Rozhovor s trenérem mentální kondice Badri Narayananem: „Mentální síla určuje, zda bude člověk dobrý nebo skvělý“

Angelique Kerber Stan Wawrinka

Stan Wawrinka a Angelique Kerber - vítězové US Open 2016

Nedávno uzavřený US Open opět prokázal důležitost mentální odolnosti ve sportu. Stan z Wawrinky, který se zdál být předurčen zůstat navždy ve stínu Rogera Federera, vystoupil, aby vytvořil své vlastní místo mezi velkými zbraněmi tenisu.

A Angelique Kerberová dokázala, že tvrdá práce a odhodlání spojené se sebevědomím vás mohou dostat mnohem dál než samotný talent. Oba hráči zdůraznili, jak důležitá byla cesta od sebepochybování k sebevědomí.

Čtěte také: 10 nejlepších okamžiků Angelique Kerberové v roce 2016!

Badri Narayanan je jedním z předních trenérů mentální kondice v dnešním světě. Po spolupráci s několika sportovci napříč různými sporty jsme si promluvili s Badrim o tom, co přesně je mentální kondice a jak se pole v posledních letech vyvíjelo, a také o jeho názorech na tenisový vesmír.

Otázka - Tenis byl vždy duševním sportem i fyzickým sportem. Ale zatímco fyzické kondici se již desítky let věnuje velká pozornost, mentální kondice získala na důležitosti teprve nedávno. Čemu přisuzujete totéž?

Badri - Fyzická část je viditelná a pevná, zatímco mentální je něco vnitřního a ví to jen hráč. Když se podíváte na mužský/ženský tenis, to, co odděluje top 10 od zbytku pole, je mentální aspekt hry.

Kdokoli může trefit míč opravdu dobře - ať už jde o forhend, bekhend nebo podání. To, co odděluje nejlepší od ostatních, je mentální záměr za výstřelem. Je to z hraní na vítězství nebo z naděje, že míč nejde, nebo z nervů/úzkosti, jak to pojmenujete. Nyní získala větší viditelnost a důležitost, protože hráči si uvědomili, že je důležité pracovat na jejich mentálních svalech, aby získali náskok.

Otázka - Jak snadné nebo obtížné je začít pracovat na své mentální odolnosti, když je někdo již uprostřed své hráčské kariéry?

Badri - Není pochyb, že je to těžké, ale musí to udělat, aby hráč naplnil svůj skutečný potenciál. Je důležité, aby si hráč uvědomil, že to bude vývoj mentálních svalů, který určí, zda bude dobrý nebo skvělý.

hlava tenisová raketa hodnocení stylu švihu

Mojí rolí je vytvořit pro hráče prostředí, aby mohl otevřeně a zvědavě pracovat na mentálním aspektu. Pomáhám také hráči být v daném okamžiku a zbavit se minulých nebo podmíněných reakcí. Jakmile jsou překážky odstraněny, pak je pro hráče mnohem snazší a zábavnější dosáhnout špičkového výkonu.

Roger Federer Serena Williams

U hráčů jako Federer a Serena se zdá, že mentální odolnost přichází přirozeně

Otázka - I když každý rozumí mentální kondici, jaké jsou některé důležité pojmy, o kterých byste mohli mluvit a ke kterým by se mohl vztahovat běžný sportovní fanoušek nebo člověk?

Badri - Platí to pro každého, ať už je to u stolu nebo u generálního ředitele korporace nebo víkendových válečníků. Nejdůležitějším konceptem je zbavit se myšlenek a být v daném okamžiku. Dalším důležitým aspektem je neposuzování a přijetí sebe sama. Druhý koncept je vděčnost za cokoli, co v životě děláte. Tito, když jsou pohlceni v sobě, budou hrát klíčovou roli směrem k dokonalosti.

Otázka - Letošní rok byl na WTA velmi zajímavý. Serena Williamsová se snažila replikovat svůj úspěch a nyní ji v žebříčku nahradila Angelique Kerberová. Můžete mluvit o tom, v čem vidíte rozdíl v jejich mentálním složení letos?

Badri - Sereně je 35 let a hraje každý zápas jako svůj poslední zápas a je mentálně nejnáročnější hráčkou venku. Samotné opotřebení úspěchu Sereny po tolik let a udržení její svěžesti je samo o sobě pozoruhodné. Je to úplná šampionka.

Kerber tvrdě pracovala na své kondici a mentální odolnosti. Už nehraje, když nehraje dobře. Je mnohem klidnější a uvolněnější a hlavně je extrémně fit. To jí dodává hodně sebevědomí.

Otázka - Stan Wawrinka je ukázkovým příkladem toho, jak může hráč rozkvést na konci 20. let. Jak nyní hodnotíte rozdíl v jeho mentálním složení ve srovnání s obdobím před několika lety, kdy byl jen dalším nebezpečným plovákem?

Badri - Je to velký zápasový hráč, jak zmínil Novak Djokovic. Na velké scéně se mu chce dařit. Teď, když jde do zápasů, věří, že může vyhrát bez ohledu na to, kdo je na druhé straně. Věří svým střelám, své kondici a své síle.

V klíčových chvílích má ostré ostření a couvá. Většinu času odráží pozitivní řeč těla a má při hře plán. Těší se na tlak a je dost odvážný, aby mu dokázal čelit.

Otázka - V posledních letech několik žen, které dosáhly průlomu tím, že se dostaly do Slams nebo vyhrály Slam, nedokázaly splnit očekávání v následujících velkých společnostech. Jakému konkrétnímu důvodu to přičítáte?

Badri - Jde o mentální disciplínu a neztratit se v odměnách za úspěch. Když máte úspěch, je třeba si pamatovat, že teď musím pracovat ještě tvrději a je to obrovská zodpovědnost a privilegium. Je to také o zvládání očekávání a nenechání vnějších okolností, aby vám lezly hlavou.

Grigor Dimitrov

Badri řekl, že by rád spolupracoval s Grigorem Dimitrovem

Otázka - Kdo z mladší skupiny hráčů na vás udělal dojem, pokud jde o mentální odolnost?

Badri - Mezi muži se mi líbí Dominic Thiem a Alexander Zverev. Jsem také ohromen Taylorem Fritzem, který může v příštích letech jít dlouhou cestu.

Otázka - Kteří hráči ze současného losování by podle vás dosáhli mnohem většího úspěchu, kdyby více pracovali na své mentální kondici?

Badri - Grigor Dimitrov by určitě spolu s Thomasem Berdychem a Jo-Wilfriedem Tsongou dosáhli mnohem více.

Otázka - U některých hráčů, jako jsou Federer nebo sestry Williamsové, se zdá, že mentální odolnost přichází přirozeněji než u některých jiných, kteří pracují s trenéry mentální kondice. Je duševní odolnost něčím, s čím se člověk narodí, nebo něčím, co může získat?

Badri - Jak jsem řekl dříve, říkám tomu mentální svaly, protože věřím, že se to dá rozvíjet. Talent je vrozený, ale mysl a kondici lze rozvíjet. Jde o urputné odhodlání k mentální odolnosti.

Otázka - Nakonec, kdyby tam byl jeden hráč z minulosti a jeden ze současnosti, se kterými byste rádi spolupracovali, kdo by to byl?

Badri - Určitě bych byl rád, kdybych v současné době pracoval s Maratem Safinem/Marceloem Riosem a Grigorem Dimitrovem.

Populární Problémy

Jak cvičit bezpečně během těhotenství. Zůstat aktivní během těhotenství je dobré jak pro vaše zdraví, tak pro zdraví vašeho dítěte. Je důležité poradit se se svým lékařem, abyste se ujistili, že vaše rutina cvičení je pro vás bezpečná ...

Rafael Nadal se kvalifikoval do finále ATP 16krát za sebou, ale turnaj nikdy nevyhrál. Pohled na to, proč Nadalovo čekání na svou první trofej ke konci roku bude pravděpodobně pokračovat i po roce 2020.

Čtyři roky po porážce se stejným soupeřem ve stejné fázi Roger Federer na Shanghai Masters ulehčil Albert Albertovi Vinolasovi.

Oba, kteří potřebují vyhrát, aby zůstali blízko závodu Wild-Card, se Eagles a Bears setkají v neděli ve Philly. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Jak vytvořit mapu pokladu pirátů pro děti. Zakopaný poklad, pirátské lodě, „X“ označuje místo - mapy pokladů s pirátskou tematikou jsou plné zábavy! Autenticky vypadající mapu můžete vytvořit z materiálů z domova, zasadit pirátský poklad na ...