Naomi – nebo „Clayomi“ – Ósaka: Velký reset

Roland Garros kdysi zlomil Ósaku. Nyní se titán na tvrdém hřišti učí objímat svůj charakteristický povrch.Jak odcházejí triumfální návraty do Paříže, znovuobjevení se Naomi Ósakové ve francouzském hlavním městě na Roland Garros se nedá srovnávat s návratem Napoleona Bonaparta z exilu v roce 1840 nebo s osvobozeneckým pochodem prezidenta Charlese De Gaulla po Champs-Elysées blízko konce světové války. II. Možná se to ani nevyrovná rozruchu, který vznikl na začátku tohoto roku, kdy Rihanna oznámila svůj návrat na pařížský týden módy.

Ósakové znovuobnovení honby za grandslamovým titulem na antuce není jen pozoruhodnou atletickou událostí, je to vývoj, který stojí za to oslavit kvůli tomu, co představuje: rehabilitaci hráčky, jejíž budoucnost v tenise, kdysi zdánlivě neomezená, byla vážně ohrožena. když ji kvůli obavám o duševní zdraví před třemi lety odstoupila z Roland Garros uprostřed turnaje.„Jsem opravdu nadšená, že se dozvím více o [hře] na antuce, vyvinu se a půjdu hrát do Paříže,“ řekla Ósakaová v průběhu svého nedávného úspěchu v Římě, kde Ósaka zaznamenala dvě vítězství v Top 20 a se dostal do čtvrtého kola, než prohrál se Zheng Qinwenem na 7. místě.

Zina Garrison, bývalá finalistka Wimbledonu, která se umístila na nejvyšším čtvrtém místě v kariéře, mi řekla, že nedávný pokrok v Ósace je důvodem k optimismu.

'Její šance jsou možná mizivé, ale vyvíjela velmi silné duševní úsilí, aby to jeden den po druhém zvládla.' Pro šampiona, jako je ona, to může být velmi obtížné. Ale ona je jednou z těch hráček, které, když se rozpálí, bude opravdu horko.'  'Já'm just really excited to learn more about [the] clay-court [game] and develop and go to play in Paris,” Osaka said in Rome.

'Jsem opravdu nadšený, že se dozvím více o [hře] na antuce a budu se rozvíjet a jít hrát do Paříže,' řekl Osaka v Římě.

Zatímco soupeřit v Paříži tak brzy v jejím comebacku je velký problém, postoj Ósaka je na hony vzdálen tomu, co její kariéru poslalo na frak. Její tehdejší zmatek a nespokojenost byly bolestné. Vedli Ósaku – tehdy pouhých 23 let, čtyřnásobnou grandslamovou šampionku a již bývalou jedničku – do delší pauzy od tenisu. Ósakovo zděšení z tlaku způsobeného jejím úspěchem také vyvolalo národní a nakonec i celosvětové zúčtování zahrnující mnoho dalších vysoce profilovaných sportovců.zdarma živý přenos světové série

Ironicky, Ósaka pláč srdce skončilo to, že na ni upoutalo více než méně pozornosti. Lidé se ptali, co se stane příště?

Odpovědí byl dlouhý odpočinek, mateřství (má malou dceru Shai) a restart kariéry. Garrison viděla, že návrat přichází, kvůli Osakovým zmínkám o něm v pozdní fázi těhotenství.

„Připravovala se na to mít své dítě a pořád mluvila o tom, že se vrátí. To mi řeklo, že jí tenis opravdu chyběl, možná víc, než si myslela.'

Nejsilnějším důkazem toho, že Ósaka, nyní 26, se vrátila do rovnováhy, je to, že zatímco antuková sezóna byla bodem vzplanutí její nespokojenosti, tentokrát je v tom all-in.

To není žádná maličkost. Byl to stres, který Ósaka zažila, když se snažila zopakovat svůj úspěch na tvrdém kurtu na antuce (všechny čtyři její hlavní výhry přišla na Australian nebo US Open) a neúnavné zaměření vědců na tuto výzvu, co vyvolalo její pád v roce 2021. Ósakaová se po této epizodě pokusila nastartovat své nadšení, prohrála jediný zápas, který odehrála na Roland Garros v roce 2022. Byla to předehra k jejímu rozhodnutí nehrát v roce 2023 vůbec žádný tenisový turnaj.

Připravovala se na porod a neustále mluvila o návratu. To mi řeklo, že jí tenis opravdu chyběl, možná víc, než si myslela. Jiná posádka

průvodce velikostí tenisových raket

Tak jsme tady. Ósakové výsledky během nedávného začátku segmentu na tvrdém kurtu byly povzbudivé, ale skutečný lakmusový papírek pro její duševní stav i její hru je podán na antuce. Ještě před týdnem v Římě Ósakaová nikdy neporazila hráče z Top 20 ani nepostoupila až do čtvrtého kola na antukovém turnaji.

Je jasné, že to není někdo, kdo by se snažil uspokojit sponzory nebo zabíjet čas, než se konec sezóny odehraje na povrchu, ve kterém se cítí nejpohodlněji. Významný rozdíl mezi dneškem a tentokrát v roce 2021 spočívá v tom, že Ósaka, která je v současné době na 134. místě, se spíše snaží o comeback, než aby se snažila dostát neustálému refrénu „více!“ Tlak nadějí se snáší mnohem snadněji než tlak očekávání. Ale stále je to skličující úkol.

„Když jsi zvyklý vyhrávat, dostaneš se nasazený. Dostáváte body zdarma, protože se vás lidé bojí,“ říká Garrison, „ale když se to změní a lidé vás začnou mlátit, je to těžší. Lidé proti vám hrají lépe a vy už nezískáte ty volné body kvůli tomu, kým jste byli kdysi.“

Ósakaová zahájila antukovou sezónu na malém turnaji ve francouzském Rouenu. Skončilo to neblaze, prohrou v prvním kole s č. 78 Martinou Trevisanovou. Přesunula se do Madridu, kde vyhrála svůj úvodní zápas, a poté dala č. 17 Ludmile Samsonové vše, co dokázala zvládnout, v těsné třísetové ztrátě. Ten týden hrála Ósaka také cvičný zápas s Dariou Kasatkinovou, defenzivní čarodějkou adeptkou na kostky a porcování agresivních hráčů na antuce.

Kasatkina, na žebříčku č. 10, naučila Ósakaovou a umožnila jí jedinou hru ve dvou setech. Bod zaujatý. Ósakaová si udělala mentální poznámky a rozhodla se přijít na to, jak své hře na antuce vdechnout více života. Jako předehru k Rome Masters si zarezervovala rychlý týdenní tréninkový blok na antukových kurtech na španělské Mallorce.

'Sledoval jsem několik videí,' řekl Ósaka novinářům v Římě. „Sledoval jsem Rafu. Díval jsem se na Alcaraz. Sledoval jsem Rubleva, což bylo velmi inspirativní, protože smeká míčem. Říkal jsem si, jako: ‚Nechci litovat, až odejdu z kurtu.‘ V Madridu jsem tak trochu litoval, že jsem se nerozhoupal naplno. Soustředil jsem se na to - hodně.'

  Kasatkina a Ósaka se setkaly na antukovém tréninku; Daria dala Naomi jen dvě hry. Pak se potkali na zápasišti a karta se obrátila.

Kasatkina a Ósaka se setkaly na antukovém tréninku; Daria dala Naomi jen dvě hry. Pak se potkali na zápasišti a karta se obrátila.

V Římě se Ósakaová také zmínila, že když procházela chodbou vedoucí do tělocvičny, nemohla si pomoct a neviděla plakáty bývalých šampionek, včetně Mary Pierceové, Sereny Williamsové a Marii Šarapovové. Ósakaová řekla, že ji povznáší pohled na ně.

'Velmi mě to inspiruje, když vím, že hard-hiteři mohou hrát dobře na antuce.'

Podle pozorování to nemusí znít příliš hluboko. Ale byla to neocenitelná realizace. Odpálení velkého míče bylo vždy zdrojem jejího úspěchu a nebyl důvod, proč by to nemělo platit na všech površích. Přesiloví hráči své hry na antuce neměnili, přizpůsobili se jí. Ósaka udělala v tomto směru během Říma významný pokrok, o čemž svědčí její výhra 6-3, 6-3 nad...Kasatkinou.

Bylo by hloupé číst příliš mnoho do jednoho výsledku, ale Ósakaová odehrála dobře modulovanou hru. Pohybovala se podél té linie ostré jako břitva mezi zbytečným rizikem a sebezničujícím omezením. Ale povzbudivou dlouhodobou zprávou bylo, že se zdálo, že si tento proces užívá. Na konci jejího týdne ji sociální média Twitterati nazvali „Claynomi“.

'Upřímně řečeno, chtěl jsem hrát chytrý tenis,' řekl Ósaka. 'Chtěl jsem hrát míč s vyšším procentem bez ohledu na to, co se děje.' Myslím, že v tom zápase, když to bylo těsné, jsem přestřelil možná jednu nebo dvě rány. Nějak jsem si to uvědomil a snažil jsem se vrátit zpátky do drážek věcí. . . Jen jsem chytřejší s tvrdými střelami, které trefím.“

'Byl jsem ohromen její trpělivostí,' řekl Garrison o Ósace, 'protože mě napadlo, jestli by tu trpělivost mohla ovládat. Zdá se, že to dělá.'

To byl velký krok vpřed pro profesionálku, která dříve řešila výzvu antuky se stále kolísavou směsí nerozhodnosti, vyhýbání se a netrpělivosti – s určitou dávkou racionalizace. Reakce Ósakové na poslední zápas na antuce, který předtím hrála Roland Garros v roce 2021 je stále vypovídající. Poté, co v prvním kole prohrála v Římě s tehdy 31. Jessicou Pegulaovou, řekla: „Zvláštním způsobem jsem ráda, že nevyhrávám. Vím, že to zní trochu mimo, ale mám pocit, že se hodně učím. Dodává mi to hodně síly trénovat tvrději a učit se ze všech svých praktik.“

Přesto i tehdy Ósaka věděla, že na antuce se nemůžete naučit ani procvičovat svou cestu k úspěchu. Přesně věděla, na čem je její hra založena, a vyjádřila se takto: „Nezačnu koulemi odpalovat koule tři stopy nad sítí. Jsem agresivní hráč, to je to, co dělám. To mi pomáhá vyhrát.'

jak zavázat tenisky, aby nazouvaly

Ósaka možná vyvíjí nezbytnou kombinaci trpělivosti a agrese, kterou vyžaduje špína. Je pravděpodobné, že stejně jako mnoho jiných profesionálů, kteří nevyvíjeli své hry na antuce, byla oklamána mystikou přírodního povrchu. Pokud jí frustrace zatemnily zrak, zdá se, že prodloužená pauza, kterou si vzala, a změny způsobené mateřstvím jí pomohly obnovit jasnost. Namísto toho, aby se soustředila na „učení“ a „cvičení“, přijala svou povahu hráče typu „see-ball, hit-ball“ – s výhradami.

Možná to nakonec nebylo tak složité. Existuje agresivní tenis, je zde defenzivní tenis, je zde kreativní tenis, existuje vedlejší tenis. Ale nejlepší tenis je pořád chytrý tenis, který není tak složitý – přesto zůstává snáze řečeno, než udělá.

To je užitečná znalost, kterou si „Claynomi“ může vzít s sebou do Paříže a hledat triumfální návrat.

Populární Problémy

Jak navštívit ředitelství Google. Sídlo společnosti Google, které se nachází v Mountain View v Kalifornii, je přístupné veřejnosti a putování po kampusu je zábavný způsob, jak strávit několik hodin. Ačkoli neexistují žádné oficiální prohlídky a většina ...

Novak Djokovič nedávno vyměnil hity se svým synem Stefanem na travnatých trávnících na Mallorce, kde se příští týden představí ve čtyřhře.

Přímé lety jsou úžasné, ale někdy není k dispozici přímý let do vašeho cíle (nebo existuje, ale je to dražší). Pokud potřebujete změnit letadlo na navazující let, pravděpodobně vás zajímá ...

Jak roztočit a obnovit Cessnu 150. Toto je série pokynů, jak vstoupit a zotavit se z rotace v lehkém letadle Cessna 150. Rotace je letový manévr, který je pro piloty potenciálně velmi nebezpečný. Točení zahrnuje ...

Rafael Nadal je v současné době v Manacoru, kde si odpočine zaslouženě, než bude pokračovat v tréninku na nadcházející turnaje v hardcourt a claycourt.

Jennifer Brady zahájí kampaň 2020 French Open proti 17leté Claře Tauson. Je to vůbec poprvé, co si ti dva na turné zahrají navzájem.