Jak opravit vykloubené rameno

Vykloubené klouby, zejména rameno, jsou bolestivá poranění, která způsobují okamžité krátkodobé postižení-pohyb kloubu je v podstatě nemožný, dokud není přemístěn nebo resetován. Rameno je obzvláště citlivé na dislokaci, protože je to nejpohyblivější kloub v těle a lidé mají tendenci padat s nataženou paží, což staví kloub do nepříjemné polohy. Vždy je nejlepší nechat si vykloubené rameno opravit nebo resetovat vyškoleným zdravotníkem, i když mohou nastat neobvyklé (nouzové) okolnosti, které si vyžadují pokusit se to udělat sami. Neresetování vykloubeného ramene včas může nakonec vyžadovat chirurgický zákrok, aby se správně opravil.

Část 1 ze 3: Nakládání s vykloubeným ramenem

 1. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 1

  1 Rozpoznat příznaky. Vykloubené rameno je obvykle způsobeno buď pádem na nataženou paži, nebo nárazem do ramene zezadu. Zranění způsobuje náhlou a silnou bolest, které předchází praskání a/nebo zvuk. Rameno bude vypadat viditelně deformované nebo nemístné a rychle se objeví otok a podlitiny. Pohyb ramene není možný, dokud není přemístěn.
  • Vykloubené rameno visí níže než nezraněná strana a v bočním (deltoidním) svalu ramene obvykle vidíte prohlubeň nebo rýhu.
  • Dislokace ramene může také způsobit necitlivost, brnění a/nebo slabost v paži a do ruky. Pokud jsou krevní cévy poškozené, spodní část paže a ruka na poraněném boku pocítí chlad a zbarví se do modra.
  • Asi 25% poprvé dislokací ramen zahrnuje zlomeniny nadloktí (pažní kosti) nebo ramenního pletence.


 2. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 2

  2 Znehybněte svou paži. Zatímco čekáte na lékařskou pomoc, je důležité nehýbat (ani se nepokoušet pohnout) vykloubeným ramenem, protože můžete zranění ještě zhoršit. Může se jednat o zlomeninu kosti, poškozený nerv nebo roztrženou cévu, takže jakýkoli pohyb může mít strašlivé následky. Místo toho pokrčte loket, omotejte předloktí kolem oblasti břicha a držte jej v poloze pomocí závěsného popruhu.
  • Pokud nemáte přístup k připravenému závěsu, pak Udělej jeden z polštáře nebo oděvu. Vložte si závěs pod loket/předloktí a konce zavažte kolem krku. Popruhy imobilizují a chrání rameno před dalším zraněním a často výrazně snižují stupeň bolesti.
  • Asi 95% ramenních dislokací je v předním směru, což znamená, že kost paže (humerus) je vytlačena dopředu z její jamky.
 3. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 3

  3 Zmrazte si rameno. Dostat led nebo něco studeného na vykloubený ramenní kloub co nejdříve je důležité, aby se zabránilo zánětu, který se obvykle projevuje menší bolestí. Led způsobuje zúžení (zúžení) malých krevních cév, což omezuje množství krve a zánětu, které mohou proudit do poraněné oblasti a kolem ní. Rozdrcený led přikládejte na rameno zhruba 15 - 20 minut najednou (nebo dokud se oblast necití) každou hodinu.
  • Před nanesením na holou kůži vždy zabalte led do tenkého hadříku, ručníku nebo igelitového sáčku - pomůže to zabránit omrzlinám nebo podráždění pokožky.
  • Pokud nemáte přístup k drcenému ledu nebo kostkám ledu, použijte mraženou zeleninu z mrazničky nebo zmrazený gelový balíček.
 4. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 4

  4 Užívejte léky proti bolesti. Jakmile je vykloubené rameno imobilizováno a pokryto pytlíkem ledu, zvažte užívání volně prodejných léků k dalšímu boji se zánětem a bolestí. Bolest z vykloubeného ramene je často popisována jako téměř nesnesitelná kvůli všem nataženým a/nebo natrženým vazům, šlachám a svalům, které se vyskytují, kromě potenciálních zlomenin kostí a prasklé chrupavky. Ibuprofen (Advil, Motrin) a naproxen (Aleve, Naprosyn) jsou pravděpodobně nejlepší volbou, protože jsou silnými protizánětlivými látkami, ačkoli acetaminofen (Tylenol) může být také nápomocný při kontrole bolesti.
  • U vykloubeného ramene, které také zahrnuje značné vnitřní krvácení (uvidíte spoustu modřin), se vyhýbejte ibuprofenu a naproxenu, protože mají tendenci „ředit“ krev a snižovat její schopnost srážení.
  • Pokud se svaly kolem vykloubeného kloubu křečí, může být také indikován lék uvolňující svaly. Nikdy však nemíchejte souběžně různé druhy drog - vyberte si jedno nebo druhé.
  reklama

Část 2 ze 3: Přemístění v nouzových situacích

 1. Obrázek s názvem Fix a Dislocated Shoulder Krok 5

  1 Přemístěte rameno pouze v nouzových situacích. Ve většině situací je čekání na odbornou lékařskou pomoc nejlepším nápadem a určitě nejbezpečnějším způsobem, ale někdy to není možné. Pokud jste v izolované situaci daleko od lékařské péče (kempování, horolezectví, cestování do zahraničí), možná rizika fixace vlastního ramene - nebo přítele nebo člena rodiny - nemusí převážit nad výhodami okamžité úlevy od bolesti a zvýšenou pohyblivost paže/ramene.
  • Obecně platí, že pokud můžete získat lékařskou pomoc do 12 hodin, pak trpělivě vyčkejte a pokuste se omezit nepohodlí pomocí ledu, léků proti bolesti a závěsu. Pokud je patrná mnohem delší čekací doba, zvláště pokud potřebujete určitou pohyblivost v rameni, abyste se dostali do nemocnice, mohlo by se uvažovat o přemístění ramene.
  • Hlavní komplikace související s pokusem o přemístění vlastního ramene jsou: další trhání svalů, vazů a šlach; poškození nervů a cév; život ohrožující krvácení; silná bolest, která vede ke ztrátě vědomí.
 2. Obrázek s názvem Fix a Dislocated Shoulder Krok 6

  2 Požádejte o pomoc v nouzové situaci. Pokud jste nuceni uvažovat o přemístění vlastního ramene v nouzové situaci, uvědomte si, že vrátit jej zpět bez pomoci je téměř nemožné. V případě nouze požádejte o pomoc nebo nabídněte pomoc někomu jinému. Lidé se mohou zdráhat vám pomoci, protože vám nechtějí způsobit větší bolest nebo riskovat větší poranění ramene, zkuste je tedy uklidnit a zbavit jakékoli odpovědnosti.
  • Pokud potřebujete pomoci někomu jinému přemístit rameno, ujistěte se, že získáte jeho souhlas a jasně mu řeknete, že nemáte lékařské vzdělání (pokud existuje). Nechcete čelit žádnému soudnímu sporu, když se snažíte být nápomocni, pokud se něco pokazí.
  • Pokud máte telefon a můžete volat, zkuste kontaktovat záchrannou službu a požádat o radu a podporu. I když k vám nemohou hned poslat zdravotnický personál, mohou vám nabídnout užitečné pokyny.
 3. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 7

  3 Lehněte si na záda a uneste si paži. Asi nejjednodušší způsob, jak pro neprofesionály přemístit ramenní kloub, je, když ležíte naplocho na zádech se zraněnou rukou směrem od těla v úhlu 90 stupňů. Poté přimějte svého přítele nebo přihlížejícího, aby vás pevně chytil za ruku nebo zápěstí a pomalu (ale pevně) zatáhl za paži, což vytvoří trakci. Osoba může muset položit nohy proti vašemu trupu, aby získala další páku. Zatáhnutí za paži v tomto úhlu umožňuje, aby se hlava pažní kosti poměrně snadno zasunula pod kost lopatky a zpět do její objímky.
  • Nezapomeňte použít pomalý, stálý tah (bez jakýchkoli rychlých nebo trhavých pohybů) přímo od těla, dokud se rameno znovu nerozkloubí. Pokud to bude úspěšné, uslyšíte „cvaknutí“ a ucítíte, jak se rameno vrací do své polohy.
  • Jakmile se rameno přemístí, úroveň bolesti spojené se zraněním se výrazně sníží. Rameno však bude i nadále nestabilní, proto proveďte popruh a pokud možno, znehybněte paži.
  reklama

Část 3 ze 3: Získání lékařské péče

 1. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 8

  1 Navštivte lékaře co nejdříve. Rychle se dostat k lékaři (nebo vhodně vyškolenému zdravotnickému pracovníkovi) je důležité při řešení dislokovaného ramene, protože když se svaly, šlachy a vazy kolem poranění utáhnou, je velmi obtížné přemístit hlavu humeru bez chirurgického zákroku. Většina lékařů bude pravděpodobně chtít rentgenovat vaši oblast ramen, než udělá něco jiného, ​​aby vyloučila zlomeninu.
  • Pokud není nic rozbité nebo špatně roztrhané, pak může lékař provést uzavřený redukční manévr na ramenním kloubu, i když před fyzickou manipulací kvůli silné bolesti budete možná potřebovat sedativum, silný svalový relaxant nebo celkové anestetikum.
  • Běžná metoda redukce ramenního kloubu se nazývá Hennepinův manévr, který využívá vnější rotaci ramene. Zatímco ležíte, lékař vám ohne loket o 90 stupňů a postupně otočí rameno ven (vnější rotace). V této poloze obvykle stačí mírné tlačení, aby se kloub přemístil.
  • Existuje několik dalších redukčních technik, které lékaři používají - záleží na tom, s čím se cítí dobře.
 2. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 9

  2 Připravte se na možnost operace. Pokud se vám rameno pravidelně vykloubí (kvůli deformaci kosti nebo laxnosti vazů), nebo pokud jsou nějaké kosti zlomené nebo jsou roztrženy nervy a/nebo cévy, budete potřebovat operaci k opravě poškození a otevřenému zmenšení ramenního kloubu. Chirurgie je někdy nejlepší volbou, protože může opravit vnitřní poškození a stabilizovat kloub, což výrazně snižuje riziko dislokace v budoucnosti.
  • Provádí se mnoho různých chirurgických zákroků, takže záleží na rozsahu poškození a na životním stylu/aktivitě pacienta, která technika je použita.
  • Některé studie naznačují, že chirurgická „otevřená“ redukce může být nejlepším postupem pro aktivní dospělé mladší 30 let kvůli nižší míře recidivy a lepším výsledkům kvality života.
 3. Obrázek s názvem Opravit vykloubené rameno Krok 10

  3 Upravte si rameno. Bez ohledu na to, zda dostanete uzavřenou manuální redukci nebo otevřenou chirurgickou redukci, měli byste dostat doporučení na fyzioterapii a posílit ramenní kloub. Fyzikální terapeuti, chiropraktici a/nebo atletičtí terapeuti vám mohou ukázat konkrétní úseky s cílem znovu získat plnou pohyblivost a rozsah pohybu v rameni, stejně jako cvičení, která posilují a utahují kloub, takže je nepravděpodobné, že se v budoucnu vykloubí.
  • Často trvá dva až čtyři týdny rekonvalescence, než je vhodné doporučení na fyzioterapii. Nošení závěsu, aplikace ledu a užívání volně prodejných léků je součástí fáze obnovy.
  • Celková doba rehabilitace a zotavení z dislokace ramene se pohybuje od tří do šesti měsíců, v závislosti na závažnosti poranění a na tom, zda je pacient sportovec nebo ne.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Potřebuji vyhledat lékařskou pomoc, pokud jsem si vykloubil paži, ale ta vyskočila zpět na místo? Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, i když jste znovu lokalizovali paži, protože může být nestabilní a mohla by se snadno znovu vykloubit.
 • Otázka Moje 17měsíční dítě si dvakrát vykloubilo rameno během jednoho týdne. Existuje nějaká léčba? Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař musí vidět vaše dítě a vyhodnotit situaci.
 • Otázka Co mám dělat, když mi praskne rameno a mám bolest, ale na rentgenu není žádný důkaz o žádném problému? Poraďte se o tom s lékařem. Můžete mít natržený/podvrtnutý ramenní sval.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob spánku se zraněnou rukou? Na tvých zádech; tímto způsobem nebudete spát na rameni.
 • Otázka Co kdybych měl velmi vážnou autonehodu, utrpěl těžké traumatické poranění mozku a moje rameno teď není na místě? Vezměte sanitku a jděte do nemocnice. Poranění mozku bude nejprve řešeno, protože je vážnější, ale mělo by také vrátit rameno na místo.
 • Otázka Mohu řídit s vykloubeným ramenem? Ne, pokud je vaše auto manuální a je to vaše pravá paže. V opačném případě budete muset použít svůj vlastní úsudek, ale měli byste také zvážit všechny léky, které užíváte.
 • Otázka Je moje rameno vykloubené, pokud mám neustálý bolestivý pocit a nemohu zvednout ruku kolem hrudníku? Ne. Bolest z vykloubeného ramene bude nesnesitelná a paže bude viset bezvládně po tvém boku a když bude vykloubená, nebudeš moci vůbec hýbat paží. Pokud bolest přetrvává, měli byste kontaktovat svého lékaře.
 • Otázka Co když jsem asi 4krát vykloubil obě paže a nikdy jsem je neměl v žádném závěsu? Kiki Pokud někdy znovu vykloubíte rameno, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože vaše paže se možná z dob dřívějších nevzpamatovala správně.
 • Otázka Několikrát jsem si vykloubil rameno. Co mohu udělat, abych to vyřešil bez operace? Chirurgie je s největší pravděpodobností jedinou možností, pokud dochází k více dislokacím ve stejné oblasti. Promluvte si s lékařem, zkuste provést rentgen a zjistěte, jaký problém způsobuje snadné vykloubení ramene.
 • Otázka Pokud je moje ruka a paže po zmenšení ramen necitlivé, co lze dělat? Řekněte to svému lékaři. Necitlivost může být vážná, protože nerv mohl být poškozen nebo ještě horší. Nesnažte se to opravit sami, pokud nejste izolovaní.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Po několika dnech, kdy bolest / zánět ustoupily, může použití vlhkého tepla na rameno pomoci uvolnit těsné a bolavé svaly. Bylinné sáčky vhodné do mikrovlnné trouby fungují dobře. Omezte však tepelné aplikace na 15 - 20 minut najednou.
 • Jakmile si jednou vykloubíte ramenní kloub, stanete se více ohroženi budoucími luxacemi, zvláště pokud se účastníte kontaktních sportů.
 • Přemístěte rameno co nejdříve po nehodě, jak můžete, protože potíže s přemístěním se s časem zvyšují.
 • Vykloubené rameno je jiné než oddělené rameno. Posledně jmenovaný je podvrtnutí vazu do kloubu, který drží klíční kost (klíční kost) k přední části ramenního pletence - glenohumerální kloub není vykloubený.

reklama

Varování

 • Po přemístění vykloubeného ramene byste měli vždy zkontrolovat puls v postižené končetině pod místem dislokace. Měl by být stejný jako druhá paže (nedotčená končetina). Pokud je puls pomalejší nebo žádný, pak je to lékařská pohotovost a vyžaduje okamžitou pomoc, protože buněčná smrt začíná rychle a může mít za následek ztrátu paže.

Populární Problémy

Č. 9 BYU nastupuje na č. 21 Boise State v obrovském pátečním fotbalovém zápase. Zde jsou možnosti, jak můžete zdarma sledovat živý přenos ze hry.Arizona a Havaj se setkávají v sobotu v „Week Zero“ sezony univerzitního fotbalu 2019. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry bez kabelu.Jak jíst korejské BBQ. Korejské BBQ je rostoucím trendem v restauracích, se schopností přivést skupinu přátel, aby si všichni užili hostinu typicky vše, co můžete jíst, celé hodiny. Tradiční maso, boky, omáčky a alkoholy jsou ...

Vikingové a 49ers se v sobotu setkají v divizním kole NFC. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze hry, pokud nemáte kabel.Andy Murray byl působivý ve své výhře nad Kevinem Andersonem ve finále klubu Queen's Club.Pokud jste divoška, ​​může vás odrazovat myšlenka na odhalení nebo omezení plavek. Nakupování plavek se může zdát zdrcující, protože nevíte, jaký typ obleku si pořídit nebo jak se správně cítit, když ho budete nosit před lidmi ....