Iga Swiatek ve své šokové prohře s Lindou Noskovou cítila, že čelí buď Sabalence, nebo Rybakině.

Devatenáctiletá hráčka předvedla mistrovskou třídu měřené síly, aby porazila světovou jedničku – a rozbila horní polovinu ženské remízy dokořán.Co to znamená, když řekneme, že hráč má „tenisovou DNA“? Pokud tento sport sledujete dostatečně dlouho, poznáte to, když ho uvidíte.

Na zjevné úrovni je to schopnost zasáhnout silou bez námahy, vybojovat jemný drop shot, přistát topspin lobem na základní čáře a puškou tweener. Ale není to jen tak. Dobré tenisové geny se mohou projevit jemnějším, méně okázalým způsobem. Například vědět, jak a kdy změnit rychlost od výstřelu k výstřelu, aniž byste vypadali, jako byste měnili rychlost od výstřelu k výstřelu. Nebo instinktivně rozpoznat, co váš protivník udělá dál, a pak se držet na zemi a vytvořit lepší odezvu ze vzduchu. Nebo změřte svou první přihrávku, aby to jen vyčistilo síť, a vyhrajte druhou.Lindě Noskové, která v ní všechny ty věci dělala 4-6, 6-3, 6-4 naštvaná výhra nad Igou Swiatekem v sobotu na Australian Open, má tenisovou DNA. To si asi před včerejším večerem uvědomovalo jen málo fanoušků. Noskové je 19, je na 50. místě a předtím na majoru neprošla přes druhé kolo. Jejím nárokem na tenisovou slávu byl dívčí titul na Roland Garros v roce 2021.

Ve svém nezapomenutelném debutu na Australian Open v hlavním tahu Nosková porazila světovou jedničku Igu Swiatekovou a dostala se do čtvrtého kola.V České republice je samozřejmě hodně tenisové DNA, zejména mezi ženami. Sahá minimálně tak daleko, jak se šíří sítě umělkyň jako Martina Navrátilová a Hana Mandlíková, a pokračuje dnes v celodvorních hrách Karolíny Muchové a Barbory ​​Krejčíkové.

Schopnosti Noskové nejsou tak poutavé. Zpočátku, na 5'11', se silnou postavou, velkým podáním a tvrdými údery do země, může vypadat jako kterýkoli jiný power-baseliner. A se Swiatekem v tomto oddělení se více než udržela. Trefila 10 es Swiatek má čtyři a 35 vítězů k Polákovi 34. Jak říká Nosková: 'Samozřejmě je mojí hrou být agresivní téměř neustále, zvláště ve správný čas.'

jaká je nejlepší tenisová raketa

Vím jen, že když budu agresivní, můžu hrát s kýmkoli. Linda NoskováVyhrála ale i se svým dvorským citem. Četla Swiatekovy přístupy. Překvapila ji tím, že náhle přešla z bezpečných míčů k přerušeným forhendům. Vstřebala Swiatekovo tempo a obrátila ho zpět na sebe. Stejně důležité je, že i po první prohře s jedničkou na okruhu WTA nikdy nevypadala, jako by jen hrála o morální vítězství nebo úctyhodné skóre.

Po brejku za stavu 3-3 ve druhém, kdy si Swiateková jistě myslela, že ji dělí od vítězství jen jeden švih, ji Nosková překvapila tím, že ke svému druhému podání přidala pár mil za hodinu. Nakreslila chybu a vykopala nákladový prostor. Zdálo se, že absolvování tohoto testu osvobodí Noakovou. V další hře zlomila lásku Swiateka jiskřivým – a vzácným – vítězným forhendovým returnem naruby.

Swiatek v prvních dvou kolech porazil šampionku Australian Open 2020 Sofii Keninovou a finalistku z roku 2022 Danielle Collinsovou, ale ve třetím se snažil vyrovnat palebnou sílu Noskové.

Spoustě mladých hráčů by to na noční práci v Laveru proti tomuto soupeři stačilo. Když se Swiatek snadno prolomil a dosáhl ve třetím setu na 2-2, vypadalo to, že by to mohlo být. Ale Nosková opět hrála na vítězství a předvedla špičkový tenis, když to potřebovala. Zlomila na 3-3, vypálila dva bekhendové vítěze, aby udržela stav 5-3, a vrátila se z 0-30 v poslední hře, aby vyhrála. Trefit eso a vítěze podání na posledních dvou bodech nebolelo.

'Myslím tím, že jsem dnes večer věřila své hře,' řekla Nosková, která debutovala v Rod Laver Areně. 'Opravdu jsem toužil po vítězství, protože jsem opravdu nepřišel na kurt s myšlenkou, že nemám co ztratit.' Bral jsem to velmi vážně.'

'Jen vím, že když budu agresivní, můžu hrát s kýmkoli.'

Pokud jde o Swiatekovou, nedokázala se dotknout toho, co se pokazilo, kromě toho, že řekla, že Nosková využila své šance lépe než ona.

slouží stolní tenis

'Měl jsem pocit, že mám všechno pod kontrolou, dokud mě nezlomila ve druhém setu,' řekl Swiatek. „Ale ano, měl jsem pár šancí ji zlomit ve druhém setu a nevyužil jsem je. Tak to je škoda. Ale když mě zlomila, byla tak trochu proaktivní.“

Polákka, která vyhrála posledních 18 zápasů, srovnala styl podání Noskové se stylem Aryny Sabalenkové a Eleny Rybakinové. (Video výše.)

'Bylo těžké přečíst její podání,' řekl Swiatek. 'Vím, že jsem udělal vše, co jsem mohl, a nelituji toho, ale určitě bych si přál, abych to mohl hrát trochu lépe.'

Swiatekova prohra spolu s Rybakinou na začátku týdne odpálí poslední pant dveří v horní polovině losování žen. Čtyři zápasy čtvrtého kola budou Nosková vs. Elina Svitolina, Victoria Azarenková vs. Dayana Yastremska, Jasmine Paolini vs. Anna Kalinskaya a Qinwen Zheng vs. Oceane Dodin. Jeden z nich si příští sobotu zahraje finále Australian Open.

Zheng je nejvýše nasazenou na 12. místě a čtyři z osmi – Nosková, Dodin, Kalinskaya a Yastremska – jsou mimo Top 40. Pouze Azarenková byla dříve ve finále Slamu.

Jako vždy, když dojde na majorech k masakru semen, po zbytek cesty ztrácíme hvězdnou sílu. Ale dostáváme něco na oplátku: Každý zápas se stává mnohem intenzivnějším a vysoce sázkovým, protože každý, kdo odešel, má legitimní šanci stát se finalistou Slamu.

To zahrnuje Noskovou, která ukázala, že má údery a tenisové geny, aby porazila kohokoli.

Populární Problémy

Rafael Nadal neprojevil slitování se 17násobným vítězem Slamu Rogerem Federerem, když v semifinále Australian Open rozdrtil švýcarské 7-6, 6-3, 6-3.

Federer to snadno zvládl, zatímco Cilicovi to trvalo!

Úterní výhra Anastasie Pavljučenkovové nad Španělkou Sárou Sorribes Tormo posunula Rusku o krok blíže k její vůbec první medaili na olympiádě.

Klasické zápasy US Open: Rod Laver vs Tony Roche US Open 1969 finále

Tito tři hráči dominovali zbytku pole více než deset let a neplánovali se vzdát.