Jak odstranit vodní kámen

Vodní kámen je usazenina uhličitanu vápenatého, která se zanechává, když se voda odpařuje z povrchu. Časem se tento minerál hromadí a způsobuje tvorbu bílých krystalů. Vodní kámen se často tvoří na domácích spotřebičích i na površích, jako jsou vodovodní baterie asprchové hlavice. Naštěstí pomocí základního bílého octa a tuku na lokty můžete snadno odstranit vodní kámen a odhalit jiskřivý povrch pod ním!Metoda 1 ze 3: Odstranění vodního kamene ze spotřebičů

 1. 1 Do spotřebiče nalijte ocet. Bílý ocet (kyselina octová) je skvělý čistič, který dokáže odstranit i ta nejtvrdší usazeniny a skvrny, aniž by ovlivnil povrch pod ním. Kyselina octová je biokompatibilní a relativně šetrná chemikálie, což z ní činí účinnou alternativu ke komerčním čisticím prostředkům pro použití v zařízeních.
  • K čištění konvice nebo kávovaru naplňte stejnou část vody a octa.
  • U praček nebo myček nalijte ocet do dávkovací zásuvky v pračce.
  • Citronová šťáva je také dobrou náhražkou octa, pokud jej doma nemáte.
 2. 2 Nechte ocet sedět. Pokud čistíte kávovar nebo rychlovarnou konvici, nechte ocet hodinu odležet. To umožňuje octu klesnout do prostoru pro vodu, což je obvykle část stroje, která trpí vodním kamenem.

  Pokud jste čištění pračky nebo myčky nádobí, nemusíte nechat namočit ocet.

 3. 3 Spusťte octový cyklus. Spusťte cyklus zařízení, které čistíte. Kyselina octa spolu s teplem bude působit na pronikání vodního kamene a jeho odstranění zevnitř spotřebiče.
 4. 4 Spusťte koloběh vody. Poté, co jste udělali octový cyklus, proveďte pravidelný cyklus. U kávovarů a rychlovarných konvic naplňte vodou a vařte. U praček a myček proveďte cyklus bez mýdla nebo čističe. Tím vyplavíte veškeré zbytky octa a necháte ocet a vodní kámen ve vašem zařízení zdarma!

  Pokud čistíte kávovar nebo rychlovarnou konvici možná budete chtít udělat několik cyklů abyste při dalším použití ocet neochutnali.  reklama

Metoda 2 ze 3: Odstranění vodního kamene z kohoutků

 1. 1 Namočte hadr do octa. Vezměte si savý hadr nebo ručník a namočte jej do bílého octa. Ujistěte se, že celý ručník absorboval ocet, nejen jeho část. Pokud nadměrně kape, vyždímejte ji, ale navlhčete ji co nejvíce.
 2. 2 Omotejte hadr kolem kohoutku. Vezměte hadr a omotejte ho kolem kohoutku. Pomocí gumiček držte hadr na místě. Ujistěte se, že se celý povrch kovu dotýká hadru. Nechte hadr omotaný kolem kohoutku hodinu. Po hodině hadr odstraňte.

  Ponechání hadru kolem faucetu pomáhá octu rozbít se a odstranit tvrdohlavý vodní kámen.

 3. 3 Otřete faucet čistým hadříkem. Měli byste si všimnout, že váš faucet vypadá mnohem lépe! Čistým hadříkem odstraňte poslední zbytky vodního kamene a octa. Pomocí Q-tipu se dostanete do těžko přístupných zákoutí.
 4. 4 Ponořte hlavu faucetu. Hlava faucetu někdy vyžaduje zvláštní pozornost, protože je to místo, kde se hromadí nejvíce vodního kamene. Pokud si všimnete, že zbytek kohoutku vypadá skvěle, ale hlava má stále vodní kámen, vezměte malý šálek octa a ponořte do něj hlavu faucetu.
  • Omotejte ručník kolem celé hlavy na faucet, včetně šálku, a zafixujte jej gumičkou.
  • Ujistěte se, že je ručník kolem faucetu těsný, aby hlava kohoutku zůstala ponořená.
 5. 5 Otřete hlavu kohoutku. Po hodině odstraňte ručník a šálek z hlavy kohoutku. Pomocí čistého hadříku setřete veškerý zbývající ocet a vodní kámen. Pokud čistíte dřezový faucet, zapněte jej a nechte jej několik sekund běžet, abyste při dalším použití neochutnali ocet! reklama

Metoda 3 ze 3: Odstranění vodního kamene ze záchodů

 1. 1 Mírně snižte hladinu vody úpravou hladiny pod víkem. Chcete -li upravit úroveň, spláchněte toaletu a během splachování otočte šroubem úrovně nastavení proti směru hodinových ručiček. Udělejte to, dokud nebude mísa toalety prázdná nebo téměř prázdná.
 2. 2 Nalijte směs octa a boraxu na toaletu. Smíchejte dva až tři šálky bílého octa se stejnými díly boraxu. Nalijte ji přímo do záchodové mísy a ujistěte se, že oblasti postižené vodním kamenem jsou pod tekutinou. Nechejte dvě hodiny, aby borax a ocet rozpustily vodní kámen.
 3. 3 Vydrhněte záchod kartáčem na záchod. Poté, co necháte vodní kámen vsáknout, vraťte se na záchod a energicky vydrhněte kartáčem se směsí octa a boraxu ještě v záchodové míse.
 4. 4 Spláchnout toaletu. Po vyčištění spláchněte toaletu, aby směs octa a boraxu stékala do kanalizace. Voda by měla smýt veškeré zbytky vodního kamene. Pokud stále vidíte vodní kámen, proveďte další drhnutí toalety a znovu jej spláchněte. Opakujte, dokud nezmizí veškerý vodní kámen.
  • Nezapomeňte znovu upravit úroveň na svém WC.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co rozpustí vodní kámen?Alicia Sokolowski
  Specialista na zelené čištění Alicia Sokolowski je specialistkou na zelené čištění a prezidentkou a spolu generální ředitelkou společnosti AspenClean, zelené úklidové společnosti ve Vancouveru v Britské Kolumbii. S více než 17 lety zkušeností se Alicia specializuje na vytváření zdravější, zelené alternativy k chemickým čisticím prostředkům a službám. AspenClean vyvíjí a vyrábí vlastní řadu 100% přírodních, certifikovaných EcoCert a EWG ověřených čisticích prostředků. Čištění skla AspenClean bylo čtenáři časopisu Rodiče zvoleno za rodičovský zelený výběr 2020. Alicia je držitelkou označení CPA a bakalářského titulu v oboru Obchod a finance na University of Toronto.Alicia SokolowskiSpecialista na zelené čištění Odborný odpověď Bílý ocet skvěle rozpouští vodní kámen. Stačí jej nastříkat na povrch a nechat hodinu odležet, než jej setřete.
 • Otázka Na vnějším horním okraji vany mám vodní kámen o tloušťce 1/8 palce. Jaký je nejjednodušší způsob, jak ji odstranit, bez poškození vany? Použijte sprej na zubní kartáček a vodní kámen. Je šetrný k vaší vaně, ale také účinně čistí.
 • Otázka Jak odstraním vodní kámen z okolí vodovodních baterií? Použijte kyselinu octovou nebo bílý ocet. Při silném nahromadění nebo mimořádně odolném usazování vodního kamene namočte hadr do kyseliny nebo octa a obalte jej kolem kohoutků faucetů. Nechte namočený hadr hodinu nebo dvě sedět kolem kohoutků a vodní kámen by měl hned zmizet.
Nezodpovězené otázky
 • Mohu použít ocet ve své WC nádržce k odstranění vodního kamene z okolí přívodu vody?
 • Mohu použít ocet v WC nádržce k odstranění vodního kamene kolem přívodu vody?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • K odstranění vodního kamene z plochých povrchů postříkejte povrchy octem a vodní kámen setřete nebo vydrhněte.
 • Zvykněte si nebo setřete nebo vyčistěte povrchy ve vašem domě, které jsou ovlivněny vodním kamenem, abyste zabránili usazování vodního kamene v budoucnu.

reklama

Populární Problémy

Jak hrát Animal Crossing: New Horizons. Animal Crossing: New Horizons je nejnovější ze série otevřených her pro sociální simulace v reálném čase od společnosti Nintendo, Animal Crossing. Ve hře Animal Crossing vytvoříte postavu a zařídíte si domov v ...Ivan Lendl nedávno prohlásil, že by Rafaela Nadala považoval za těžší hrát, než proti Federerovi nebo Djokovicovi. Lendl také hovořil o posledním vítězství Nadala na French Open s tím, že Španěl použil k vítězství zápas vynikající taktiku.