Jak zacházet s bolavým ramenem

Bolavé rameno je poměrně častým problémem mužů i žen všech věkových kategorií. Bolest ramen může být způsobena svalovými napětími, podvrtnutím vazů, vykloubením kloubů a dokonce i problémy se střední částí zad nebo krku. Nejčastějšími důvody pro vznik bolavého ramene jsou příliš těžké cvičení, sportovní zranění a pracovní nehody. Většina bolavých ramen se sama zmírní a odezní do týdne-někdy rychleji, když se o ni doma vhodně postaráte; někdy však bolavá ramena potřebují k úplnému vyřešení odbornou pomoc.Část 1 ze 2: Léčba bolavého ramene doma

 1. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 1

  1 Odpočiňte si bolavé rameno na několik dní. Nejčastější příčinou bolavého ramene je buď nadměrné používání (opakující se pohyby ramen) nebo nadměrné namáhání (zvedání příliš těžkých věcí). Pokud je to pravděpodobně příčinou vašeho bolavého ramene, zastavte na několik dní příčinnou aktivitu a odpočiňte si. Zvažte možnost zeptat se šéfa, zda můžete dočasně přepnout pracovní stanice nebo zaměstnání na něco méně opakujícího se a náročného na svých bedrech. Pokud je vaše bolavé rameno způsobeno cvičením v posilovně, pak možná zvedáte příliš těžce nebo používáte špatnou formu - požádejte o radu osobního trenéra nebo atletického terapeuta.
  • Odpočinek bolavého ramene na několik dní je užitečné, ale jeho vložení do ramenního závěsu není dobrý nápad, protože může vést k syndromu „zmrzlého“ ramene. Vaše rameno se musí trochu hýbat, aby stimulovalo průtok krve a hojení.
  • Bolest ramene obvykle svědčí o jednoduchém natažení nebo natažení svalu, zatímco ostré bolesti svědčí pro poranění kloubů/vazů.
 2. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 2

  2 Naneste led na akutně bolavé rameno. Pokud se vaše bolavé rameno vyvinulo nedávno a vypadá nebo se cítí zanícené, naneste na nejjemnější část sáček drceného ledu (nebo něco studeného), abyste snížili zánět a otupili bolest. Ledová terapie je nejúčinnější u akutních (nedávných) poranění, která zahrnují určitý druh otoku, protože snižuje průtok krve. Drcený led aplikujte 15 minut 3–5krát denně, dokud bolestivost neustoupí nebo úplně nezmizí.
  • Stlačení drceného ledu o nejbolestivější část ramene nataženým obvazem Tensor nebo Ace je ještě užitečnější v boji proti zánětu.
  • Před nanesením na jakoukoli část těla vždy zabalte led do tenkého hadříku - pomáhá předcházet podráždění pokožky nebo omrzlinám.
  • Pokud nemáte po ruce ledovou tříšť, použijte kostky ledu, mražené gelové obaly nebo sáček mražené zeleniny (skvěle funguje hrach nebo kukuřice).
 3. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 3

  3 Naneste vlhké teplo na chronicky bolavé rameno. Pokud vás bolavé rameno trápí mnoho týdnů nebo měsíců, pak je to považováno za chronické zranění. Vyvarujte se chladové terapie u chronických zranění a místo toho použijte vlhké teplo. Vlhké teplo zahřívá svaly a další měkké tkáně zvýšením průtoku krve, což může být užitečné při bolestech způsobených starými sportovními zraněními a artritidou. Dobrým zdrojem vlhkého tepla jsou sáčky vhodné pro použití v mikrovlnné troubě naplněné zrny (například pšenicí nebo rýží), bylinkami a/nebo éterickými oleji. Zapněte bylinkový sáček v mikrovlnné troubě asi na 2 minuty a poté ho aplikujte na bolavé svaly na 15 minut, první věc každé ráno nebo před jakýmkoli významným cvičením.
  • Přidání levandule nebo jiných specifických esenciálních olejů do bylinného sáčku vám může pomoci zmírnit nepohodlí tím, že vás uvolní.
  • Teplá koupel je dalším skvělým zdrojem vlhkého tepla. Přidejte šálek nebo dvě soli Epsom do koupelové vody, abyste dosáhli ještě lepších výsledků - vysoký obsah hořčíku uvolňuje a zklidňuje napjaté svaly a šlachy.
  • Vyhněte se aplikaci suchého elektrického tepla ze standardních ohřívacích podložek, protože to může dehydratovat svaly a zvýšit riziko zranění.
 4. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 4

  4 Užívejte volně prodejné (OTC) léky. Pokud vaše bolest bolavého ramene není výrazně ovlivněna aplikací ledu nebo vlhkého tepla, zvažte krátkodobé užívání OTC léků. Protizánětlivé látky, jako je ibuprofen (Motrin, Advil) nebo naproxen (Aleve), jsou pravděpodobně nejlepší pro bolest v rameni, která také zahrnuje výrazný zánět-běžný s bursitidou a tendinitidou ramene. Painkillers (také nazývané analgetika) jsou pravděpodobně lepší pro bolest ramen bez velkého otoku, jako jsou svalové napětí nízké kvality a osteoartróza (typ opotřebení). Nejběžnějším OTC lékem proti bolesti je acetaminofen (Tylenol, Paracetamol).
  • Protizánětlivé a analgetické léky by měly být vždy považovány za krátkodobé strategie tlumení bolesti. Užívání příliš velkého množství najednou nebo dlouhodobé užívání zvyšuje riziko žaludečních, ledvinových a jaterních problémů.
  • Pokud se vaše bolavé rameno cítí extrémně napjaté a křečí, pak může být účinnějším lékem OTC relaxant svalů (jako je cyklobenzaprin). OTC svalové relaxanci nemusí být ve Spojených státech dostupné a musí být získány od lékaře.
  • Jako bezpečnější alternativu vetřete do bolavého ramene krém/pleťovou vodu/mast, která obsahuje přírodní prostředek zmírňující bolest. Menthol, kafr, arnika a kapsaicin jsou všechny užitečné při úlevě od bolestí pohybového aparátu.
 5. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 5

  5 Proveďte několik ramenních protahování. Vaše bolavé rameno může také zahrnovat těsné nebo ztuhlé svaly, pravděpodobně kvůli opakujícím se tlakům, dlouhodobému špatnému držení těla nebo jednoduše kvůli nedostatečnému používání. Dokud vaše bolest v rameni není příliš nesnesitelná s pohybem, pak bude pravděpodobně prospěšné nějaké lehké natažení 3-5x denně. Bolavé a ztuhlé svaly dobře reagují na lehké protahování, protože snižuje napětí, podporuje průtok krve a zlepšuje flexibilitu. Držte rameno natažené po dobu 30 sekund a zhluboka dýchejte. Zastavte, pokud se bolestivost výrazně zvyšuje.
  • Ve stoje nebo vsedě se natáhněte kolem přední části těla a chyťte se za opačný loket. Vytáhněte zadní část lokte přes hrudník, dokud neucítíte, že se svaly natahují v odpovídajícím rameni.
  • Ve stoje nebo vsedě se natáhněte za záda a uchopte zápěstí postiženého ramene. Pomalu stáhněte zápěstí, dokud neucítíte, jak se svaly natahují v odpovídajícím rameni.
 6. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 6

  6 Přehodnoťte svou spací polohu. Některé polohy ve spánku mohou způsobit bolest v ramenou, zejména v polohách, které zahrnují umístění ruky nad hlavu. Lidé, kteří jsou obézní, také riskují zhutnění a podráždění ramenních kloubů, pokud spí po stranách (nazývá se poloha vleže). Abyste se vyhnuli zhoršení nebo způsobení bolesti ramen, vyhněte se spánku na boku nebo na břiše - místo toho spěte na zádech. Pokud vás bolí jen jedno rameno, může být pohodlné spát na druhé straně, pokud vaše horní část těla není příliš těžká.
  • Výběr podpůrného polštáře pro vaši hlavu může také snížit tlak na vaše ramenní klouby.
  • Při spánku na zádech zvažte použití malého polštáře na podporu a mírné zvednutí bolavého ramene.
  • Spánek na boku nebo na břiše s paží zvednutou nad hlavu nejenže dráždí ramenní kloub, ale může stlačit nervy, které vám vedou od krku k paži. Když k tomu dojde, obvykle cítíte necitlivost nebo brnění v paži.
  reklama

Část 2 ze 2: Hledání léčby bolavého ramene

 1. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 7

  1 Domluvte si schůzku se svým lékařem. Pokud vaše bolavé rameno nereaguje na výše uvedené domácí prostředky, naplánujte si schůzku s lékařem na fyzickou prohlídku. Váš lékař může provést rentgenové záření a další testy, aby zjistil příčinu bolesti ramen. V závislosti na nálezech a diagnóze může lékař doporučit silnější léky na předpis, injekce kortikosteroidů, fyzioterapii a/nebo operaci ramene.
  • Poranění rotátorové manžety jsou běžnou příčinou chronické bolesti ramen - více než 4 miliony návštěv lékařů ročně ve Spojených státech je způsobeno problémy s rotátorovou manžetou. Rotátorová manžeta je skupina svalů a šlach, které drží kosti ramenního kloubu pohromadě.
  • Rentgenové paprsky mohou detekovat zlomeniny, dislokace, artritidu, kostní nádory a infekce, přestože k zobrazení závažných problémů ve svalech, šlachách a vazech je zapotřebí vyšetření MRI nebo CT.
  • Injekce kortikosteroidů (jako je prednisolon) do bolavého a zaníceného ramene (burzitida, tendinitida) může rychle snížit zánět a bolest a umožnit větší rozsah pohybu a flexibilitu.
  • Operace ramene je vyhrazena pro opravu zlomených kostí, čištění poškozených kloubů, opětovné připojení přerušených šlach a vazů, odstranění krevních sraženin a odtok nahromaděné tekutiny.
 2. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 8

  2 Požádejte o doporučení fyzického nebo atletického terapeuta. Pokud je vaše bolavé rameno způsobeno zraněním rotátorové manžety nebo jiným problémem souvisejícím s nadměrným namáháním nebo nadměrným používáním, požádejte svého lékaře o fyzioterapii, aby vaše rameno mohlo být rehabilitováno. Fyzický nebo atletický terapeut vám ukáže konkrétní a přizpůsobená posilovací cvičení a protahování bolavého ramene, díky čemuž bude silnější a pružnější.
  • Fyzický nebo atletický terapeut může k rehabilitaci ramene používat posilovací stroje, činky, gumičky, cvičební míče, terapeutický ultrazvuk a/nebo elektronickou stimulaci svalů.
  • K pozitivnímu ovlivnění chronických problémů s ramenem je obvykle potřeba fyzioterapie dvakrát až třikrát týdně po dobu čtyř až šesti týdnů.
  • Mezi dobré posilovací aktivity pro vaše rameno patří kliky, veslování, plavání a bowling.
 3. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 9

  3 Podívejte se na chiropraktika. Vaše bolavé rameno může souviset s krkem nebo střední částí zad, takže může být vhodná schůzka s chiropraktikem. Chiropraktici jsou specialisté na klouby, kteří se zaměřují na navození normálního pohybu a funkce v páteřních a periferních kloubech, jako jsou ramenní. Bolest ramen může být způsobena problémy s podložními klouby (glenohumerální a/nebo akromioklavikulární klouby), nebo může být způsobena problémy s hrudní páteří (střední část zad) nebo krční páteří (krk). Váš chiropraktik může určit, odkud pochází bolest, a v případě potřeby problémový kloub ručně upravit nebo mírně přemístit.
  • Ruční úpravy spojů často vytvářejí „prasknutí“ nebo „ praskání 'zvuk, který je bezpečný a jen zřídka bolestivý.
  • Ačkoli jediná úprava kloubu může někdy vyléčit problém s ramenem, více než pravděpodobné bude trvat několik ošetření, než dojde k výraznému účinku.
  • Chiropraktici mohou použít manuální manévry kloubů k resetování vykloubeného ramene, i když neléčí zlomené kosti, infekce kloubů ani rakovinu kostí.
 4. Obrázek s názvem Léčba bolavého ramene Krok 10

  4 Vyzkoušejte profesionální masážní terapii. Pokud vaše bolavé rameno trvá déle než týden a myslíte si, že je to způsobeno napjatými nebo namáhanými svaly, zvažte hloubkovou masáž tkání od kvalifikovaného masážního terapeuta. Masáž hlubokých tkání je skvělá pro úlevu od bolesti svalů, napětí a napětí, což může omezit váš rozsah pohybu a snížit flexibilitu v rameni. Masáž také podporuje lepší krevní oběh a podporuje relaxaci.
  • Masážní terapie je užitečná pro mírné až středně těžké kmeny a podvrtnutí, ale nedoporučuje se pro vážnější poranění kloubů nebo nervů.
  • Začněte půlhodinovou masáží se zaměřením na bolavé rameno, ale také požádejte terapeuta, aby zahrnoval spodní část krku a střední část zad. Může se vám zdát efektivnější 1hodinová relace nebo upřednostnit více relací v průběhu týdne nebo dvou.
  • Nechte terapeuta zajít co nejhlouběji, aniž byste sebou škubli - v rameni je mnoho svalových vrstev, které byste měli řešit, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Kdy poznám, že je čas navštívit lékaře? Když je bolest na místě mnoho dní nebo týdnů i přes vaši snahu ji léčit.
 • Otázka Co mám dělat, abych druhý den ulevil bolestem ramen a zad? Použijte led a možná léky proti bolesti. Může se také zdát, že byste měli odpočívat a nic nedělat, ale čím více se budete hýbat, tím lépe se budete cítit. Když vás bolí cvičení, ve vašich svalech jsou drobné slzy. Kyselina mléčná se hromadí a dráždí nervy. Když se pohnete, kyselina se z těchto slz uvolní.
 • Otázka Co mohu pro své bolestivé rameno udělat ve škole? Pokud je to mírně bolestivé, řekněte to učiteli. Pokud je to trochu těsné a bolestivé, zkuste natáhnout ruce v kruzích.
 • Otázka Měl jsem dva výstřely na každou paži a teď se mi těžko spí, protože spát můžu jedině na boku. Co bych měl dělat? Položte hlavu na bok a spěte na břiše.
 • Otázka Bolí mě rameno už více než 10 dní, co mám dělat? Pokud vás to tak dlouho bolí a domácí prostředky nepomohly, poraďte se se svým lékařem.
Nezodpovězené otázky
 • Bolí mě rameno, když na něj tlačím, když odkládám věci nebo když dělám judo. Protahuji se asi měsíc, ale pořád to bolí. Co bych měl dělat?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste se vyhnuli bolavým ramenům, vyhněte se nošení těžkých tašek nebo peněženek, které rozdělují váhu nerovnoměrně na vaše ramena. Místo toho použijte batoh se dvěma polstrovanými popruhy.
 • Abyste předešli bolestem ramen, omezte úkoly nad hlavou pomocí vysokého žebříku a přibližte se ke své práci.
 • Pokud vaše práce zahrnuje hodně stání, zajistěte, aby vaše tělo nebylo neustále otáčeno nebo zkrouceno na jednu stranu - důležité je udržovat symetrii a rovnováhu.
 • Zvažte akupunkturní terapii. Vědecké studie neumožňují zmírnit všechny příčiny bolestí ramen, ale existuje mnoho neoficiálních zpráv, které tvrdí, že jsou velmi účinné.

reklama

Varování

 • Pokud se vaše bolest v rameni stane vážnou a oslabující, domluvte si schůzku s lékařem svého rodinného lékaře, jakmile to bude možné.
 • Pokud se bolest v rameni objeví před nebo společně s bolestí na hrudi a namáhavým dýcháním, zavolejte 9-1-1. Možná máte infarkt.
reklama

Populární Problémy

„This Is Us“ je dnes večer zpět se zcela novou epizodou. Zjistěte, jak sledovat show online bez kabelu, prostřednictvím živého přenosu, zde.Arsenal a Dundalk se setkají ve čtvrtek ve hře Evropské ligy. Zde je návod, jak sledovat zápas, pokud jste v USA.Balení na dovolenou se může cítit jako jeho vlastní práce a může se zdát nevyhnutelné, že skončíte přílišným balením nebo zapomenutím zásadní položky. Ale tím, že si uděláte trochu času na vytvoření promyšleného plánu a naučíte se pár tipů na balení, jako ...

Perfektní pár bot může mít různé tvary, velikosti a stavy čistoty. Pokud jste objevili svůj dokonalý pár bot v obchodě se spořivostí nebo v hrabavém výprodeji, možná budou potřebovat trochu TLC, než je budete moci nosit ....Top 10 tenisových raket, které lze v Indii koupit do 5 000 Rs.Bývalí top 10 hráči Roberto Bautista Agut a David Goffin vedou zaplněné hřiště na ročníku Open Sud de France 2021, který se bude hrát v Montpellier od 22. do 28. února.