Jak ošetřit zlomená žebra

Výzkum naznačuje, že popraskaná žebra se mohou uzdravit sama za 1 až 2 měsíce, ale zlomená žebra se zubatým okrajem obvykle vyžadují okamžité lékařské ošetření. Zlomená žebra se obecně vyskytují po přímém úderu do hrudníku nebo trupu po nehodě, pádu nebo tvrdém úderu při hraní kontaktní podpory. Odborníci tvrdí, že mírné poranění žeber můžete často zvládnout doma odpočinkem, ledem a léky proti bolesti, které jsou dostupné bez předpisu. Navštivte však svého lékaře, abyste se ujistili, že vaše zranění nevyžaduje lékařské ošetření.

Část 1 ze 2: Potvrzení poranění žeber

 1. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 1

  1 Navštivte ošetření na pohotovosti. Pokud jste zažili trauma na hrudi nebo trupu, která způsobuje značnou bolest, zejména při hlubokém dýchání, pak jste si možná zlomili žebro nebo dvě. To může být také spojeno s vážnějším zraněním, takže je důležité, abyste získali lékařskou pomoc. Někdy se při prasknutí žebra ozve nebo je cítit 'prasknutí', ale ne vždy, zvláště pokud k němu dochází tam, kde se chrupavčitý koncový bod žebra přichytí k prsní kosti (hrudní kosti).
  • Je důležité vyhledat lékařskou pomoc po výrazném poranění žeber, protože pokud se žebro zlomí na ostré kousky (na rozdíl od vlasové trhliny), pak je riziko poranění plic, jater, sleziny mnohem větší. Lékař ověří typ zlomeniny žeber a podle toho vydá doporučení.
  • Rentgenové snímky hrudníku, CT vyšetření, MRI a diagnostický ultrazvuk jsou nástroje, které může lékař použít k lepšímu porozumění poranění žeber.
  • Pokud je vaše bolest silná, lékař vám pravděpodobně předepíše silné léky proti bolesti nebo protizánětlivé látky, nebo doporučí používání volně prodejných odrůd doma, pokud je vaše bolest snesitelná.
  • Potenciálně smrtelnou komplikací související se špatně zlomeným žebrem je propíchnutá nebo zborcená plíce (pneumotorax). Zlomené žebro může také vést k zápalu plic.


 2. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 2

  2 Poraďte se svým lékařem o injekci kortikosteroidů. Pokud je zlomené žebro stabilní, ale způsobuje vám mírné až těžké nepohodlí, může vám lékař doporučit injekci steroidních léků, zvláště pokud jde o roztrženou chrupavku. Injekce kortikosteroidů v blízkosti poranění může rychle snížit zánět a bolest, umožnit snadnější dýchání a zvýšit pohyblivost horní části těla.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí kortikoidů patří infekce, krvácení, lokální atrofie svalů / šlach, poškození nervů a oslabená imunita.
  • Dalším typem injekce, kterou vám lékař může podat, je interkostální nervový blok. Lék otupuje okolní nervy a zastavuje pocit bolesti asi na šest hodin.
  • Drtivá většina lidí se zlomenými žebry operaci nepotřebuje-docela dobře se sama uzdraví konzervativní (neinvazivní) péčí doma.
  reklama

Část 2 ze 2: Ošetřování žeber doma

 1. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 3

  1 Neobalujte si žebra. V minulosti lékaři běžně používali kompresní zábaly, které pomohly dlaze a znehybnit oblast kolem zlomených žeber, ale tato praxe upadla v oblibu kvůli zvýšenému riziku plicní infekce nebo zápalu plic. Nepokoušejte se omotat nebo obvázat žebra.
 2. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 4

  2 Na zlomené žebro položte led. Aplikujte ledový balíček, zmrzlý gelový balíček nebo sáček hrášku z mrazničky na poranění žeber po dobu asi 20 minut každou hodinu, kdy jste vzhůru první dva dny, poté jej podle potřeby snižte na 10 - 20 minut třikrát denně, abyste snížili bolest a otok. Led způsobuje zúžení krevních cév, což snižuje zánět a pomáhá otupit okolní nervy. Terapie chladem je vhodná pro všechny formy zlomených žeber a v podstatě jakékoli poškození pohybového aparátu.
  • Před aplikací na poraněnou oblast zabalte balíček ledu do tenkého hadříku, abyste snížili riziko popálení ledem nebo omrzlin.
  • Kromě ostré bolesti s dýcháním pravděpodobně budete mít také mírnou citlivost a otok v místě zlomeniny a případně nějaké modřiny na okolní kůži, což znamená některé poškozené vnitřní cévy.
 3. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 5

  3 Užívejte volně prodejné léky. Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil), naproxen (Aleve) nebo aspirin, jsou krátkodobé prostředky, které pomáhají v boji proti bolesti a zánětu souvisejícím s vašimi zlomenými žebry. Nesteroidní protizánětlivé léky nestimulují hojení ani nutně nezrychlují zotavení, ale mohou poskytnout pohodlí a umožnit vám provádět základní činnosti každodenního života nebo se dokonce vrátit do práce po několika týdnech, pokud je vaše profese převážně sedavá. Mějte na paměti, že NSAID mohou být těžké pro vaše vnitřní orgány (žaludek, ledviny), takže se snažte je nepoužívat denně déle než dva týdny. Pro správné dávkování postupujte podle pokynů na obalu.
  • Děti mladší 18 let by nikdy neměly užívat aspirin, protože je spojen s Reyeovým syndromem.
  • Jako alternativu můžete použít volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol), které však neovlivňují zánět a jsou tvrdší na játra.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 6

  4 Vyhněte se pohybům trupu. Některé lehké cviky jsou dobrým nápadem pro většinu poranění pohybového aparátu, protože pohyb je nutný ke stimulaci průtoku krve a hojení. Prvních několik týdnů se však vyhněte kardio cvičením, která výrazně zvýší vaši srdeční frekvenci a dech, protože to může vaše podrážděná a zanícená zlomená žebra. Kromě toho minimalizujte množství rotace (kroucení) a boční flexi trupu, zatímco se vaše žebro hojí. Chůze, řízení a práce s počítačem by měly být v pořádku, ale vyhněte se většině namáhavých domácích prací, běhání, zvedání závaží a sportování, dokud se nebudete moci zhluboka nadechnout s velmi malou nebo žádnou bolestí.
  • Vezměte si týden nebo dva z práce, pokud potřebujete, zvláště pokud vaše práce vyžaduje fyzickou práci nebo spoustu prudkých pohybů.
  • Požádejte svoji rodinu a přátele o pomoc kolem domu a dvora, dokud se uzdravíte. Vyhněte se zvedání a poraďte se se svým lékařem, zda byste měli řídit.
  • Poté, co si zlomíte žebra, budete v určité fázi vždy muset kašlat nebo kýchat, takže zvažte držení měkkého polštáře na hrudi, abyste zmírnili ránu a minimalizovali bolest.
 5. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 7

  5 Přizpůsobte si polohu spaní. Zlomená žebra jsou obzvláště problematická v noci během spánku, zvláště pokud spíte na břiše, na bocích nebo se často válíte. Pravděpodobně nejlepší poloha pro spaní vašich zlomených žeber je na zádech (na zádech), protože na ně vyvíjí nejmenší tlak. Ve skutečnosti může prvních pár nocí pomoci vzpřímenější spánek na pohodlném sklopném křesle, dokud některé záněty a bolesti neustoupí. Můžete se také opřít o postel s polštáři za zády a hlavou.
  • Pokud potřebujete spát ve vzpřímenější poloze několik nocí nebo déle, pak nezanedbávejte spodní část zad. Umístění polštáře pod pokrčená kolena sníží tlak na bederní páteř a pomůže předcházet bolestem zad.
  • Abyste se v noci nevalili na boky, položte na obě strany tělový polštář pro podporu.
 6. Obrázek s názvem Ošetřete zlomená žebra Krok 8

  6 Jezte dobře a užívejte doplňky stravy. Zlomené kosti potřebují ke správnému uzdravení potřebné živiny v odpovídajícím množství, takže jíst vyváženou stravu bohatou na minerály a vitamíny je skvělá strategie. Zaměřte se na konzumaci čerstvých produktů, celozrnných produktů, libového masa, mléčných výrobků a spousty čištěné vody. Doplnění stravy o další živiny může také pomoci urychlit hojení zlomeného žebra, zvažte tedy přidání vápníku, hořčíku, fosforu, vitaminu D a vitaminu K.
  • Mezi bohaté minerální zdroje patří sýr, jogurt, tofu, fazole, brokolice, ořechy a semínka, sardinky, losos.
  • Na druhou stranu se vyhněte konzumaci věcí, které mohou bránit hojení kostí, jako je alkohol, sodovka, rychlé občerstvení a rafinované cukry. Kouření také zpomaluje dobu hojení zlomených kostí a dalších poranění pohybového aparátu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Proč se moje popraskané žebro nezhojí natrvalo? Daniel Wozniczka, MD, MPH
  Interní lékař Dr. Wozniczka je interní lékař v Chicagu, který má zkušenosti se zdravotnictvím v subsaharské Africe, východní Evropě a jihovýchodní Asii. V roce 2014 dokončil doktorát na Jagellonské univerzitě a také získal titul MBA a magisterské studium veřejného zdraví na University of Illinois v Chicagu. Daniel Wozniczka, MD, MPH Interní lékař Lékař Expert Odpověď Technicky vzato, zlomené kosti se nikdy zcela nehojí. Při přirozeném procesu hojení jsou však stále zcela funkční. Lámete si snad kost opakovaně. Promluvte si se svým lékařem primární péče.
 • Otázka Jsou zlomená žebra život ohrožující? Daniel Wozniczka, MD, MPH
  Interní lékař Dr. Wozniczka je interní lékař v Chicagu, který má zkušenosti se zdravotnictvím v subsaharské Africe, východní Evropě a jihovýchodní Asii. V roce 2014 dokončil doktorát na Jagellonské univerzitě a také získal titul MBA a magisterské studium veřejného zdraví na University of Illinois v Chicagu. Daniel Wozniczka, MD, MPH Interní lékař Lékař Odborná odpověď Přestože zlomené žebro není život ohrožující, pokud kost prorazí vnitřní orgány, může to vést ke komplikacím.
 • Otázka Před několika lety jsem si popraskal žebra a nyní se zdá, že je neustále obnovuji. Proč se to stále děje? Měli byste se poradit s lékařem a případně nechat provést vyšetření hustoty kostí. Váš lékař vám bude schopen poskytnout profesionální rady a pokyny.
 • Otázka Pokud mám vytažené žebro, mohu rychle navštívit lékaře na rentgen? Rozhodně navštivte lékaře co nejdříve, aby byl vyhodnocen. On nebo ona vám sdělí, jaká diagnostika je potřeba.
 • Otázka Co by způsobilo, že zlomené žebro se nebude hojit mnoho měsíců? Když jsou žebra zlomena, není zraněna jen kost. Periosteum na kosti se odtrhne, mezižeberní svaly se odtrhnou z úponů a natáhne se neurovaskulární svazek (každé žebro má v drážce nerv a tepnu vedenou po jeho dolním povrchu). To vše se zahojí, ale hojí se jizevnatou tkání, která se neroztahuje ani nestahuje jako běžná tkáň. S jizvou bohužel nelze mnoho udělat. K uzdravení je potřeba čas.
 • Otázka Zlomil jsem si tři žebra v zádech. Jaký je křupavý pocit? To by mohl být sval, který byl roztržen, když se zlomila žebra. Uzdravení může trvat až tři měsíce.
 • Otázka Mám 7 zlomených žeber a spánek v posteli považuji za problém. Je stejně dobré spát v křesle? Ať jste kdekoli, můžete spát. Lehátko by mohlo být dobré.
 • Otázka Je něco, co mohu udělat s žebry, která byla zlomena před lety a způsobovala mi bolest? Vždy jste mohli vidět hrudního chirurga k vyhodnocení, abyste zjistili, zda je možné něco udělat. Pokud jde o zvládání bolesti, někteří anesteziologové mohou pro kontrolu bolesti dělat mezižeberní bloky. To je něco jiného, ​​na co byste se mohli podívat. Také můžete mít nedostatek vitamínů, například D nebo C, buď z důvodu nedostatečné konzumace, nebo nesprávného metabolismu. Poraďte se svým lékařem a/nebo chirurgem, abyste získali konkrétní radu.
 • Otázka Moje soutěžní basketbalové tréninkové hry začínají 13. září 2016. Asi před třemi týdny jsem si zlomil žebra a dnes 25. srpna 2016 jsem si znovu poranil stejné žebro a je to bolestivější, než když jsem jim poprvé ublížil. Byl bych v pořádku hrát basketbal, až začne sezóna? Mohli byste snadno zasáhnout a zhoršit svá současná zranění. Měli byste zůstat stranou, dokud vás lékař neodvolá cvičit a znovu hrát.
 • Otázka Moje 4 žebra jsou zlomená a můj lékař mi poradil, abych si oblékl látku na hrudník. Způsobí to rakovinu plic? Ne, nezpůsobí rakovinu plic, ale někteří lidé věří, že způsobí zápal plic.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Jak se v Japonsku léčí zlomená žebra?
 • Co mám vzít, abych pomohl s bolestí zlomených žeber?
 • Moje sestra měla kvůli pádu na začátku prosince 3 zlomená žebra. Stále má potíže s dýcháním. Doktor řekl, že její životně důležité orgány nejsou poškozené. Jak dlouho bude trvat, než se zlepší?
 • Spadl jsem a myslím, že jsem si možná zlomil žebro, ale není tam žádný otok ani podlitina, jen bolest při kýchání nebo hlubokém dýchání. Existuje vždy otok se zlomenými žebry?
 • Jsem 27letý muž. V zádech mám zlomené žebro. Při jakémkoli pohybu cítím velkou bolest. Kolik času bude trvat patě?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Dostatek vápníku je důležitý pro udržení silných kostí. Jako prevenci se zaměřte na alespoň 1 200 mg denně z potravin a doplňků. Na zlomené kosti budete pravděpodobně potřebovat více vápníku denně.

reklama

Varování

 • Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud se u vás objeví silná bolest na hrudi, horečka, zimnice, dušnost, rozsáhlé podlitiny a/nebo vykašlávání krve.
reklama

Populární Problémy

Jak rozvázat tkaničky nebo šňůrky. Uzly udržují naše boty na sobě, zadržují naše oděvy a umožňují nám plout naše lodě. V zásadě jsou uzly skvělé. Ale když se uzel zvrtne, může jeho rozvazování být namáhavé a frustrující ...Upnutí: (5) Garbine Muguruza vs Kristina MladenovicJak zpomalit kočku, která jí příliš rychle. Mnoho koček se při krmení vzrušuje a může skončit přejídáním nebo příliš rychlým jídlem. Vaše kočka může zvracet poté, co jí příliš rychle, může mít problémy s trávením nebo může mít nadváhu kvůli příliš rychlému jídlu ...

Jak žít ve svém autě. Život v autě není něco, co by mnoho lidí doporučovalo. Pokud však z okolností nebo z výběru nemáte domovskou nemovitost, může být bydlení v autě jedinou rozumnou volbou, zejména pokud ...Zde je návod, jak sledovat live stream kriketu Irsko vs. Anglie online, pokud žijete ve Spojených státech.Jak použít pěnový váleček na nohy. Pokud vás cvičení bolí, použití pěnového válečku na nohách vám pomůže masírovat je a uvolnit svaly. Válcování pěny, neboli self-myofascial release, je proces samomasírování ...