Jak zacházet se zlomeným růžovým prstem

Váš růžový prst je nejmenším prstem na vnějším okraji chodidla a může se zranit v důsledku zakopnutí, pádu, strčení o něco nebo upuštění něčeho na něj. Zlomený prst na noze může vypadat oteklý a pohmožděný a při chůzi se může cítit bolestivě. Většina zlomených malíčkových prstů se uzdraví sama do šesti týdnů a nevyžadují okamžitou lékařskou pomoc po vyšetření, aby se ujistil, že nedošlo k vážnému zlomení. Pokud vidíte, jak vám z kůže malíčku vytéká kost, nebo pokud váš prst směřuje špatným směrem, měli byste okamžitě zamířit na pohotovost.

Část 1 ze 3: Okamžité ošetření

 1. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst Krok 1

  1 V případě potřeby si sundejte boty a ponožky. Ošetření zlomeného prstu na noze během prvních 24 hodin po poranění je zásadní pro zajištění toho, aby se nenakazilo nebo příliš nenateklo. Sundejte si na prstech všechny stahující předměty, jako jsou ponožky nebo boty.
  • Jakmile je váš prst na noze odhalen, prohlédněte si ho, abyste se ujistili, že vám kosti neprorazily kosti. Měli byste se pozorně podívat, abyste se ujistili, že váš prst stále ukazuje správným směrem, a to navzdory přestávce, a nezdá se namodralý nebo necitlivý na dotek. To vše nasvědčuje tomu, že je bezpečné ošetřit si prst na noze doma.


 2. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst na noze Krok 2

  2 Zvedněte postiženou nohu nad pas. Posaďte se na pohodlný a stabilní povrch. Položte nohu na hromadu polštářů nebo na židli. Zvedněte nohu nad pas, abyste zmenšili otoky na malíčku na noze.
  • Zvednutí postižené nohy také pomůže snížit bolest zlomeného malíčku na noze.
  • Měli byste se snažit udržet nohu co nejvýše, i po prvních 24 hodinách. Odpočinek a nadmořská výška pomohou vašemu malíčkovému prstu k uzdravení. Pokud jsou vaše nohy studené, použijte přes ně lehkou přikrývku jako stan, aby na váš zlomený prst působil velmi malý tlak.
 3. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst na noze Krok 3

  3 Ledujte špičkou 10 - 20 minut. Prvních 24 hodin od úrazu byste si měli ledovat prst na noze, abyste omezili otoky a bolest. Zabalte balíček ledu do ručníku a jednou za hodinu jej přiložte na prst na 20 minut.
  • Můžete také zabalit pytel zmrazeného hrášku nebo kukuřice do ručníku a použít jej jako balíček ledu.
  • Nenechávejte balení ledu déle než 20 minut a nikdy si neaplikujte led přímo na kůži, protože to může vést k dalšímu zranění.
 4. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst na noze Krok 4

  4 Vezměte si léky proti bolesti. Pro úlevu od bolesti si vezměte ibuprofen (Advil, Motrin), acetaminofen (Tylenol) nebo naproxen (Aleve, Naprosyn). Dodržujte pokyny pro dávkování na štítku.
  • Děti mladší 18 let by neměly dostávat aspirin.
  • Neužívejte léky proti bolesti, pokud máte vysoký krevní tlak, cukrovku nebo jakékoli krvácivé poruchy, například vředy.
  reklama

Část 2 ze 3: Domácí péče

 1. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst Krok 5

  1 Přilepte růžový prst na souseda. Po 24 hodinách by měl otok začít klesat, pokud správně zvednete a olemujete prst. Pak můžete kamarádská páska váš zlomený růžový prst na sousedním prstu, který pomůže stabilizovat.
  • Umístěte bavlněnou kouli mezi váš růžový prst a prst vedle. Omotejte růžový prst lékařskou páskou a poté zabalte růžový prst na sousední prst. Ujistěte se, že páska těsně přiléhá k vašim prstům, ale nepřerušuje krevní oběh u vašich prstů. Jen musí být dostatečně těsné, aby poskytlo určitou podporu zlomenému prstu.
  • Měli byste vyměnit bavlněnou kouli jednou denně a znovu zabalit prsty k sobě, aby oblast zůstala čistá a stabilní.
 2. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst na nohou Krok 6

  2 Vyhněte se nošení obuvi nebo noste pouze obuv s otevřenou špičkou. Udělejte to, dokud otok neklesne a váš prst na noze se nezačne hojit. Jakmile otok zmizí, měli byste nosit boty s pevnou a pohodlnou podrážkou, která chrání váš prst.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Pinky Toe Step 7

  3 Začněte znovu chodit, jakmile se vám začne uzdravovat prst na noze. Pokud můžete pohodlně nosit boty bez podráždění zlomeného prstu, může být v pořádku začít po nich chodit. Jděte snadno a choďte jen na krátkou dobu, protože nechcete na svůj hojivý prst vyvíjet přílišný tlak nebo stres. Při chůzi vás může cítit bolavý nebo ztuhlý palec na noze, ale to by mělo zmizet, jakmile se váš prst začne natahovat a sílit.
  • Po procházce byste měli zkontrolovat, zda na noze není otok. Pokud se objeví oteklé nebo podrážděné, každou hodinu ho 20 minut ledujte a zvedněte.
  • Většina zlomených prstů se s náležitou péčí uzdraví do čtyř až osmi týdnů.
  reklama

Část 3 ze 3: Vyhledávání lékařské péče

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Pinky Toe Step 8

  1 Pokud se přestávka jeví jako závažná a velmi bolestivá, navštivte lékaře. Měli byste okamžitě navštívit lékaře, pokud je váš prst na noze delší dobu necitlivý nebo neustále mravenčí. Měli byste také navštívit lékaře, pokud se zdá, že kost je zlomená pod úhlem a na noze je otevřená rána nebo jakékoli krvácení.
  • Měli byste také vyhledat lékařskou pomoc, pokud se váš prst na noze do jednoho až dvou týdnů řádně nehojí a je stále velmi oteklý a bolestivý.
 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Pinky Toe Step 9

  2 Nechte svého lékaře na noze. Váš lékař pravděpodobně požádá o rentgen vašeho zlomeného prstu, aby potvrdil zlomení. Poté vám může lokálním anestetikem znecitlivět palec na noze a znovu zarovnat kost přes kůži.
  • Pokud je pod nehtem zlomeného prstu ucpaná krev, lékař vám může krev vypustit vytvořením malé dírky v nehtu nebo odstraněním hřebu.
 3. Obrázek s názvem Ošetřte zlomený růžový prst na nohou Krok 10

  3 Pokud je přestávka vážná, diskutujte o operaci prstu na noze. V závislosti na závažnosti přestávky můžete vyžadovat operaci prstu na noze. Do zlomené kosti budou zasunuty speciální čepy nebo šrouby, aby ji udržely na místě, zatímco se hojí.
  • Možná budete také muset podepřít prst v sádře. Můžete dostat berle, abyste mohli chodit, aniž byste zatěžovali prst na noze, a aby se mohla řádně uzdravit.
 4. Obrázek s názvem Léčba zlomeného špičky růžové špičky, krok 11

  4 V případě potřeby si dejte antibiotika. Pokud kost prorazila kůži (toto je známé jako otevřená zlomenina), existuje vážné riziko infekce. Budete muset ránu pravidelně čistit a mohou vám být předepsána antibiotika k prevenci infekce.
  • Pokud vaše očkování není aktuální, lékař vám může dát záběr na tetanus, aby se dále zabránilo infekci.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je normální, že mě bolí lýtko a kotník po zlomenině a má na sobě moonboot? Ano! Tyto boty jsou těžší, než by se mohlo zdát, a nepraktické, i když je nosíte správně. To je naprosto normální.
 • Otázka Můj růžový prst je zlomený, ale nevyčnívá skrz kůži. Moje noha, kotník a noha jsou po pěti dnech docela oteklé. Mám mít obavy? Ano. Měli byste okamžitě navštívit místní ambulanci nebo si naplánovat schůzku se svým lékařem.
 • Otázka Mám si dělat starosti, když mi po omráčení malíčku na noze otupí celá noha? Ano, vyhledejte kvůli tomu okamžitou lékařskou pomoc. Možná je průtok krve snížen kvůli možné zlomenině malíčku na noze.
 • Otázka Jak dlouho to mám držet nahrané? Měli byste si promluvit se svým lékařem, protože to závisí na závažnosti přestávky. Ale obvykle se prst na noze uzdraví asi za měsíc, pokud je správně nahraný.
 • Otázka Co mám dělat, když jsem udělal kroky uvedené pro péči o sebe, ale prst na noze je stále bolavý a oteklý po obutí? Nenoste uzavřené boty, zachycují váš růžový palec na noze, a ten na něj při zapálení tlačí. Zkuste si obout sandály. Také nechoďte po té noze, tlak na ni bude trvat déle, než se uzdraví. Odpočívejte, ledujte ho ručníkem po dobu 10–15 minut a zvedněte jej nad úroveň svého srdce. Zkuste na zánět užívat ibuprofen nebo Tylenol, ty pomohou s otoky. Pokud se to do několika dnů nezlepší, navštivte lékaře.
 • Otázka Co mám dělat, když mám osteoporózu a zlomil jsem si prst na noze? Okamžitě vyhledejte osteologa nebo lékaře, abyste prodiskutovali podrobnosti. Budou užitečnější než kdokoli online, kdo nezná detaily vaší konkrétní situace.
 • Otázka Bylo by používání berlí nahoře, kdybych měl zlomený růžový prst na noze a měl potíže s chůzí. Bylo to tak vidět. Zkuste více chodit s patou chodidla. Používání berle může způsobit více problémů, než se vyplatí.
 • Otázka Jak mám chodit, když mám zlomený růžový prst na noze a bolí mě? Přilepte si ho kolem čtvrtého prstu a při chůzi se snažte udržet váhu na patě.
 • Otázka Pokud je můj růžový prst zraněn, způsobí to otok ostatních prstů? Záleží na tom, že někdy, pokud je zranění vážné, mohou jiné malíčkové prsty jen trochu nabobtnat.
 • Otázka Můj prst na noze mě bolel víc poté, co jsem ho kamarádem přelepil. Sotva to bolelo, než jsem to udělal. Je to normální? Možná jste to přelepili příliš pevně. Udělal jsem to a bylo to ještě horší. Zkuste to volně nalepit, nebo pokud to dříve tolik nebolelo, možná to budete muset dokonce přelepit.

Populární Problémy

Jak odstranit značky kůže psa doma. Kožní značky jsou benigní hrudky kůže, které se často objevují u starších psů jakéhokoli plemene.

Jak kroutit ušima. Kroutit ušima je docela vzácná dovednost díky tomu, jak se lidé v průběhu času vyvíjeli. Ne každý to dokáže, takže abyste se dozvěděli, jak na to, je důležité nejprve vědět, o co jde. Díky lepší představě o tom, co očekávat, ...

V této příručce se dozvíte vše, co potřebujete k výběru dětské tenisové rakety ideální velikosti pro juniory, spolu s našimi recenzemi nejlepších raket.

Swissmint tento týden uvede do prodeje sérii nových zlatých mincí připomínajících Rogera Federera. Fanouškům bude k dispozici pouze 10 000 kusů této neocenitelné mince.

Váš průvodce streamováním hry Captain America: The Winter Soldier online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a způsobu jejich přijetí.

Recyklace neprospívá jen životnímu prostředí - může vám prospět také tím, že vám poskytne nějaké peníze navíc. Ve státech a zemích s „účty za láhve“ můžete vklady na lahvích a plechovkách uplatnit jejich přenesením do recyklačních center. Začít od ...