Steffi Graf vs Monica Seles: Rivalita, která mohla dosáhnout větších výšin

Steffi Graf

Steffi Graf (vlevo) a Monica Seles

Byla to rudá špína Paříže za dlouhého odpoledne 6. června 1992, kdy se mezi tehdejší světovou jedničkou a dvojkou Monica Seles a Steffi Graf právě hrálo jedno z vůbec nejlepších grandslamových finále v historii ženského tenisu. respektive s tím, že oba soupeří o svou třetí korunu French Open. Byl zvolen nejlepším ženským zápasem předchozího století a svět zíral na dlouhou rivalitu při jeho výrobě.

Stefanie Maria Graf aka Steffi Grafová se na konci 80. let 20. století stala skutečnou nástupkyní legendární Martiny Navrátilové v ženském tenise. Graf převzal v roce 1987 od Martiny žebříček č. 1 a pokračoval v nebývalém běhu 186 po sobě jdoucích týdnů na špici žebříčku WTA, jen aby jej o tři roky později vážně napadl jugoslávský teenager s maďarským původem v Monice Seles, který nakonec ji v březnu 1991 v tabulce žebříčku překonal.

Monica zasáhla purpurovou záplatu ve druhé polovině roku 1990 a měla fenomenální průběh 2-1/2 roky, když vyhrála 7 z 9 Slamů a 3 roky končící finále WTA Tour.

Steffi Graf a Monica Seles

Steffi Graf a Monica Seles objímají po zápase

Právě když se Seles pohybovala před svým o ​​4 roky starším soupeřem, došlo k osudnému bodnému incidentu 30. dubna 1993 v německém Hamburku. Psychotický fanoušek Steffi jménem Gunter Parche vyšel z galerie pro diváky a při střídání na židli v probíhajícím čtvrtfinálovém zápase na turnaji žen v Hamburku bodl Selesa do zad a zastavil jinak fascinující soupeření na svém vrcholu.

Monica se po dvou letech od incidentu vrátila a začala znovu vyhrávat, ale nikdy nemohla znovu získat formu a konzistenci z doby před několika lety, což ji vyneslo na první místo v žebříčku WTA. Nikdy nemohla získat toto místo a mohla vyhrát pouze jednou proti Steffi po roce 1993.

Podívejme se podrobně na čísla:

PŘED 1993 NÁVRH STABBINGU

STEFFI GRAF vs MONICA SELES

6 výher 4 výhry

3 grandslamová střetnutí vyhrána 3 grandslamová střetnutí vyhrána

jak sloužit badmintonu

4 závěrečná střetnutí vyhrána 4 závěrečná střetnutí vyhrána

POST-1993 STABBING INCIDENT

STEFFI GRAF vs MONICA SELES

4 výhry 1 výhra

3 grandslamová střetnutí vyhrána 1 Grand Slam střetnutí vyhráno

2 závěrečná střetnutí vyhrána 0 poslední střetnutí vyhráno

OD PRVNÍHO VÍTĚZSTVÍ PROTI GRAFŮM KE STABILIZACI NEHODY

MONICA SELES vs STEFFI GRAF

4 výhry 3 výhry

3 grandslamová střetnutí vyhrána 1 Grand Slam střetnutí vyhráno

4 vyhraná finální střetnutí 3 vyhraná finální střetnutí

SCORELINY KARIÉRNÍHO HLAVNÍHO MĚSTA

ROČNÍ SKÓRE VÍTĚZE POVRCHU KOLA

1989 French Open Clay Semi-Graf 6-3, 3-6, 6-3

1989 Wimbledon Grass R16-Graf 6-0, 6-1

1989 Brighton International Carpet Final-Graf 7-5, 6-4

1990 German Open Clay Final-Seles 6-4, 6-3

1990 French Open Clay Final-Seles 7-6 (8-6), 6-4

1991 Americké ženy Hard Court Hard Final-Graf 6-4, 6-3

1991 WTA Hamburg Clay Final-Graf 7-5, 6-7 (4-7), 6-3

1992 French Open Clay Final-Seles 6-2, 3-6, 10-8

1992 Wimbledon Grass Final-Graf 6-2, 6-1

1993 Australian Open Hard Final-Seles 4-6, 6-3, 6-2

1995 US Open Hard Final-Graf 7-6 (8-6), 0-6, 6-3

1996 US Open Hard Final-Graf 7-5, 6-4

1998 WTA Tour Finals Carpet Quarter-Graf 1-6, 6-4, 6-4

1999 Australian Open Hard Quarter-Seles 7-5, 6-1

1999 French Open Clay Semi-Graf 6-7 (2-7), 6-3, 6-4

CELKOVÁ KARIÉRA PORUŠENÍ POVRCHU Z HLAVY NA HLAVU

Hard Court: Graf 3 - Seles 2

Clay Court: Graf 3 - Seles 3

Grass Court: Graf 2 - Seles 0

Koberec: Graf 2 - Seles 0

Celkově: Graf 10 - Seles 5

Čísla však neříkají celý příběh.

Od prvního Moničinho grandslamového vystoupení na French Open 1989 do toho dne v Hamburku vyhrála 8 Slamů, ve srovnání s 5 Steffi a také 3 turnaje typu back-to-back na konci roku na turnaji WTA Championship Final proti jen 1 pro Graf.

V roce 1990 vybudovala 32 zápasů vítěznou sérii, která zahrnovala její vůbec první vítězství nad Grafem, čímž ohromila tehdejší světovou jedničku v konečném vítězství ve dvou setech na svém domácím trávníku.

Od jejího prvního vítězství nad Grafem ve finále German Open 1990 po její bodné zranění se setkala se Steffi 7krát a vyhrála ve 4 z nich. To jasně ukazuje, že začala získávat převahu nad svým největším rivalem, když to bylo otřeseno chabým aktem příliš posedlého fanouška.

Srovnání s další velkou rivalitou

Později lze mezi muži vyvodit několik paralel mezi rivalitou Graf-Seles a Federer-Nadal. Federer, který byl po Samprasovi dalším konzistentním panem, odložil Hewitta i stárnoucího Agassiho o první místo.

Steffi také držel otěže Martiny a Evertové a ovládl Sabatiniho a ostatní, aby se stali světovou jedničkou již v roce 1987. Oba byli na vrcholu svých her, když dva dospívající z Mallorcy ve Španělsku a Novi Sad, bývalá Jugoslávie, se v tomto pořadí ukázaly jako jejich hlavní vyzyvatelé a v jedné fázi je dokonce překonali.

Oba tito teenageři byli leváci, nesloužili a hráli z voleje, byli přesnými baselinery, měli vytrvalou hru a měli obouruční bekhendy proti bekhendům jednoruční řezy, které používali hlavně Roger a Steffi, kteří byli většími servery mezi páry.

S

Statečná Seles (vpravo) přesto dokázala po svém comebacku vyhrát Australian Open 1996

Co se mohlo stát

Co se stalo v případě rivality Roger-Rafa, kdy Nadal překonal Federera a udržel si více než zdravý náskok v soubojích, se Monice nemohlo stát. Jedním jednoduchým důvodem bylo, že se nedokázala duševně rychle vzpamatovat z bolestí svého traumatu a její nešťastná absence u soudů vedla k záchvatu deprese a záchvatovitého přejídání.

jaký je rozdíl mezi tenisky a teniskami?

Stále se vrátila silná (udělala ještě 4 finále Slam a vyhrála Australian Open 1996), ale nebyla dost silná na to, aby dominovala jako předtím. Její comebackové setkání s jejím nejprudším soupeřem ve finále US Open 1995 bylo blízkou záležitostí. Bylo to 3-setter a zahrnoval těsný tie-breaker v úvodním setu, který Monica ztratila. I poslední zápas proti Steffi byl nezapomenutelný-semifinále Roland Garros 1999, opět jde do rozhodující sady.

Steffi pokračovala v vládnutí ženského okruhu v příštích několika letech po tomto incidentu, prakticky nezpochybnitelném v letech 1993 až 1996, většinou v době, kdy Seles chyběl, a navršil počet, jak ukazují nyní.

Gunter Parche bohužel dostal to, co zamířil. Jeho čin zastavil selešského juggernauta, čímž opravil záznam pro jeho idol, a vrátil ji na cestu, čímž dočasně odstranil jejího nejprudšího rivala ze scény. Sám se zázračně vyhnul vězení z důvodu duševní choroby.

Nebylo by bláhové předpokládat, že se Graf během toho „nezajímavého“ období ženského tenisu po dubnu 1993 musela podělit alespoň o polovinu svých ocenění se Selesem.

Když si nevezme žádný kredit od Steffi, která oprávněně zvítězila nad ostatními v poli, ona sama určitě postrádala hraní Seleše a těch intenzivních zápasů s ní, protože soutěžit s někým tak dobrým jako ona nebo lepší by s hrou udělalo divy celému a světu uniklo něco, co by mohlo nabýt epických rozměrů.

Populární Problémy

Argentina a Chile se v sobotu setkají v zápase Copa America o třetí místo. Zde je návod, jak sledovat hru v USA.

Jak získat olej ze semiše. Semiš je známý svou měkkou, pohodlnou strukturou a také svou jemností. Přestože se semiš těžko čistí, olejové skvrny můžete odstranit některými základními výrobky pro domácnost. Pomocí savého materiálu ...

Vše, co potřebujete vědět o madridském mistrovství, které se koná tento týden.

Vaše záda jsou často tím posledním, co lidé vidí, ale to neznamená, že to není důležité. Protože si nevidíte záda, když se díváte do zrcadla (jak vidíte své prsní svaly nebo bicepsy), je často ignorováno, ale je důležité vyvážit ...

Wimbledon hostil některé z nejlepších hráčů, kteří kdy tento sport zdobili.

Parma se ve čtvrtek utká s Romy v Coppa Italia. Zde je návod, jak sledovat zápas v USA.