců časopisu Forbes. Federer letos jen vydělal 100 milionů dolarů na podpoře značek.Jak napsat bezplatnou veršovanou báseň. Řekněme, že pracujete na domácích úkolech nebo úkolech do školy a jste připraveni začít. Je tu jen jeden problém: nevíte, jak napsat báseň o volném verši! Naštěstí vám tento článek může říci ...