Proč je načase, aby fanoušci Rogera Federera přijali, že Novak Djokovič je KOZA

Roger Federer a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019

Roger Federer a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019

Umění přijetí umírá ve světě sportu už několik let bolestivou smrtí. Lidé mají své oblíbené a rádi se svých oblíbených drží, ať přijdou kroupy nebo bouře. Ale přijde čas, kdy vaši oblíbenou překoná někdo jiný, a překonán tak důrazným způsobem , že máte jen velmi malou možnost volby, ale připustit, že váš oblíbený již není na vrcholu.

To je přesně to, co Novak Djokovič udělal, aby změnil největší debatu všech dob (GOAT) v mužském tenise.

Několik let jsem věřil, že to byl jen Roger Federer, kdo si mohl nárokovat titul GOAT. A když v roce 2017 absolvoval svůj obrodný běh, nedokázal jsem si představit, jak by bojující Novak Djokovič nebo stárnoucí Rafael Nadal mohli někdy předjet Švýcary.

Ale Djokovič od roku 2018 absolvoval na Slams běh, který vzdoroval víře, a vyhrál osm z posledních 12 nabízených Majorů. Také překonal Federerův historický rekord většiny týdnů jako světová jednička , a pravděpodobně to do určité míry zlepší, až tomu bude říkat den.

Až příští měsíc dorazí US Open, Srb bude drtivým favoritem na vítězství ve 21. ročníku. To by ho poprvé v kariéře dostalo před Rogera Federera a Rafaela Nadala v grandslamovém závodě.

Ale bez ohledu na to, jestli se dostane na 21, nebo ne, nemám pochybnosti, že Novak Djokovic se stane největším tenisovým hráčem všech dob. Mohl klidně skončit s 25 a více Slamy, ale i kdyby ne, udělal už dost pro to, aby Rogera Federera i Rafaela Nadala dostal do stínu.

Novak Djokovič s titulem Wimbledonu 2021

Novak Djokovič s titulem Wimbledonu 2021

Někteří tvrdí, že spory Novaka Djokoviče na kurtu i mimo něj narušily jeho tvrzení, že je KOZA, zatímco jiní poukazují na to, jak je hra Rogera Federera estetičtější než ta Srbova. Ale ani jedna z těchto věcí se do sportovní „velikosti“ skutečně nepočítá.

Ano, Federerova hra je pro mě a pro všechny jeho další fanoušky mnohem sledovatelnější. Některé švýcarské záběry vás nutí přemýšlet, z čeho přesně se skládá jeho zápěstí a zda je vůbec člověk. To ale v žádném případě nenahrazuje to, co Djokovič udělal při formování své hry na prakticky bezkonkurenční úroveň.

Pokud jde o jeho kontroverze - z nichž některé, stejně jako jeho postoj k očkování, byly do značné míry nesprávně vykládány - měly by mít skutečně vliv na jeho tenisové úspěchy? Myslím, že ne.

V každém případě je Novak Djokovič podle soudu dobře míněnou a skutečnou osobou mimo kurt. Pomáhá lidem v nouzi, tráví čas interakcí se svými fanoušky na sociálních sítích a ke svým protivníkům - zejména Rogerovi Federerovi a Rafaelovi Nadalovi - je vždy ohleduplný.

My (fanoušci Federera nebo Nadala) často Djokoviče špatně chápeme kvůli jeho tupé povaze a občas nefiltrovaným komentářům. A jak nedávno zdůraznil Ben Rothenberg “nepříjemné chování některých fanoušků Djokoviče na sociálních sítích podvědomě zvyšuje naši nechuť k samotnému muži.

pravidla tenisu čtyřhry pro figuríny

Ale nic z toho není Srbova chyba. A je načase, abychom si rozšířili obzory a dali Djokovičovi respekt, který si zaslouží za veškerou práci, kterou do své kariéry vložil.

Bez ohledu na to, jak moc mohou fanoušci Rogera Federera nenávidět Novaka Djokoviče, faktem zůstává, že pokračuje ve švýcarském odkazu

Novak Djokovic slaví vítězství ve Wimbledonu proti Matteu Berrettinimu

Novak Djokovic slaví vítězství ve Wimbledonu proti Matteu Berrettinimu

Vzhledem k vášnivé povaze fanoušků Federera-Nadala nebo „Fedala“ plně očekávám, že se mnozí z vás zpracují vším, co jsem dosud řekl. Novak Djokovič je koneckonců největším protivníkem Rogera Federera i Rafaela Nadala už více než deset let. Jak bych tedy mohl jako fanoušek Federera mít vůči němu slabost?

Novak Djokovic (příležitostně v jeho raných létech) a jeho otec Srdjan (do dnešního dne) byli také ve svých komentářích o Rogerovi Federerovi dost neseriózní. Jak bych mohl projevit jakoukoli lásku muži, jehož fanoušci vypadají, že vás a vašeho oblíbeného hráče (čtěte: Federer) roztrhnou na kusy

Odpověď opět spočívá v tenisu Novaka Djokoviče. Věřím, že Srb přenesl dědictví Rogera Federera způsobem, který žádný jiný hráč nemá. Djokovič za ta léta vložil do tenisu srdce i duši a stejně jako Federera neustále žene jeho nesmírná láska ke hře.

Švýcarská legenda dala tenisu obrovský globální dosah a Rafael Nadal šel ve stejných šlépějích; tyto dvě legendy hrály velkou roli v tom, aby byl tenis tak populární, jako je dnes. Federer změnil samotnou strukturu tenisu, a když lámal jeden rekord za druhým, přiměl fanoušky očekávat dokonalost zcela nového standardu.

Roger Federer

Roger Federer

Čas otce však nebere žádné vězně a vždy jsme věděli, že Roger Federer nakonec sestoupí na zem. A tenis nutně potřeboval někoho, kdo by vzal švýcarský plášť, když odmítl.

Novak Djokovic to udělal a dělal to s nadšením a pokorou. Sám Srb často tvrdí, že je tam, kde je dnes, protože Federer a Nadal ukázali cestu a stanovili vznešené cíle; jak mohu popřít velikost takového muže?

Roger Federer bude vždy hráčem, který jako první posunul hranice toho, co je v tenise možné, a bude za to vždy považován velmi vysoko. Ale nadešel čas přiznat, že už (bohužel pro některé, včetně mě) už není tím největším mužským hráčem, který kdy tento sport hrál.

jak tvrději trefit tenisový míček

Nejlepší tenis Novaka Djokoviče možná není tak krásný jako Roger Federer, ale je udržitelnější

Novak Djokovič se natahuje, aby trefil bekhend

Novak Djokovič se natahuje, aby trefil bekhend

Tenis Rogera Federera, jak jsem již zmínil dříve, je široce považován za tenisový ekvivalent poezie. Jeho agresivní a rozmanité střílení je navíc jednou z mála metod, které mohou čelit všestranné brilantnosti Novaka Djokoviče.

Nemůžete porazit Djokoviče pouhým tvrdým odpálením míče, protože srbská skvělá obrana a atletika to budou neustále neutralizovat. Musíte také zamíchat, přijít k síti a dát si čas od Djokoviče, pokud doufáte, že narušíte jeho rytmus.

Přesně to udělal Roger Federer během finále Wimbledonu 2019; většinu krátkých odpovědí, které dostal, odložil, ale také manévroval míčem do všech částí hřiště, aby udržel Novaka Djokoviče v nerovnováze. A přesto, přestože odehrál takticky perfektní zápas a dokonce dospěl ke dvěma mečbolům, Federer nakonec neuspěl.

Většina se domnívá, že Federer se ve velkých chvílích dusil, zatímco Djokovič projevoval nervy z oceli, což je ten rozdíl. A to je do určité míry pravda, zvláště s ohledem na skutečnost, že Federer se proti Srbovi také dříve zadusil. Často se však ignoruje, jak Djokovičova hra zůstala stabilní až do samého konce, zatímco Federer zažil mnoho vrcholů a údolí.

Roger Federer se toho dne dopustil 62 nevynucených chyb v pěti setech, zatímco u Novaka Djokoviče to bylo 52. Ještě důležitější však je, že ve třech tiebreakers dohromady se Srb dopustil nulových nevynucených chyb - v ostrém kontrastu k Federerově 11.

Roger Federer v plném proudu proti Novaku Djokovičovi ve finále Wimbledonu 2019

Roger Federer v plném proudu proti Novaku Djokovičovi ve finále Wimbledonu 2019

Jistě, Federer zasáhl o 40 vítězů více než Djokovič a byl viditelně aktivnějším hráčem ve velkých částech zápasu - jako obvykle je proti jakémukoli hráči. Ale Švýcarova hra má čas od času tendenci se rozplést, což na něj kašle na obrovské množství nevynucených chyb - a často ve špatných chvílích.

Djokovič možná nevytvoří tolik vítězů nebo krásných pasáží jako Federer, ale jen málokdy vám dá tolik volných bodů jako Federer. A to je největší klíč k Srbovu úspěchu; nutí vás být v celé své kráse, abyste měli šanci, což prostě není udržitelné.

Dokonce i na nedávném wimbledonském mistrovství jsme viděli, jak Novak Djokovic po celou dobu akce hrál mírně pod svou nejlepší úrovní. Ale na cestě k titulu stále upustil jen dvě sady, což ukazuje, jak udržitelná je jeho hra od jednoho zápasu k druhému.

Djokovič nemusí v žádném stádiu hrát gung-ho ani se snažit agresivně získávat body. Poráží své protivníky tím, že hraje svou základní hru nejefektivnějším možným způsobem.

Srb je v tomto ohledu jako pavouk Černé vdovy. Jen se věnuje své práci a pečlivě splétá pavučinu, aby ukořistil svou kořist. A bez ohledu na to, jak moc se snaží osvobodit, nakonec padají hlouběji a hlouběji do jeho sítě.

Roger Federer vždy zůstane mým oblíbencem, ale nebudu váhat říci, že Novak Djokovič je KOZA

Plášť Kozy přešel od Rogera Federera na Novaka Djokoviče

Plášť Kozy přešel od Rogera Federera na Novaka Djokoviče

Roger Federer nemusí ukončit svou kariéru jako KOZA, aby zůstal mým oblíbeným hráčem. Ve skutečnosti by tak zůstal, i kdyby to nazval den poté, co v roce 2009 vyhrál 15. majora; všechno, co od té doby udělal, byl bonus.

wii sportovní tenisová raketa

Federerův tenis, když se cítí dobře - jako by byl proti Lorenzu Sonegovi ve Wimbledonu nebo proti Marinu Cilicovi na Roland Garros - je stále pohled, který je třeba vidět. Už jsem se ale smířil s tím, že další Slam asi nevyhraje.

A to mi nijak zvlášť nevadí. Ve skutečnosti bych byl více než potěšen, kdyby se mu podařilo vyhrát dokonce 250 událostí v nějakém koutě světa.

Bez ohledu na moji nekonečnou lásku a obdiv k Rogerovi Federerovi vím a plně přijímám, že Novak Djokovic je právě teď KOZOU. Rovněž se domnívám, že Srb pravděpodobně učiní celou debatu o KOZE zcela irelevantní, až skončí jeho kariéra, pokud Rafael Nadal neobjeví druhý dech.

V příštích několika letech se Novak Djokovic mohl dostat přes grandslamový rekord Margaret Courtové a historický rekord Steffi Grafové po většinu týdnů jako světová jednička. A vzhledem ke své současné formě pravděpodobně dokonce získá zlato na olympijských hrách v Tokiu , čímž je zajištěno, že v jeho již tak impozantním životopise nic nechybí.

Díky horlivému (a důkladnému) naslouchání jeho tiskovým konferencím jsem si také uvědomil, že Novak Djokovič není démon, za kterého ho mnozí považují. Je to dobrý chlap, dobrý ambasador tohoto sportu a největší hráč, kterého jsme kdy viděli.

Bez váhání připustím něco z toho, přestože jsem fanouškem Rogera Federera, a nemyslím si, že by měl váhat také někdo jiný. Věnujme Novakovi Djokovičovi respekt, který si zaslouží, přestaňme se mu vysmívat na stadionech a buďme mu vděční za to, že dovedl tenis do nových výšin.

Populární Problémy

Manželka Novaka Djokoviče Jelena zveřejnila video z páru pomalého tance k jeho narozeninám. Novak Djokovic a jeho manželka odvedli v roce 2020 také spoustu charitativní práce.

Jak nosit ortézu na tenisový loket. Tenisový loket je bolestivý stav, ke kterému dochází, když jsou šlachy v lokti namáhány opakujícími se pohyby, jako je hraní tenisu nebo malování. Ortéza pomáhá podporovat vaše přepracované šlachy ...

Když myslíme na přikrývku, nejčastěji myslíme na pohodlí: tyto měkké, nadýchané potahy nás udržují v teple a pohodlí. Věděli jste však, že jsou také dokonalými hostiteli roztočů a nečistot, které se časem shromažďují a zvyšují vaše šance na ...

Vzájemně proti sobě: Djokovič vs. Murray

Váš průvodce streamováním Bambi online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a toho, jak byl přijat.

Zde je návod, jak sledovat online stream Maia vs Askren a všechny zápasy UFC Fight Night Singapore online.