Novak Djokovič má po všech těch letech stále hlad

Ať už umístíte jeho sezónu 2023 kamkoli, existuje jedna důležitá metrika, kterou nelze zapracovat do žádného číselného vzorce hodnocení.Novinář na nedávném finále ATP, citující vynikající rekord Novaka Djokoviče a rekordní prodloužení osmého pořadí číslo 1 na konci roku, se ho zeptal, zda byl rok 2023 možná nejlepším rokem jeho kariéry.

Djokovič, 24násobný/všechny grandslamový šampion dvouhry, odpověděl: „Jeden z nejlepších let. Neřekl bych nejlepší, ale jeden z nejlepších. Myslím tím, že jsem vyhrál tři ze čtyř Slamů a čtvrtý jsem hrál finále a pořád to není nejlepší rok mého života, je docela příjemné mít takovou situaci.“Vskutku.

Djokovičova sezóna 2023 se řadí mezi jeho nejlepší sezóny, což, ne náhodou, také znamená, že patří mezi nejlepší sezóny v tenise. Přestože je jisté, že rok 2023 bude v jeho osobní tabulce zaujímat vysoké místo, Djokovič nebyl tak plodný jako v jiných letech během celého 12měsíčního období. Právě tam, kde se Djokovičův rok v celkovém pohledu řadí, by bylo hlavním krmivem pro války s barovými židlemi, ale v tomto věku bohatém na informace je mnohem snazší vypracovat na tuto otázku důvěryhodné, ne-li nutně nesporné, na datech založené odpovědi.

Se svými grandslamovými úspěchy z roku 2023 má Djokovič na kontě 10 Australian Open, tři tituly na Roland Garros, sedm Wimbledonů a čtyři US Open.Na začátku roku 2016 Financial Times vyvinuli sofistikovaný vzorec pro hodnocení čtyř nejlepších sezón podle mužských hráčů, přičemž Djokovičův ročník 2015 získal první místo. Poté následovaly kampaně Johna McEnroea v roce 1984 a Rogera Federera v letech 2005 a 2006. Případ pro páté místo mohl být učiněn pro libovolný počet hráčů, od Roda Lavera (1969) přes Jimmyho Connorse (1974) až po dominantní roky Rafaela Nadala a Ivana Lendla. Djokovič vybojoval první místo, ale do té doby byl nejdominantnějším dominátorem Federer.

jak hraju tenis

Sestava je nyní jiná. Jiná mediální entita, Nejlepší tenisové statistiky webové stránky, vypracovali komplexní a zdánlivě nezaujatý vzorec založený na bodech vyhodnocovat roční produkci . Djokovič zaujímá první místo (2015) a také místo č. 5 (2011). Rod Laver se umístil na 2. místě díky svému slavnému roku 1969, následovaný Rogerem Federerem (2006) na 3. místě a Johnem McEnroem na 4. místě (1984).Nefoukejte žádná těsnění, fanoušci Federera. Nadal se na seznam nedostal, dokud se jeho ročník 2010 nedostal na 9. místo. A Federer stále drží čtyři z osmi nejlepších míst, včetně 6., 7. a 8. místa pro roky 2007, 2004 a 2005). . Tento žebříček UTS zahrnuje mnoho aspektů další úrovně, ale většina bodů hráče pochází z výkonů v nejdůležitějších turnajích: majorech, turnajích a turnajích Masters 1000.

Vzhledem k tomu všemu může být pro některé stále překvapivé, ne-li pobuřující, že Djokovičův ročník 2023 je hned na 15. místě – těsně za sezonou Andyho Murrayho 2016, ve které Skot skončil druhý ve dvou majorech, vyhrál Wimbledon a získal olympijské zlato ve dvouhře. . Vypadá to jako anomálie, přesto to představuje kritickou realitu debaty o „nejlepším roce“. V první řadě jde – nebo by mělo být – o nadvláda . Je to o míře týdenního, týdenního a nebraného zajetí hráče, já jsem kladivo (a ty jsi jen hřebík) konzistence. Jde o objem – výstup, chcete-li.

To pomáhá vysvětlit, jak se McEnroe dokázal udržet na své pozici č. 4 na UTS, přestože ve svém oslnivém roce 1984 vyhrál pouhé dva majory. McEnroe toho roku vyhrál 13 turnajů s rekordním poměrem 82:3, tedy procento vítězných bodů (96,5 %). nebyl – a možná nikdy nebude – roven. Djokovičův nejlepší WP (93,2 %, 2015) byl blízko, ale Federer měl ve dvou ze svých nejlepších let, 2005 a 2006, lepší procenta vítězství. Nedávná prohra Djokoviče s Jannikem Sinnerem na Davis Cupu snížila jeho rekord z roku 2023 na 55:7, což je procento vítězství 88,7.

„Problém“ s Djokovičovým ročníkem 2023 je v tom, že i když dominoval, když hrál, jeho plán zakazoval objem výher dostatečně vysoký, aby ho posouval výš na stupnici UTS. Sám muž naznačil, že se necítí „velmi dominantní“, alespoň ne tak, jako v těch dřívějších slavných letech.

Ale je tu jedna důležitá metrika, která nemůže být zapracována do žádného číselného vzorce hodnocení: jeho věk. To, že to sám Djokovič, jak se zdá, nepovažuje za faktor, poskytuje cenné vodítko k tomu, jak funguje jeho mysl. Jeho úspěchy v roce 2023 ve věku 36 neovlivňují systém hodnocení, ale jsou stejně ohromující jako jakýkoli kvantifikovatelný výkon.

Mezi nejplodnějšími šampiony byli McEnroe a Federer oba ve věku 25 let, když produkovali své nejdominantnější sezóny (podle metriky UTS). Na jejich vrcholech bylo Nadalovi (celkově devátá nejlepší sezóna) 24 let, Ivanu Lendlovi (10. nejlepší) 26 a Bjornu Borgovi (11. nejlepší) 23. Laver je něco jako odlehlý; dovršil 31 let krátce předtím, než dokončil svůj historický kalendářní rok Grand Slam v roce 1969. Přesto po tomto magickém roce (vytáhl 16 titulů) se Laver dostal jen jednou do čtvrtfinále na majoru, než odešel do důchodu.

'Ve skutečnosti to ani nevypadá, že by měl přestat,' řekl 26letý Alexander Zverev o 36letém Novaku Djokovičovi.

Naproti tomu šestatřicetiletý Djokovič zakončil rok 2023 tak, že vypadal tak bystře a fit, jako kdykoli předtím ve své kariéře, a pokud nedojde k nějaké katastrofě, bude v lednu na Australian Open vyhrávat jako favorit. Djokovič se zdá být plně schopen zopakovat svůj letošní úspěch v roce 2024.

'Vypadá, jako by mu bylo 26 nebo 27,' řekl jeho 26letý rival Alexander Zverev na finále ATP. „Možná je v ještě lepší formě než před 10 lety. Vlastně to ani nevypadá, že by se chtěl zastavit.“

Zdá se, že zastavení Dokoviče může být tou nejvroucnější nadějí jeho soupeřů, ale je to teď jednoznačně ta nejvzdálenější věc od jeho vlastní mysli. Ti, kteří žasli nad tím, jak si dokáže udržet motivaci nebo jak může překonat právě dokončený rok, dostali své odpovědi, když Djokovič řekl novinářům v Turíně: „Můžete vyhrát čtyři slamy a zlatou olympijskou medaili (v nadcházejícím letní olympijské hry v Paříži).

Jen Djokovič může říct něco tak troufalého, aniž by zvedl obočí. Je to druh komentáře, který by Federerovi prošel během vrcholu své kariéry. Je to něco, co může říct kandidát na KOZU, ať už je to Djokovič, Serena Williamsová nebo Tom Brady. Ve skutečnosti Djokovičovo pokorné vychloubání v Turíně o jeho „celkem pěkné situaci“ připomínalo Bradyho odpověď, když byl dotázán, které vítězství v Super Bowlu bylo jeho nejoblíbenější.

'Další,' řekl Brady.

Přesně tam jsme s Djokovičem.

jak vyčistit bílé tenisky se síťovinou

Populární Problémy

S antukovým Grand Slamem za rohem se podíváme na 5krát, kdy byli z turnaje vyloučeni nejlepší hráči.

Texans a Chiefs v neděli bojují v divizním kole AFC. Pokud nemáte kabel, zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online.

Zde je návod, jak sledovat online stream Kentucky Derby zdarma, pokud nemáte kabel.

Váš průvodce streamováním Tří mušketýrů online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a způsobu jejich přijetí.

Zde je návod, jak sledovat dnešní zápas FA Cupu mezi Liverpoolem a Evertonem, pokud jste ve Spojených státech.

Roger Federer měl škrábavý start, ale setřásl to, aby ve čtvrtečním zápase druhého kola Wimbledonu vyhnal francouzského Richarda Gasqueta.