Rafael Nadal vs Andy Murray: Kdo byl lepší hráč na trávě?

Andy Murray a Rafael Nadal

Andy Murray a Rafael NadalAndy Murray a Rafael Nadal jsou dva z celkem 12 hráčů a čtyři aktivní hráči v otevřené éře, kteří získali několik titulů ve Wimbledonu, jediném majoru v tenisovém kalendáři, který se koná na trávě.Grass je jedinečný povrch, kde míč zůstává níže a cestuje rychleji než na hardcourt a antuce. Mnoho hráčů, kteří jsou dobří na jiných površích, se snaží o bezproblémový přechod, když hrají na trávě.Ivan Lendl, osminásobný grandslamový vítěz, neuspěl ve dvou wimbledonských finále, když propadl Borisovi Beckerovi v roce 1986 a Patu Cashovi v roce 1987. Lendl jednou přeskočil svůj oblíbený Roland Garros, aby se připravil na Wimbledon, ale ani to nestačilo na aby zlomil kachnu.

Mezi současnými hráči je zcela zřejmé, že dva nejlepší hráči na trávě jsou Roger Federer a Novak Djokovic. Ale kdo je třetí nejlepší? Tuto otázku položil včera Tennis Channel a byly na ni ostře rozděleny názory.Pojďme se ponořit hlouběji do záznamů o travnatém hřišti Andy Murraye a Rafaela Nadala a zkusme zjistit, kdo z nich byl na trávě lepším hráčem.

Andy Murray a Rafael Nadal celkový rekord na trávníku

Andy Murray

Andy Murraytypy loketních ortéz

Začněme nejprve Murrayem. Skot je jediným aktivním hráčem kromě Rogera Federera, který vyhrál více než 100 zápasů na trávě. Celkově tento výkon zvládlo 19 hráčů.S rekordem 107-21 má Andy Murray na povrchu působivou 83,6% úspěšnost. Murrayových osm titulů na trávě vyrovnal nebo překročil pouze Roget Federer (19), Pete Sampras (10) a Jimmy Connors (9).

Rafael Nadal také prohrál podobný počet zápasů na trávě - přesněji 20. Ale jeho součet 71 výher na povrchu mu dává 78% úspěšnost, což je minimálně o pět procentních bodů méně než u Murraye.

Nadal také získal jen čtyři tituly na trávě ve své kariéře, což je přesně polovina toho, co Murray snesl.

Rekord Andyho Murraye a Rafaela Nadala ve Wimbledonu

Rafael Nadal zvedá titul ve Wimbledonu 2010

Rafael Nadal zvedá titul ve Wimbledonu 2010

Toto je jeden z parametrů, kde jsou si oba hráči opravdu blízcí. Andy Murray i Rafael Nadal mají proti svým jménům dva wimbledonské tituly. Murray triumfoval na SW19 v letech 2013 a 2016, zatímco Nadal to udělal v letech 2008 a 2010.

Během svého běhu 2013 Murray nepotkal hráče pohodlného na trávě až do čtvrtého kola, kde zamkl rohy s Michailem Youzhnym. Ve čtvrtích se Murray vzpamatoval ze schodku dvou setů na Fernanda Verdasca, který je známý spíše díky své zdatnosti.

Poté, co Murray upustil set proti prvnímu semifinalistovi Slamu Jerzymu Janowiczovi, porazil ve dvou setech nejlepšího osiva Novaka Djokoviče a stal se prvním britským hráčem ve více než osmi dekádách, který vyhrál Wimbledon.

O tři roky později měl Murray ještě snazší cestu k titulu. Ve čtvrtfinále upustil své jediné sety turnaje proti Jo-Wilfriedu Tsongovi, než ve dvou setech porazil Tomáše Berdycha a prvního finalistu grandslamového turnaje Miloše Raonice.

Rafael Nadal naopak musel na svůj první wimbledonský titul v roce 2008 neuvěřitelně tvrdě pracovat. Španěl na cestě do svého druhého po sobě jdoucího finále na turnaji ztratil jen jednu sadu, ale tím celé drama začalo.

Nadal vypadal, že finále ukousne, když se ujal dvousetového vedení proti pětinásobnému obhájci titulu Rogeru Federerovi. V páté sadě se ale nakonec dostal do dvou bodů porážky, než se v blednoucím světle probojoval a stal se prvním španělským hráčem v otevřené éře, který vyhrál Wimbledon.

O dva roky později měl Nadal těžší postup do finále - ne pokud jde o soupeře, se kterými se potýkal, ale podle typu potyček, které měl v prvních kolech. Přežil po sobě jdoucí deficity 2-set-to-1 ve druhém a třetím kole proti Robin Haase a Philipp Petzschner, resp.

Nadal poté ve čtvrtfinále viděl finalistu Roland Garros 2009-10 Robina Soderlinga. Španěl porazil Andyho Murraye v semifinále ve dvou setech a nakonec přemohl prvního finalistu grandslamového turnaje Tomáše Berdycha, aniž by zahodil set.

Díky tomu byl Nadal desátým hráčem v otevřené éře, který vyhrál několik wimbledonských titulů.

Španěl (5) absolvoval ve Wimbledonu více finále než Murray (3), ale oba hráči zvládli sedm semifinále za kus. Murray (10) však na trávníku Major odehrál více čtvrtfinále než Nadal.

Pokud se ale mají porovnat jejich celkové rekordy ve Wimbledonu, Andy Murray (57-10; 85%) je jasným vítězem nad Rafaelem Nadalem (53-12; 81,5%). Současně je třeba poznamenat, že Nadal porazil Murraye ve všech třech případech, kdy oba zkřížili meče na SW19 (čtvrtfinále 2008, semifinále 2010-11).

Čí hra je vhodnější pro trávu: Andy Murray nebo Rafael Nadal?

Andy Murray a Rafael Nadal

Andy Murray a Rafael Nadal

Andy Murray se rád shromažďuje od základní čáry, ale neváhá dělat příležitostné výpady na síť.

černé semišové tenisové boty

Skot poprvé oznámil svou schopnost získat titul na SW19, když přišel ze dvou setů, aby ve čtvrtém kole 2008 porazil Francouze Richarda Gasqueta. Ve čtvrtfinále však Murray sestoupil na případného vítěze Nadala ve dvou setech.

Murray má jedny z nejměkčích rukou na turné, které mu pomáhají vzít míč na vzestup a přesměrovat tempo s nadšením. Má také vynikající plátek a břitké reflexy, které mu nesmírně pomáhají při obraně nebo návratu na trávě.

Rafael Nadal, podobně jako Murray, je protiútok na povrchu, ale i on občas dělá salvu k rychlému ukončení bodů. Španěl zhodnotil svou vlastní hru na trávě slovy:

'Vylepšil jsem své podání, abych hrál lépe na trávě, to je pravda, jsem schopen hrát agresivněji, lépe krájet, chodit lépe na síť než dříve.'

Nadalův plátek levou rukou na trávě je impozantní zbraní a málokdy mu chybí režie. Navzdory slušným salvám Španěl uznal svou `` vyvíjející se '' hru na servírování a volejbal, která stále probíhá.

'Nechodím na trávu a nehraji servírování a volej, protože to není moje hra.'

Brad Gilbert, bývalý trenér Andreho Agassiho, kdysi řekl, že Španěl s postupem času svou hru na trávě výrazně zlepšil. Nadal začal na podání stát blíže k základní čáře než na antuce a také se snažil převzít body dříve než obvykle.

Gilbert si také povšiml, jak mu Nadalovo moudré odmítnutí nadužívat jeho forhend naruby - což by mohlo ponechat „příliš mnoho soudu bez obrany“ - pomohlo k hladkému přechodu na rychlý povrch.

Konečný verdikt

Rafael Nadal

Rafael Nadal

Navzdory svému vynikajícímu počtu na povrchu - a zejména ve Wimbledonu - je Andy Murray na trávě druhý nejlepší za Rafaelem Nadalem.

Ačkoli je mezi nimi malý rozdíl ve zlomových bodech převedených na trávě (Nadal-41%, Murray-42%), Nadal získává 59%bodů za druhé podání na trávě ve srovnání s Murrayovými 55%, což je znatelný rozdíl.

skóre pro tenis

Rodokmen obou hráčů na trávě musí být nakonec posouzen podle toho, jak si vedli proti nejlepšímu hráči na povrchu, jistému Rogeru Federerovi.

Nadal porazil zuřivého Federera ve finále Wimbledonu 2008, kdy byla švýcarská legenda pravděpodobně na vrcholu svých sil. Byla to Nadalova jediná výhra nad Federerem ve čtyřech zápasech na trávě, ale zůstává nesmírně významným vítězstvím.

Osamělá výhra Andyho Murraye ve třech zápasech proti Federerovi na trávě přišla v zápase o zlatou medaili v Londýně 2012. Skot prohrál se švýcarskou legendou ve finále Wimbledonu 2012 z nastavení a ve dvou setech v semifinále Wimbledonu 2015.

Populární Problémy

Těchto 5 legend hry odešlo do důchodu příliš brzy.

Jak zůstat energičtí při hraní fotbalu (fotbalu). Unavení při hraní fotbalu (v USA známý jako fotbal) snižuje vaši schopnost a pravděpodobnost hrát na konkurenční úrovni. Tento článek vysvětluje, jak zůstat energický! Přijmout...

Jak zmírnit bolest paty. Bolest paty může být způsobena celou řadou příčin, od nadměrného používání, podvrtnutí a skákání na tvrdém povrchu až po plantární fasciitidu. Navštivte svého lékaře, pokud jste utrpěli zranění, máte silnou bolest a nemůžete unést svou ...

Tenisová akce se vrací do All England Clubu po dvouleté pauze a na SW19 dorazila velká jména ve snaze o jednu z nejvyhledávanějších trofejí na světě: Venus Rosewater Dish.

ESPN+ bude mít komplexní celodenní zpravodajství o The Masters v roce 2020. Zde je návod, jak sledovat.