Novak Djokovic umí neuvěřitelných 11 různých jazyků

Novak Djokovic může být jen svět

Novak Djokovic může být nejslavnějším polyglotem na světě

kutilská badmintonová síť

Máte potíže s učením se nového jazyka? Pokud jste dostatečně bohatí, možná budete chtít jako trenéra zaměstnat nejlepšího tenistu světa Novaka Djokoviče. S celosvětově bijícím Srbem ve vaší společnosti byste jen zřídka vyžadovali překladač nebo dokonce „Překladač Google“.

Novak Djokovic je již nějakou dobu znám jako nejsilnější vícejazyčný na turné. Ale i když jste možná už slyšeli o lásce světů č. 1 k jazykům, budete šokováni, když se naučíte její rozsah.

Cituji Charlemagne: „Mít jiný jazyk znamená vlastnit druhou duši“. Má -li se jeho slovům věřit, pak Novak Djokovic má tolik jako JEDENÁST duší.

Čtete to správně; 17násobný grandslamový šampion ovládá 11 různých jazyků. Zde je úplný seznam:

 • srbština
 • Angličtina
 • francouzština
 • čínština
 • Němec
 • italština
 • španělština
 • arabština
 • ruština
 • portugalština
 • japonský


Žijeme ve světě, kde je téměř každý člověk dvojjazyčný (podívejte se stranou, Američané a Britové!) A mnozí jsou dokonce vícejazyční, ovládají až 4-5 různých jazyků. Co ale říkáte člověku, který dokáže pořádně konverzovat v 11 různých jazycích?

Slovníkový výraz je „polyglot“. Ale lepší slovo by bylo 'blázen'! Tím je Novak Djokovic, a to jak tenisem, tak nekonečnou touhou učit se novým věcem.

Novak Djokovic má nekonečnou touhu stále se učit

Novak Djokovic má nekonečnou touhu stále se učit

Ale přestože Novak Djokovic umí dost jazyků pro komunikaci s 80% lidí na Zemi, upřednostňuje držet se svých kořenů a mluvit svou rodnou srbštinou, kdekoli to jen jde. Poslech Djokoviče poskytnout rozhovor v srbštině je docela obohacující zážitek; i když nerozumíte jazyku, dokážete rozeznat složitost jeho řeči ve srovnání s tazateli.

Novak Djokovic kromě svého rodného jazyka vyniká také v angličtině - úředním jazyce tenisového turné. Pokud ignorujete jeho silný balkánský přízvuk, budete si myslet, že slyšíte rodilého mluvčího angličtiny.

Tady je Novak Djokovic v Letterman Show, což možná dává Davidu Lettermanovi komplex o jeho prvním jazyce. Je vidět, že Djokovič sdílí několik vtipných anekdot, které ukazují, jak bystrý je, i když mluví jazykem, který není jeho rodným jazykem.Většině lidí by stačilo znát svůj vlastní lidový jazyk a uspokojivě ovládat svůj „pracovní jazyk“. Ale ne pro Novaka Djokoviče.

Šampión věří, že je uctivé a zdvořilé vůči zemi a lidem, které navštěvujete, znát alespoň základní rysy a fráze jejich jazyka. Podle jeho vlastních slov „mění energii a vibrace, které cítíte od lidí, se kterými komunikujete“.

Novak Djokovic však touží naučit se více než jen základní rysy různých globálních jazyků.

Jedna věc je dát monolog v novém jazyce, ale úplně jiná výzva je uspořádat tiskovou konferenci a porozumět otázce položené v cizím jazyce - a pak na ni v tomto jazyce odpovědět. Zdá se, že Novak Djokovič toto umění zvládl; Srb uspořádal na Paris Masters 2019 celou tiskovou konferenci ve francouzštině, která také velmi zapůsobila na mnoho rodilých francouzských mluvčích.Když se přesuneme trochu na východ od Francie, němčina byla pravděpodobně nejranějším cizím jazykem, ve kterém Djokovič vynikal. Srb strávil čtyři roky svého formování v Německu v tenisové akademii Nikola Pilice, od 12 let, a ten čas dobře využil.

proč tenisky skřípou

Zde je rozhovor s Novakem Djokovičem, který mluví německy již od roku 2008.Djokovič pracoval s německou tenisovou legendou Borisem Beckerem tři roky, od 2014-2016. A zdá se, že jejich vztah hráč-trenér dále posílil srbské velení v německém jazyce.

Zde je vidět, jak Djokovic poskytuje mimořádně sebevědomý rozhovor v němčině, na gala Laureus v roce 2016.Pohybující se na mapě dále na východ, což je možná nejpůsobivějším aspektem mnohojazyčnosti Djokoviče, je jeho znalost čínštiny, arabštiny a japonštiny. Jedná se o tři jazyky, které jsou široce považovány za jedny z nejobtížněji se učících, ale to pro Srba nebyla překážka.

Novak Djokovic si rychle osvojil fráze v čínském jazyce, jak je vidět na jeho interakcích s davy v Pekingu a Šanghaji a s bývalým čínským hráčem světové jedničky Li Na.Djokovičova viditelná horlivost při učení se jejich jazyku je jedním z mnoha důvodů, proč se těší obrovské oblibě mezi čínskými fanoušky. Podle jeho vlastních slov možná „byl v minulém životě Číňan“.

hraní stolního tenisu

Djokovič se učí čínštinu již od roku 2013, jak je patrné z této interakce, kterou měl se svým mladším bratrem Djordjem (který by mohl svému bratrovi závidět nejen tenisové dovednosti).Novak Djokovic také vyvinul upřímné úsilí naučit se další asijský jazyk - japonštinu. Po vítězství na Tokyo Open v roce 2019 poděkoval davu v místním jazyce během slavnostního ceremoniálu.Novak Djokovic si také vyzkoušel mluvit arabsky během své cesty do Dauhá v roce 2016. I když to nebylo bezchybné, byla to sebevědomá odpověď arabskému tazateli před arabským davem v jejich místním jazyce.

Můžeme si být jisti, že Djokovič se od té doby usilovně snaží zlepšit svou arabštinu - a možná už to udělal -.

Prohlédněte si tento příspěvek na Instagramu

Úžasné, že může mluvit tolika jazyky: Djokovič hovořící arabsky se Safwan Abushanab dnes v #Doha. #qataropen #atp #novakdjokovic

podávat tenis

Příspěvek sdílený uživatelem Fanklub Novaka Djokoviče (@novakfanclub) 7. ledna 2016 v 17:34 PST

Když se vrátíme do Evropy a evropských jazyků, Novak Djokovic umí všechny tři nejoblíbenější středomořské jazyky - italštinu, španělštinu a portugalštinu. Tady Djokovič vede plnohodnotný 13minutový rozhovor s italským tenistou Fabiem Fogninim, u kterého by vás mohlo napadnout, zda světová jednička v sobě skrývá tajné italské předky.Vzhledem k tomu, že italský jazyk je považován za bratrance španělštiny a portugalštiny, neměl hlavní lingvista, který je Novak Djokovic, velké problémy ani s učením španělštiny.

Španělština je docela nedávné dobytí Djokoviče; nemohl mluvit jazykem do roku 2013, jak bylo vidět během jeho výstavního turné v Argentině toho roku se Španělem Rafaelem Nadalem. Ale do čtyř let od toho mohl Djokovič poskytnout celý rozhovor ve španělštině, jak jsme viděli na Madrid Masters 2017.V roce 2016 Novak Djokovic také řekl, že se učí portugalsky od svého blízkého přítele a bývalého brazilského světového hráče číslo 1 Gustava 'Gugy' Kuertena.

Vzhledem k jeho rychlé uchopovací síle si můžete být jisti, že Djokovič už hučí písničky a píše úryvky v portugalštině. Také jsem vášnivým fanouškem portugalského fotbalového klubu S.L. Benfica, jazyk dodává Srbům ještě větší přitažlivost.

Hulu se oženil na první pohled

V neposlední řadě může Novak Djokovic mluvit také některé fráze v ruštině. Zatím však nevíme podrobně rozsah jeho znalosti jazyka.

Existují sportovci v jiných sportech, kteří se v tomto ohledu blíží Novakovi Djokovicovi, ale všichni zaostávají. Například slavný fotbalista Zlatan Ibrahimovic umí mluvit v sedmi různých jazycích. Legendární Švéd, který je částečně bosenské, může kromě rodné švédštiny mluvit i svým otcovským jazykem.

Ibrahimovic také hovoří plynně anglicky, italsky a španělsky, protože hrál v různých zemích a mluví těmito jazyky. Hvězda AC Milán navíc rozumí i znakové řeči a hovoří plynně Braillovým písmem - systémem psaní viditelně postižených.

Zlatan Ibrahmiovic (vlevo) je další sportovec, který umí mluvit více jazyky

Zlatan Ibrahmiovic (vlevo) je další sportovec, který umí mluvit více jazyky

Vzhledem k tomu, že hvězdní fotbalisté musí hrát v různých zemích s různými jazyky, je pro ně snadné přirozeně se naučit místní jazyk. Ale angličtina, která je oficiálním jazykem turné ATP, není tenistům donucena naučit se nic jiného.

Díky tomu je výkon Novaka Djokoviče naučit se 11 jazyků (a doufejme, že v budoucnu ještě více) tak chvályhodný. Je to neuvěřitelné úsilí a vypovídá to o touze šampiona neustále se zlepšovat, a to jak v tenise, tak v osobních schopnostech.

Jak se říká, svět nemusí být vícejazyčný, aby ocenil polyglota jako Novak Djokovic!

TL; DR: No, tady je kompilace krátkých klipů, jak Novak Djokovic mluví všemi svými 11 jazyky.Populární Problémy

To nejlepší z kariéry pěti nejmladších grandslamových ženských šampionek v otevřené éře.

Rafael Nadal ve čtvrtek ve třetím kole Monte Carlo Masters zaznamenal drtivou výhru nad Grigorem Dimitrovem.

Syndrom karpálního tunelu (CTS) je způsoben nervovou kompresí a podrážděním v zápěstí, což vede k bolesti, necitlivosti, brnění a/nebo slabosti zápěstí a ruky. Http://www.mayoclinic.org/disease-conditions/carpal -tunnel-syndro ...

Jannik Sinner a Rafael Nadal budou během druhého týdne karantény spolupracovat s Wawrinkou a Schwartzmanem. Devatenáctiletá Sinnerová se před Australian Open zúčastní dvou akcí ATP.

Roland Garros zažil dojemný okamžik dobré sportovní milosti, když Juan Martin del Potro utěšil Nicolase Almagra.