5 nejstarších šampiónů dvouhry mužů na Australian Open

Roger Federer na Australian Open 2018

Roger Federer na Australian Open 2018

Ačkoli Australian Open byla zahájena v roce 1905, teprve o 19 let později ji Mezinárodní tenisová federace trávníků (ILTF) uznala jako hlavní turnaj.

Během 105 vydání soutěže se Australian Open uskutečnilo v sedmi různých městech. Melbourne pořádá Australian Open od roku 1972, přičemž turnaj se v současném sídle Melbourne Parku koná od roku 1988.

V roce 1969 se Australian Open stal čtvrtým grandslamovým turnajem, který umožnil soutěžit profesionálním hráčům. Australian Open se hrálo na trávě až do roku 1986, než v roce 1988 přešlo na hardcourt.

jak zacházím s tenisovým loktem

V roce 1987 neproběhlo žádné vydání soutěže, protože turnaj byl přeplánován z prosincového slotu na leden. Je zajímavé, že v roce 1977 se konaly dva turnaje Australian Open, protože turnaj byl posunut z ledna na prosinec.

Vzhledem ke své geografické odlehlosti a plánování v období Vánoc - Nového roku navštívilo Australian Open až do začátku 80. let velmi málo špičkových hráčů.

Dnes má však Australian Open nejvyšší návštěvnost ze všech ostatních grandslamových turnajů, přičemž ročník soutěže 2020 se těší rekordnímu počtu 812174 fanoušků.

Na Australian Open 1906 v Christchurchu se zúčastnilo pouze osm hráčů. Od roku 1988 se na Australian Open losovala dvouhra mužů ve dvouhře 128 hráčů.

Z 60 různých hráčů, kteří vyhráli Australian Open, 24 z nich tak učinilo výhradně v otevřené éře.

Od začátku otevřené éry je průměrný věk (26 let) šampiona dvouhry mužů nejvyšší ze všech čtyř grandslamových turnajů v tenisovém kalendáři. Za toto období vyhrál hráč nad 30 let 11 titulů Australian Open, přičemž čtyři hráči to udělali dvakrát.

Podívejme se tedy na pět nejstarších vítězů mužů z Australian Open v historii turnaje.

kam streamovat naruby

Pět nejstarších vítězů dvouhry mužů na Australian Open:

#5: Andre Agassi (32 let, 272 dní) v roce 2003

Andre Agassi slaví v roce 2003 čtvrtý titul na Australian Open.

Andre Agassi slaví v roce 2003 čtvrtý titul na Australian Open.

Andre Agassi je čtyřnásobným šampionem Australian Open.

Dvojnásobný grandslamový šampion Agassi triumfoval při svém prvním vystoupení na Australian Open v roce 1995. Po semifinálové ztrátě příští rok do Michael Chang 'Agassi vydržel ztráty čtvrtého kola v letech 1998 a 1999, než zrušil tituly Australian Open 2000-01.

Poté, co zmeškal ročník turnaje 2002, zahájil Agassi své sedmé vystoupení na Australian Open s příslušnými přímými výhrami nad Brianem Vahalym a Lee-Hyung Taikem. Svou jedinou sadu turnaje zahodil ve třetím kole proti Nicolasu Escudeovi.

Po výhře v důchodu nad Guillermem Coriou následovaly přímé výhry nad Sebastienem Grosjeanem a Waynem Ferreirou, protože Agassi dosáhl svého čtvrtého finále Australian Open, kde Němec Rainer Schuettler čekat.

Ve vyhraném zápase o titul porazil Agassi Schuettlera 6: 2, 6: 2, 6: 1 a získal tak svůj čtvrtý titul na Australian Open. Jak se ukázalo, byl to také poslední z jeho osmi grandslamových titulů.

Těchto pět zápasů, které Agassi upustil, je těch nejmenších společných, které vítěz finále dvouhry mužů z Australian Open zaznamenal. John Hawkes také upustil pět her proti Jamesi Willardovi v zápase o titul 1926 stejně jako Pat O'Hara Wood proti Bert St. John ve finále 1923.

Ve věku 32 let a 272 dní se Agassi stal pátým nejstarším hráčem, který vyhrál titul dvouhry mužů na Australian Open, čímž se stal nejstarším hráčem s nejlepším umístěním na světě.


#4: Norman Brookes (34 let, 11 dní) v roce 1911

Norman Brookes

Norman Brookes

Jméno Norman Brookes se objevuje mnohokrát během čtrnácti dnů, ve kterých se každoročně koná Australian Open. Je to dáno tím, že trofej dvouhry mužů ve Australian Open je pojmenována po velkém Australanovi.

Norman Brookes byl první globální tenisovou superstar a první z mnoha mega tenisových hvězd z Austrálie. Brookes v roce 1907 se stal prvním zámořským hráčem a také vůbec prvním levákem, který vyhrál Wimbledonské mistrovství.

Ve svém jediném vystoupení na Australian Open v Melbourne v roce 1911 porazil Brookes předcházející poraženou finalistku Horace Riceovou 6: 1, 6: 2, 6: 3 a získal druhý ze tří grandslamových titulů ve dvouhře.

Ve věku 34 let a 11 dní se Brookes stal druhým nejstarším mužským singlem, který vyhrál titul na Australian Open. Je zajímavé, že Brookes je také držitelem rekordu v tom, že byl vůbec nejstarším vítězem čtyřhry na Australian Open, když triumfoval v roce 1924 ve věku 47 let.

Brookova legendární kariéra ho dovedla k zisku tří grandslamových titulů ve dvouhře, čtyř grandslamových titulů ve čtyřhře a pěti daviscupových titulů.

Schopný správce tenisu zveřejnil důchod, Brookes hrála klíčovou roli v popularizaci Australian Open jako prezident Australské tenisové asociace v letech 1926-1955.


#3 Horace Rice (34 let, 353 dní) v roce 1907

Rýže Horace

Rýže Horace

boty tenistů

Horace Rice získal svůj první a jediný titul na Australian Open v roce 1907 ve věku 34 let a 353 dní.

ufc na amazonské ohnivé tyči

Při remíze 20 hráčů v této edici turnaje Rice ve druhém kole upustil pouze jeden zápas, než ve čtvrtfinále a semifinále upustil set za kus.

Rice ve finále porazila Nového Zélandu Harryho Parkera ve dvou setech, aby napodobila Rodneyho Heatha jako jediné Australanky, které získaly titul dvouhry mužů ve Australian Open.

Lefthander zůstal nejstarším hráčem, který vyhrál titul dvouhry na Australian Open po dobu šesti a půl desetiletí, než jej za tuto poctu překonal jiný krajan.

Mimochodem, ve vydání soutěže z roku 1915 se 42letý Rice stal nejstarším mužským hráčem, který kdy soutěžil ve finále grandslamu jednotlivců-rekord, který do dnešního dne drží.

Na Australian Open 1923 získala Riceová titul ve smíšené čtyřhře se Sylvií Lance Harperovou. Triumf ve věku 50 let a 347 dní udělal z Rice nejstaršího mužského vítěze grandslamového titulu napříč kategoriemi, což je rekord, který stále platí i po téměř století.


#2: Roger Federer (36 let, 173 dní) v roce 2018

Roger Federer

Roger Federer

Australian Open byl vždy pro legendárního Rogera Federera šťastným lovištěm. Švýcarské eso při šesti příležitostech zvedlo trofej Normana Brookese, kterou v seznamu všech dob překonal pouze Novak Djokovič.

Federer na Australian Open 2017 prolomil své čtyřapůlleté grandslamové sucho výhrou pěti setů nad svým úhlavním rivalem a dobrým přítelem Rafaelem Nadalem. Byl to Federerův šestý zápas o titul na Australian Open a první po sedmi letech.

Federer se vrátil v roce 2018 a vytvořil další běh titulu na Australian Open, když ve finále vyhrál pět setů nad Marinem Cilicem.

Tehdy šestatřicetiletý hráč se po ztrátě své první sady na turnaji přeskupil, aby se ujal velení dvou setů na jeden náskok proti chorvatskému soupeři, který ve finále Wimbledonu 2017 podlehl Federerovi ve dvou setech.

Když Federer zlomil Cilic na začátku čtvrtého, rychlý konec byl v nedohlednu. Vítěz US Open z roku 2014 však začal hořet a navázal na pět her v řadě, aby si vynutil pátý set. Švýcarská legenda však dokázala potlačit výzvu svého inspirovaného soupeře zvednout šestý titul z Australian Open.

Přitom se šestatřicetiletý Federer stal druhým nejstarším hráčem v otevřené éře, který úspěšně obhájil titul ve dvouhře mužů. Přitom se Švýcaři stali také druhým nejstarším hráčem, který vyhrál grandslamový titul ve dvouhře.

Triumf v Melbourne v roce 2018 je 20. a nejnovějším grandslamovým titulem Rogera Federera.
#1 Ken Rosewall (37 let, 62 dní) v roce 1972

V roce 1972 se Ken Rosewall stal nejstarším mužem

V roce 1972 se Ken Rosewall stal nejstarším vítězem dvouhry mužů na Australian Open.

pravidla pro čtyřhru stolního tenisu

Ken Rosewall je jedním ze dvou hráčů, kteří získali titul dvouhry mužů na Australian Open v amatérské i otevřené éře.

V edici turnaje z roku 1972 tehdy 37letý Rosewall v semifinále upustil svou jedinou sadu turnaje proti Allanovi Stoneovi. Australan poté ve dvou setech porazil dalšího krajana Malcoma Andersona, aby se stal nejstarším vítězem grandslamové dvouhry v otevřené éře.

S tímto triumfem, který přišel 19 let po jeho prvním vítězství na turnaji, vytvořil Rosewall nový rekord pro postupná vítězství na grandslamu. Je to rekord, který pravděpodobně zůstane neporušen ještě velmi dlouho.

Rosewall pokračoval v přepisování historických knih, když ve zralém věku 39 let dosáhl finále na Wimbledonu a US Open v roce 1974. Ačkoli byl při obou příležitostech poražen Jimmym Connorsem, Rosewall zůstává nejstarším finalistou Grand Slamu v otevřené éře. Rosewallova schopnost byla taková, že byl v roce 1975 ve věku 40 let zařazen na světovou dvojku.

Populární Problémy

Nezáleží na tom, kdo vyhraje finále Australian Open mezi Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem, historie se vytvoří.

Jak získat fit horní část těla bez posilovny. Pokud tělocvična není váš styl, nebojte se - stále můžete zůstat fit i cvičením doma! Mnoho lidí si myslí, že k získání a udržení fit horní části těla potřebujete závaží a vybavení, ale tělesná hmotnost ...

Toto je náhled na Queens Club Champions 2018. Článek analyzuje šance jednotlivých hráčů na Queen's a Wimbledon.

Jak nosit dodávky. Ať už jste bruslař, který hledá boty, které vyhovují vašemu aktivnímu životnímu stylu, nebo jen někdo, kdo chce vypadat dobře v běžném oblečení, boty Vans mohou být pro vás. S obrovskou škálou tenisek, topů a dalšího v ...

„The World's Best“, nová talentová soutěžní show, má premiéru po Super Bowlu. Zde je návod, jak sledovat živý přenos online bez kabelu zdarma.