Jak používat radiátor

Přestože radiátory již nejsou nejoblíbenější volbou pro vytápění domů, mnoho starších budov je stále má. Vědět, jakým způsobem otočit číselníky radiátorů, vás v chladném počasí udrží v pohodlí. Poté nechejte radiátor běžet s malým množstvím roční údržby. Pokud stále nemůžete dostat pokoj na správnou teplotu, poraďte se s odborníkem na topení, abyste zjistili, jaké úpravy potřebujete, aby byl váš radiátor účinnější.

Metoda 1 ze 3: Ovládání ovládacích prvků chladiče

 1. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 1

  1 Otočte chladič vytočit proti směru hodinových ručiček jej zapněte. Regulační ventil je umístěn ve spodní části většiny radiátorů. Na parním chladiči je to ventil v horní části potrubí vedoucí do chladiče. Bude to vypadat jako malá, zaoblená čepice. Otočte co nejvíce, aby se aktivoval chladič.
  • Tento menší ventil ovládá průtok vody v tradičních parních radiátorech. Otáčením voliče ve směru hodinových ručiček se vypne. Mezi nastavením není žádné.
  • Moderní elektrické radiátory mají často místo číselníků ovládací panely. Stisknutím tlačítka „on“ zapněte radiátor a poté pomocí panelu upravte nastavení tepla.


 2. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 2

  2 Pokud má chladič krytku, použijte kleště. Některá víčka nejsou připojena k samotnému ventilu. Vyzkoušejte to zatažením za víčko nahoru. Pokud se snadno vysune, budete muset ventil otočit ručně. Uchopte kovový ventil kleštěmi a poté otočením proti směru hodinových ručiček aktivujte chladič. Po zapnutí chladiče nasaďte uzávěr.
  • Některé kryty zámků jsou drženy na místě pomocí šroubu. Pokud na horní části víčka vidíte šroub, uvolněte jej otočením šroubu proti směru hodinových ručiček a sejměte víčko.
 3. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 3

  3 Otáčením termostatického ventilu kontrolujte teplotu chladiče. Podívejte se na druhý radiátor na druhý ventil. Termostatický ventil má obvykle vyšší víčko s čísly od 0 do 5. Je to jako číselník na jakémkoli jiném typu ohřívače. Otočením ventilu proti směru hodinových ručiček zvýšíte teplo a ve směru hodinových ručiček jej snížíte.
  • Termostatický ventil reguluje množství tepla unikajícího z chladiče. Nastavením na 0 zabráníte úniku tepla, ale nevypnete vodu ani elektrický proud.
  • Staré radiátory nemusí mít termostatický ventil. Uvidíte odvzdušňovací ventil, někdy s nastavitelnou součástí. Tyto radiátory nejsou určeny k regulaci tepla, proto zvažte odbornou instalaci termostatického ventilu.
 4. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 4

  4 Pomocí nastavení mrazu zabraňte zamrznutí chladiče. Nastavení mrazu je na termostatickém ovládání znázorněno symbolem hvězdičky nebo sněhové vločky. Obvykle se pohybuje mezi 0 a 1 na ventilu. Pokud jste během mrazivého počasí mimo domov, zapněte nastavení mrazu, aby byl radiátor chráněn před poškozením.
  • Nastavení mrazu udržuje chladič na nízké úrovni tepla, takže kapaliny v něm nemohou zmrznout. Radiátor funguje jako každá jiná vodní dýmka ve vaší domácnosti. Ignorování může vést k prasknutí potrubí a velkému účtu za opravu.
 5. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 5

  5 Počkejte až 30 minut, než se radiátor zahřeje. Radiátorům trvá, než se zahřejí. Mnoho lidí dělá tu chybu, že otočí termostatický knoflík příliš vysoko a poté, co ucítí horko, jej příliš ztlumí. Ciferník udržujte na konzistentním středním nastavení a upravte jej podle potřeby poté, co se radiátor zařadí.
  • Vodním radiátorům trvá déle, než se zahřívají, než těm elektrickým. Počítejte s tím, že dosažení plné účinnosti elektrických radiátorů zabere zhruba 10 minut.
  • Nezapomeňte, že každý radiátor potřebuje čas, než začne fungovat tak, jak chcete. Voda nebo olej se nejprve ohřeje, poté teplo sálá po celé místnosti.
 6. 6 Vypněte radiátor otočením ovládacího ventilu ve směru hodinových ručiček. Nezáleží na tom, jaký typ radiátoru máte, vypněte jej pomocí regulačního ventilu. Je to ventil, který řídí průtok vody do standardních radiátorů. U elektrických radiátorů vypněte napájení chladiče stisknutím tlačítka vypnutí na ovládacím panelu.
  • Otáčením termostatického ventilu se chladič úplně nevypne. K regulaci teploty použijte termostatický ventil, ale vždy přejděte k regulačnímu ventilu, aby se zabránilo vyzařování tepla radiátorem.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Oprava chladiče, který nevyzařuje teplo

 1. Obrázek s názvem Použijte chladič Krok 6

  1 Umístěte pánev pod odvzdušňovací ventil . Podívejte se po stranách chladiče na malý ventil uzavřený kovovou maticí a šroubem. Bude to blízko vrcholu. Z tohoto ventilu uniká voda, když jej vyjmete a vypustíte páru, mějte proto poblíž malou nádobu.
  • Před pokusem o otevření ventilu vypněte chladič. Ujistěte se, že je na dotek chladný.
 2. Obrázek s názvem Use a Radiator Step 7

  2 Otevřete ventil otočením klíče chladiče proti směru hodinových ručiček. Klíč od chladiče je malý navíjecí nástroj, obvykle vyrobený z mosazi. Otevřený konec nastavte do středu ventilu a poté otočte klíčem o půl otáčky. Nechte klíč na místě, protože vzduch začne unikat z chladiče.
  • Klíče od chladiče jsou k dispozici online nebo v některých obchodech s domácími potřebami.
  • Některé radiátory lze otevřít plochým šroubovákem. Zkuste šroub trochu pootočit. Pokud se neotevře, přepněte na klíč od chladiče.
 3. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 8

  3 Poté, co z něj začne vytékat voda, zavřete odvzdušňovací ventil. Nechte vzduch zasyčet z odvzdušňovacího ventilu. Nakonec s ním vytryskne voda. Rychle otáčejte ventilem ve směru hodinových ručiček, dokud se tok nezastaví. Poté zapněte radiátor a vyzkoušejte jej.
  • Pokud máte doma více radiátorů, věnujte čas jejich odvzdušnění. Udělejte to alespoň jednou za rok, aby byly všechny v provozuschopném stavu.
 4. Obrázek s názvem Use a Radiator Step 9

  4 Pokud odvzdušnění chladiče nevyřeší, uvolněte větrací otvor. Najděte malý kovový ventil trčící ze strany chladiče. Pokud máte termostatický ventil, ovládací knoflík bude nad ním. Chcete -li to vyčistit, vložte do něj kousek drátu. Otočením drátu seškrábejte veškeré minerální usazeniny kolem odvzdušňovacího otvoru.
  • Pomocí kancelářské sponky snadno uvolněte průduch. Narovnejte sponu a zatlačte konec do otvoru. Věšáky na kabáty a šicí jehly jsou několik dalších možností, které fungují dobře.
  • Malíři často nechtěně zakrývají průduch. Pokud jste v nedávné době natřeli radiátor, odstraňte překážející barvu drátem, malým nožem, šroubovákem nebo jiným nástrojem.
 5. Obrázek s názvem Použijte chladič Krok 10

  5 Vařte ventil v octě, abyste jej v případě potřeby vyčistili. Ujistěte se, že je ventil přívodu vody na opačné straně chladiče vypnutý. Poté otočte ventil proti směru hodinových ručiček, abyste jej odstranili. Postavíme do hrnce na sporák, zalijeme bílým octem a poté vaříme asi 30 minut. Znovu nainstalujte ventil a znovu vyzkoušejte chladič.
  • Pokud ventil stále nefunguje, zakupte si náhradní online nebo v obchodě s domácími potřebami.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Zlepšení účinnosti vytápění

 1. Obrázek s názvem Použijte chladič Krok 11

  1 Nainstalujte pěnovou izolační desku, která zachytí teplo v místnosti. Špatná izolace ve zdi vede do chladné místnosti, i když váš radiátor funguje správně. Vyberte izolační list pokrytý hliníkem na 1 straně. Postavte list ke zdi hliníkovou stranou směrem k radiátoru. Není to hezké řešení, ale je to lepší, než se snažit opravit celou zeď uprostřed zimy.
  • Místo nákupu si vyrobte vlastní izolaci. Nástrojovým nožem nařízněte kus pěnové izolace alespoň na velikost chladiče. Poté k němu přilepte hliníkovou fólii.
  • Izolační trik funguje i na okolní dveře a okna, která propouštějí také průvan. Izolace absorbuje teplo a přesměruje ho zpět do vaší místnosti.
 2. Obrázek s názvem Použijte radiátor Krok 12

  2 Pokud máte 1-trubkový systém, nainstalujte na odvzdušňovací ventil termostatický ventil. Většina radiátorů má jedinou trubku, která přepravuje studenou i horkou vodu. Tyto systémy mají často malý odvzdušňovací ventil, který neposkytuje mnoho ovládání tepla. Obraťte se na odborníka na topení nebo instalatéra, aby jim nainstaloval nový ventil přes odvzdušnění. Díky tomu bude váš radiátor mnohem efektivnější.
  • Očekávejte, že za instalaci zaplatíte mezi 200 a 300 USD. Ventil snižuje vaše účty za vytápění, takže stojí za to.
 3. Obrázek s názvem Použijte chladič Krok 13

  3 Vyberte jiný radiátor velikost pokud je váš radiátor neefektivní. Potřebná velikost radiátoru závisí na mnoha různých faktorech, které jsou jedinečné pro váš domov. Nejprve si vyberte místnost, kterou chcete vytápět, a poté vypočítejte, jak velká je plocha. Ložnice o rozměrech 38 cm × 58 cm o rozměrech 15 palců × 23 palců těží z co nejmenšího radiátoru, zatímco větší plochy, jako jsou obývací pokoje, vyžadují něco většího a silnějšího.
  • Vlastnosti pokoje jsou rozdíl. Radiátory ztrácejí teplo na vnějších stěnách, špatné izolaci nebo dveřích a oknech. Koberce a nábytek absorbují teplo a udržují ho v místnosti.
 4. Obrázek s názvem Use a Radiator Step 14

  4 Nainstalujte další radiátor pro vytápění větších místností. Každá místnost potřebuje k vytápění samostatný radiátor. Některé pokoje potřebují zvláštní pomoc, aby se udržely v teple. Umístěte radiátory například na protilehlé stěny a vnímejte, jak chladná místa mizí, když teplo proudí do středu místnosti.
  • Použití více radiátorů eliminuje potřebu velkých, objemných radiátorů.
 5. Obrázek s názvem Použijte radiátor, krok 15

  5 Pro přenositelnost zapojte elektrický radiátor. Většina moderních radiátorů je elektrická. Elektrické radiátory používají jako zdroj tepla olej a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Jsou účinné a rychle se zahřívají. Moderní elektrické radiátory jsou navíc často přenosné, takže k jejich provozu potřebujete pouze zásuvku.
  • Pokud má váš dům parní radiátor, pravděpodobně s ním nebudete spokojeni, pokud nejste připraveni svůj dům předělat. Parní radiátory jsou podobné elektrickým, ale musí být připojeny k vodovodnímu potrubí ve vaší domácnosti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak zapnu radiátor? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Najděte ovládací ventil, který je obvykle umístěn ve spodní části chladiče. Vypadá jako malá, zaoblená čepice. Otočením ovladače proti směru hodinových ručiček zapněte radiátor. Pokud máte parní radiátor, podívejte se na ventil v horní části potrubí vedoucí k chladiči.
 • Otázka Jak nastavíte teplo radiátoru? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Teplo můžete nastavit otočením termostatického ventilu. Hledejte to na boku chladiče. Termostatický ventil má obvykle vyšší uzávěr s čísly od 0 do 5. Otočením voliče proti směru hodinových ručiček zvýšíte teplotu a ve směru hodinových ručiček jej snížíte.
 • Otázka Jaký je rozdíl mezi zámkovým krytem a ventilem chladiče? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci Zaměstnanci Odpověď Uzávěr štítu není přímo připojen k ventilu chladiče, takže ventil nelze otevřít otočením uzávěru. Vytáhněte víčko nahoru, sejměte ho a pomocí kleští uchopte kovový ventil pod ním. Otočením ventilu proti směru hodinových ručiček zapnete radiátor. Poté, co nastavíte ventil, nasaďte na něj víčko.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Klepání je způsobeno vzduchem v systému chladiče. Odvzdušněte ventil chladiče nebo podepřete 1 konec, abyste snížili hluk. Mějte na paměti, že při zapnutí radiátoru je určité cvaknutí normální.
 • Pokud nemůžete teplo ovládat ručně, otevřete okno. Je to velké plýtvání energií, proto instalujte termostatický ventil co nejdříve.
 • Místnosti vytápěné radiátory se často cítí suché, zejména v zimě. Mějte po ruce zvlhčovač, který přidá vlhkost zpět do vzduchu. K ochraně pokožky používejte pleťové vody a další přípravky.
 • Pokud je váš radiátor rozbitý nebo potřebujete nainstalovat nové zařízení, obraťte se na topenáře. Požádejte je, aby určili potřeby vytápění vaší místnosti, abyste získali nejlepší možný radiátor pro vaši situaci.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Radiátory představují nebezpečí požáru. Ačkoli nejsou tak nebezpečné jako ohřívače prostoru, stále se zahřívají. Nedotýkejte se aktivního radiátoru a nenechávejte na něm hořlavé předměty. Také vypněte aktivní radiátory, když odcházíte z domova nebo jdete spát.
reklama

Populární Problémy

V sobotu večer je to souboj rivality, protože UCF se v basketbalovém zápase utká s jižní Floridou. Zde je návod, jak hru sledovat.

Šéf Australian Open Craig Tiley obhájil rozhodnutí Tennis Australia prosadit všechny hráče před hardcourtovým švihem Down Under.

Zde je návod, jak sledovat dnešní zápas Lakers vs Heat online bez kabelu, ať už jste v LA, Miami nebo mimo trh.

Gennady 'GGG' Golovkin se v sobotu ujal Steva Rollse. Zde je návod, jak sledovat živý přenos z boje v USA.

Travers Stakes 2020 bude na Foxu, ale pokud nemáte kabel, zde můžete zdarma sledovat živý přenos ze závodu.

Cowboys a Giants, kteří mají místo na playoff stále na dosah, se sejdou v 17. týdnu. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze hry, pokud nemáte kabel.