Pusťte si tenis

Let in Tennis: definice, historie a časté dotazy

Pusťte si tenis

Definice, historie a časté dotazy

V tenise existuje celá řada jemná pravidla to nemusí být příliš zřejmé, když jste první naučit se hrát .Jedním z takových pravidel je „let“, které jste možná slyšeli volání rozhodčího poté, co hráč podává míč při sledování profesionálního tenisového zápasu.Dnes se podrobně podíváme na toto jedinečné tenisové pravidlo, takže ať už ve sportu začínáte, nebo si chcete oprášit znalosti, můžete s úplným porozuměním přijít.

Co je to Let In Tennis?

V tenise je let jakýkoli případ, kdy hráči přehrají celý bod, kromě případů, kdy je povolán při druhém podání.Existuje několik různých případů, kdy hráč nebo rozhodčí může zavolat let. Nejprve se budeme zabývat službou let, která je nejběžnější.Služba Let

Služba pronájmu probíhá za tří různých okolností:

  • Míč zasáhne síť (obvykle akord sítě v horní části) a následně dopadne do správného pole pro podání
  • Míč dopadne na síť a před dopadem na zem se dotkne přijímače (přijímačů) nebo čehokoli, co má na sobě
  • Podávající zasáhne míč dříve, než je jeho soupeř připraven


První instance je nejběžnější a je obvykle snadné ji odhalit, protože trajektorie míče se po zasažení síťového akordu změní. Jindy může být slyšitelný zvuk, když míč přitáhne síť.Na rekreační úrovni může každý hráč zavolat službu let, ale volání by mělo být rychlé, aby se předešlo neshodám nebo hádkám.tenisová profese

Představte si například, že vrátíte míč pro vítěze a váš soupeř zavolá let, když míč proletí kolem nich. Podobně zvažte situaci, kdy vám váš protivník udělá esa, ale říkáte tomu poté, co byl míč zjevně mimo váš dosah a minul vás.

Obě situace mohou vést k napjatým okamžikům, takže hráči by měli okamžitě zavolat službu, ať to uvidí nebo uslyší. Pokud máte pochybnosti, měli byste uhrát pointu, aniž byste museli volat let.

V profesionálním tenise je služba let monitorována rozhodčím pomocí elektronických senzorů umístěných na síti.

Pokud dojde k podání při prvním podání, hráči by měli přehrát celý bod. Pokud se to však stane při druhém podání, server obdrží pouze jedno další podání. Počet hovorů během daného bodu není nijak omezen.

Mějte na paměti, že pokud míč zasáhne síť a nedopadne do správného pole pro podání, není to let. Místo toho by se to považovalo za chybu. V jiném méně obvyklém scénáři platí, že pokud při hře ve dvouhře podání trefí tyč dvouhry nebo síťový sloup ve čtyřhře a míč dopadne do správného pole pro podání, je to také chyba.

jak vonět z tenisek

Zde je definice poskytnutá Mezinárodní tenisovou federací (ITF), která se týká chyby:

Tato služba je povolena, pokud:

A. Podaný míč se dotýká sítě, popruhu nebo pásky a je jinak dobrý; nebo se po dotyku sítě, popruhu nebo pásku dotkne přijímače nebo jeho partnera nebo čehokoli, co nosí nebo nosí, než dopadne na zem; nebo
b. Míč je podáván, když příjemce není připraven.

V případě služby Let se tato konkrétní služba nezapočítá a server bude znovu sloužit, ale služba Let nezruší předchozí poruchu.

Jiné volání

Jak jsme diskutovali, let představuje jakoukoli instanci, ve které hráči přehráli bod, a přestože je služba let nejběžnější, existují i ​​jiné instance, kde můžete na její použití narazit.

Nejvýrazněji je let call vhodný tam, kde je zjevné rozptýlení, které narušuje hru.

V rekreačním tenise je běžné, že je hra přerušena, když se míč z nedalekého hřiště dostane do vašeho středu hřiště. Když nastane tato nebo podobná situace, měli byste okamžitě zavolat let.

Pokud dojde k volání mezi servery při prvním nebo druhém podání, je na přijímači, aby určil, zda doba, která uplynula při odstraňování míče nebo při vypořádání se s narušení, zaručuje, že podávající začíná bod od prvního podání.

V profesionálním tenise je dalším příkladem, kdy může rozhodčí nazvat let, když se někdo v davu, zejména někdo v zorném poli hráče, pohybuje během bodu. Jako divák ano základní tenisová etiketa vstávat pouze ze svého místa během přechodu.

Užitečný tip
Pokud podávající hodí míč, je legální, aby jej chytil nebo nechal míč bez trestu odskočit. Navzdory možnosti opakovat první nebo druhé podání to není technicky považováno za let.

Proč se tomu říká Let?

Ačkoli neexistuje žádná výhradně dohodnutá odpověď, jedno společné a široce přijímané vysvětlení je, že slovo „let“ pochází ze starosaského slova „lettian“, což znamená „překážet“.

Alternativně by tento výraz mohl pocházet z francouzského slova „filet“, které v překladu znamená „síť“. Když se tenis poprvé hrál v Anglii, je možné, že si tento francouzský výraz vypůjčili a zkrátili na „let“.

Další možností je, že původ slova je stejně jednoduchý jako umožnění hráči bod zopakovat, nebo je ‚nechat‘ bod znovu přehrát.

Kolik dovolíme v tenise?

Počet po sobě jdoucích let, které může hráč zasáhnout, není omezen. Server pokračuje v opakování jejich podání, dokud neudělá podání nebo nenarazí na chybu.

Záznam pro většinu po sobě jdoucích let

Během vítězství Sereny Williamsové nad Ayumi Moritou v roce 2013 naservírovala rekordní čtyři podání za sebou. Je to docela komický příklad toho, jak neexistuje počet po sobě jdoucích let, která mohou nastat.

V roce 2017 by čínský hráč Di Wu dosáhl stejného výkonu zaznamenaného na kameru na turnaji Challenger v čínském Anningu.

Samozřejmě existují případy a příběhy hráčů, kteří mají v rekreačních nebo amatérských zápasech více, ale stačí říci, že čtyři jsou oficiální záznamy v profesionálním tenise.

Nechte přesnost volání

Ve světě profesionálního tenisu s vysokými sázkami existují opatření, která zajistí, že let je vždy rozpoznán, i když je kontakt míče se sítí minimální.

Jak již bylo zmíněno dříve, na obou stranách sítě jsou umístěny elektronické senzory, které snímají i ty nejjemnější vibrace. Oficiální zařízení se jmenuje Trinity, které německý inženýr Dietmar Brauer vyvinul za účelem snížení lidské chyby a zlepšení přesnosti volání.

Samozřejmě, jako u většiny technologií, není to bez chyb. Na US Open v roce 2016 byl let podán nesprávně při podání Jerzyho Janowicze proti Novakovi Djokovicovi. Opakované videonahrávky ukázaly, že míč prošel několik centimetrů přes síťový kabel, ale senzory Trinity stále varovaly rozhodčího.

Zařízení je stále prominentní, navzdory kritice, kterou senzory za ta léta obdržely, což je pravděpodobně způsobeno nízkou nepřesností výskytu.

Pravidlo „No Let“

Někdy je zavedeno pravidlo „Nenechat“, aby se zrychlilo hraní. Podle pravidla no let je let za podání počítán jako fair play, což znamená, že hráči musí s letem zacházet jako s hranicemi a uhrát bod.

Během finále ATP příští generace 2018, které je dobře známé pro své inovace a experimentování s pravidly, bylo pravidlo no let implementováno jako zkušební. Experiment však přidal k obsluze nepředvídatelnost, ale neudržel se a ATP v roce 2019 toto pravidlo zrušilo.

Přestože se v profesionálním tenise používá jen zřídka, toto pravidlo najdete v příloze pět oficiálních tenisových pravidel ITF.

tenisová raketa se dvěma držadly

Časté dotazy a rekapitulace

Pokud jste v tenise nováčci, může chvíli trvat, než plně porozumíte tomu, jak práce funguje a jaká jsou s ní spojená pravidla.

Abychom vám pomohli, shromáždili jsme pro rychlou rekapitulaci některé z nejdůležitějších bodů a společné otázky.

Kdo může volat let?
Ve dvouhře a čtyřhře může každý aktivní hráč na hřišti vyvolat let.

Co se stane, když se zavolá let?
Pokud podáváte let, měli byste své podání opakovat. Pokud k tomu dojde při vašem prvním podání, budete mít dvě příležitosti k podání pro bod. Při druhém podání budete mít pouze jedno další podání.

Pokud dojde k vyrušení, které způsobí přivolání letu, jako například nepoctivému míči poskakujícímu po vašem hřišti, měli byste bod znovu přehrát.

Kdy by měl být povolán let?
Let by měl být vyvolán tak rychle, jak je to možné, poté, co k němu dojde, verbálním oznámením slova „let“ dostatečně hlasitě, aby to slyšeli hráči soupeře.

Kolik letů mohu podávat za sebou?
Počet po sobě jdoucích porcí, které můžete podávat, není omezen.

Proč se tomu říká tenis vpustit?
Slovo „nechat“ pochází ze slova „lettian“, což znamená „překážet“.

Můžete napadnout let?
V profesionálním tenise hráči nesmějí napadat let call.

průvodce hmotnosti tenisové rakety

Je to „let“ nebo „net“?
Někteří hráči mylně označují „let“ jako „net.“ Pokud uslyšíte hráče volat „síť“, lze bezpečně předpokládat, že to znamená „nechat“.

Počítá se let jako chyba?
Ne. Podací podnět naznačuje, že míč zasáhl síť a úspěšně dopadl do správného pole pro podání. Server by měl své podání opakovat.

Pokud však míč zasáhne síť a dopadne mimo správné pole pro podání, je to považováno za chybu.

Balení

Seznámení se s pravidlem může pomoci zabránit záměně a zajistit čistý a příjemný zápas se soupeřem.

Naštěstí vám tento zdroj poskytl lepší porozumění tomu, jak funguje, nebo přinejmenším dodal určitou srozumitelnost. Samozřejmě, pokud máte nějaké nevyřešené otázky, budeme rádi, když se nám ozvete v níže uvedených komentářích.

Které po sobě jdoucí zápasy jste kdy v zápase trefili?

Populární Problémy

Stefan Edberg prozradil, jak Roger Federer během svého pracovního partnerství vyměnil rakety a upravil svou hru. Edberg také dodal, že díky možnosti trávit čas s trenérem Federerem se cítil neuvěřitelně poctěn.

Být dobrým sportovcem znamená mnohem víc než jen být skvělý ve sportu. Existuje také mentální úhel, protože připravujete svou mysl a postoj na to, abyste byli ve svém sportu nejlepší. Spojení dobrého myšlení s osvědčenými postupy ...

Jak vyrobit chléb v mikrovlnné troubě (jednoduchá metoda). Chléb můžete připravit v mikrovlnné troubě! Nebudete používat úplně stejné přísady, jaké byste použili na konvenční chléb. Tento recept je opravdu podobný dortu bez cukru. Můžete upéct ...

Istomin se ve 3. kole utká s 30. nasazeným Pablo Carreno Busta ze Španělska.

Zde budete znát některé z populárních kapel na trhu, které prodávají tenisky, jsou Adidas, Rebook, Nike, Puma atd.

Chile a Kolumbie se v pátek večer setkají ve čtvrtfinále Copa America. Zde je návod, jak sledovat zápas v USA.