Živě ozbrojení a nebezpeční: J.J. Wolf a jedno z nejvýraznějších, výbušných podání v tenise

Čím je podpis tohoto Američana tak výjimečný?

SLEDUJTE: Wolf porazil Tiafoea v semifinále Dallasu

'Je to mnohem rychlejší, než jsem si myslel. Je to, jako když slyšíte hlasité prasknutí baseballového míčku, když dopadne na rukavici. Nebo v tenise je to, když vracíte podání a míček jen projde kolem vás a objeví se na obrazovce za kurtem a vy si říkáte: ‚Sakra, ten míč se pohyboval mnohem rychleji, než jsem si myslel.‘ Můžete říct J.J. má takovou výbušnost.' Brad Gilbert, bývalý elitní trenér a analytik ESPN, na skvělém podání 44. J.J. Vlktenisová raketa pro 10 let

Pojem „živá paže“ je známý ve sportu, zejména v baseballu. Ale definovat, co to znamená, je těžký úkol, který vás nevyhnutelně zavede hluboko do plevele biomechaniky. Jedna věc, kterou víme z prostého důkazu našich očí, je, že Wolf, i když je jen 6 stop vysoký, má servírování, které se odlišuje od těch jeho vrstevníků, včetně některých prominentních velkých mužů, a to způsobem, který z něj dělá jeden. z nejvýraznějších, výbušných úderů v tenise.Wolf přináší nepolapitelný „pop“ a je to vzrušující věc.

24letý pravák z Cincinnati, Wolf, dojel na konci loňského července z místa mimo Top 100 až do jeho aktuálního žebříčku č. 44. Je vynikajícím sportovcem z rodinného choc-a-bloc s nimi ( podle jeho vlastního počtu má Wolf asi 15 až 20 bratranců a sestřenic, kteří soutěžili v divizi I. vysokoškolské atletiky, včetně basketbalu, tenisu, volejbalu a fotbalu), ale je jediný, jehož vizitkou je skvělé podání. Pouze 12 hráčů ATP zasáhlo více než Wolfových 8,2 es na zápas, ale jeho druhé podání není o nic méně hrozivé.'Studoval jsem podání J. J. a dělá pár věcí opravdu dobře,' řekl mi nedávno Dr. Mark Kovacs, specialista na tenisovou biomechaniku a trénink ve stejnojmenném Kovacs Institute. Řekl, že prvky, díky nimž je Wolf tak výbušný, jsou impozantní koktejl složený z nízkého vrhu míčem, dobrého využití jeho zadní kyčle (o tom trochu později), vynikající výbušnosti spodní části těla (bez které, řekl Kovacs, váš strop jako server je „omezený“) a vynikající rychlost paže.  Vlk's low-ball toss is part of his high-octane serve.

Wolfův vrh nízkým míčem je součástí jeho vysokooktanového podání.Kovacs formálně identifikoval osm fází tenisového podání a pro každou vyvinul terminologii. Nejdůležitější jsou první dvě fáze. Jak rychle a silně se zadní kyčle zvednou z „naložené“ pozice, když se hráč pustí do svého podání? Za druhé, jak rychle se paže pohybuje z polohy vleže, často nazývané „zadní škrábanec“, do kontaktu (proces známý v baseballu i tenisu jako „rotace podél dlouhé osy)?'Tyto dvě složky jsou hlavními ukazateli rychlosti podání,' řekl Kovacs, 'Pokud fungují dobře, koreluje to s rychlostí podání.'

Paralely mezi podáváním tenisového míčku a nadhazováním baseballu jsou nápadné, takže by nemělo být žádným překvapením, že v mládí byl Wolf slibnou vyhlídkou na nadhazování – dokud na začátku středoškolských let nevzdal stickball pro raketu.

„Říkali mi, že mám ‚živou ruku‘, říkali mi to už od mých mladých let, kdy jsem byl nadhazovač,“ řekl mi nedávno Wolf. 'Snažil jsem se začlenit něco z toho, co jsem dělal nadhazování, do mého tenisu.' Mám pár posuvníků, které vypadají jako některá z mých starších hřišť.“

Wolf pokračoval srovnáním nadhazovačů na místě a nadhazovačů rychlosti a poznamenal, že v tenise existují paralely. Poznamenal také, že nadhazovači mají „bod uvolnění“, který je srovnatelný s místem, kde míč hodí podávající.

sledujte nestoudnou sezónu 9, epizoda 8

'Pokud máte na kopci špatné uvolnění, stane se z toho divoká výška,' řekl. 'V tenise špatné uvolnění končí chybou.'

Nízký hod je pro hráče, který chce využít živou paži na maximum, téměř de rigueur. Rychlost paží je klíčem k dokonalému podání, ale díky nízkému hodu se celý proces zdá mnohem rychlejší – bez ohledu na způsob, jakým může zamaskovat směr podání. Není divu, že, jak řekl Gilbert, i zkušený navrátilec čelící živě ozbrojenému soupeři může být rychlostí podání zaskočen.

'Snažím se trefit míč přímo na vrchol vrhu, snažím se, aby míč vůbec neklesl,' řekl Wolf. To vyžaduje lepší načasování než klidnější vysoký vrh, spolu se skvělou svalovou pamětí. A nakonec se Wolf hodí napravo a dopředu, díky čemuž je jeho plátek mnohem smrtelnější – a jeho masa se posune vpřed do kurtu.

'Je to jako když hodíte baseballový míček,' řekl. „Pokud to zkusíš hodit za hlavu, nepůjde to moc rychle. Ale když to vyhodíte doprava, je to přirozené a může to tam rychle prorazit.“

Wolfova skromná výška ho staví na menší stranu v dnešní hře. Na druhou stranu, jak poznamenává Kovacs, má výjimečnou sílu spodní části těla, jeho čtyřkolky ho někdy zvednou vysoko z kurtu, když exploduje na podání.

Gilbert nevěří, že Wolfova postava je problém. Poukazuje na precedens Johana Krieka, Jihoafričana aktivního v 70. a 80. letech. Stál jen 5 stop-9, ale měl čtyřkolky jako propanové nádrže, oslnivou rychlost hlavy rakety, skvělé podání a velkou rychlost. Kriek vyhrál dva tituly Australian Open na trávě a na devíti dalších grandslamových akcích se dostal do čtvrtfinále nebo lépe.

Pokud se vám to zdá jako zasahování příliš daleko do minulosti, Nick Kyrgios může být nejvýraznějším příkladem současného profesionála s živou paží. Loni v červenci byl finalistou Wimbledonu, na povrchu šitém na míru výbušnému, živě ozbrojenému hráči. Wolf ještě nehrál svůj první zápas ATP na trávníku, ale jak podává, může se zdát, že si to nejlepší nechává na konec.

Populární Problémy

Schwartzman vzdal hold vítězství Rafaela Nadala, který vyhrál 13 titulů Roland Garros, a nazval to „neuvěřitelným“. Schwartzman také hovořil o školení v Nadalově akademii na Mallorce s tím, že se tam cítí velmi příjemně.

Karen Khachanov se ve čtvrtek ve druhém kole ATP European Open v Antverpách utká se Zizou Bergsovou. Bergs v úterý porazil Alberta Ramose-Vinolase ve svém prvním zápase na úrovni turné.

Zde je návod, jak můžete online sledovat předzápasovou show Super Bowl LIV 2020. Pokrytí před zápasem začíná ve 14 hodin. EST na Foxu.

Novak Djokovic a Roger Federer dnes odehrají zápasy druhého kola.

Úřadující olympijská vítězka Monica Puig ohromila Caroline Garcia 7-5 1-6 6-2 v New Haven, aby postoupila do svého prvního semifinále v sezóně.

Rivals Mississippi State a Ole Miss se v sobotu střetnou v Egg Bowl 2020. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat živý přenos ze hry online.