Jak narovnat prsty na nohou

Prsty na nohou se mohou zkřivit, když jsou vystaveny chronickému tlaku a stresu, což je běžný důsledek nošení obuvi s úzkými špičkami a vysokými podpatky. Vazy a šlachy obklopující klouby se zdeformují, což způsobí nesouosost a zanícení prstů na nohou. Velký palec na noze je nejvíce náchylný k tomuto druhu zranění, běžně nazývaného a puchýř . Prsty na nohou se mohou také zlomit v důsledku zlomenin a dislokací, pokud zažijí dostatečně významné trauma. Různé další malformace mohou také ovlivnit zarovnání vašich prstů. Pokud budete chyceni dostatečně brzy (v závislosti na příčině), možná budete schopni narovnat křivé prsty různých nechirurgických ošetření; ale pokud problém přetrvává příliš dlouho, možná budete potřebovat nápravnou operaci.

Metoda 1 ze 4: Diagnostika vašeho stavu

 1. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 1

  1 Domluvte si schůzku se svým rodinným lékařem. Pokud jste si všimli, že je jeden nebo více vašich prstů na nohou zkřivených, zvláště pokud se jedná o bolest nebo zánět, domluvte si schůzku s lékařem. Váš rodinný lékař je dobře vyškolený, aby dokázal vyloučit cokoli závažného (například zlomeninu nebo infekci), ale pamatujte si, že váš rodinný lékař není odborník na klouby ani nohy, takže možná budete muset navštívit specializovanějšího zdravotnického pracovníka. správnou diagnózu.
  • Váš lékař se může rozhodnout provést rentgenové vyšetření nohy, aby měl o problému lepší představu.
  • Váš lékař vám může odebrat krev a zkontrolovat hladinu glukózy, protože problémy s nohou jsou běžné u lidí s diabetem.


 2. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 2

  2 Nechte si doporučit ortopedického specialistu. Ortopodi jsou specialisté na klouby, kteří řeší problémy s klouby pomocí rovnátek, dlahy, chirurgie nebo jiných invazivních metod. Pravděpodobně nebudete potřebovat operaci křivého prstu, ale váš ortopod dokáže správně diagnostikovat problémy s klouby, vyhodnotit, zda je artritida faktorem, a v případě potřeby předepsat protizánětlivé nebo analgetické (léky proti bolesti).
  • Váš ortoped může také chtít provést rentgen, kostní sken, MRI nebo diagnostický ultrazvuk, aby zjistil a správně diagnostikoval stav vaší nohy.
 3. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 3

  3 Zajděte k podiatrovi. Lékař, který se specializuje na problémy s nohou, se nazývá podiatr. Podiatři mohou provádět drobné chirurgické zákroky na noze, ale obvykle se více zaměřují na podpěry chodidel/klenby pro vaše boty (nazývané ortotika), rovnátka a boty na zakázku.
  • Podiatr je skvělým zdrojem informací o nejvhodnější obuvi pro vaše nohy.
  • Fyzikální terapeuti, chiropraktici a naturopati mohou být také dobrým zdrojem informací o podmínkách chodidel/prstů na noze a nabízejí přírodní, neinvazivní ošetření.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Jednání s Bunions

 1. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 4

  1 Postarejte se o bolest. Bunion je chronicky vymknutý a zanícený kloub, který se tvoří, když je palec na noze neustále tlačen směrem k menším prstům, obvykle nošením špatně padnoucích bot nebo příliš úzkých bot (jako jsou vysoké podpatky). Ploché nohy také přispívají k tvorbě puchýřů, které mohou kvůli zánětu, zarudnutí a tupé, bolestivé bolesti napodobovat revmatoidní nebo osteoartrózu. Jak postupují puchýři, palec na noze se stává křivějším a generuje větší bolest, což může vést ke kulhání a dalším kloubním problémům v kotníku nebo koleni.
  • Volně prodejné protizánětlivé látky (jako je ibuprofen nebo naproxen) nebo analgetika (jako je acetaminofen) mohou bojovat proti otoku a bolesti způsobené puchýři.
  • Pokud je bolest silná, může vám váš rodinný lékař nebo ortopod předepsat silnější léky (například inhibitory COX-2 nebo léky na bázi morfinu).
  • Steroidní injekce přímo do kloubu mohou být účinné v boji proti bolesti a zánětu.
 2. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 5

  2 Vyměňte si boty. Drtivá většina puchýřů se vyskytuje u žen, které nosí příliš úzké boty. Přechod na boty, které mají širší špici a lepší podporu klenby, může určitě zastavit postup a bolest palice, ale pravděpodobně nevyrovná palec zpět do normální polohy. Poté, co se vzdal vysoce módní obuvi, pokud je bunion stále bolestivý a omezuje aktivitu, měl by být zvážen chirurgický zákrok.
  • Měli byste být schopni kroutit prsty, když máte boty.
  • Ve stoje by měl být mezi špičkami vašich prstů na nohou a koncem vašich bot prostor alespoň 1/2 palce (1,25 cm).
  • Sportovní obuv a vycházkové sandály jsou obecně dobrou volbou.
 3. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 6

  3 Získejte dlahu. Páskování plastové, dřevěné nebo kovové dlahy kolem postiženého prstu na noze může pomoci snížit bolest a vyrovnat kloub v závislosti na tom, jak dlouho jste měli bunion. Silikonové nebo plstěné podložky nošené na chodidlech nebo jako vložky do bot mohou také ulevit od bolesti palice, ale to závisí na stupni poškození kloubů. Ortopodi, podiatři, fyzioterapeuti a chiropraktici by mohli být nápomocni při dlahách nebo protetice obuvi.
  • Opěrky klenby a ortotika přizpůsobují tvar chodidla, opravují rovnováhu a rozložení hmotnosti ve svalech chodidel a prstů.
  • Masáže, jemné protahování a ledové koupele mohou také pomoci snížit bolest a dysfunkci puchýřů.
 4. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 7

  4 Zvažte operaci bunionu. Operace bunionu často zahrnuje holení kosti a/nebo strategické zlomení, aby ji bylo možné nastavit rovně. Chirurgické čepy a dráty jsou často potřebné k udržení prstních kostí na místě, zatímco se uzdravujete. U těžce poškozených kloubů může být kloub spojen dohromady nebo dokonce zcela odstraněn a nahrazen umělým kloubem. Cílem chirurgického zákroku je úleva od bolesti a zvýšená pohyblivost, nikoli vytvořit „hezčí“ nohu nebo znovu umožnit obutí na vysokých podpatcích. Pokud se po operaci nosí těsné špičaté boty, pak se s největší pravděpodobností bunion vrátí.
  • Korekce bunionu je ambulantní chirurgie. Po operaci je noha pokryta objemným kompresivním obvazem.
  • Uzdravení kosti obvykle trvá šest týdnů, takže je běžné nosit ochrannou obuv minimálně šest týdnů po operaci. Během této doby se vyhněte nadměrné nebo zbytečné chůzi.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Řešení dislokací

 1. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 8

  1 Upravte si palec na noze. Dislokace prstů na noze jsou poměrně častým důsledkem traumatu chodidla, ať už je to náhodné (například omráčení palce) nebo úmyslné (například kopnutí do fotbalového míče). Vykloubený prst je určitě bolestivý a vypadá špatně, ale obvykle to neznamená zlomeninu. Přizpůsobení vykloubené špičky nějakým manuálním postupem nebo úpravou (praktikovanou lékaři, podiatry a chiropraktiky) je nejvhodnější léčba. Úleva od bolesti často následuje bezprostředně po ošetření.
  • Dislokace se často spontánně nerovnají bez zásahu zdravotníka.
  • Čím déle je kloub vyklouben, tím větší je šance na trvalé poškození vazů a/nebo šlach, proto je důležité ošetření brzy po úrazu.
 2. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 9

  2 Podepřete si prst na noze, dokud se nezhojí. Jakmile se váš prstový kloub znovu vyrovná, je důležité jej podepřít dlahou nebo silnou lékařskou páskou, protože vazy a šlachy, které udržují kloub rovně, mohou být dočasně natažené nebo oslabené. V důsledku toho může být nově narovnaný prst po několik dní poněkud nestabilní, dokud se pojivové tkáně nemohou posílit.
  • Zvažte výrobu vlastní dlahy pomocí nanukových tyčinek a trenérské pásky.
 3. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 10

  3 Posilujte prst na nohou cvičením. Krátce poté, co byl váš vykloubený prst znovu vyrovnán a stabilizován, byste ho měli posílit konkrétními cviky. Kudrlinky ručníků (pomocí prstů se drolí nebo zvednou ručník z podlahy) a mramorové sběrače (zvedají kuličky prsty od podlahy) dobře fungují na posílení šlach a svalů prstů na nohou a chodidlech.
  • Poraďte se svým lékařem před zahájením rutiny cvičení prstů, zvláště pokud máte jiné zdravotní potíže, jako je artritida nebo cukrovka.
  • Pokud tato cvičení nefungují dobře nebo je jejich provádění bolestivé, navštivte fyzioterapeuta nebo podiatra, aby vám poskytl osobnější pomoc.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Řešení jiných malformací

 1. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 11

  1 Nechte si opravit kladivo. Hammertoe, také známý jako stažený prst, je deformita druhého, třetího nebo čtvrtého prstu způsobená kontrakcí v nejbližším kloubu, což má za následek vzhled podobný kladivu. Hammertoes jsou obvykle v počátečních fázích pružné, ale mohou se stát tuhými, pokud s nimi není správně zacházeno. Hammertoes jsou způsobeny nošením příliš malých nebo příliš úzkých bot nebo nošením vysokých podpatků, které nadměrně tlačí na svalové skupiny prstů.
  • Hammertoe lze fixovat chirurgickým zákrokem (řezání a natahování stažené šlachy, poté umístění kovového čepu/drátu vedle kloubu pro podporu), nebo agresivní protahovací režimy na denní bázi. Dlahy a podpěry mohou být také účinné pro zmírnění kladivka.
  • Prsty masírujte prst na noze, poté zatáhněte (natáhněte) kladivo a držte každý úsek několik sekund. Pokračujte v této rutině několikrát denně několik týdnů nebo dokud neuvidíte podstatné zlepšení.
 2. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 12

  2 Opravte si dráp. Drápová špička znamená, že se váš prst stane závislým na kontrakci (flexi) proximálních a distálních kloubů, což nutí konec špičky kopat do podrážky boty. Bolestivé mozoly nebo kuří oka se vyvíjejí na samém konci postiženého prstu. Drápy na nohou jsou způsobeny příliš malou obuví a také některými chorobami (například cukrovkou) nebo stavy (stahy šlach).
  • Drápové prsty mohou být také fixovány podobnými chirurgickými metodami používanými pro hammertoe, které zahrnují řezání a protahování stažených šlach.
  • Zkuste chodit po špičkách prstů, což způsobí prodloužení (a protažení) stažených šlach/kloubů.
 3. Obrázek s názvem Narovnat prsty na nohou Krok 13

  3 Opravte si palec na noze. Palička na noze je podobná drápovému prstu, ale zahrnuje abnormální umístění pouze v nej distálnějším kloubu (na konci prstu). Špička paličky je obvykle způsobena příliš těsnými botami ve špici nebo botami s vysokými podpatky. Síly, které tyto boty působí na vaše nohy, způsobují nepřirozené ohýbání vašich prstů.
  • Prsty paličky lze také fixovat podobnými chirurgickými metodami, které se používají u kladívkových a drápkových prstů - řezání a natahování stažených šlach.
  • Měli byste se pokusit roztáhnout prsty u nohou naboso. Můžete nosit produkt s rozestupem prstů, který pomůže přiblížit vaše prsty na nohy do správné anatomické polohy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak narovnám prsty na nohou? Protáhněte je každý den a řiďte se zde uvedenými radami.
 • Otázka Existuje způsob, jak je narovnat, pokud jsou dva moje prsty na nohou klenuté po operaci bunionu? Měli byste si promluvit se svým chirurgem/ lékařem, abyste zjistili, jaké metody by pro vás bylo bezpečné použít k narovnání prstů na nohou po operaci.
 • Otázka Jaký druh pásky mám použít na prsty na nohou? Můžete použít standardní lékařskou pásku, kterou najdete ve většině obchodů jako Walmart nebo Target.
 • Otázka Jak narovnám prsty na nohou, když mám bunion? Protahujte se každý den, aby se vaše svaly pohybovaly v požadované poloze. Pokud to nefunguje, zkuste si promluvit s lékařem nebo odborníkem a nechte si poradit.
 • Otázka Co mohu udělat pro opravu špičky, která se mi kroutí pod nohou? Sám pracuji na stejném problému. Lékaři a fyzioterapeuti vysvětlili, že zkroucení pod je způsobeno kontrakcí plantárních svalů nohy a slabostí dorzálních svalů, těch nahoře. Svaly na spodní straně chodidla a lýtka nohy je tedy třeba natáhnout, zatímco sval na přední části nohy a horní části chodidla je třeba posílit. Existuje série asi 6 nebo 7 jednoduchých cviků, které mohou stav zlepšit. Pokud na tom můžete začít pracovat a/nebo vám s tím pomůže terapeut, můžete proces zastavit. Nečekejte však, až se prsty zatuhnou do stočené polohy; cvičte a držte prsty natažené.
 • Otázka Myslím, že mám bunion, ale není červený ani bolestivý. Co by to mohlo být? Možná blistr. Myslím, že na noze máš pravděpodobně puchýř.
Nezodpovězené otázky
 • Co udělá specialista na nohy pro krejčího palice a křivé prsty?
 • Jakou metodou mám oblepit špičku paličky?
 • Všechny prsty na mé levé noze jsou šikmo doleva a já mám na palci palce. Jak se to jmenuje a jak to opravím?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Mezi nejčastější příznaky spojené s křivými prsty patří: bolest prstů (často bolestivý a/nebo pálivý pocit), otok a zarudnutí, tvorba kalusu, kontraktura šlachy, zkrácení a zkulhání prstů.
 • Abyste minimalizovali další záněty v oblasti prstů na nohou, umístěte mezi prsty prsty polštářky nebo podobné výrobky, abyste zabránili jejich tření.
 • Pokud se na vašem puchýři vytvoří mozol, namočte si nohu na 15 minut do teplé koupele se solemi Epsom (aby změkla), než ji lehce odlupujete pemzou. V průběhu několika týdnů může trvat tři až pět ošetření, než zcela odstraníte ztvrdlý mozol.

reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak se dostat do Jiufenu. Jiufen se nachází na Tchaj -wanu a stal se jednou z nejlepších turistických destinací ostrova. Díky robustní síti veřejné dopravy na Tchaj -wanu se snadno dostanete do Jiufenu a řady dalších atrakcí. Vezměte si průvodce ...

Alexander Zverev způsobil jedno z největších rozrušení roku tím, že v pátek porazil Rafaela Nadala ve čtvrtfinále Mutua Madrid Open 2021.

Váš průvodce streamováním filmu Hrbáč z Notre Dame online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a toho, jak byl přijat.

Jak zajistit, aby vaše hry Nintendo 64 fungovaly. Zkoušeli jste někdy do konzoly vložit jednu ze svých starých kazet Nintendo 64, ale nefungovalo to? Zkuste některá z níže uvedených řešení buď restartovat konzolu, vyčistit ji nebo ...

Roger Federer a Rafael Nadal hrají svůj 39. zápas - 13. na Grand Slamu, 6. na French Open a poprvé od roku 2017.

ACL je vaz v kolenním kloubu, který spojuje stehenní kost (stehenní kost) s tibií (holenní kost). Pomáhá stabilizovat koleno tím, že mu brání v pohybu dovnitř nebo ven. Jakmile jednou roztrhnete ACL, bohužel ...